Gdzie kupić szczura ???

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Megi_82 »

wikiman pisze:i po przeglądaniu tego tematu dowiedziałem sie że lepiej nie kupowac ich w zoologicznych.
Bardzo się cieszę, że postanowiłeś najpierw poczytać, zamiast iść na łatwiznę :) Tylko jedna ważna rzecz - szczury to bardzo stadne zwierzęta i potrzebują towarzysza tej samej płci (chyba, że wykastrowane). Nie wierzcie w to, że dużo miłości i Waszego czasu zastąpi szczurowi drugiego szczura - tak samo jak nam najbardziej przywiązany szczur nie zastępuje innych ludzi, bo to całkiem inna relacja.
wikiman pisze:Czy ktoś może mi więc polecic jakąś dobrą alternatywę we Wrocławiu? Hodowla, adopcja, etc.
Z góry wdzięczny za jakiekolwiek porady.
http://szczury.org/viewforum.php?f=163 to jest nasz dział adopcyjny, podobny też jest na sąsiednim forum Alloszczur. Myślę, że we Wrocławiu nie brakuje szczurków do adopcji, tylko trzeba się rozejrzeć :) Możesz też zajrzeć na fejsa na stronę "Szczurze adopcje" (i w każdym z tych miejsc dać ogłoszenie o poszukiwaniu zwierzaka - mamy też działy "zaadoptuję"), można popatrzeć na tablicy albo gumtree, szukając szczurków do oddania za darmo (to ważne, bo tam sprzedają też szczury pseudohodowcy, za "symboliczne kwoty za leczenie/utrzymanie tudzież jako ochrona przed tarrarystami" - czyli to samo co sklep zoologiczny w sumie). Możesz
Szczurek nie musi być dokładnie z Wrocławia, na forum działa też dość sprawnie transport zwierzaków dzięki uprzejmości ludzi, wszystko do dogadania :) Moja druga szczurcia przyjechała do mnie z innego miasta, dobra dusza mi przywiozła, tylko musiałam 2 tygodnie zaczekać :)
Spis zarejestrowanych, legalnych hodowli znajdziesz na stronie stowarzyszenia hodowców szczurów rodowodowych w Polsce
http://shsrp.pl/
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
Szczurek123
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 21, 2014 11:08 am

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Szczurek123 »

nooo, warto porozmawiać najpierw z dziewczyną. Szczurki to nie zabawki i ważne, by zakup zawsze był przemyślany, a zwierzak po prostu chciany.
esmeralda098
Posty: 4
Rejestracja: pn sie 04, 2014 1:02 pm

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: esmeralda098 »

Na pewno się ucieszy z nowego zwierzaka.
Forever Young
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Snajperka »

A ja mam takie pytanie... Na stronie, którą podajecie widzę jedynie trzy hodowle... Czy coś nie dowidzę, czy faktycznie w całej Polsce są tylko trzy?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: smeg »

Tak, niestety są tylko 3 hodowle. W tym głównie SunRat's jest aktywna, pozostałe dwie od dawna nie miały nowych miotów. Jest jeszcze Zirrael Rattery - hodowla z Warszawy, ale zarejestrowana w czeskim związku hodowców, dlatego niewymieniona na stronie.

W hodowli SunRat's są w tej chwili 2 wolne samiczki w miocie S2: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16828 i jedna samiczka i dwóch samców w miocie R2: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16881 . Trzeba wypełnić ankietę zamieszczoną w pierwszym poście tematu miotu i wysłać heniokowi na maila ;)

Wystrzegaj się "hodowli" sprzedających szczury na allegro i portalach ogłoszeniowych, to pseudohodowle nie dbające o zdrowie szczurów.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Snajperka »

A co z hodowlami niezrzeszonymi? Poznałam babeczkę z moich okolic, która hoduje szczury i prosiaki. Nie jest wychodzi na to zrzeszona w żadnym stowarzyszeniu/związku hodowców, za to pokazywała mi rodowody szczurów, które wystawia swoim maluchom- wpisane pochodzenie do 2 pokolenia, razem z odmianami itd. Troche dziwne mi się wydaje gdy są jedynie 3 słuszne hodowle w Polsce ;)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Malachit »

