[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: krwiopij »

kurcze... brzmi paskudnie... poki nie skonslutujesz sie z wetem, musisz jak najlepeij zajac sie malym w domu... jesli masz miod, dodaj trzy lyzeczki na pol litra wody - maly powinien zaczac chetniej pic (zamiast miodu moze byc cukier)... pilnuj, zeby sie nie wychlodzil - w razie potzreby okryj klatke kocem i wloz do srodka butelke z ciepla woda... pomoc moga inhalacje - poszukaj informacji na forum... ostatnio wiele szczurkow chorowalo (i wciaz choruje) na infekcje ukladu oddechowego, wiec na pewno znajdziesz wiele cennych porad...

Aniu, zjadlas e przy enroxilu... ;) bezpieczny jest tez enrobioflox (tez enrofloksacyna, ale tansza - polskiej produkcji)...

trzymam kciuki za noska...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: Beeata »

jakos nietypowo to wyglada i wcale nie zdziwilabym sie gdyby sie okazalo ze wet zalatwil ci szczura zamiast wyleczyc:-/
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
sarenka24
Posty: 310
Rejestracja: czw paź 14, 2004 10:59 pm
Lokalizacja: Katowice

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: sarenka24 »

pojechałam do innego weta, właśnie od niego wrócilam, Nosek był w stanie krytycznym :( musiałam podjać jeszcze jedną próbe ratowania go. Kolejny wet podał mu Baytril i vecort (czyli steryd) po paru chwilach od podania leków Nosek odszedł na zawsze. Walczył dzielnie i do końca przejawiał chęć życia. Mam nadzieję, że jest juz w szczurzym niebie i nigdy tam już nie będzie chorował....
Wszystkim dziękuje za rady, to wydarzyło się tak szybko, że nawet nie zdąrzyłam do wszystkich się zastosować...
Nosek ['] forever in my heart
Kinia i Frida ['] ['] :(za teczowym mostem, tak szybko odchodzicie :(
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: Ania »

Po[prawiam się - miało być oczywiście Enroxil (zjadłam o) :P
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
AniaP
Posty: 196
Rejestracja: pt gru 12, 2003 7:47 pm

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: AniaP »

:cry:
Tak Sarenko, teraz jest mu już dobrze, Nosek biega po szczurzym niebie z innymi naszymi szczuraskami i jest szczęśliwy...
Moje szczurki na stronie http://szczurek.magma-net.pl/
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: Ania »

Kurcze, odpisałam krwiopijce a nie widziałam Twojej odpowiedzi Sarenko. Bardzo mi przykro, zrobiłaś co mogłaś, dzielnie o Niego walczyłaś i jest mu teraz na pewno lepiej - bez bólu... zapewne spogląda na Ciebie z góry i martwi się o to, że jesteś smutna.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
sarenka24
Posty: 310
Rejestracja: czw paź 14, 2004 10:59 pm
Lokalizacja: Katowice

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: sarenka24 »

CZy ten ból kiedyś minie? Bo nie umię pozbierać się z tego wszystkiego... Zwłaszcza dlatego, że Nosek miał być pokarmem dla węża a ja chciałam odmienić jego przeznaczenie, ale przeznaczenia widocznie nie można zienić ;( Pocieszam się tym, że choć chilę mógł byc szczęśliwy i poczuć że komus na nim zależy.
Nosek ['] forever in my heart
Kinia i Frida ['] ['] :(za teczowym mostem, tak szybko odchodzicie :(
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: Ania »

Minie ale do tego potrzeba czasu. Później będzie się wydawał płytszy, bardziej rozciągnięty... jakby to określić - spokojniejszy.
Też miałam szczurka, który docelowo przeznaczony był na pokarm dla węża, powiem Ci, że pocieszam się świadomością, że uratowałam Go od śmierci w strachu (vide snakefood) a pod koniec pomogłam mu odpocząć, by się już nie męczył. Myślę, że takie zwierzęta kocha się inaczej, nie gorzej ani lepiej, po prostu szczególnie.
Ból moze się utrzymywać jeszce kilka tygodni ale po pewnym czasie będziesz o tym po prostu myśleć coraz rzadziej przez co rany trochę się zaleczą.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
sarenka24
Posty: 310
Rejestracja: czw paź 14, 2004 10:59 pm
Lokalizacja: Katowice

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: sarenka24 »

Dziękuję Ci Aniu za dobre słowo...
Noskek zawsze pozostanie w mym sercu jako ten pierwszy i najukochańszy szczurasek, to on spowodował, że spojrzałam na szczurki innym okiem i sprawił, że potrafiłam go pokochać.
Nosek ['] forever in my heart
Kinia i Frida ['] ['] :(za teczowym mostem, tak szybko odchodzicie :(
Groch
Posty: 1
Rejestracja: wt paź 26, 2004 8:18 pm

