Zakazane jedzonko

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Agatonek
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 26, 2005 8:29 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: Agatonek »

Moja Halszunia znalazła dziś w kuchni kawałeczek smażonego placka ziemniaczanego. Zanim zdążyłam ją dopaść kawałka już nie było. Czy może jej to bardzo zaszkodzić, czy tylko troszkę? Przed chwilą widziałam jak się dziwnie zachowywała - jakby miała kurcze w okolicy żoładka i planowała zwymiotować, albo miała problem z wydaleniem czegoś i na dodatek szorowała pyszczkiem po podściółce (jakby ją chciała przeszukać w przyspieszonym tempie). Czy to smażony ziemniak może być przyczyną, czy coś innego? Dziś dostawała głównie świeże warzywka (pomidor, papryka) i chlebek, bo skończyła się sucha karma, a ja głąb zapomniałam, że w łikend nie kupię...

[Jeśli piszę w złym temacie to przepraszam, ale to tu znalazłam o smażonym jedzeniu].
(\ /)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination
Shurka
Posty: 414
Rejestracja: czw mar 02, 2006 6:07 pm
Kontakt:

Zakazane jedzonko

Post autor: Shurka »

ogólnie niezdrowe dla szczurków jest jedzenie robione na tłuszczu. Zazwyczaj używamy jak najmniejszej ilości tego składniku, żeby właśnie szczurkowi nie zaszkodzić. Co do ziemniaków, to z tym raczej problemu być nie powinno. W końcu szczurki mogą jeść ziemniaczki w każdej postaci. I na surowo i gotowane, itd.
Hm... o ile mi wiadomo, skład placków ziemniaczanych to cebula, mąka, jajko, czosnek i oczywiście ziemniak oraz przyprawy takie jak sól i pieprz. Składniki pokrubione to te, które mogły maleństwu zaszkodzić.
Jeśli ogonek nadal zachowuje się dziwnie, to albo idź z nim do weta, albo po prostu zrób mu dietę. Woda, suchy chlebek i coś łagodnego, typu- ryż z marchewką lub sam ryż (to dobre danie dla ludzi, którzy mają biegunkę np., danie ugotowane, żeby było lekko- i "łatwiejstrawne" niż surowe).
zapraszamy do naszej galeryji ;)

oraz na temat poświęcony nam
lenalove
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 31, 2006 10:07 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: lenalove »

po placku nie sądze żeby coś mu się stało... najwyżej troszkę wzdęć dostanie i malutkie bączki pojdą zasmradzając klatkę :lol2: (głupia jestem ale nie mogłam się powstrzymac :jezor2: )
jak to był niewielki kawałek to na bank nic mu nie bedzie!!!!!!!
moje aniołeczki: Natka ['], Miszel [']- zawsze w moim serduchu
-megi-
Posty: 229
Rejestracja: wt mar 07, 2006 5:24 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: -megi- »

[quote="Shurka"]skład placków ziemniaczanych to cebula, mąka, jajko, czosnek i oczywiście ziemniak oraz przyprawy takie jak sól i pieprz. Składniki pokrubione to te, które mogły maleństwu zaszkodzić. [/quote]

Jesli chodzi o czosnek i cebulę, to one na pewno nie szkodzą
czosnek ma właściwości uodparniające, niektórzy hodowcy psów próbują przemycić ten składnik do miski pupilów aby były zdrowsze :)
Za tęczowym mostem FRYTKA, CHILI :*

Obrazek
Dory
Posty: 1268
Rejestracja: sob lut 04, 2006 3:38 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: Dory »

Moja Lunka [*] uwielbiała czerwoną cebulę. Wcinała z zapałem i nic jej się nie działo ;) .
Grubasy zapraszają do galerii -> http://szczury.org/album_personal.php?user_id=2925
Ami (07.05.2006) ze mną od 12.06.2006
Caspuś (07.09.2006) ze mną od 11.10.2006
Docencik (ok. 06.01.2006) ze mną od 13.04.2006
Dziekaniątko (ok. 06.01.2006) ze mną od 13.04.2006
Shurka
Posty: 414
Rejestracja: czw mar 02, 2006 6:07 pm
Kontakt:

Zakazane jedzonko

Post autor: Shurka »

[quote="lenalove"]jak to był niewielki kawałek to na bank nic mu nie bedzie!!!!!!![/quote]

no ale jeśli [quote="Agatonek"]Przed chwilą widziałam jak się dziwnie zachowywała - jakby miała kurcze w okolicy żoładka i planowała zwymiotować, albo miała problem z wydaleniem czegoś i na dodatek szorowała pyszczkiem po podściółce (jakby ją chciała przeszukać w przyspieszonym tempie).[/quote]

no to chyba jednak musiało się coś stać? czyste przypuszczenia, skoro małej coś było, hę? takie rzeczy nie biorą się z nikąd... :?
zapraszamy do naszej galeryji ;)

oraz na temat poświęcony nam
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Zakazane jedzonko

Post autor: sachma »

placki ziemniaczane sa smarzone na tluszczu.. a to raczej nie za dobrze... dodatkowo, nie wiem jak wy, ale mnie placki ziemniaczane zatykaja.. po prostu nie moge zlapac po nich oddechu.. takie dziwne, ale nie jem. placki jakie widze sa przewaznie ociekajace tluszczem i mysle ze to moglo zaszkodzic...
Obrazek
Bartek i Ilonka
Posty: 327
Rejestracja: czw mar 30, 2006 7:36 pm
Lokalizacja: Poznań

Zakazane jedzonko

Post autor: Bartek i Ilonka »

Smażone skrobia ziemniaczane mogą być rakotwórcze. Przynajmniej ostatnio dało się coś słyszeć w TV na temat badań nad tym.

