[RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Wadera »

Kotek, jak mozesz nie wiedziec? Tutaj kazdy mowi ci jednoglosnie, ze powinnas je rozdzielic. Spotkalas jedna pania "doktor" ktora Twierdzi inaczej. Gdybys przejzala dokladniej posty na forum, to zorientowalabys sie, ze ZADKO KTORY wet wie cokolwiek o szczurach, weic prawdopodobienstwo ze ta pani nie ma racji jest ogromne. A przykladow na to ze dwu-trzymiesieczna szczurcia moze miec mlode jest wiele. Pogadaj np z Ania z forum.

Radze troszeczke sie zastanowic.
Ostatnio zmieniony ndz maja 16, 2004 12:42 pm przez Wadera, łącznie zmieniany 1 raz.
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
OLusia od Skipi i Ronalda

RUJA vel. RUJKA

Post autor: OLusia od Skipi i Ronalda »

moge podsć jej dane lub coś o niej , ale ona wydawała mi się uczciwa :(
Już się modle...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: krwiopij »

to nie musi byc kwestia uczciwosci - tylko wiedzy... panie moze swietnie znac sie na psach i kotach, ale jak widac o szczurkach nie ma zielonego pojecia...

samiczka jest zdolna do zajscia w ciaze juz od 5 tygodnia zycia... samiec zaczyna interesowac sie samiczkami zazwyczak kolo 8 tygodnia zycia... najlepszym czasem dla samiczki do zajscia w ciaze jest okres od 3 do 8 miesiecy...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Wadera »

W poscie obok Olusia podala info, ze jej szczurki maja ok 1015112cm. Mozna wiec miec nadzieje, ze na razie szczurka jest bezpieczna. Ale to sie szybciutko zmieni. Jest idealna okazja zeby sytuacje wyprostowac: oddac komus jednego szczurka a pozostalemu zalatwic towarzysza wlasciwej plci. Sprawa prosta i jasna. Nie widze powodu do krzyku.
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Mycha »

Wiesz... każdy wet chce wyglądać na uczciwego, ale nie każdemu to wychodzi i jeszcze potrafi zbierać za to kasę. Zajrzyj do działu Weterynarze i zobacz jakie historie potrafią wygadywać tacy wyglądający na uczciwych weci. Prawda jest taka, że w Polsce nie ma wielu wetów któży umieją leczyć szczurki a taka pani powinna zostać gdzieś zgłoszona bo podała Ci fałszywe informacje i naraziła w ten sposób życie szczurków:
1. Ciąża u młodej samicy nie jest wskazana
2. Co stałoby się z młodymi?
A tak wogóle to zanim zadajesz pytania powinnaś skorzystać z wiadomości na forum i stronie. Tacy ludzie najczęściej zaliczają "wpadki" ze swoimi szczurkami. Nie wiedzą nic i nie starają się dowiedzieć. Pisaliśmy Ci już kilka razy żebyś oddzieliła szczury- już kilka lat hoduję te stworzenia i chyba jakąś wiedzę o nich mam, a "wpadki" na forum na szczęście skończyły się dobrze, ale młode mogą urodzić się niedorozwinięte, matka na 90% więcej nie urośnie. Może się także zdażyć tak, że pożuci lub zagryzie młode a o tym pisane było kilkanaście razy... :?
P.S. Nie mówię już o konsekwencjach hodowli wspobnej...
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: krwiopij »

coz, ja jestem zdania, ze w tej sytuacji najrozsadniejszym rozwiazaniem byloby znalezienie jednemu ze szczurkow nowego domu i dokupienie drugiemu towarzysza tej samej plci (czyli dokladnie tak, jak mowi Wadera)... szczurki sa jeszcze mlode, wiec maly/mala latwo zaaklimatyzuje sie u nowego opiekuna i nie przezyje ciezko rozstania z obecnym, a pozostaly szczurek bez problemu zaprzyjazni sie z nowym kolega...

oczywiscie dokupienie po towarzyszu dla kazdego z tych szczurzat tez jest jakims rozwiazaniem, ale uwazam oswajanie 4 mlodych szczurkow naraz za sztuke co najmniej trudna i narazona na spore prawdopodobienstwo niepowodzenia... :?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

RUJA vel. RUJKA

Post autor: lajla »

olusiu dziwi mnie troche twoje niedowiezanie i dalsza nie pewnosc czytalam juz nie jeden post w ktorym poruszalas ten probrem...
a wogole zastanow sie jesli nawet twoje szczury mialy by sie rozmnazac w wieku 6 miesiecy (co jest na 100% nieprawda bo zaczna wczesniej jak juz wyzej wsponiane) i tak bedziesz miala bachorki! a mi sie zdaje ze niehccesz miec ani teraz ani pozniej!?

wiec zrob tak jak CI wszyscy mowia...
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Ania »

