RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

IVA
Posty: 1513
Rejestracja: śr lut 04, 2004 11:30 am
Lokalizacja: Gliwice

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / po 14 dniach kuracji

Post autor: IVA »

Nie wiem jaka jest przyczyna duszności Toli ale warto tez podawac furosemid. Jeżeli będzie konieczne, to również nalezy podac steryd ale wtedy warto pod osłona antybiotyku - rodzaj zależy od schorzenia jak tez od tego jakie miała juz wcześniej podawane i jak reagowała na nie.
Co do sterydu, koniecznośc jego częstego podawania może świadczyć, że ostatnie chwili juz się zbliżają, z drugiej strony pozawala to maluchowi pozostac we wzglednej kondycji dośc długo. Nadia mimo wieku i ciężkiego juz stanu na sterydach (łacznie z innymi lekami) przeżyła około 2 miesiące i odeszła bez cierpienia (duszenia się). Dla nas ludzi 2 miesiące to niewiele ale dla szczurka to ogrom, więc czasem warto spojrzec jego oczyma.
Trzymam kciuki za Tolę
z prawie 100 kochanych ogonków pozostał tylko 1 :(
http://stylowabizuteria.com.pl/
cichaczyk
Posty: 17
Rejestracja: czw cze 14, 2007 8:09 pm

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / po 14 dniach kuracji

Post autor: cichaczyk »

tak mi przykro...
Gwidonek tez mial takie przymruzone oczka, jedno zrobilo sie metne, boczki chodzily mu jak pompka... ja robilam mu inhalacje, zeby latwiej mu sie oddychalo. Steryd dzialal przez 2 dni, potem pogarszalo mu sie, a w ostatnich dniach nawet steryd nie pomagam. To byl raczej rak, bo w pluckach mial czysto, po prostu guz ucikal cos, co powodowalo dusznosci.
Trzymam kciuki i mam nadzieje, ze nie skonczy sie to tak jak u Gwidonka...
tesknie bardzo...
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / po 14 dniach kuracji

Post autor: RattaAna »

ponieważ nie było poprawy, po konsultacji z dr Bieleckim Toleńka dostała dziś steryd + tetracyklinę (chyba Engemycin); nie można było zwlekać, szczura się męczyła;
tak chciałam uniknąć sterydu, ale niestety...
pozostaje pytanie CO powoduje ten stan i czy te "ataki" to padaczka czy jednak nie; objawy nie są "klasyczne", trudno więc w 100% stwierdzić bądź wykluczyć epilepsję.
na razie Tola łaskawszym okiem spojrzała na ziarna, coś tam dłubie przy karmniku;-)
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / po 14 dniach kuracji

Post autor: RattaAna »

niestety wczoraj rano Toleńka zaczęła się dusić. Tak silnego ataku jeszcze nie miała. Wierciła sie przy tym okropnie, jak szalona. Wizytę u dr Bieleckiego miałyśmy umówioną dopiro na 19, a Tola od 5 rano ledwo dawała radę... zmuszona byłam biec do jedynego otwartego od godz. 8 weta w Pruszkowie. I co usłyszałam na "dzień dobry" - szczura trzeba natychmiast uśpić. Natychmiast.
Ponieważ się nie zgodziłam (bo niestety mam juz pewne doświadczenia związane z tym gabinetem - i nie są one miłe, więc nie wierzę w trafną ocenę sytuacji tego weta), i kategorycznie zażądałam natychmiastowej pomocy "doraźnej", łaskawie zgodzili się pomóc Toli dotrwać do tej 19. Dostała Enroxil i furosemid. Na szczęście zadziałało - chwilę potem Toleńka mogła prawie normalnie oddychać. Musiałam iść do pracy, Toleńkę zostawiłam pod bardzo dobrą opieką pasjonatki ogonków (która posiada zresztą ogromne doświadczenie).
Powtórzono RTG, nie jest dobrze. We wtorek będziemy robić badanie: echo serca. Tola musi dostawać tetracyklinę oraz 2 x dziennie po 2 krople furosemidu do pyszczka.
Na razie stan jest zadowalający (pewnie jest jeszcze pod jakimś wpływem sterydu, który dostała 26.06.), nie oddycha co prawda tak lekko jak zdrowe ciury, ale zachowuje się normalnie. Ma apetyt, myje się itp.
Mam ogromną nadzieję, że się nam uda.
ps. czy ktoś z Was wie jak w praktyce wygląda badanie echa serca?
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / walczymy już miesiąc

