[Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Hanka&Medyk »

Słuchajcie, czy ktoś już może próbował "Eco Dry"? Ciekawa jestem jak to się ma do wszelkich kruszonów i czy jest bezpieczne, bo jeśli cena faktycznie nie przekracza 30zł za 30l, to jest to bardzo rozsądna alternatywa dla innych, "firmowych" ściółek.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Hanka&Medyk »

Hmm, ciekawe - na Animalia w tej chwili 10l kosztuje prawie 45zł... Skąd oni biorą takie ceny? Chyba napiszę do producenta, może da się kupić bezpośrednio, jeśli to nie jest szkodliwe dla szczurów (ponoć ma intensywny zapach).
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
kalusia2
Posty: 345
Rejestracja: pn sie 02, 2010 8:18 pm
Kontakt:

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: kalusia2 »

Ja za radą zuzki kupiłam wczoraj benka pomaranczowego - 10l za 17zł.Wyszło taniej niż Pinio - 7l za 16zł. Zobaczymy jak sie sprawdzi zbrylający, dotychczas używałam drewnianego.
Antek, Kapsel i Sznurek po drugiej stronie tęczy... (*) (*) (*)
Obrazek
http://marzycielskapoczta.pl/
ammy88 - jesteś nieoceniona!
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: zuzka-buzka »

Kalusia - tylko pamiętaj, przez pierwsze dni przyglądaj się, czy szczury tego nie jedzą!
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: BabeOfJazz »

Kalusia - uważaj, bo takie żwirki mogą pylić... Dwa dni używałam bentonitowego Benka zielonego zbrylającego i mój ogonek prawdopodobnie właśnie przez pylenie ledwo żywy skończył u weta...
Takie żwirki są wygodne, bo nie latają poza klatką, łatwo można kupki wyłowić... ale pylą lub przyklejają się do jedzenia - co nie zawsze się dobrze kończy...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Paul_Julian »

No ja chyba własnie też przestanę uzywać benka bentonitowego.... Soran ma lekkie zapalenie oskrzeli, nie wiem czy to przez ten żwirek czy nie. Ale dziś kupiłem Kruszon http://animalia.pl/produkt,12176,Certec ... __10l.html
5 l za 16 zł , drogie to jak nie wiem, ale w całym sklepie nie było ani Cat's besta ani Hiltona :/
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Blanny »

Ja kupuje 10l benka pomarańczowego za 14 zł. :) Przerzuciłam się z niebieskiego - 27 zł.
Moje szczury tego nie jedzą - czemu miałyby? On się zbryla, ale nie pęcznieje nadto, więc nawet jakby jakiś szczur zeżarł, to nic mu raczej nie będzie.
Nie pyli za specjalnie.
Używam Benka ponad rok i żaden ze szczurów jakoś nie narzekał zbyt. Nie kichają, ani nic z tych rzeczy. Nero tylko raz miał infekcję górnych dróg oddechowych - prawdopodobnie przeziębił się podczas przeprowadzki, bo było dość zimno i wiało. Także Benek raczej nie jest powodem problemów Waszych szczurów - no, a przynajmniej nie moich. :)
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: BabeOfJazz »