Hodowli jest tak mało, bo ci zrzeszeni zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to żaden biznes ;)
A ta pani, która pokazywała ci rodowody, skąd bierze swoje szczury? I skąd są przodkowie? Skąd wiadomo, że przodkowie nie byli obciążeni chorobami genetycznymi?
Na dobrą sprawę wielu forumowiczów potrafiłoby rozpisać rodowód - wraz z odmianami, nie jest to taka czarna magia jak się na pierwszy rzut oka wydaje ;) nie każdy jednak posiada wiedzę o tym, jak działają które geny, na które choroby u przodków zwracać uwagę, że należy zamknąć linię, jeśli u miotu (przez całe jego życie!) pojawiają się określone choroby, potrafią przewidzieć dokładne umaszczenia nienarodzonych jeszcze zwierzaków itp. - czyli znają się na genetyce i rozmnażaniu w nieco większym stopniu. Ponadto - pochodzenie znane jedynie do drugiego pokolenia nie jest szczególnie "rozbudowane" - to prawdopodobnie potomkowie kupionych dwa lata temu przez daną osobę zwierzaków.
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Snajperka »

Spoko- jestem biologiem i trenerem zwierzaków, więc jak najbardziej rozumiem zasady genetyki. Zdziwiła mnie tylko ilość ich na rynku. Stworzenie dobrej linii to nakład pracy i potrzeba dobrego materiału genetycznego do krzyżówek- im mniej hodowli, tym więcej szczurów o zbliżonym pochodzeniu, stąd moja ciekawość.

A już niedługo i u mnie zagoszczą z powrotem szczurowate- ale z adopcji, nie z hodowli. ;) Więc czysta ciekawość ;)
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Osna »

Snajperka pisze:Stworzenie dobrej linii to nakład pracy i potrzeba dobrego materiału genetycznego do krzyżówek- im mniej hodowli, tym więcej szczurów o zbliżonym pochodzeniu, stąd moja ciekawość.
Dlatego hodowle sprowadzają "rodziców" z różnych zakątków świata.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Ratatouilea
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 01, 2014 5:24 pm

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Ratatouilea »

Ja za to pragnę dodać, że niektóre hodowle nie mogą zostać zarejestrowane w SHRSP z przyczyn formalnych, także nie wszystkie niezarejestrowane hodowle są "pseudo-hodowlami". Są i takie, że nie chodzi o biznes, a o dobro szczurzych przyjaciół i znalezienie im odpowiedzialnego, dobrego domu. Oczywiście, każdy chce zyskać jak najwięcej, ale czy jeśli szczur jest zadbany, oswojony i widać że jego hodowca zna się na rzeczy, to dlaczego w takim układzie nie powinno się takiego kompana przygarnąć? Jest ktoś w stanie odpowiedzieć?
A wystawianie na allegro: no cóż. Wielki grzech to nie jest. Już mało kto korzysta z pradawnych źródeł ogłoszeń: gazet, tablic ogłoszeń. Chodzi o szybki przekaz informacji. Allegro, czy tam OLX to taka wirtualna tablica ogłoszeń. Forum SZCZURY.ORG w pewnym sensie też taką tablicą są.
---
Jeśli ktoś ma zarzuty co do mojej wypowiedzi, proszę o przesłanie mi ich prywatną wiadomością, bądź udostępnienie w tym temacie.
Jest to tylko moja własna opinia. Każdy może mieć własne zdanie.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: smeg »

