Dziwny guz + strup

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
fidusiowa
Posty: 608
Rejestracja: śr lis 28, 2012 10:07 pm
Lokalizacja: Biała Piska

Dziwny guz + strup

Post autor: fidusiowa »

Tydzień temu byłam ze szczurami u weterynarza, bo były przeziębione. Dostały po zastrzyku i tabletki Enroxil. Po 2 może 3 dniach u Chrupka na karku pojawił się guz, a na nim strupek. Dziś zauważyłam, że Chrupi często się tam drapie i powiększa sobie tę ranę :( Do weterynarza jadę dopiero w następnym tygodniu, a to coś nie daje mi spokoju. Czy ten guz może być spowodowany zastrzykiem? Bo chyba właśnie w to miejsce go dokładnie dostał. Dodam też, że zaczął mocniej gubić sierść i od kilkunastu dni wygryza sobie sierść na przednich łapkach. Może ktoś z was wie, co to może być? :(
Za TM: Bazylek, Chrupcio, Franuś, Albercik, Krakersik [*][/b][/color]
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38825
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: klimejszyn »

to pewnie martwica, czasem się pojawia po zastrzykach, dlatego ważne est rozcieńczanie zastrzyków - możesz wetowi wspomnieć, jeśli tego nie praktykuje :)
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Awatar użytkownika
fidusiowa
Posty: 608
Rejestracja: śr lis 28, 2012 10:07 pm
Lokalizacja: Biała Piska

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: fidusiowa »

A to coś poważnego? Mam to tak zostawić czy coś z tym robić?
Za TM: Bazylek, Chrupcio, Franuś, Albercik, Krakersik [*][/b][/color]
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38825
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: madziastan »

Martwica nie jest groźna... Ja od przedwczoraj robię zastrzyki Miodynce i od dzisiaj Milkyemu i Miodynka ma martwice. Kiedyś samo strupek odpadnie.
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: klimejszyn »

martwica niestety dość często się zdarza (my zawsze rozcieńczamy enro, mieliśmy martwicę tylko raz po nierozcieńczonym własnie), lubi się długo goić, ale się zasuszy i za jakiś czas strupek odpadnie - jakby się go zerwało to pod spodem jest dziura.
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: madziastan »

Klim, a ja chyba nie mogę rozcieńczać oxyvet 0,3ml i baytril 0,4ml co? :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: klimejszyn »

madzia, co do oxyvwetu nie wiem, bo on jest taki oleisty i ciężki. ale enro powinno się rozcieńczać, jednak ja Ci nie powiem w jakich proporcjach, bo u nas zawsze robiła to wetka ;)
możesz jutro przedzwonić do medi i zapytać :)
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Awatar użytkownika
fidusiowa
Posty: 608
Rejestracja: śr lis 28, 2012 10:07 pm
Lokalizacja: Biała Piska

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: fidusiowa »

A ten jakby guz też jest normalny? Bo właśnie czytam o tej martwicy i piszą tylko o strupach.
Trochę mnie uspokoiliście, bo jak dziś zobaczyłam tą rozdrapaną ranę, to się przeraziłam.
Za TM: Bazylek, Chrupcio, Franuś, Albercik, Krakersik [*][/b][/color]
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38825
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: Paul_Julian »

madziastan pisze:Klim, a ja chyba nie mogę rozcieńczać oxyvet 0,3ml i baytril 0,4ml co? :)
Oxyvet nie rozcienczamy. Musisz robić zastrzyk igłą 0.6 lub 0.7. I robic go rano lub w dzień, jak szczurek śpi. Strzykawkę z lekiem rozgrzej w dloniach ( turlając), bo ciepły lepiej wchodzi. I zastrzyk rób powoli. To bardzo ważne.

Co do rozcieńczania enro. Możemy rozcieńczyc 1:1. Czyli tyle samo soli fizjologicznej i tyle samo enro. Mozna dac wiecej soli fizjologicznej, nic się nie stanie.