Nie chodzi o to, że szczur weźmie żwirek i zacznie garściami jeść... To się do jedzenia np przykleja, albo do łapek i gdy się myją - pożerają. Zresztą zacutyję siebie:
BabeOfJazz pisze:
Devona pisze:
Paul_Julian pisze:Moze w tym jest sekret, również uzywam kuwety-kibelka. Wprawdzie jest to mała kuwetka kocia, ale w duzej kuwecie.
Być może dlatego u Ciebie to pylenie było niezauważalne. Ja raz nasypałam szczurom tego żwiru do całej kuwety i pył po prostu unosił się w całym pokoju ;) , podobne wrażenia miałam podczas stosowania żwirów bentonitowych dla kotów.
Trzy dni temu postanowiłam wypróbować żwirek Benek, zielony, zbrylający - bentonitowy. Drugiego dnia znalazłam w klatce ledwo żywego szczurka. Pierwsze o czym pomyślałam to pylący żwirek, bo gdy nakładałam go do klatki na rękach został mi biały osad... Nie byłam pewna czy to oznaka pylenia, bo w przeciwieństwie do tego co pisze Devona, w pokoju nie miałam mgły :p a też nasypałam do całej, dużej kuwety. Niedawno też przeczytałam na forum, że granulat Pinio pyli, używałam go ostatnio i wogóle tego nie zauważyłam.
Żwirek Benek (poza pyleniem) bardzo przypadł mi do gustu. Mam klatkę ogólnie przeznaczoną dla ptaków i tak jak w wypadku wolier, na dole mam 'szuflady'. Kiedy używałam trocin szuflady na nic mi się nie przydawały, bo poziom ściółki był wyższy niż wysokość szuflad. Benka wsypałam ok 1cm, nieprzeszkadzając szczurom mogę wysunąć szufladę i wybrać kupki, w dodatku bardzo ładnie wygląda. Niestety muszę z niego zrezygnować... Poza tym po co się denerwować o skamienienie w brzuszku... to im się nawet do wigotnych łapek potrafi przykleić podczas mycia...
Ten Benek pomarańczowy to też bentonitowy czy drewniany?
Bentonitowy nie pęcznieje, a raczej kamienieje... Chociaż skamieniały kruszy się miedzy palcami, a podczas mycia kuwety zauważyłam, że przy wiekszej ilości wody poprostu się 'rozpuszcza'. Albo zaszkodzi szczurowi albo nie... ruletka...
Wydaje mi się że to nie zbieg okoliczności, że szczur mi na płuca padł po zimenieniu ściółki na bentonit. Chociaż nie mam 100% pewności... reszta panów zdrowa, a ten jeden to chudzinka i może slaby organizm ma...
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Blanny »

Nie wiem, to już osobista decyzja.. Ja używam rok i nigdy nic im nie było. Zdarzało im się pewnie i zjeść na jedzeniu, jak się przykleił, ale też jakoś nic im nie było.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
Vena
Posty: 248
Rejestracja: czw wrz 23, 2010 8:26 am

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Vena »

Blanny pisze:Nie wiem, to już osobista decyzja.. Ja używam rok i nigdy nic im nie było. Zdarzało im się pewnie i zjeść na jedzeniu, jak się przykleił, ale też jakoś nic im nie było.

Też używam benka, ale lawendowego, szczurkom nic nie dolega a ja sobie bardzo chwalę ;)
kalusia2
Posty: 345
Rejestracja: pn sie 02, 2010 8:18 pm
Kontakt:

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: kalusia2 »

Ja chętnie używałabym drewnianego, ale Benek tańszy, a ja każdą złotówkę liczę, bo szykujemy się do zakupienia i urz adzenia nowej klatki...
Antek, Kapsel i Sznurek po drugiej stronie tęczy... (*) (*) (*)
Obrazek
http://marzycielskapoczta.pl/
ammy88 - jesteś nieoceniona!
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Paul_Julian »

Trzeba po prostu obserwowac ogony. Niektórym nie zaszkodzi, innym zaszkodzi.
I , ciekaw rzecz. Jakoś w zeszłym tygodniu u Sorana odkryłem, ze ma okruch bentonitu .... pod napletkiem :o Kawałek wystawało, ale trzeba było odsunąć napletek, żeby ten okruch wyciągnąć. Nie wiem , jak sie tam znalazło, czy się przykleiło podczas sikania czy co... W każdym razie dobrze jest mieć odruch codziennego sprawdzania wacków :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: zuzka-buzka »

A czy od bentonitu lub pyłu bentonitowego szczurki mogą się drapać.?
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Paul_Julian »

Mogą . To tak jak remontujesz dom, albo sprzątasz. Cały ten pył się unosi , a potem opada. I po remoncie masz całą skórę i ciuchy w tym pyle i wszystko swędzi.
Być może to nie od żwirku, ale warto sprawdzić.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: BabeOfJazz »

http://www.zooplus.pl/shop/gady/wyposaz ... ozne/30855

Ziarna XXL czy średnie? Ktoś kto miał Chipsi extra, jakich używał?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”