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: Groch »

witam dopiero co sprawilem sobie szczuraska. w sklepie wszystko bylo ok. gdy przynioslem go do domu zaczal dziwnie swiszczec( tak jakby mial katar(!?!?!)) troszke mnie to martwi i nie wiem co mam robic czy tez podawac mu vibowit i te kropelki czy jak ??? jak narazie szczuasek jest bardzo aktywny, nie wykazuje zadnych objawow choroby, ma dobry apetyt, buszuje po klatce itp. troche sie o niego martwie i nie wiem za bardzo co mam robic :(
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Artyku? - Mykoplazmoza

Post autor: Ania »

No i stało się, na dziś mam termin do szpitala, nie wiem na jak długo, dlatego postanowiłam mimo wszystko siedzieć do białego rana i przetłumaczyć coś, za co wzięłam się w początkach choroby moich malców. To oczywiście namiastka tego, co będzie (taaak... tam będę miała dużo czasu na tłumaczenie wydrukowanych artykułów) ale na razie powinno wystarczyć, mam nadzieję, że komuś pomoże.

Wszelkie informacje tutaj zawarte pochodzą z anglojezycznych, medycznych stron poświęconych szczurom. Zagadnienia medyczne dotyczą głownie schorzeń wywołanych przez bakterie Mykoplazmozy jednak nadają się wyśmienicie do zastosowania przy wszelkich chorobach bakteryjnych (głównie układu oddechowego) z tego względu, że podane nazwy leków jak i ich dawki są bezpieczne dla szczurów jak i wiele z nich ma szerokie spektrum działania. Artykuł stworzony został na potrzeby własne, nie mam możliwosci sprawdzenia wiarygodności podanych informacji, stosowanie leków podanych niżej zależy od decyzji opiekuna szczura/ów. Wszelkie decyzje należy skonsultować z weterynarzem. Podaję dawki przeliczone przez siebie (mg / 1kg) jak i oryginalne, podane przy lekach w nawiasie (mg / 1lb) bowiem może mi się zdażyc pomyłka. Każdy z Was w razie potrzeby powinien sprawdzić dawkę i przeliczyć ją jeszcze raz wg danych zaczerpniętych przez siebie.
Przy tłumaczeniu korzystałam m.in. ze skrótów medycznych (anglojęzycznych). Przyłożyłam się do tłumaczenia, jednak niektórych słów nie byłam w stanie przetłumaczyć dosłownie, dlatego unikając wszelkiech domysłów, które mogą okazać się błędne - w zdaniu, gdzie nie jestem pewna tłumaczenia - umieszczam oryginalny tekst, zazwyczja jest on ujęty w _podkreślniki_.
Całość zaczerpnięta z:
- http://www.rmca.org (informacje ogólne dot. Mykoplazmozy, informacje ogólne dotyczące zastosowania leków, dawkowanie szczegółowe, skróty medyczne)
- http://ratguide.com/health/bacteria/myc ... smosis.php (artykuł i dawkowanie niektórych leków)
Jeśli ktoś byłby w stanie (znaczy czuł się na siłach) proszony jest o przejrzenie tekstu oryginalnego oraz mojego tłumaczenia, może trzeba coś dorzucić, a może ktoś będzie w stanie dać gwarancję na tłumaczenie zdania, które wpisałam w oryginale (jak zaznaczyłam wcześniej - robię tak w przypadku, kiedy nie znam tłumaczenia lub nie jestem pewna nawet na 90%). Tłumaczenie gotowe, czyli:
- artykuł w całosci w j. polskim
- tekst zgodny z oryginałem
- otrzymana zgoda administracji wszystkich w/w stron na umieszczenie tłumaczenia
znajdzie się na stronie głównej w artykułach forumowiczów pod moim nazwiskiem oraz pod nazwiskiem (czy nickiem) osób pomagających w tłumaczeniu czy sprawdzaniu zgodności z oryginałem. Chciałabym tym artykułem zachęcic innych do podobnej, spędzajacej sen z powiek, charytatywnej i niewdzięcznej pracy umysłowej :)

MYKOPLAZMOZA

Bakteria nieposiadająca ścian komórkowych.
Mycoplasma pulmonis to specyficzny rodzaj choroby przenoszony prawie przez wszystkie szczury hodowlane. Powodujue problemy z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi.
Murine Mycoplasmosis to jednostka choroby odpowiedzialna za oddechowe i płciowe infekcje u szczura hodowlanego.

