[Klatka] - samodzielna budowa klatki

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
stern
Posty: 3
Rejestracja: pt sty 04, 2013 3:22 pm
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Klatka- samoróbka

Post autor: stern »

Witaj, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :)
Estetyka gra tu mniejszą rolę, ważne żeby szczurki się dobrze czuły :) z resztą nie lubię zakładać od razu, że się nie uda lub że coś będzie nieestetyczne ;) co do średnicy to poszukam jeszcze czegoś większego
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Klatka- samoróbka

Post autor: saszenka »

Nie chodziło mi o estetykę (doświadczenie ze szczurami uczy, że akurat ten aspekt jest opcjonalny ;) ), ale że taki cienki da się łatwo wygiąć a w konsekwencji przerwać. Biorąc pod uwagę genialne nieraz pomysły ogonów - spodziewaj się wszystkiego :P Klatka musi być solidna i bezpieczna :)
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
dine344
Posty: 17
Rejestracja: pn lis 12, 2012 5:27 pm

Re: Klatka- samoróbka

Post autor: dine344 »

Ogólnie polecam zrobienie większej klatki. Przy samoróbce koszta rosną stosunkowo wolno wraz z rozmiarem. Masz zamiar wykonać coś z drewna?

Tu link do poradnika na fancyrat: http://www.fancy-rats.co.uk/information ... ldingacage
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klatka- samoróbka

Post autor: Sky »

Jeżeli chodzi o średnicę prętów - jednak lepiej chyba zainwestować w taką o większej średnicy. Mam klatkę wykonywaną na zamówienie z siatki, średnica to 1mm i mimo tego, że jej wymiary to zaledwie 70x63x45, to potrafi się uginać, np na środku 'dachu'. Oczywiście wiadomo, że im drut grubszy, tym większa waga. Także zależy to zapewne też od samej konstrukcji, jeżeli klatka ma opierać się na jakimś stelażu, można spokojnie według mnie zainwestować w trochę cieńszą siatkę (chociażby ta 1mm). No i jak wspomnieli poprzednicy - bardziej opłaca się tworzyć coś większego, niż taki standard :)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
stern
Posty: 3
Rejestracja: pt sty 04, 2013 3:22 pm
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Klatka- samoróbka

Post autor: stern »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) dine344 Ciekawa ta klatka, może ją trochę zmodyfikuję :) drewniane elementy myślę, że jak najbardziej tak. Co do drewna to myślę nad bukowym ze względu na twardość.
Sky co do zwiększenia wielkości to wymiarów podstawy raczej się nie ruszy do póki młodszy brat nie znajdzie miejsca na komputer stacjonarny :/ co do wysokości, to będzie zależało od stabilności konstrukcji, wyjdzie w praniu :)
pozdrawiam!
Trytani
Posty: 8
Rejestracja: wt sty 18, 2011 10:33 am

Klasta-samoróbka :)

Post autor: Trytani »

Witam :) Na imię mi Karolina. Na forum jestem długo, lecz to mój pierwszy post ;D Chciałam w nim pochwalić się klatką, którą zrobił mój mężczyzna z kolegą.

To Zaczynamy :)


W Praktikerze kupiliśmy siatkę. Ok 30 zł.
Obrazek

Od kolegi dostałam kuwetę
Obrazek

Chłopy złożyli ramę z takich grubych listew (mieliśmy w piwnicy ale widziałam podobne w Obi )
Obrazek Obrazek

Aby stelaż był bardziej stabilny, z drewnianych klocków wycieli takie oto trójkąty
Obrazek

Pora na siatkę! Do stelażu przyczepiona za pomocą zszywacza tapicerskiego
Obrazek Obrazek

Odstające druciki trzeba przyciąć obcążkami
Obrazek

Pora zrobić miejsce na drzwiczki. Z listewek zrobiliśmy takie coś...
Obrazek

... i przykręciliśmy to do stelażu klatki
Obrazek

z listewek połączonych małymi kątowniczkami zrobiliśmy drzwiczki
Obrazek

W Obi zakupiliśmy takie malutkie zawiasy aby drzwiczki mogły się ładnie otwierać
Obrazek


Oczywiście, potrzebny jest zamek. My znaleźliśmy takie coś
Obrazek

Drzwiczki gotowe
Obrazek Obrazek


Żeby klatka nie zsuwała się z kuwety, zamontowaliśmy takie "cyple" ( nie wiem jak się to nazywa xD )
Obrazek

Do kuwety mocuje się ją zza pomocą takich haczyków jak w normalnej klatce :)

Dodaliśmy półeczki, samodzielnie robione mostki itp.
Obrazek Obrazek
Obrazek


Teraz doszły nowe hamaczki itp :) W klatce miesza dwóch chłopaków.
Całkowity koszt klatki nie przekroczył 100 zł ( oczywiście bez zakupu kuwety i listew na stelaż ).
O to, że półeczki nasiąkną moczem szczurasków się nie boję, bo nauczeni są robić do kuwety. Na początku bałam się że może będą gryzły siatkę ale na szczęście tego nie robią ( a klatkę mam ponad miesiąc )
Czekam na opinie ;D
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Klasta-samoróbka :)

Post autor: missia »

Świetny pomysł! Musze przyznać że całkiem fajnie wygląda ta klatka ;)
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Klasta-samoróbka :)

Post autor: akzi »

troche kiepskie te elementy drewniane , za jakiś miesiąc mocz tam wsiąknie i wszytsko bedzię brzydko pachnieć

ale klatka super :)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
sokzkaralucha
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 29, 2013 7:29 pm

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: sokzkaralucha »

Zapytam o koszt: nie przekroczyło 100 zł, tzn wyniosło około?

