[LEKI] Baytril (enrofloksacyna) - artropatie

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LEKI] Baytril (enrofloksacyna) - artropatie

Post autor: PALATINA »

Enrofloksacyna jest lekiem bezpiecznym, ale jesli się ją stosuje zgodnie z zasadami sztuki.
Na własnej skórze przekonałam sie, że nie wszyscy, nie zawsze sie do tego stosują.
Z jakiegoś powodu polecana na forum wetka leczyła zapalenie płuc mojego 4-miesięcznego Maruni Baytrilem.
Kuracja nawet pomogła, choć wiecie, że całkiem wyleczyc sie nie da.
Po 10 miesiącach Maruń znów czuł się źle - Zrobiłam RTG. I co zobaczyłam (oprócz zmian w płucach) koszmarne wykrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym. :shock: Naprawdę wygladające makabrycznie dla kogoś, kto się niczego takiego nie spodziewa!
Dr Bielecki za głowę się złapał "Co też mu sie stało? Co pani z nim robiła? Co on sam robił? A może to samoistne zmiany...?"
Sprawa została nie rozwiązana aż do dnia mojego kolokwium z farmakologii. Ucząc się znalazłam informacje, że enrofloksacyna podawana młodym zwierzętom bardzo czesto powoduje powazne artropatie (zwłaszcza u SZCZURÓW!!!!, psów i koni). Dlatego nie wolno podawac jej rosnącym jeszcze zwierzętom!

Na szczęście Maruni powyginany kręgosłup w niczym nie przeszkadzał, a przynajmniej nie było tego po nim widać, ale to nie zmienia faktu, że jestem wściekła, że ktoś podał Baytrill mojemu małemu wówczas Maruni! :evil:
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: Ania »

Zaczynam się teraz zastanawiać, czy skrzywienie kręgosłupa mojej ś.p. Dziuni nie był właśnie powodowany tym, że aż do dnia śmierci miał podawany enroxil... Chociaż on w sumie był dorosłym szczurem bo miał niecałe 2 lata a jednak skrzywienie wystąpiło. I było to zapalenie płuc a nie ucha środkowego - przy którym występuje przekrzywienie głowy...
Sama już nie wiem...
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: ESTI »

No to pozosatje jedna kwestia: Czym leczyć zapalenie płuc?
Bo baytril jest mocnym antybiotykiem, czy ma jakiś dobry zamiennik. Tak, żeby wyleczył zapalenie płuc, bo przecież wiadomo, że jest to bardzo śmiertelna choroba u szczurków...
Obrazek
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: PALATINA »

ESTI,
Małe szczurki bardzo rzadko choruja na cokolwiek, a jesli zachorują, to dopóki nie dorosną powinny dostać inny antybiotyk (nie wiem, jaki).
Artropatie dotyczą tylko zwierząt młodych, rosnących! (lub w przeważającej wiekszości młodych)

Leczyłam Baytrilem mnóstwo dorosłych szczurów i nie było problemów.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S. Dla miłośników kotów dodam, że dawka powyżej 5mg/kg powoduje retinopatie u kotów!
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
ADA
Posty: 112
Rejestracja: pn paź 13, 2003 11:38 am

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: ADA »

Usuwam pytanie bo juz doczytałam, że Bactrim i Baytril to nie to samo :roll:
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: PALATINA »

Bactrim to absolutnie cos innego, coś tak bardzo innego jak pies i mysz. :lol:
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: ESTI »

Palatina...małe tzn. jakie, bo ja znam dużo przypadków, gdy szczurki 2-5 miesięczne chorowały na zapalenie płuc.
Warto byłoby napisać konkretnie do jakiego wieku nie należy podawać baytrilu oraz jakie leki dość silne należy podawać. Jeśli ktoś wie to niech pisze...bo ja mogę pisać tylko przypuszczenia, a chodzi o konkrety. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: PALATINA »

ESTI,
Nie mam pojęcia, co podać chorym maluchom -może właśnie Bactrim do czasu aż podrosna. Nie wiem też, w jakim wieku podanie Baytrilu jest już bezpieczne - nie było takich informacji w artykułach, które czytałam!!! Marco miał 4 miesiące, a zmiany takie, że :shock: .
Planuję pogadać z dr Bieleckim, ale nie ma go w tym tygodniu.