Objawy kliniczne

Oznaki są zależne od złośliwości choroby i rodzaju infekcji.
Przy iunfekcjach górnych dróg oddechowych objawy od strony medycznej mogą ograniczać się do kataru, kichania, chrząkania, pociągania nosem oraz do wycieku porfiryny (ciemny kolor przypominający krew) wokół oczu i nosa. Przy infekcjach ucha wewnętrznego mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak skrzywienie głowy, kręcenie się w kółko wokół własnej osi czy wręcz maniakalne masowanie łapkami głowy bądź okolic uszu.
Przy długotrwałej infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych objawy mogą się nasilić, przy oddychaniu często słychać odgłosy dochodzące z dróg oddechowych a nawet może djść do duszności, często też towarzyszy temu gwałtowana utrata wagi.
Przy infekcji narządów płciowych bakterie mogą doprowadzić do zakażenia macicy, jajników, innych narządów układu rozrodczego i pęcherza. Objawy nieleczone mogą przekształcić się w stan cięższy doprowadzając do powiększenia się okolic brzucha i krwawienia z macicy. Może nastąpić również krwawienie z pęcherza (najczęściej przy oddawaniu moczu). Chroniczne infekcje macicy są główną cechą Mykoplazmozy. Może to doprowadzić do opadania / wypadania macicy u samic.

Leki Pomagające w zaleczeniu Mykoplazmozy (1 lb, czyli fint = 0,45359 kg masy ciała) wg RMCA

TETRACYKLINA - 11 do 22mg / 1kg (5 do 10mg / 1lb) doustnie, 3 razy dziennie, stosować najdłużej 14 dni
TYLOZYNA - 10mg / 1kg (4,5mg / 1lb) doustnie, 2 razy dziennie lub 66mg / 1l wody - od 14 do 30 dni
GENTAMYCYNA daje najlepsze efekty w połączeniu z Cefadroxilem - 2.2 do 4.4mg / 1kg (1 do 2mg / 1lb) w zastrzyku, 2 razy dziennie, od 7 do 14 dni
AMIKACIN - od 11mg / 1kg (od 5mg / 1lb) w zastrzyku, 2 razy dziennie, od 7 do 14 dni
CHLORAMPHENICOL - 33 do 55mg / 1kg (15 do 25mg / 1lb) w zastrzyku, 2 razy dziennie, od 7 do 14 dni
DOKSYCYKLINA - od 5.5mg / 1kg (od 2.5mg / 1lb) doustnie, 2 razy dziennie, od 14 do 30 dni
ENROFLOXACIN / ENROFLOX / BAYTRIL doskonale sprawdza się w połączeniu z Doksycyklina - od 11mg / 1kg (od 5mg / 1lb) 2 razy dziennie, od 14 do 30 dni.

Informacje dodatkowe przy zastosowaniu w/w leków:
- Cronić nerki, wątrobę i żołądek, należy w tym celu podawać odpowiednie specyfiki regenerujące i chroniące wątrobę (np. Hepatil w dawce 1/4 tabletki dziennie na szczura o wadze 0,5 kg), leki chroniące nerki, leki chroniące żołądek (w około 1-2 godziny po podaniu antybiotyku dobrze jest podać Lakcid lub jogurt na bazie żywych kultur bakterii)
- Zaraz po podaniu niektórych leków mogą wystąpić ataki paniki
- Mykoplazmozę można jedynie zaleczyć i mieć nadzieję, że objawy nie powrócą, ponieważ specyfik działający na jednego szczura wcale nie daje gwarancji, że podziała na innego. Jeśli szczur czuje się dobrze w czasie leczenia, jego stan nie oznacza, że choroba nie wznowi się w kilka dni po zakończeniu terapii

Zastosowanie leków przy początkowych i lekkich objawach chorobowych (wg RATGUIDE)

Począwszy od wycieku porfiryny aż do lekkich problemów z układem oddechowym proponuje się zastosowanie TYLOZYNY lub TETRACYKLINY (Tetracyklina może zostać zastąpiona przez Doksycyklinę).
Jeśli przy zastosowaniu owych leków nie widać objawów bądź są one znikome lub jeśli nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia szczura (objawy z lekkich przeobraziły się w średnie bądź doszło do zapalenia ucha wewnętrznego wywołanego przez bakterie Mykoplazmozy czy doszło do poważnej infekcji dróg oddechowych) leki takie jak AZITHROMYCIN / ZITHROMAX, CHLORAMPHENICOL czy kombinacje Enrofloxacin / Baytril + Doksycyklina; Azithromycin / Zithromax + Doxycyklina; Aminoglycoside (podobna do Gentamycyny) + Cefadrofil - mogą okazać się pomocne.
Należy mieć na uwadze, że Enrofloxacin (bakteriobójczy antybiotyk) i Doxycyklina (bakteriostatyczny antybiotyk) są uznawane potocznie jako jedyna kombinacja skutecznie zaleczająca symptomy Mykoplazmozy, skutecznie zwalczająca infekcje. Skutecznosść leków daje wyśmienite efekty przy jednoczesnym (i częstym) kontrolowaniu symtomów Mykoplazmozy w trakcie leczenia, należy bacznie obserwować, czy nie dochodzą inne objawy, czy nie nastłępuje pogorszenie.

