Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: IHime »

alken pisze:
IHime pisze:Ale wcale nie jest powiedziane, że ta wit. C jest syntetyczna...
no nie, ale nie wiadomo.
No dokładnie, czyli na dwoje babka wróżyła. Nie wiadomo, syntetyczna czy nie, czy jeszcze mieszanka obu.
Awatar użytkownika
wiewi
Posty: 909
Rejestracja: pn wrz 10, 2012 12:39 am
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: wiewi »

A ja się chciałam upewnić. Bo z tego co wyczytałam, że można, ale chcę mieć 200% pewności ;)

Czy ciurki mogą jeść świeżą miętę i bazylię? Bo koło klatki rosną w doniczkach i listki zahaczają o klatkę, ogony mogą je sobie podgryzać czy lepiej zioła przestawić?
Edek,Maniek,Dean,Beam,Dełko
Obrazek
wątek
bazarek
za TM: Sammy[*]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: smeg »

Mogą, jak najbardziej :) Moje uwielbiają bazylię 8)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
wiewi
Posty: 909
Rejestracja: pn wrz 10, 2012 12:39 am
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: wiewi »

Super! Dzięki! :)
Edek,Maniek,Dean,Beam,Dełko
Obrazek
wątek
bazarek
za TM: Sammy[*]
motyleqq
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 23, 2012 9:41 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: motyleqq »

mój pierwszy post 8)

dopiero zaczynam rozglądać się po forum, ale już mi przyszło do głowy pytanie: czy można samodzielnie robić mieszankę dla szczurów? jeśli tak, to czy ktoś mógłby mi doradzić jak się do tego przybrać? mam mało zaufania do producentów... pies też nie je gotowych karm ;)
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Arau »

http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t ... +mieszanka
Temat długi, ale warto przez niego przebrnąć. Wiele osób poleca samodzielne przygotowywanie mieszanek, ale to musiałabyś się dowiadywać przez PW, kto gdzie co kupuje :)
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Ja się do tego zabrałam tak, że przez jakiś czas kupowałam gotowe karmy z wyższej półki (Versele Laga), potem szczurów zrobiło się dużo, więc finansowo nie dawałam rady - kupowałam z innymi na spółkę VL Zero Classic (czyli karmę-bazę, którą mogą jeść praktycznie wszystkie gryzonie poza koszatniczkami), ale ponieważ jest "dla wszystkich", to jest uboga - więc dorzucałam do niej dodatki. Potem doszłam do wniosku, że nie ma sensu kupować tej bazowej karmy, skoro i tak 70% gotowej karmy to była moja inwencja :P Karma właśnie nam się kończy, więc jutro idę na plac kupić składniki. Ostatnim razem zapłaciłam ok 17zł za 2.5kg różnych rzeczy - część mi została, więc tym bardziej uważam, że jest to tańsza metoda. No i wiesz, co zwierzak je.
W tej chwili w skład mojej karmy wchodzi:
Pszenica (niedużo, moje panny nie lubią), makaron suchy (czyli mąka pszenna i woda - w takiej postaci pochłaniają :P), dynia niełuskana, słonecznik niełuskany, ryż dmuchany, susz warzywny (jak do zupy), granulat z lucerny (do kupienia w zoologu, ale zrezygnuję, bo zostaje), sucha karma dla kotów Purina (bez tauryny!), kukurydza paszowa, orzechy (różne, zależnie od sezonu - teraz będą świeże laskowe i włoskie, więc szczury dostaną w łupinkach, nie do karmy), cieciorka, soja, konopie dla ptaków, chipsy bananowe.
Jeśli gdzieś znajdziesz (widziałam nestora w Kakadu, ale malutkie opakowania dość drogo), to możesz dać też prasowany groch czy chlebek świętojański. Wszelkie migdały, rodzinki (byle nie konserwowane siarczanami), suszone warzywa, zioła, nasiona różnego typu jak najbardziej można dorzucić do karmy. Generalnie trzymam się zasady, że jeśli karma jest różnorodna, to szczur sam wybierze to, czego potrzebuje. Oczywiście musisz obserwować, czy nie tyją za bardzo (a przez pierwsze pół roku ich życia dostarczać więcej białka - w postaci gotowanego mięska, twarożku, jogurtu, jajek - ale nie mleka krowiego), jeśli zaczną tyć, to zmniejsz ilość słonecznika, dyni, chipsów bananowych i orzechów.
No i nie zapominaj, że szczury muszą oprócz suchego dostawać świeże warzywa i owoce :)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
motyleqq
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 23, 2012 9:41 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: motyleqq »