Może jesli stan zdrowia malucha jest naprawdę poważny, to warto zaryzykować, tylko że mnie uczą, że młody wiek to bezwzględne przeciwwskazanie, więc...?

A może chloramfenikol? To cholerstwo tez ma szereg działań niepożądanych, ale działa dobrze na mykoplazmy, wiec... :roll:
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
moni
Posty: 881
Rejestracja: sob maja 17, 2003 6:09 pm

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: moni »

Bielecki, u mojej małej wówczas Pestki, kazał dawać Bactrim. I od Bactrimu zawsze zaczyna leczenie z tego co wiem
Z enrofloksacyną jest tak,że arthropatie są problemem u zwięrząt rosnących. Znaczy to, że podawać mozna jak już szczur jest dojrzały. Jak zakończył się jego wzrost. Szczerze mówiąc nie wiem kiedy u szczura kończy się okres wzrostu. Nie wiem czy nie jest to właśnie 4-5 miesięcy (moja Figa ma 5 miesiecy i jeszcze rośnie) Trzeba by przekopać forum albo moze odezwie się ktoś poinformowany w tym temacie.

Ale znowu z drugiej strony szanowna dr Zaremba (Palatina wie o kim mówię) powiedziała, że ten problem jest najpoważniejszy u psów.U innych młodych zwierząt zdarza sie ale niezmiernie rzadko.
Zawsze lepiej jednak dmuchać na zimne.
Figa i Julka u mnie

Pestuś, Ziutuś, Kofi i Lafi biegają razem za Tęczowym Mostem w Krainie Wielkich Dropsów
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: ESTI »

Moim skromnym zdaniem, to wzrost u szczura kończy się koło 7-8 miesiąca - max. Chociażby można wziąć pod uwagę najodpowiedniejszy czas kastracji, czyli od 4-8 miesięcy, więc jakoś chyba te okolice?
Obrazek
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: PALATINA »

Moni, Lewicki w swym artykule, który docelowo był o koniach pisze, że najwrażliwsze sa psy, szczury i konie. Oczywiście przy tej informacji podaje żródło, ale to jakas jego amerykańska super książka, więc sprawdzać nie będę.
Rozmawiałam z nim za to na ten temat i był oburzony taka nieodpowiedzialnością wetki!
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: Ania »

Wg mnie całkowity wzrost szczura zależny jestod jego genów. Moja Nina urosła po skończeniu roku, wszystkie moje szczury przestawały całkowicie rosnąć po skończeniu półtora roku!
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: Nakasha »

Moje szczurki mają po ok 5-6 miesięcy i ich tempo wzrostu gwałtownie spadło - 3 już przestały rosnąć....
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: krwiopij »

z tego co ja wiem (choc nie pamietam zrodla - poszukam) u dominujacych samcow produkowany jest jakis hormon, ktory pozwala szczurowi rosnac przez cale zycie... nie wiem, czy to prawda, ale slyszalam opinie, ze szczurki w ogole przez cale swoje zycie rosna (choc w doroslosci bardzo nieznacznie)...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LEKI] Baytril - artropatie

Post autor: Alispo »

hm,,ws umie dziwne rzeczywiscie ze wetka mu to dala,bo ja tez pamietam to z farmakologii :wink: i ciagle sie nam to powtarza..wprawdzie a propos psow raczej(to kwestia dzialania na chrzastki),no ale ze szczurami jest podobnie.. :roll: Ja moja jedna mloda leczylam Bactrimem,chyba to dobry pomysl.. :roll:
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”