Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Andzka
Posty: 59
Rejestracja: wt wrz 20, 2011 6:03 am

Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać?

Post autor: Andzka »

Ostatnio po wymianie żwirku na kompletnie inny, ale w tej samej postaci sprasowanych trocin, zauważyłam, że Pestka zaczyna go obgryzać. Czy mam jej tego zabraniać? Jakie mogą być tego powody?
Ze mną: Minnie, Pestka II, Pysia
Za TM: Pestka, Cleo, Zuza, Miki [*]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: smeg »

Szczurek jest zainteresowany czymś nowym w klatce i sprawdza, czy to się je ;) Niedługo powinna przestać próbować. Jeśli nie jest to żwirek zbrylający, to nic jej się od niego nie stanie, nie powinnaś się przejmować. Jeśli będzie go uporczywie zjadać, możesz spróbować położyć kratkę na kuwetę, oddzielającą szczura od żwirku, ale nie jest to zbyt polecane rozwiązanie, ze względu na możliwość skręcenia łapek szczura skaczącego na taką kratkę albo zrobienia odcisków od chodzenia po poziomej powierzchni z prętów.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Ksyna
Posty: 136
Rejestracja: czw gru 27, 2012 1:25 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: Ksyna »

Chciałabym się podczepić i zapytać się co mam zrobić, bo moje szczury zaczęły jeść żwirek "Super Benek" (granulowany i zbrylający) dla zwierząt. Wsypałam im go wczoraj, a dzisiaj w nocy jak i wczoraj w dzień, jadły żwirek. Nie zaszkodzi im? a jak tak to w jaki sposób ???
Moje dzieci: Sassy, Pansy, Rifle, Sky
Za TM: Nena 15.12.2012 - 16.03.2013, Mia 14.06.2012 - 05.01.2015, Joy 12.09.2012 - 09.03.2015
Nasz temat: http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38876
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: madziastan »

Prawdopodobnie żwirek może zapchać jelita co w efekcie utrudni wydalanie odchodów i problemy z żołądkiem. Jak się mylę to poprawcie.
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
Ksyna
Posty: 136
Rejestracja: czw gru 27, 2012 1:25 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: Ksyna »

Czyli zabrać im ten żwirek, czy poczekać aż przestaną go jeść? Bobków od wczoraj jak na 2 szczury to mam od groma :D
Moje dzieci: Sassy, Pansy, Rifle, Sky
Za TM: Nena 15.12.2012 - 16.03.2013, Mia 14.06.2012 - 05.01.2015, Joy 12.09.2012 - 09.03.2015
Nasz temat: http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38876
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: nienazwana »

Zbrylający żwirek mocno pęcznieje pod wpływem wilgoci również w układzie pokarmowym szczura, jak również cały jest jedną chemią. Myślę, że czekanie aż szczury przestaną go jeść jest bardzo ryzykowne, jedzenie może prowadzić do niedrożności jelit lub problemów z żołądkiem. Szczury nie mają odruchu wymiotnego, z tego co wiem, więc nie zwrócą (jak inne zwierzaki jak się naszamią świństwa) połknętego żwirku zalegającego w żołądku. Ja bym im natychmiast zabrała, ewentualnie wymieniła na jakiś drewniany i obserwowała co będą z nim robić. Mniej chyba jest szkodliwy drewniany :)
Awatar użytkownika
Ksyna
Posty: 136
Rejestracja: czw gru 27, 2012 1:25 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: Ksyna »

Ok dzięki, już wyciągam ;)
Moje dzieci: Sassy, Pansy, Rifle, Sky
Za TM: Nena 15.12.2012 - 16.03.2013, Mia 14.06.2012 - 05.01.2015, Joy 12.09.2012 - 09.03.2015
Nasz temat: http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38876
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: Saaa »

ja również się podczepię. Zmieniłam chłopakom ściółkę na cat's best EkoPlus niby w 100% naturalny bez żadnej chemii, lecz jest zbrylający. Można go spuszczać w toalecie i się rozpuszcza. Czy zaszkodzi szczurkom?
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Dlaczego moja szurzyca je żwirek? Mam jej tego zabraniać

Post autor: limomanka »

Cat's best to żwirek drewniany, o jaki była mowa wyżej, tyle że drobniejszy. Myślę, że nie powinien zaszkodzić, jeśli tylko nie jedzą go notorycznie. Jest to co prawda żwirek z drewna drzew iglastych, ale w wersji oczyszczonej nie jest toksyczny.
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”