Post autor: RattaAna »

jesteśmy po badaniu serduszka u dr Kurskiego; okazało się, że Toleńka ma znacznie powiększoną lewą komorę serca, co jest zapewne przyczyną problemu z oddychniem; guz został wykluczony;
zalecenie: podawać 2 x dziennie po 1 kropli rozcieńczony lek o nazwie Prylium. Niestety nie wiem nic o tym specyfiku oprócz tego, że stosuje się go u psów; podaję go Toli od 3 dni, było dość dobrze (po raz ierwszy od 2 m-cy Tola biegała po pokoju, wspinała się sama na latkę i z niej wychodziła - szok!), ale niestety dziś zauważyłam pogorszenie. Tola znów bardzo ciężko oddycha, pojawiła się porfiryna w oczach i nosku; szczura schudła, mimo że je normalnie i dobre rzeczy (gerberek jest codziennym składnikiem diety);
zastanawiam się w związku z tym czy podawana dawka nie jest za mała. dr Kurski polecił podawać 1 kroplę porównując ją do 0,1 ml; jednak po odmierzeniu 0,1 dawka wyglądała na co najmniej 10 kropli, więc podaję znacznie mniej; teraz mam obawy czy aby jednak to nie za mało;
jeśli ktoś z Was stosował bądź słyszał coś o Prylium w odniesieniu do leczenia ogonka, proszę o info; i co sądzicie o tej dawce?
ps. o Prylium wiem jedynie, że obniża ciśnienie, co ma odciążyć serce; i odwadnia, więc trzeba zapewnić większą ilość wody zwierzakowi; faktycznie, Tola więcej pije (ale to również przez furosemid);
Ostatnio zmieniony sob lip 07, 2007 1:22 pm przez RattaAna, łącznie zmieniany 1 raz.
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: merch »

Nie iwele ci mogę pomóc , nie znam tego specyfiku - natomiast faktycznie może się okazać ,ze dawka jest za mało albo ,ze warto dodać inny z innej grupy lek nasercowy. Dawka fortecoru dla szczurów jest w stosunku dawki dla człowieka nadzwyczaj duża...ale podajac ja nie zaobserwowałąm działań ubocznych - widać tak szybki jest metabolizm leku w szczurze ,ze wymaga on o wiele wiekszej ( w przeliczeniu na kg ) dawki leku.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: RattaAna »

podałam wczoraj wieczorem i dziś rano 0,1 ml; nie ma poprawy; bardzo ciężki oddech, do tego doszedł brak apetytu; Tola schudła okropnie; kardiolog, który przepisał lek jest nieosiągalny przez najliższy tydzień, jak na złość; nie wiem już co robić, nie chcę żeby się udusiła pod naszą nieobecność;
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
jola-kk
Posty: 57
Rejestracja: śr lut 28, 2007 5:24 pm

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: jola-kk »

Mój Gapcio ma te same objawy.Stwierdzono chore serduszko i z dużym powodzeniem jest leczony Concorem i furosemidem.Dziś właśnie byłam z nim w OAZIE na kontroli,ponieważ dwa dni temu miał duszność i musiałam podać steryd,który zawsze dostaję od weta do domu na wszelki wypadek.Oprócz tego dostaje aminofilinę,jeśli zauważę,że gorzej oddycha.Też schudł i nie tyka suchej karmy.Tylko nutri-drink,gerberki a do picia wyłącznie kubuś z łyżeczki.
Szczerze polecam lecznicę OAZA na Potockiej 4.Ja do nich jeżdżę z Mokotowa,bo uważam że są świetni.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: krwiopij »

