kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
goldog
Posty: 43
Rejestracja: śr sty 09, 2013 6:46 pm

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: goldog »

Cześć. Też zamierzam wykastrować moich chłopaków. Chciałam to zrobić, gdy skończą 4-4,5 miesiąca, bo czytałam, że od tego wieku można. Tylko że ja nie mam z nimi żadnych problemów z agresją itp. Po prostu mam takie przeświadczenie, że jeśli nie zamierzamy rozmnażać szczurka, to lepiej go będzie wykastrować, ponieważ będzie szczęśliwszy z mniejszą dawką testosteronu i nienarażony na raka genitaliów. Czy to wystarczające powody dla kastracji? Bo ciągle mam w głowie taką myśl, że wykastruję "bez powodu", a tym narażam ich życie.... :( no i nie wiem, co zrobić. Jak myślicie, co mi radzicie?
Awatar użytkownika
Bandziornooo
Posty: 743
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 9:18 am

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: Bandziornooo »

Jeśli nie zamierzasz posiadać obu płci, to nie kastruj - po co ryzykowac ewentualnymi powikłaniami i zyciem szczurka, skoro wszystko jest z nim ok? Tym bardziej że wiele szczurow przechodzi przez okres dojrzewania bez jakichkolwiek objawów agresji i pobudzenia. Według mnie w takim przypadku jak opisujesz absolutnie nie zdecydowałabym sie na kastrację. I wiem co mówię - nawet gdy MUSIAŁAM wykastrowac 2 samców ta decyzja była stresująca i ciężka, a sam okres rekonwalescencji męczący zarówno dla mnie jak i ogonka ktory musi byc odizolowany od reszty, cierpi i nie za bardzo może łazić i brykac.
Moja ekipa : Doris + Arlena
Za TM: Szeregowy (*), Rico (*), Kowalski (*)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: smeg »

Moim zdaniem kastracja profilaktyczna to dobry pomysł. Młody, zdrowy szczur zazwyczaj bardzo dobrze znosi narkozę, a czas rekonwalescencji po zabiegu to 2-3 dni. Nie ma co demonizować, kastracja samca to bardzo prosty zabieg, bez przecinania powłok brzusznych, to nie jest jakaś tragedia dla szczura. A korzyści są spore - zapobiegasz agresji w przyszłości (u 4-5 miesięcznego szczura może się jeszcze nie ujawniać, ale nastąpić później), zapobiegasz nowotworom jąder, poprawia się stan skóry i sierści u części samców (chociaż u młodziaków pewnie jeszcze nie jest zbyt "samcza" ;) ), szczur mniej znaczy teren i lepiej pachnie. Kiedy któryś z chłopaków odejdzie, będziesz też mogła drugiemu przygarnąć do towarzystwa samiczkę - łączenie kastrata z samicą jest dużo łatwiejsze, niż dorosłego samca z innym samcem.

Mam trzech kastratów, kastrowałam też kilka samców przebywających u mnie na DT i może rzeczywiście na początku opieka nad szczurem po operacji była dla mnie stresująca, ale tylko dlatego, że to była pierwsza operacja u jakiegokolwiek mojego szczura w ogóle. Jest wiele gorszych zabiegów, które szczury czasem muszą znosić, teraz mogę powiedzieć, że kastracja samca to pikuś.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Bandziornooo
Posty: 743
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 9:18 am

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: Bandziornooo »

Oczywiście zgadzam sie z plusami przedstawionymi przez Ciebie i z tym że są gorsze zabiegi, jednak o ile nie masz weterynarza - pewniaka,ktory wykonywał takich zabiegów na pęczki - nie ryzykowałabym. Poza tym chyba nie zdecydowałabym sie na zabieg ze względów estetycznych. Zawsze kastracja to jednak operacja- ingerencja chirurgiczna w tak małe ciałko, które już po 3-5 dniach chce szaleć i biegać. Zawsze istnieje ryzyko że zwierzak mzoe się rozpruc, miec alergię na szwy, czy tez dostać przepuklinę, ropnia itd. Według mnie gra nie warta świeczki - jak ktoś chce szczurka bez jajek niech kupi samiczkę :)
Moja ekipa : Doris + Arlena
Za TM: Szeregowy (*), Rico (*), Kowalski (*)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: smeg »

Samiczki też sterylizuję, mimo że zabieg jest trudniejszy i bardziej ryzykowny - wiąże się z przecięciem powłok brzusznych, a nie tylko skóry. Ale zalety zdecydowanie przeważają ;) Chociaż rzeczywiście, pewnie inaczej bym na to patrzyła, gdybym nie miała zaufanych weterynarzy w pobliżu.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: unipaks »

