[Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyczne

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

[Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyczne

Post autor: katkanna »

No więc mamy drewniane półki w klatce. Rzeź, mrok i zło, bo chłopcy mają zdrowe pęcherze i lubią z nich korzystać na drewienku. Raz na tydzień, a czasem i częściej wrzucam półki do wanny, zalewam płynem do mycia naczyń i namaczam, potem szoruję gąbką do naczyń, a na koniec wystawiam na balkon, by się wywietrzyły. Niestety, zapach nieco przebija, poza tym nie pomaga to na plamy.

A propos plam. Kupiłam chłopakom beret moherowy w markecie za 2 zł. Mięciutki, fajniusi, duży, rewelacja. Uwielbiają go. Tyle, że w nim leją. A beret jest... bordowy. Po paru dniach mam różowe półki i różowe szczury :] Plama pod beretem jest tak intensywna, jakby ktoś kogoś tam zamordował. I teraz to dziadostwo nijak nie chce zejść.

Druga sprawa to mocowanie półek. Niby są metalowe zaczepy, ale strasznie mało stabilne. Przy energicznie skaczących szczurach półki zwyczajnie spadają. Próbowałam przewlekać przez nie druty i zawiązywać na kratach (półki, nie szczury), ale nie było to stabilniejsze. Teraz kupiłam gwoździki i zamierzam oprzeć półki o wystające z boków gwoździe. Trzymajcie kciuki :)

Jakieś praktyczne pomysły co do prania/mocowania drewnianych półek? Poza "wywal i kup plastikowe", bo na razie nie bardzo, a poza tym szkoda mi tych wyrzucać drewnianych półek, póki nie są jeszcze w stanie bardzo tragicznym.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: smeg »

A jakie dokładnie masz półki? Takie jak tutaj: http://zdrowyzwierzak.pl/product-pol-54 ... ieska.html z metalowymi zaczepami? Ja u siebie po prostu zaczep montowałam od zewnętrznej strony klatki, tak, aby obejmował dwa pręty klatki z zewnątrz i brzeg półki wewnątrz klatki i przykręcałam dołączonymi śrubkami. Nic nie odpadało, chociaż żeby dobrze przykręcić, trzeba było trochę "ścisnąć" klatkę ;)

https://plus.google.com/photos/11373333 ... banner=pwa - tutaj jest zdjęcie mojej starej klatki, mniej więcej widać mocowanie półek. Są oklejone żółtą folią samoprzylepną, żeby nie nasiąkały moczem.

Co do czyszczenia - trzeba było je od razu na początku zaimpregnować nietoksycznym lakierem lub pokostem albo okleić foliową okleiną. Teraz no cóż, możesz spróbować okleić i trzymać kciuki, żeby zapach nie przebijał ;) Impregnacja nie pomoże już teraz na plamy, jeśli zależy Ci na estetyce. Możesz spróbować skropić je obficie neutralizatorem zapachów w stylu Vitopar albo Savic Refresh'R i zostawić tak do wymoczenia, te preparaty dość dobrze działają.

Ale i tak na Twoim miejscu po prostu bym te półki wywaliła :P Plastikowe koszyki (te zielone widoczne na moim zdjęciu) w supermarkecie typu Carrefour kosztują ok. 3-5 zł, a w przyszłości możesz zainwestować w coś lepszego, np. tarasy Ferplast.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: katkanna »

Tak, mam półki ze zdrowego zwierzaka. Są zaczepione od zewnątrz, ale to niewiele daje. Na razie podpatrzyłam zaczepianie na gwoździach od Sardyny, zobaczymy, jak to się sprawdzi.

Na estetyce mi nie zależy, plamę się najwyżej zakryje wieszając półkę do góry nogami :) Bardziej o nieplamienie szczurzych łapek i ogonków. Bo potem one biegają po mieszkaniu, meblach, naszych ciuchach... :D

Koszyczki plastikowe mam, wiklinowe i bambusowe nawet też (Wielkanoc i tanie koszyczki z marketu rządzą!), ale i tak panowie lubią się wygrzewać na półce, bo im ładnie słoneczko daje przez okno :) A pod dolną półką po prostu lubią spać (robią sobie boby z koca i mają taki mini domek). Zatem 2 półki są obowiązkowe jak na razie, trzecią mogę od bidy wywalić/oddać chętnemu :)

Dzięki za radę co do zapachów, popytam w zoologikach.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: Malachit »

Ja używałam tylko jeden z tych półek i tak mimo tego, że była oklejona okleiną szybko wyleciała od nas (straszny smród). Zamiast niej kupiłam w tesco tacę za 5zł, która jest akurat na głębokość klatki - wywierciłam tylko przerwy w tych wystających z tacki uchwytach i dzięki temu da się ją po prostu założyć na pręty, nie jest niczym mocowana - łatwo się demontuje i myje ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: katkanna »

Na razie poplamiona półeczka została powieszona do góry nogami, a ogonki wykąpane z różowego barwnika :)

Wbiłam gwoździe po bokach najmniej stabilnej półki, niestety albo półka jest krzywa, albo klatka, albo gwoździe, bo półka nadal szczęka i podskakuje pod nogami szczurków, mam tylko ten komfort, że nie zdołają jej zrzucić. Zobaczymy, jak pójdzie z pozostałymi :)
Awatar użytkownika
Svefn
Posty: 168
Rejestracja: czw lis 01, 2012 10:41 pm
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: Svefn »

Ja u siebie zastosowałem bardzo skuteczny sposób mocowania tych półek:
- przygotowujesz półki i zaczepy
- bierzesz worek na śmieci
- wkładasz półki i zaczepy do worka i wywalasz na śmietnik

Sprawdziło się i wcale nic nie śmierdzi.