Samica szczura jest płodna już od 8 tygodnia życia, niekiedy zdarzają się przypadki, że samiczka pięciotygodniowa zachodzi w ciążę.
Samiec szczura jest płodny od 8 tygodnia znaczy to tyle, ze może zapładniać

8 tygodni to niecałe 2 miesiące - jest wielce prawdopodobne, że szczurcia w tym wieku zajdzie w ciążę będąc w jednej klatce z samcem. Samiczka ma ruję co kilka dni, ruja trwa naście godzin. Ruja to okres płodny samicy - co kilka dni (różnie uróżnych szczurów, u niektórych co drugi dzień, u niektórych co czwartych ale raczej nie rzadziej niż co tydzień) jak pisałam... co kilka dni samica jest gotowa do zapłodnienia, jesli w tym czasie nie jest jeszcze w ciąży.

Pani weterynarz nie ma pojęcia o szczurach jak wielu wetów. Radziłabym szybko uciekać do innego lekarza, tak btw to ja się zastanawiam co taka kobieta robiła na studiach, spała?
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
OLusia od Skipi i Ronalda

RUJA vel. RUJKA

Post autor: OLusia od Skipi i Ronalda »

wiecie co- macie racje. Rozdzi-eliłam moje miśki. Ale dzisiaj się dowiedziałm,że nie są rodzeństwem-.

Ale ja mam lepszy pomysł. Nie znajde jednemu z nich nowego domu tylko dokupie każdemu z nich towarzysza tej samej płci. Mam warunki do tego, a rodzice...-- już ja z nimi to załatie. Oni się zgodzą ak im powiem,że to dla dobra moich kochanych!!!!!!!!!!!

-----
Własny post możesz edytować, nie pisz proszę nowego pod starym, jeśli zapomniałaś czegoś dodać a nikt jeszcze nie odpowiedział. Posty połączyłam.

dop. adm.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Ania »

Najpierw - dobrze Ci radzę - odczekaj 2 tygodnie (albo i nawet 3) żeby się upewnić, że szczura nie jest w ciąży. Ciężarna matka potrzebuje osobnej klatki i sporo opieki oraz zainteresowania ze strony człowieka, nie dasz rady z oswajaniem nowych szczurków i dopilnowaniem, by mama była zdrowa - równocześnie.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
OLusia od Skipi i Ronalda

RUJA vel. RUJKA

Post autor: OLusia od Skipi i Ronalda »

odczekam,ale wątpie że jest. Ale się uopewnie...... On już próbował,ale ona wtedy go przewracała i się kładłą na nim i ona tam łatwo się nie da...
Yo!Asia

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Yo!Asia »

[quote="Ania"]Samica szczura jest płodna już od 8 tygodnia życia, niekiedy zdarzają się przypadki, że samiczka pięciotygodniowa zachodzi w ciążę.
Samiec szczura jest płodny od 8 tygodnia znaczy to tyle, ze może zapładniać[/quote]
Różnica czterech miesięcy to już nie jest mała pomyłka lekarza. :? Co za ciemnota!
IVA
Posty: 1513
Rejestracja: śr lut 04, 2004 11:30 am
Lokalizacja: Gliwice

RUJA vel. RUJKA

Post autor: IVA »

Nie oburzajmy się od razy pania weterynarz. A moża to nasza nowa koleżanka niezbyt dobrze ja zrozumiała.
Przepraszam jeżeli Cie teraz w jakis sposób uraże ale po przeczytaniu Twoich postów mam wrażenie, że niedokładnie czytasz co mówia inny a więc i tak może byc ze słuchaniem.
W literaturze podają, że samiczka szczura jest płodna od 6 tygodnia i sądzę, że taka własnie była informacja pani weterynarz a nie jak nam podaje Olusia od 6 miesiąca.
Jeszcze raz powtarzam, że moja szczurka została zaciążona w sklepie zaraz po ukończeniu piątego tygodnia zycia. Dlatego uważam, że w piątym tygodniu należy rozdzielać szczurki.
I jeszcze jedno - nie ważne że Twoje szczurki razem czują sie bardzo dobrze, bardzo szybko może dojśc do zapłodnienia samiczki. A czy Ty Olusiu będziesz miała mozliwość opiekowania się kilkunastoma szczurkami.
Niedawno dowiedziałam się, że jedna osoba (forumowicz radko bywający na forum ) zakupiła towarzysza dla swojego samca, a później okazało się, że to była samiczka. I co zrobiła ta osoba, oddała ciężarną (o widocznej ciązy) samiczkę do sklepu, bo nie miałaby co robic z młodymi i nie miała drugiej klatki. Nie chciałabym, żeby taka sytuacja sie powtórzyła.
z prawie 100 kochanych ogonków pozostał tylko 1 :(
http://stylowabizuteria.com.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”