syrop sumamed

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Moja chorutka dostała wczoraj od weta przepisany sumamed syrop/zawiesina. Za opakowanie proszku do sporządzenia bodajże 20 ml zawiesiny zapłaciłam 34 zeta (za wizytę 110 zł o dojeździe nie wspomnę :-[). Ma dostawać 2 razy po 0,1 ml do czasu kontroli za 10 dni, więc zużyję raptem jak dobrze liczę 2 ml syropu. Pomyślałam: będzie na zaś (nie do samodzielnej aplikacji oczywiście ale z przepisu weta, moje małe często chorują), nie zmarnuje się. Ale na opakowaniu przeczytałam, że zawiesina zachowuje właściwości przez 5 dni, potem won do śmieci. To jak mam podawać przez 10 dni? Są jakieś sposoby na przedłużenie trwałości leku, mogę go podawać po tych 5 dniach czy będzie to bez sensu? Może do lodówki albo w inne chłodne miejsce? Poradźcie pliz.
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: syrop sumamed

Post autor: Hanka&Medyk »

U nas nie było problemu z podawaniem i miesiąc. Zwykle Summamed zachowuje swoje wartości dłużej niż jest napisane na opakowaniu.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Ale, że tak dociekliwie spytam, skąd będę wiedziała, że zachował jeszcze właściwości? Rozumiem również wobec tego, że kitranie buteleczki na okoliczność (oby nie ;) ) przyszłego zachorowania za jakiś (oby dłuższy ;) ) czas w ogóle odpada? Ale dobrze żeby chociaż na czas tego leczenia był pełnowartościowy. No nie można robić mniejszych (i tańszych ;) ) opakowań dla szczuraczków, no naprawdę? ;) Generalnie całe wyrzucę.
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: syrop sumamed

Post autor: Cyklotymia »

nienazwana pisze: Za opakowanie proszku do sporządzenia bodajże 20 ml zawiesiny
Nie dało się przeliczyć proporcji, podzielić proszku i przygotować powiedzmy 2,5 ml zawiesiny? A resztę proszku zachować? W suchym i chłodnym miejscu proszek można bardzo długo przechowywać.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Proszek był w buteleczce już przygotowanej do zalania wodą w odpowiedniej dokładnej proporcji. Myślałam o takim rozwiazaniu, ale obawiałam się, że część proszku zmarnuję lub rozsypię. I nie bedę wiedziała jaką część. A poza tym właściwie dopiero po zrobieniu przeczytałam że ma tak krótką trwałość. Nie mam aż tak dużej wprawy w robieniu tego typu rzeczy.Pewnie można by go wysypać i podzielić dysponując np aptekarską wagą, ale bez tego trudno zachować dokładność w dzieleniu. A antybiotyk raczej musi być bardzo dokładnie odmierzony moim zdaniem. Robienie takich mikroskopijnych porcyjek z zachowaniem max dokładności przekracza niestety moje możliwości. Teraz tak sobie myślę, że można było np w aptece spytać o możliwość podzielenia proszku, ale mam ten lek pierwszy raz. Myślałam, że to po prostu syrop jak wszystkie inne syropy i dopiero zaskoczonko przyszło po przeczytaniu instrukcji. Na przyszłość będę mądrzejsza ;)
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: syrop sumamed

Post autor: Hanka&Medyk »

Jest szansa na wsparcie apteki w odważeniu do jakichś mniejszych pojemniczków mniejszej ilości proszku i rozrobienie proporcjonalnie mniejszą ilością płynu. Najłatwiej jest w aptekach, które przygotowują leki recepturowe, bo mają wagi z dokładnością do miligramów.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: syrop sumamed

Post autor: Paul_Julian »

Cyklotymia pisze:
nienazwana pisze: Za opakowanie proszku do sporządzenia bodajże 20 ml zawiesiny
Nie dało się przeliczyć proporcji, podzielić proszku i przygotować powiedzmy 2,5 ml zawiesiny? A resztę proszku zachować? W suchym i chłodnym miejscu proszek można bardzo długo przechowywać.
Tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?p=701731#p701731 Nina podaje jak przygotowac odpowiednią dawkę. Info równiez na poprzedniej stronie tematu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Na przyszłość będę mądrzejsza. Nie doczytałam w odpowiednim momencie o tak krótkiej trwałości tego syropu po zalaniu proszku wodą i zalałam całość zanim zakumałam. Troszku za późno ;) Ale nic to. Następne doświadczenie na zaś.
Awatar użytkownika
susurrement
Posty: 1957
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: syrop sumamed

Post autor: susurrement »

ja podzieliłam sobie na pół i dodałam odpowiednio mniej wody, zawsze to jakaś oszczędność. ale można też kombinować na więcej części :)
ze mną 1+3 szczurze łobuziaki, 3 króliki, jeż, chomik i dwa piesy
za TM 47 kochanych aniołków i 2 króliki [*]
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Ale jak już przewaliłam sprawę, to w końcu nie mam pewności czy mogę mojej małej podawać syrop dłużej niż te 5 dni. Rozrobiłam wczoraj, a kontrolę w pulsvecie mam dopiero w niedzielę następną i do tego czasu mam podawać sumamed 2 razy dziennie, enro raz. Opinie są różne, wcześniej wyczytałam że lek zachowuje właściwości dłużej :-\ .
No bo jeśli za 3 dni to ma być po prostu słodki ulep, to bez sensu ładować w szczura :-[ . A nie mam skąd nawet recepty wziąć.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: syrop sumamed

Post autor: Paul_Julian »

Moze zadzwon do Pulsvetu i zapytaj ? Albo moze po tych kilku dniach bedzie mozna zmienić dawkowanie enro, albo dodać ACC mini. nie jest to wprawdzie antybiotyk, ale równiez pomocny.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Od dr Godlewskiej uzyskałam info że sumamed po rozrobieniu można spokojnie używać 10 dni, potem faktycznie traci właściwości. Zmieszczę się na styk do kontroli, co nie zmienia faktu, że całe (bez 2 ml!) opakowanie 20 ml wywalę. Ale trudno, za niedoinformowanie się płaci ;) . Przy następnej wizycie w zaprzyjaźnionej aptece spytam o możliwość aptekarskiego podzielenia na porcje tego czy innego leku. Przyda się na przyszłość.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: syrop sumamed

Post autor: Paul_Julian »

Dzięki za info :) To się na pewno przyda.
Ja swoje podzieliłem i odlozyłem potrzebną część, a do reszty włozylem karteczkę, ile tam jest porcji razem i ile trzeba dolac wody.
To samo robiłem z Prillium.
Ale najlepiej podzielić w aptece.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: syrop sumamed

Post autor: nienazwana »

Z tą trwałością jest coś na rzeczy. Moja mała do wtorku ( 6 dzień po rozrobieniu) wciągała syrop jak dzika i jeszcze wylizywała łyżkę ;D . A od wczoraj władowanie jej porcji 2 razy dziennie to droga przez mękę :-[ . Nawet z kaszką wykrzywia jej ryjek na lewą stronę. Ledwo wchodzi. Czyżby syrop zmienił smak? No bo na zbieg okoliczności to jakoś podejrzanie nie wygląda.
Aby do soboty. ;)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: syrop sumamed

Post autor: Paul_Julian »

Może jej zwyczajnie zbrzydlo ? Spróbuj nalać syrop na przełamane wnętrze herbatnika albo biszkopta. U moich działa, bo uwielbiają herbatniczki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”