Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

A po co grzybki? Przecież nie mają żadnych wartości odżywczych i są ciężkostrawne, ludzie jedzą je jedynie dla smaku, szczurom nie są potrzebne. No i jeśli Twoja mieszanka zawiera tylko to, co wymieniłeś, to jest zdecydowanie zbyt uboga ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Sardyna
Posty: 193
Rejestracja: pn gru 24, 2012 11:50 pm
Numer GG: 10588149
Lokalizacja: Łódź

Re: Własna mieszanka

Post autor: Sardyna »

W lipcu po raz pierwszy zdecydowałem się na własną mieszankę i przyznam że w tym momencie nie wyobrażam sobie karmić szczurów taką zwykłą, kupną mieszanką. Raz, że wychodzi drożej, a dwa, że robiąc własną wiem dokładnie co daję szczurom do jedzenia.

Podstawę mieszanki stanowiła karma Versele Laga, opakowanie 750 g. Do tego dodałem musli bez cukru (niewielkie opakowanie, jeśli dobrze pamiętam miało 300 g.), płatki owsiane (ok. 0,5 kg), dwa opakowania ryżu dmuchanego, jedno opakowanie chrupek Animalsa (może nie jest to najzdrowsza rzecz na świecie, ale jednak moje szczury to ubóstwiają, a jedno opakowanie na taką ilość karmy nie robiło aż tak dużej różnicy), dwie niewielkie paczki suszonej marchewki i jedna suszonych buraczków. Do tego dodałem zioła od Herbal Petsa, topinambur, również od HP, kilka kawałków suszonych bananów i trochę gałązek drzew owocowych. Karma jest prawdziwym hitem a kolacja jest najbardziej wyczekiwanym przez moje szczury momentem dnia :D

Teraz została końcówka karmy i pewnie zrobię niemal identyczną, z tą różnicą, że zamiast topinambura dam trochę pestek dyni, a zamiast suszonych bananów suszone gruszki.

Ma ktoś jakieś rady, co można dodać/zamienić, żeby było jeszcze bardziej pożywne?
Ze mną: Chrupka, Parówka, Kawa, Śrubka, Marcelka 2

Za TM: Marcelka, Fasolka, Łatka, Usia, Kluska, Plamka, Perła

Obrazek
skavenmaster
Posty: 23
Rejestracja: pn paź 07, 2013 10:49 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: skavenmaster »

Ja mojej szlachcie też przygotowałam własną mieszankę, za którą szaleją ;)
Podstawą mieszanki jest: kasza gryczana, proso, pszenica, ryż paddy, sorgo czerwone. W nieco mniejszej ilości: płatki owsiane i jęczmienne. Do tego ziarna słonecznika, dyni, suszone buraki, marchew, pietruszka, dmuchany ryż, wiórki kokosowe, płatki migdałów i suszone banany :)
karolcia&dzikuska
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 2:19 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: karolcia&dzikuska »

Moje lubią "wydmuszki"; preparowany ryż i pszenicę.
Do tego mimo wszystko podstawa ziarnowa: żyto, pszenica, kukurydza.
Słonecznik czarny, prążkowany, dynia- wszystko niełuskane, uwielbiają skubać ;D
Płatki kukurydziane, ryżowe, orkiszowe, owsiane.
Orzechy włoskie, rodzynki (niewiele, bo nie przepadają ??? )
Trochę suszonych bananów i płatków (takie większe niż wiórki) kokosowych.
Małe opakowanie suszonej krewetki i psich chrupek.
Na koniec, niestety paczkę "fastfoodowej" karmy dla gryzoni, ale no cóż... :-X

Dobrze jedzą, nawet po nocy zwykłe ziarenka są wyskubane.
Nie są otyłe a każdy znajdzie coś dla siebie :D
Obrazek
Shaggi
Posty: 34
Rejestracja: czw wrz 26, 2013 1:15 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Shaggi »

Moglibyście mi dać link do jakiejś strony z ziarnami? Większość tego co znalazłam jest z etykietą BIO i 2 razy droższe >:( Znalazłam tą stronę http://rybyozdobne.pl/nasiona_zboz,84,0.html le tu nie ma wszystkich :( Będę wdzięczna
Ze mną: Stefania, Dafne,Shadow i Lulu.
+ kot: Nala i 3 psy: Alfa, Hektor i Maniek.
Nasz temacik:Klik
Za TM: Ziuta, Pansy.
Awatar użytkownika
radioactive4
Posty: 81
Rejestracja: wt cze 17, 2014 7:16 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: radioactive4 »

Shaggi pisze:Moglibyście mi dać link do jakiejś strony z ziarnami? Większość tego co znalazłam jest z etykietą BIO i 2 razy droższe >:( Znalazłam tą stronę http://rybyozdobne.pl/nasiona_zboz,84,0.html le tu nie ma wszystkich :( Będę wdzięczna
Poszukaj na jakichś targach, giełdach w Twojej okolicy :) najtaniej Cię to wyjdzie i kupisz od razu dużą ilość.