Bo z Twojego postu wynika, że w sumie w rachubę wchodził zakup osiatkowania i elementów metalowych.
sokzkaralucha
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 29, 2013 7:29 pm

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: sokzkaralucha »

(przepraszam, nie widzę przycisku edycji posta- dlatego też jeden pod drugim)

Przekonano mnie do pary ogonków, a ponieważ klatki na stanie są za małe- rozpoczęliśmy z mężem projekt "Bob-budowniczy". Po przejrzeniu tego co mamy, co musi iśc do innych projektów (krzesła barowe) i co trzeba byłoby kupić pierwotny projekt został zmieniony na:

http://imageshack.us/photo/my-images/163/2ob3.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/32/tpd0.jpg/

wg moich wyliczeń klatka powinna pomieścić 3-4 szczury (kalkulator tu się nie stosuje przez nie wymiarowość, przeliczałam objetość), czyli dla pań powinna być optymalna

Klatka już stoi i brakuje jej kuwety (w akcji zaginęło ostrze do przycinania szkła)- jeżeli nie znajdzie się plexa, to na magazynie mamy lustro i szybę- prawdopodobnie tylnie ściany będą z lustra, przód natomiast (20 cm) szkło, tworząc kuwetę-akwarium na wysokość 20 cm (osobiscie wolałabym pleksę ponieważ dużo rzeczy lubię tluc).
Pudło skręcone z czarnych laminowanych płyt meblowych. Wciągając się w desingerski szał stwierdziliśmy, że obleczemy również wnętrze siatką (zwiększając powierzchnię do wspinania).

Ogólny koszt szacuję na 24 złote (koszt siatki)- chyba, że zdecydujemy się na dokręcenie kółek do podstawy to kwota trochę wzrośnie.

Gdy wniosę klatkę do mieszkania, będą zdjęcia (na razie wystrój pracowni przeraża, bo po przeprowadzce panuje tam ogólnie pojęty burdel).
KaeSiak93
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 13, 2013 3:34 pm

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: KaeSiak93 »

Witam. Jestem tutaj nowy. Dziś zakupiłem 2 szczurki, dlatego też założyłem konto. Mam pytanie - z czego można zrobić pięterko w klatce? Klatka jest duża, lecz ma tylko jeden poziom. Chciałbym zrobić jeszcze jeden. Nie chce kupować jakichś specjalnych materiałów. Chodzi mi tylko o te, które można znaleźć w domu. Jest takowa opcja, czy jednak muszę dokupić jakieś rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam.
sokzkaralucha
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 29, 2013 7:29 pm

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: sokzkaralucha »

Wszystko zależy od tego czym dysponujesz w domu- tutaj szalej dusza. Przynajmniej mnie trudno jest Ci doradzić nie wiedząc co ew. mógłbyś poświecić na wykonanie pięterek. Radzę przejrzeć temat, często podczas przeglądania zdjęć z własnoręczny budów można wpaść na ciekawe rozwiązania. Z tego co zauważyłam, często wykorzystuje się drewniane deseczki, szkło, plexi, siatki, wszelakiego rodzaju kratki i pozostałości po klatkach. Jeżeli nie masz nic z tych rzeczy na oku to może trochę tkaniny i własnoręcznie robione hamaki i inne wyposażenie będzie rozwiązaniem dla Ciebie?
KaeSiak93
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 13, 2013 3:34 pm

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: KaeSiak93 »

Plexi nie powinna im zaszkodzić? Jeśli nie, to już wiem z czego wykonam :) Dziękuje za podsunięcie pomysłu.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: nienazwana »

Pleksi nie zaszkodzi. U mnie dobrze sprawdzają się zwykłe plastikowe koszyczki z otworami po bokach w różnych kolorach i kształtach. Te wyższe po prostu docinam. Można je kupić za parę złotych w każdym sklepie z plastikami a przymocować bardzo łatwo i estetycznie takimi plastikowymi zaciskami do kabli. U mnie w sklepie opak. 100 szt takich plastikowych zapinek kosztuje 2 zł. Z koszyczka (są takie np z żabkami do suszarki na pranie) z gotowym pałąkiem łatwo zrobić coś w rodzaju huśtawki mocując go na suficie klatki. ;D
Awatar użytkownika
zazula2007
Posty: 49
Rejestracja: sob wrz 21, 2013 7:02 pm
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: zazula2007 »

Czy można zrobić klatkę na kuwecie "za małej" i poszerzyć kletkę ku górze? Czytałam, że najkrótszy bok powinien mieć 40cm a moja kuweta ma 30. Myślałam o tym, żeby poszerzyć klatkę po 5cm z każdej strony tuż nad kuwetą. Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”