dzięki! właśnie takiego tematu szukałam, ale się nie doszukałam ;)

Rajuna pisze:sucha karma dla kotów Purina (bez tauryny!)
heh, jak to w ogóle brzmi... kocia karma bez tauryny... czego to producenci nie zrobią ::) i właśnie dlatego jestem za samodzielnym przygotowywaniem posiłków
Awatar użytkownika
Nikolka
Posty: 267
Rejestracja: czw wrz 27, 2012 8:18 pm
Numer GG: 10442359
Lokalizacja: Wild West

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Nikolka »

Witam. A czy paprykę można im podawać?? Ma dużo mikro i makro elementów.
Biało - czarna kapturka Azja [*]

Tak jak zwierze nie zastąpi człowiekowi innego człowieka, tak człowiek nie zastąpi zwierzęciu innego zwierzaka ;)
Awatar użytkownika
last.drop.of.blood
Posty: 702
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 2:36 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: last.drop.of.blood »

Nikolka pisze:Witam. A czy paprykę można im podawać?? Ma dużo mikro i makro elementów.
Jak najbardziej, można. :)
Moi przyjaciele:
-szczurki: Ate[*], Fames[*], Echo, Nemezis
-koty: Perle, Franek[*]
-psy: Kropka, Cosmo
-ptaki: Papuga, Emilka (kura)[*]
GRECKIE BOGINIE- http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=35487
patka91
Posty: 13
Rejestracja: pt paź 05, 2012 6:39 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: patka91 »

Witam,
Mam pytanie, szczurkowi można podawać orzechy włoskie?
Awatar użytkownika
last.drop.of.blood
Posty: 702
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 2:36 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: last.drop.of.blood »

Można, tylko orzechy mimo, iż zawierają witaminy są trochę bardziej kaloryczne, ale na pewno nie zaszkodzą szczurkom (oczywiście w rozsądnej dawce)
Moi przyjaciele:
-szczurki: Ate[*], Fames[*], Echo, Nemezis
-koty: Perle, Franek[*]
-psy: Kropka, Cosmo
-ptaki: Papuga, Emilka (kura)[*]
GRECKIE BOGINIE- http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=35487
Cypiska
Posty: 251
Rejestracja: pn gru 19, 2011 5:15 pm
Numer GG: 17329905
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Cypiska »

Przeczytałam wszystkie posty - tak, tak, te dwadzieścia stron - ale nie znalazłam odpowiedzi na to, co mnie interesuje. Mianowicie: czy szczurom szkodzi skórka od banana? Pod moją nieobecność dorwały się do bananów i wyżarły środek, ale skórkę też dziubnęły... Mam stosować jakieś środki zachowawcze?...
Za TM:Cypis
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Poza tym, ze pryskana i chemiczna, to raczej nie... skórki cytrusów mają olejki eteryczne i przez to są szkodliwe, skórka banana chyba nie ma szkodliwych olejków.. zawsze możesz podać im do chrupania węgiel (taki w tabletkach, na biegunkę), ale nie powinno im nic być. Moje jak jedzą owoce, np jabłka, to skórki zawsze zostawią, więc podejrzewam, że Twoje też wygryzły tylko tyle, żeby się dostać do samego owocu, a nie zjadły tej skórki ;)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Pigi2012
Posty: 409
Rejestracja: sob wrz 29, 2012 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Pigi2012 »

A co z kocią karma, ale tą w saszetkach? Można czy lepszy tuńczyk ???
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”