Guz 1 dzień po zastrzyku, to moze być jeszcze odczyn po zastrzyku. nie pozwól na robienie zastrzyków w karczek, to ryzykowne.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: Hanka&Medyk »

I na przyszłość poproś weta o Synergal. Również jest w formie płynnej, a do tej pory nie słyszałam o przypadkach martwic po jego podawaniu.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: madziastan »

Paul_Julian pisze:
madziastan pisze:Klim, a ja chyba nie mogę rozcieńczać oxyvet 0,3ml i baytril 0,4ml co? :)
Oxyvet nie rozcienczamy. Musisz robić zastrzyk igłą 0.6 lub 0.7. I robic go rano lub w dzień, jak szczurek śpi. Strzykawkę z lekiem rozgrzej w dloniach ( turlając), bo ciepły lepiej wchodzi. I zastrzyk rób powoli. To bardzo ważne.

Co do rozcieńczania enro. Możemy rozcieńczyc 1:1. Czyli tyle samo soli fizjologicznej i tyle samo enro. Mozna dac wiecej soli fizjologicznej, nic się nie stanie.

Guz 1 dzień po zastrzyku, to moze być jeszcze odczyn po zastrzyku. nie pozwól na robienie zastrzyków w karczek, to ryzykowne.
Dobrze, będę rozgrzewać.
Ja zawsze w karczek robię... W medi dr Kacprzyk mówiła że za płytko daję igłę, ale to nie zmienia faktu, że doktor też robiła zastrzyk Miodynce i po paru godzin powstała martwica... Doktor nic nie mówiła o rozcieńczaniu, może nie chce zebym rozcieńczała.
Czy można zmienić miejsce zrobienia zastrzyków? Bo karczek już ma zajęty przez 3 martwice i chyba dzisiaj już kolejna będzie :/
Igła nie wiem ile ma mm, ale chyba ma 0,6 bo jest niebieska i krótka. Igła nie jest gruba.
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: madziastan »

Hanka, a co to za środek?
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: Hanka&Medyk »

1. Można robić w tyłek, po bokach. Stosunkowo łatwo tam zebrać skórę do podniesienia tak, jak na karku. Aczkolwiek Oxywet i enrofloksacyna (Baytril itp.) mają tendencję do tworzenia martwic i właściwie nie ma znaczenia jak głęboko się zrobi zastrzyk :( Jednak im głębiej wbijesz igłę w ten fałd, który powstaje po podniesieniu skóry, tym większe szanse, że faktycznie zrobisz podskórnie, a nie śródskórnie (wtedy praktycznie zawsze robią się martwice).
2. Opis Synergalu: http://www.citovet.pl/pl4/index.php?p=p ... nergal-inj
Dr Kacprzak-Kamińska chętnie go używa, chociaż Oxywet jest bardziej popularny, bo mocniejszy i lepiej się nadaje na takie mocne i szybkie leczenie.

Do długoterminowych kuracji (czyli nie w Twoim przypadku, a głównie u szczurów, które dożywotnio muszą dostawać antybiotyki) najlepsze jest Convenia - podaje się niewielką ilość raz na 10-14 dni.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwny guz + strup

Post autor: unipaks »

bullek pisze:Dodam też, że zaczął mocniej gubić sierść i od kilkunastu dni wygryza sobie sierść na przednich łapkach. Może ktoś z was wie, co to może być? :(
Może wygryzanie sierści na łapkach jest nerwicą natręctw, stresowo. Można podawać ziołowy Calm Aid, szczurek się uspokoi.

Cz wykluczono grzybicę itp? Dla pewności przetrzyj mu w tych miejscach sierść Nizoralem, przetrzymaj w ręczniku by się nie wylizywał, potem wypłucz dokładnie ciepłą wodą - rób tak co drugi dzień, w sumie kilka razy
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”