Klatka ze zdrowegozwierzaka ma to do siebie, że trochę klekocze, a mocowanie firmowych półek wcale na to nie pomaga. Można spróbować przewiercić krawędzie w 2 miejscach i przyczepiać półki na paski zaciskowe, ale pozostanie jeszcze kwestia chłonności samej półki.

Ja zamieniłem te półki na tarasy ferplasta - są plastikowe (łatwo się sprząta, nie wchłaniają zapachów) a dodatkowo wzmacniają konstrukcję klatki (mocowanie w 4 punktach - po 2 na ścianę).
Jedz i walcz!
Front antywieszakowy
Awatar użytkownika
krlnn
Posty: 28
Rejestracja: pn kwie 01, 2013 5:22 pm
Lokalizacja: Sopot

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: krlnn »

Witam :) Jestem w gronie osób posiadających drewniane półki w klatce, i też na początku miałam problem jak i czym je zabezpieczać. Wysmarowałam półki zwykłym olejem kuchennym, zostawiłam na jakis czas do wsiąknięcia, wyczyściłam i obiłam ceratą z Pepco ;D co jakiś czas oczywiście trzeba ja wymieniać, tam gdzie ciurki wygryzły i przedostały się siuśki, ale po wyczyszczeniu nic nie czuć. w ten sposób właśnie półki służą mi 5 miesięcy, i są w bardzo dobrym stanie ;)
Awatar użytkownika
Łysekfuzz
Posty: 196
Rejestracja: ndz mar 10, 2013 9:54 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: Łysekfuzz »

Też mam drewniane półki
Tu jest ich temacik : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40208
Moje dawne pociechy to myszy Tutenchamon[*]. Lin[*]. Blanka[*] i Knikieć[*] i szczur Łysek[*]
Awatar użytkownika
Łysekfuzz
Posty: 196
Rejestracja: ndz mar 10, 2013 9:54 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: Łysekfuzz »

Wie ktoś jak je wyczyścić ? ???
Tu jest ich temacik : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40208
Moje dawne pociechy to myszy Tutenchamon[*]. Lin[*]. Blanka[*] i Knikieć[*] i szczur Łysek[*]
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: ann. »

Łysekfuzz, staraj się pisać po jednym poście ze wszystkim, co chcesz zakomunikować.
w taki sposób tworzy się bałagan.
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
Siouxsie
Posty: 137
Rejestracja: wt wrz 11, 2012 7:46 am
Lokalizacja: Kraków

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: Siouxsie »

Gdzie można kupić takie mocowania do półek?
Awatar użytkownika
sliwkowapanna
Posty: 286
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 6:11 am
Kontakt:

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: sliwkowapanna »

tzn jakie? mi tata wkręcił "haczyki" takie jak się do obrazków w ścianę mocuje, bardzo praktyczne i tanie :)
Ze mną od 04.2013 ogonek Harry, Wally od 02.2014 oraz Karmelek z Hermioną od 06.2014 :)
Za TM myszki: Pilot 31.03 [*] Egzi 10.06[*]
-----------------------------------------------------
Moje hobby: http://fb.com/sliwkowapanna.photography
Awatar użytkownika
Talbot
Posty: 9
Rejestracja: sob mar 15, 2014 12:54 pm
Numer GG: 114790
Lokalizacja: Poznań

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: Talbot »

Tutaj -> http://szczury.org/viewtopic.php?f=148& ... 18#p997718 opisałem swoje przygody z drewnianymi półkami oraz dokładną instrukcję jak można łatwo, szybko i tanio zrobić półki, które odpowiednio konserwowane będą służyć i służyć :D (na dzień dzisiejszy obecne mają już 4 miesiące i jeszcze nie kwalifikują się do wymiany)
Moje 'ogony' :D

- Pyza []: od 15-III-2014
- Schiza []: od 31-III-2014
Awatar użytkownika
sliwkowapanna
Posty: 286
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 6:11 am
Kontakt:

Re: [Drewniane półki] Czyszczenie, mocowanie, porady praktyc

Post autor: sliwkowapanna »

bueh, moje mają półtorej roku i nadal jak nowe :PP
Ze mną od 04.2013 ogonek Harry, Wally od 02.2014 oraz Karmelek z Hermioną od 06.2014 :)
Za TM myszki: Pilot 31.03 [*] Egzi 10.06[*]
-----------------------------------------------------
Moje hobby: http://fb.com/sliwkowapanna.photography
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”