Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Fallauthy
Posty: 15
Rejestracja: śr wrz 11, 2013 10:09 am

Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: Fallauthy »

Witam

w sumie parę chwil temu zauważyłem, że moja szczurzyca - Mimi (albinoska) jak spaceruje, to ciągnie za sobą dwie tylne łapki - np. jak chce się obrócić, to pierw robi to tak jakby przednią częścią ciała, a później drugą... Wiecie co to może być?

Druga sprawa niestety z tym samym szczurkiem... Od kilku dni Mimi czasami mlaska. Nie wiem od czego to może być - oba szczurki (druga to Lili - kapturek) są karmione normalnie - śniadanie i obiadzik, daje im kilka plastrów ogórka, pomidora czasami serek w między czasie dokarmiam je pestkami gdy są na wybiegu i obiad podobnie.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: smeg »

A dostają w klatce normalną szczurzą karmę, czy tylko warzywa i serki? Podstawą żywienia szczurów jest ziarno.

W jakim wieku jest Mimi? Osłabienie tylnych łapek jest często spowodowane wiekiem, ok. 2,5-3 lat to normalne u większości szczurów. Czy szczurka ma nadwagę?

Występują u niej jakieś inne objawy, jak np. problemy z trzymaniem karmy w przednich łapkach, nadmierne gryzienie wapna/ścian, wytrzeszcz jednego lub obu gałek ocznych, zaburzenia równowagi, skręt głowy, krzyżowanie przednich łapek np. przy myciu?

Skontroluj też zęby u Mimi, być może są za długie i stąd to mlaskanie, trzeba wtedy przyciąć je u weterynarza. Szczury muszą jeść suchą karmę, żeby ścierać sobie siekacze.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Fallauthy
Posty: 15
Rejestracja: śr wrz 11, 2013 10:09 am

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: Fallauthy »

Myślałem właśnie, że nie zawsze trzeba im dawać ziarno, że bardziej pożywniejsze są warzywa i owoce, ale jak tak, to będę im na bieżąco uzupełniał.

Mimi to jeszcze maluch - niespełna rok, ale ma ogólnie bardzo... hm... spokojny i taki leniwy charakter, że najlepiej cały dzień spałaby w hamaku i nic innego nie robiła, natomiast Lili jest wulkanem energii - godziny w klatce nie wytrzyma.

Nie, nic dziwnego u niej nie zauważyłem.

Będę się tego trzymał przez kilka dni i dam znać jak postępy. ;)

Dzięki za pomoc! :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: smeg »

Szczury potrzebują białka (ok. 14%), samymi warzywami i owocami nie zaspokoisz ich potrzeb żywieniowych - zwłaszcza że np. ogórki składają się głównie z wody i niewiele poza tym. Można je podawać jako dodatek, ale podstawą powinna być porządna szczurza karma - Vilmie Premium, Beaphar XtraVital, Vitapol Premium Line. Poza tym na warzywach szczury zupełnie nie ścierają sobie zębów - a rosną im one przez całe życie.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Fallauthy
Posty: 15
Rejestracja: śr wrz 11, 2013 10:09 am

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: Fallauthy »

Powiem szczerze, że używam karmy Versele-Laga, bo w małych sklepach zoologicznych obok mojego mieszkania znajdę w dobrej cenie, a nie chcę wydawać 50% więcej kasy, bo zoologiczny nosi nazwę "Kakadu" czy coś podobnego. ;) Z tego co słyszałem, to jest to dobra karma, a szczurne zajadają się tak, że uszy im się trzęsą. ^^
Awatar użytkownika
sliwkowapanna
Posty: 286
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 6:11 am
Kontakt:

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: sliwkowapanna »

owszem, Versele Laga to jedna z lepszych karm, ale zawiera dużo białka, więc w późniejszym czasie zmień na coś jak mówi smeg ok 14-17%.
Ze mną od 04.2013 ogonek Harry, Wally od 02.2014 oraz Karmelek z Hermioną od 06.2014 :)
Za TM myszki: Pilot 31.03 [*] Egzi 10.06[*]
-----------------------------------------------------
Moje hobby: http://fb.com/sliwkowapanna.photography
hekatomba
Posty: 82
Rejestracja: sob sty 04, 2014 3:49 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: hekatomba »

sliwkowapanna, pytanie, jaką karmę ma Fallauthy, bo Versale Laga to jedynie nazwa firmy i nic nam to nie mówi ;) Jeśli Fallauthy karmi swoje szczury VL Zero Classic, to akurat ta karma nie ma za dużo białka, bo zaledwie 11%. Może to być również VL Rat Nature, ale w jej przypadku procentowy udział białka jest nieco ponad normę (17,5%), co jeszcze może i byłoby do przyjęcia, gdyby nie zawartość tłuszczu (9%). Jest jeszcze VL Rat Complete i VL Rat&Mouse Pro i te faktycznie mają za dużo białka dla dorosłych szczurów (aż 20%).
Awatar użytkownika
radioactive4
Posty: 81
Rejestracja: wt cze 17, 2014 7:16 am

Re: Mlaskanie i ciągnięcie łapek za sobą.

Post autor: radioactive4 »

Nie wiem jak dokładnie wygląda to "ciąganie łapek", ale moja szczurzyca (bardzo znerwicowana) tak chodziła (i czasem wciąż chodzi) jak się bardzo bała np. podejść do mojej ręki ze smakołykiem (cała wyprężona, tylne łapki wyciągnięte z tyłu, żeby w każdej chwili móc pitnąć :P ) I to tak właśnie śmiesznie wyglądało, szła "przodem", a te łapki tak ciągle wyciągnięte z tyłu. Teraz już chodzi normalnie i czasem kozaczy, ale jak się boi czegoś, to tak właśnie "ciąga" te łapki.

Na żywienie są różne poglądy, ale jak napisały dziewczyny, ziarno MUSI BYĆ. Co do dodatkowych warzyw/owoców/serków są różne poglądy, niektórzy dawają, niektórzy nie, niektórzy więcej niektórzy mniej. Ale ziarno to podstawa tak jak mięso dla psa.
Morgana & Vivimorte & Amarena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”