B
lenalove
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 31, 2006 10:07 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: lenalove »

tak ja też to słyszałam... ale co w dziesiejszych czasach nie jest rakotwórcze? smażone wogole nie dość ze nie zdrowe to jeszcze ciężko strawne... mnie zawsze dopada skręt kiszek kiedy zjem cos z cebulą kapustą lub coś smażonego na głębokim tłuszczu... więc co dopiero szczuras...
tak jak u ludzi myślę że pomimo szkodliwości są ogony które dorwą całego placka i nic i m nie będzie a są takie co po kawalątku dostają skurczy... trzeba uważać na przyszłość a w razie zmiany zachowania leciec do weta zeby zwierzak się nie męczył.
moje aniołeczki: Natka ['], Miszel [']- zawsze w moim serduchu
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

Zakazane jedzonko

Post autor: Angua »

Bartek i Ilonka pisze:Smażone skrobia ziemniaczane mogą być rakotwórcze. Przynajmniej ostatnio dało się coś słyszeć w TV na temat badań nad tym.
naukowcy Instytutu Karolinska w Sztockholmie badali wpływ na człowieka żywności zawierającej akryloamid, jak np. smażonych ziemniaków, chipsów, herbatników, pieczywa chrupkiego itp. Najważniejszą kwestią było pytanie, czy akryloamid zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Rezultat badań naukowców: nie ma związku pomiędzy akryloamidem w żywności a potencjalnym ryzykiem zachorowania na raka.
jesli kogos interesuje calosc: http://greenworld.serwus.pl/toxic_food/akryloamid.html
Niedlugo ktos pewnei znowu bedzie udowadnial cos rpzeciwnego... Jednym słowem nie warto sie dawac zwariowac. To oczywiste, ze jedzenie samych smazonych rzeczy jest szkodliwe i w ten sposob mozna sobie zafundowac wiele róznych dolegliwosci, nie wykluczajac nowotworow.
ale ja z plackow ziemniaczanych od czasu do czasu nie zrezygnuje ;) a w sumie to teraz nabralam ochoty

A jesli chodzi o szczurki, to wiele zalezy od indywidualnej wrazliwosci na tluszcz, przyprawy i tym podobne skladniki. Moim paskudom zdarza sie czasem sciagnac mi cos z talerza, chociaz specjalnie dla nich gotuje rozne rzeczy osobno...
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
Agatonek
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 26, 2005 8:29 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: Agatonek »

Dzięki Wam za odpowiedzi. Oczywiście natychmiast zastosowałam dietę chlebkowo-wodową. Następnego dnia Halszunia czuła się i zachowywała już dobrze (a na pewno nie dziwniej niż zwykle ;) ). Moja mama poddała jeszcze przypuszczenie, że może nadziała się na jakiś kawałek skórki z pomidora, co mogło zaowocować takimi objawami (jak u niemowląt) - skórka z pomidora może przykleić się do ścian żołądka i denerwować.

I - u mnie w domu nawet placki ziemniaczane smaży się na małej ilości tłuszczu :). A ja jestem ich miłośnikiem :zakochany: jak zresztą w ogóle ziemniaków ;)
(\ /)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: Joanka »

Hej, ale skąd akrylamid w ziemniakach? :O
Rakotwórczy jest niestety i to bardzo, nie uwierzę, że nie, tylko nie rozumiem, skąd się bierze w smażonych ziemniakach.
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Awatar użytkownika
Savash
Posty: 160
Rejestracja: sob cze 03, 2006 12:25 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: Savash »

no dobra, a co ja mam zrobic jak mam wybrednego szczura, który je tylko chrupki warzywne firmy Animals? Prawie nic innego nie chce jeść. Ziaren nie, owoców broń Boże, za to ser żółty i biały może wcinać cały czas ( ale nie mogę mu tego dawać tak dużo ze względu na białko ). Jak mu sypie specjalna karme dla szczurków to pości.
Gdybym miała długie ręce przytuliłabym cały świat :)
Awatar użytkownika
Guślarka
Posty: 1124
Rejestracja: czw sty 05, 2006 12:47 pm
Lokalizacja: Krosno

Zakazane jedzonko

Post autor: Guślarka »

http://szczury.org/viewtopic.php?t=6901 tu cały temat o takich wybredach ;) Ja w takim wypadku zostawiam go z karmą i nie daję nic innego. Prędzej czy później zajada ze smakiem... Może za krótko go trzymasz sam na sam z karmą?
Mały offtop się zrobił :ops: To chyba ma być o zakazanym jedzonku.
"Dawno, dawno temu..."

Jedna z nielicznych osób nie chorujacych na GMR.
Awatar użytkownika
Savash
Posty: 160
Rejestracja: sob cze 03, 2006 12:25 pm

Zakazane jedzonko

Post autor: Savash »

Ja właśnie chcę się wyżalić, że Szczypu by tylko zakazane jedzonko jadł. Serek, mięsko, melon, torebki po herbacie lubi kraść, ale te szybko mu zabieram. Ziemniaki i inne tego rodzaju rzeczy. Rozumien, że zakazany owoc smakuje najlepiej, ale jakos nie mam serca przetrzymywać go na karmie dłużej niz trzy dni :sad2: to ponad moje siły.
Gdybym miała długie ręce przytuliłabym cały świat :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”