RattaAna, a co ten kardiolog przepisał? Jeśli o to Purilium chodzi, to na pewno można je zastąpić choćby Enarenalem, ludzkim lekiem. Moja Bandytka bierze go już przeszło miesiąc.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
jola-kk
Posty: 57
Rejestracja: śr lut 28, 2007 5:24 pm

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: jola-kk »

ten enarenal to chyba to samo co concor tzn. tak samo działa
Ostatnio zmieniony ndz lip 08, 2007 3:07 pm przez jola-kk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: RattaAna »

jola-kk - znam Oazę, obie moje szczury miały tam usuwane guzy, z powodzeniem (ale wet. Kacprzak jest teraz na macierzyńskim) ; a od kiedy leczysz szczurka (ile dni - tygodni)?
jednak co do trafności diagnozy, postawiłam na dr Bieleckiego i to on prowadził Tolę; teraz sprawę przejął kardiolog z Elvetu, gdyż to problem z sercem;
krwiopijko - kardiolog przepisał Prylium; dostałam rozcieńczony do domu z zaleceniem podawania 1 kropli 2 x dziennie; dr powiedział, że można przyjąć, iż 1 kropla=0,1 ml, ale ponieważ taka dawka wygąda jak 10 kropli, a dr Bielecki zaprzeczył trafności takiego porównania proporcji (cyt. "kropla to kropla, nie 0,1 ml"), dawałam nieco mniejszą;
od wczoraj podaję 0,1 ml, ale jest gorzej;

właśnie udało mi się porozmawiać z kardiologiem - Prylium jest lekiem nowej generacji, będącym metabolitem Enarenalu, co oznacza, że działa jeszcze szybciej; efekty powinny być widoczne po 3 - 4 dniach stosowania; w razie napadu duszności mam podać furosemid; natomiast jeśli problem - oprócz powiększonej komory serca - związany jest również z obrzękiem płuc i zbieraniem się w nich wody, samo Prylium może nie przynieść zamierzonych efektów;

tak więc jeśli stan Toli się nie poprawi do końca dnia, jutro jedziemy znów do Elvetu;
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
Awatar użytkownika
senna
Posty: 13
Rejestracja: czw paź 13, 2005 11:10 pm

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: senna »

Enarenal (enalapril) to nie to samo co Concor (bisoprolol). Są z różnych grup farmakologicznych. Działanie jest jednak faktycznie zbliżone. Oba leki stosuje się w niewydolności krążenia u ludzi. U szczurków pewnie też :)
Leyla, Plamka i Strzałka po drugiej stronie tęczy
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: krwiopij »

To samo to nie. :) Ale działa podobnie. Nie jestem ani wetem, ani kardiologiem, więc ciężko mi wytłumaczyć, dlaczego weterynarz zdecydował o podaniu tego leku, a nie innego.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
jola-kk
Posty: 57
Rejestracja: śr lut 28, 2007 5:24 pm

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: jola-kk »

RattaAna mój Gapcioszek choruje od jakichś 6 m-cy.Dwa razy był hospitalizowany w OAZIE,tak było z nim źle.Concor 1x1/10 tabl i furosemid 2x1/16 tabl. ma włączone na stałe.Doraźnie aminophilina(euphilina) i steryd w iniekcji.Leczy go dr Jałonicka i ufam jej bezgranicznie.
Ja tam sie nie znam,ale furosemid w razie ataku duszności? I moja mama i mój szczurek mają niewydolność krążenia i furosemid muszą brać stale,żeby nie doszło do gromadzenia wody w organiźmie.
Ostatnio zmieniony ndz lip 08, 2007 3:54 pm przez jola-kk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RE: bardzo ciężki oddech, świszczenie - brak tchu / leczenie Prylium

Post autor: krwiopij »

Podaje się, podaje. Atak duszności może być spowodowany także nagłym nagromadzeniem się płynów w płucach lub wokół nich - wtedy furosemid sprawdza się jak najbardziej. Jednak z tego co wiem, to nie jest dobry lek do stałego stosowania. Z czasem coraz bardziej wychodzą na wierzch skutki uboczne i może dojść do niedoborów potasu, sodu i chloru oraz magnezu i wapnia.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”