Jeśli jest taka możliwość, warto przed podjęciem decyzji dokładnie zbadać serce, nawet u młodego szczurka - żeby nie było tragicznej niespodzianki.
Potem pilnować szczuraska i obserwować, czy nie pojawia się odczyn na szwy - bardzo rzadko, niemniej jednak zdarza się, że jakiś może być uczulony
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Awatar użytkownika
Bandziornooo
Posty: 743
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 9:18 am

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: Bandziornooo »

dokładnie Unipaks - obserwowac nawet długo po zabiegu, bo może okazać się że nie wszystkie szwy sie wchłonęły i w środku zrobił sie np. ropień, a potem przepuklina ja własnie miałam taką sytuację - że niby wszystko ok po zabiegu a miesiąc później okazało sie że w środku był niewidoczny ropień przez niewchłonięte szwy który spowodował przepukline.
Moja ekipa : Doris + Arlena
Za TM: Szeregowy (*), Rico (*), Kowalski (*)
Awatar użytkownika
goldog
Posty: 43
Rejestracja: śr sty 09, 2013 6:46 pm

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: goldog »

Cześć, nigdzie nie pisałam, że chcę wykastrować szczury przez moje "widzimisię" bądź ze względów estetycznych. Nic nie mam do jajek. :D Swoje poglądy uzasadniłam... Chodzi o to, że jeśli już bym miała kastrować, to myślę, że właśnie teraz jest najlepszy czas - gdy moje szczurki są zdrowe, w pełni sił, jeszcze nieagresywne itp. Zamierzałam po kastracji do klateczki zaadoptować jakieś samiczki. :D bo klatę mam na 5 szczurów, a chłopaków dwóch, z panienek by się pewnie ucieszyli. ;)
Przemyślę to jeszcze, na pewno przed decyzją poszukam najlepszego z najlepszych weterynarzy szczurków, a mieszkam w Warszawie, tak więc chyba trudno nie będzie (?). Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Bandziornooo
Posty: 743
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 9:18 am

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: Bandziornooo »

Prawdę mówiąc nie mówiłaś o mieszaniu płci, reszta argumentów jest dla mnie nadal nie nazbyt mocna by decydować się na zabieg :) Jeśli chodzi o weta, najlepiej poszukaj na forum, w dziale polecani weterynarze :)
Moja ekipa : Doris + Arlena
Za TM: Szeregowy (*), Rico (*), Kowalski (*)
Awatar użytkownika
goldog
Posty: 43
Rejestracja: śr sty 09, 2013 6:46 pm

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: goldog »

Bo nie jest to takie "Chcę wykastrować szczury, żeby mieć samiczki" tylko bardziej, że jeśli wykastruję, to pójdę w dziewczyny. :) Dzięki, poszukam :)
kamilmar
Posty: 90
Rejestracja: śr paź 02, 2013 9:19 pm
Lokalizacja: Opole

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: kamilmar »

a ja mam pytanie, w jakim wieku szczury można zacząć kastrować ? Jakie najmłodsze się do kastracji nadają ?
Ze mną: Dwalin (od 08.08.2013) Fili (od 03.10.2013) Nori (od 16.10.2013) Ori (od 20.10.2013)
Za TM: Kili, Dori, Balin
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: noovaa »

Nie mniej niż 4 miesiące
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
kamilmar
Posty: 90
Rejestracja: śr paź 02, 2013 9:19 pm
Lokalizacja: Opole

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: kamilmar »

Dzięki, to w takim razie na dniach biorę pierwsze dwa ogony do wycinki jajek :D
Ze mną: Dwalin (od 08.08.2013) Fili (od 03.10.2013) Nori (od 16.10.2013) Ori (od 20.10.2013)
Za TM: Kili, Dori, Balin
Awatar użytkownika
Newbie8
Posty: 170
Rejestracja: wt lut 17, 2015 8:58 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: Newbie8 »

Wybaczcie, że odkopuję, ale mam inne pytanie. Byłam u weterynarza z moimi 1.5 miesięcznymi chłopcami i pytałam o kastrację. Pani powiedziala, że mają już dobrze wykształcone jądra i można u nich w najbliższym czasie wykonać zabieg, a jedyną konsekwencją zabiegu w tym wieku jest fakt, że mogą osiągnąć mniejsze rozmiary niż gdyby się wstrzymać kilka miesięcy. Tak czy inaczej nie planuję ich ciąć zanim nie skończą 3-4 miesiecy. Moje pytania są następujące:
1. Jaki jest minimalny wiek do przeprowadzenia kastracji
2. Jaka jest minimalna waga do przeprowadzenia kastracji
3. Jakie są faktyczne konsekwencje zbyt wczesnego przeprowadzenia zabiegu

Pozdrawiam
Ze mną: Benek, Ziomek, Wacek i Afekt <:3~ <:3~ <:3~ <:3~

Za TM: 5 szczurzych duszyczek
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: kastracja - pytania do doswiadczonych osob

Post autor: Tofcia »

Mam podobne pytanie więc odświeżam wątek.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”