A szuszonki, bakalie, płatki i inne tanio możesz kupić też w Kauflandzie na wagę.
Morgana & Vivimorte & Amarena
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Własna mieszanka

Post autor: nienazwana »

Suszone owoce, bakalie, orzechy lub inne np warzywa sprzedawane na wagę w dyskontach bywają często bardzo kiepskiej jakości, zwietrzałe, bywa że zapleśniałe (czasem pleśni na początku nie widać) lub zarobaczywione. Leżą i kurzą się na stertach tygodniami. A co gorsza np bakalie są najczęściej siarkowane (konserwant- bardzo szkodliwy).
Na zdrowiu szczurów nie ma co oszczędzać. Ja nie mówię, żeby wydawać fortunę na najdroższe karmy buląc za firmę albo na pseudoekologiczne często produkty BIO. Lepiej już kupić jakiś dobrej jakości np granulat.
Ale że temat o własnych mieszankach, to ja jednak kupowałabym składniki w opakowaniach, na których jest skład, data przydatności, kraj pochodzenia, użyte konserwanty lub barwniki lub chociażby dodane cukier lub sól np. Albo kupiłabym mniej czegoś ale dobrej jakości. Z tego samego powodu nigdy nie kupuję w zoologikach i innym nie polecam gotowych mieszanek karm z wielkich worów. Nawet najlepszej firmy (bywa zresztą że nieuczciwi sprzedawcy do worka z markową karmą dosypują jakiś najtańszy badziew - można się nie zorientować jak się dokładnie karmy nie pamięta i nie zna).
Dla psa też żarcia na wagę nie kupuję tylko zamawiam wór od producenta z dobrej firmy i gitarka.... ;D
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

A ja polecam tę stronę, którą znalazłaś (rybyozdobne) ;) Ziarna są bardzo tanie, ale dobrej jakości, wiele osób z drugiego forum je zamawiało do własnych mieszanek - ja też planuję. Uzupełnię najwyżej składnikami dokupionymi w innych miejscach albo gotowymi szczurzymi karmami.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własna mieszanka

Post autor: ssylvusia »

Ja również polecam tę stronę. Ziarna świeże, bardzo dobrej jakości. No i przede wszystkim cenowo wychodzi bardzo fajnie. Wystarczyło mieszankę uzupełnić o kilka rzeczy zakupionych w stacjonarnych sklepach i szczuractwo zajadało aż im się uszy trzęsły ;)
ObrazekObrazek
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: breyger »

mam na podwórku dużą jabłoń "papierówkę" i mogę zrobić kilogramy suszonych chipsów jabłkowych i zastanawiam się zrobić mały zapas własnej mieszanki, ale nie mogę się zdecydować co dodać, słonecznik na pewno bo lubieją a duzo i tanio. ale co jeszcze? jakie owoce jeszcze od znajomych załatwić i ususzyć? moje ziomki wszystko wcinają ;p

Połączone z istniejącym /Malachit
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: noovaa »

Własna mieszanka powinna być zbilansowana. Jeśli nie umiesz wyliczyć ~14% białka, ~4% tłuszczu i tak dalej, lepiej się za to nie brać. Jabłka możesz dawać jako smaczek, dodatek, bądź dorzucić do odpowiedniej mieszanki ;)
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: breyger »

własnie dlatego zadałem tu pytanie :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: smeg »

Szczury mogą jeść praktycznie wszystkie owoce poza cytrusami ;) Więc wszystko możesz ususzyć i dorzucić do gotowej karmy. Nie można jednak opierać całkowicie karmy na owocach i słoneczniku, bo powinna się składać głównie z ziaren zbóż. Lepiej też unikać bardzo tuczących owoców, takich jak np. winogrona czy banany i podawać w bardzo małych ilościach - szczury łatwo utuczyć (co skutkuje wieloma chorobami w przyszłości), a dużo trudniej odchudzić. To samo dotyczy także słonecznika - jest dość tłusty (w końcu robi się z niego olej), więc też lepiej nie podawać go zbyt dużo.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: breyger »

właśnie szczególnie o te ziarna mi chodziło. z owocami troszkę poczytałem, słonecznik też wiem że nie za dużo bo tłusty
prosił bym właśnie o podpowiedź co do tych ziaren, które będą miały potrzebne wartości odżywcze, witaminy czy co tam potrzeba :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: własna mieszanka z suszonymi owocami

Post autor: smeg »

http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?p=909819#909819 - tutaj mozesz przeczytac o Shunamite Diet, to jedna z metod komponowania wlasnej mieszanki :) Jesli chodzi o ziarna, to przejrzyj sklad popularnych szczurzych karm - np. Vilmie Premium, XtraVital, Uczta dla Szczura. Ziarna wystepujace w nich to glownie pszenica, owies, gryka, kukurydza, jęczmień, ryż, sorgo, soja, groch, slonecznik, dynia, proso. Polecam strone http://rybyozdobne.pl - mozna tam tanio kupic ziarna na kilogramy.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”