Ratatouilea pisze:Ja za to pragnę dodać, że niektóre hodowle nie mogą zostać zarejestrowane w SHRSP z przyczyn formalnych
O jakich przyczynach formalnych mówisz?
Ratatouilea pisze:Oczywiście, każdy chce zyskać jak najwięcej, ale czy jeśli szczur jest zadbany, oswojony i widać że jego hodowca zna się na rzeczy, to dlaczego w takim układzie nie powinno się takiego kompana przygarnąć? Jest ktoś w stanie odpowiedzieć?
W porządnych hodowlach nie chodzi o to, żeby zyskać jak najwięcej - wręcz w ogóle się nie zyskuje, podliczając koszty utrzymania samicy i miotu. Ze względu na zdrowie samica może mieć tylko dwa mioty w życiu, musi przejść szereg badań, potem zostać wysterylizowana. Nie chodzi też tylko o dobro tej konkretnej samicy i jej młodych, ale całego gatunku w przyszłości - stąd staranne dobieranie osobników do rozrodu, w celu ograniczania występowania chorób u młodych, a także obowiązek robienia sekcji po śmierci szczura kupionego z hodowli. Skąd pseudohodowca ma wiedzieć, czy jego linie niosą jakieś choroby, skoro sprzedaje szczura i ma gdzieś to, co się z nim dalej dzieje? Nie ma pojęcia, na co ten szczur umrze i nie wie, czy może rozmnażać dalej np. potomków jego rodzeństwa (no jasne że tak, byle hajs się zgadzał).
Ratatouilea pisze:A wystawianie na allegro: no cóż. Wielki grzech to nie jest. Już mało kto korzysta z pradawnych źródeł ogłoszeń: gazet, tablic ogłoszeń. Chodzi o szybki przekaz informacji. Allegro, czy tam OLX to taka wirtualna tablica ogłoszeń. Forum SZCZURY.ORG w pewnym sensie też taką tablicą są.
Wystawiając zwierzę na allegro sprzedajesz je pierwszej osobie, która kliknie "Kup teraz", nie sprawdzając, czy będzie trzymane w odpowiednich warunkach. Ukazuje to przedmiotowe podejście pseudohodowcy do zwierzęcia. Przy oddawaniu szczurów do adopcji na forum lub sprzedaży z hodowli nowy właściciel jest uświadamiany co do warunków niezbędnych do ich trzymania, a jeśli nie chce lub nie może ich spełnić - nie dostaje szczura.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Snajperka
Posty: 214
Rejestracja: wt paź 21, 2014 2:03 pm

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Snajperka »

Wiele rasowych psow z uznanych hodowli sportowych czy wystawowych ma swoje ogłoszenia na np. Olx. Ja nie widzę w tym nic złego. Hodowca zawsze ma decyzyjny głos. :-)
Nie jestem przeciwniczką hodowli szczurów z rodowodem, ale dla mnie smutnym faktem jest to, że takie hodowle są trzy w całej polsce. Gdyby była jedna na w każdym wiekszym mieście to co innego.
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Megi_82 »

Snajperka pisze:Wiele rasowych psow z uznanych hodowli sportowych czy wystawowych ma swoje ogłoszenia na np. Olx. Ja nie widzę w tym nic złego. Hodowca zawsze ma decyzyjny głos. :-)
Nie rozumiesz. Allegro jest serwisem aukcyjnym, a nie tablicą ogłoszeń, jak olx. W związku z tym, na allegro obowiązuje prawo handlowe. Tak, jak sklep nie ma prawa odmówić klientowi sprzedania wystawionego towaru (oprócz towarów typu fajki i alkohol nieletniemu/nietrzeźwemu, broń wymagająca zezwolenia), tak na allegro nie jest możliwe, aby odmówić klientowi wydania towaru, który kliknął. Kliknięcie "kup teraz" jest równoznaczne z zakupem. Nie możesz powiedzieć klientowi - no, kupił pan szczura, a teraz rozpoczniemy weryfikację, czy pan się nadaje. Klient ma prawo dochodzić swoich praw w sądzie, ponieważ zawarł transakcję w momencie kliknięcia.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: yss »

Kupiłam raz zwierzęta na Allegro.
Kliknięcie Kup Teraz nie jest równoznaczne z zakupem. Po kliknięciu pokazuje się plansza, że NIE dokonałeś jeszcze zakupu i trzeba się skontaktować ze sprzedającym w celu dokonania tejże transakcji i musi on potwierdzić taką transakcję.
Aż mnie to zdziwiło. Tylko na zwierzakach tak jest.

(nie kupowałam gryzoni, tylko "przecenione" "niskowartościowe" ptaszki ;))
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie kupić szczura ???

Post autor: Megi_82 »

O, to coś nowego... ciekawe, co się dzieje dalej...
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”