TYLOZYNA - bakteriostatyczny antybiotyk, podobny mechanizm i spektrum działania jak Erytromycyna, dobrze działa przy poprawianiu funkcji życiowych, można zastosować rownież przy problemach z pęcherzem - 10mg / 1kg (q24h - co 24h ?). Doustnie, podskórnie lub domięśniowo (niezalecane) lub TYLAN - iniekcja: 10mg / 1kg (4.5mg / 1lb), 2 razy dziennie, doustnie: można zmieszać z jedzeniem bądź niewielką ilością płynu
DOKSYCYKLINA - z rodziny tetracyklin, do iniekcji bądz doustnie, specyfik bakteriostatyczny, ten lek jestc lepiej tolerowany niż inne tetracykliny, jeśli podany zostanie doustnie. Ponieważ Doksycyklina ma przedłużone działanie i _high central nervous system penetration_ - jest dobrym wyborem spośród innych tetracyklin w zastosowaniu u małych zwierząt. Dawkowanie: 2.5mg / 1kg (q12hr - co 12h ?), doustnie, od 14 do 30 dni lub 5mg / 1kg (q12hr - co 12h ?), doustnie, przez 14 do 30 dni przy infekcjach dróg oddechowych (głównie płuc - pneumonia) lub od 5.5 do 11mg / 1kg 2 razy dziennie. Przy dłuższej kuracji iniekcyjnej - 70mg / 1kg, podskórnie, raz na 7 dni. UWAGA: Przy antybiotykach z rodziny tetracyklin nie wolno mieszać leku z produktami mlecznymi (źle reaguje z wapniem, magnezem i żelazem). Zalecane podawanie owych pierwiastków najpóźniej 2 godziny przed lub po podaniu leku.
AZITHROMYCIN / ZITHROMAX - pochodna Erytromycyny, blokuje proteiny syntetyczne, jest antybiotykiem bakteriostatycznym, działa na bakterie gram dodatnie i gram ujemne. Działa na infekcje powodowane przez bakterie Mycobacterium, Mycoplasma, Chlamydia i Rickettsia. Większe efekty przynosi przy zastosowaniu u młodych szczurów. Może być zastosowany jako (?) drugi anabolik jak Doxycyklina kiedy podawany jest starszym/starym szczurom przy chronicznych infekcjach oddechowych. Lek nie powinien leżec w kontakcie z aluminium ani reagować z magnezem. Azithromycin może być toksyczna w połaczeniu z Digoxin i Theophyline. UWAGA: Nie podaje się w przypadku możliwosci zagrożenia życia. Dawkowanie: 8.8 do 17.6mg / 1kg (4 do 8mg / 1lb) 2 razy dziennie pierwsze 14 dni, następne 14 dni 1 raz dziennie jeśli konieczne, lub 8.8mg / 1kg (4mg / 1lb) przez 14 dni, następnie 1 raz dziennie przez kolejne 14 dni. Lek bezpieczny dla samic ciężarnych i szczurów poniżej 4-tego miesiąca życia.
Lek podawać na pusty żołądek (1-2 godziny przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu). Nie stosować powyżej miesiąca, może spowodować silną infekcję.
CHLORAMPHENICOL - bakteriostatyczny antybiotyk o szerokim spektrum działania, może być toksyczny dla noworodków i bardzo młodych szczurow, niezalecany dla samic ciężarnych i karmiących młode, nie jest zalecane użycie Chloramphenicol z lekami: Tylan, Azithromycin czy Erytromycyna, stosować ostrożnie. Nie stosować przy niegroźnych infekcjach, preaparat może spowodować szok toksyczny, nie dawać _salicylates_ w trakcie przyjmowania leku. Dawkowanie:
- Chloramphenicol palmitate - 50 do 200mg / 1kg (g8h - co 8h ?) doustnie
- Chloramphenicol sodium succinate - 30 do 50mg / 1kg (q12h - co 12h ?), podskórnie lub domięśniowo (niezalecane)

Zastosowanie u samic ciężarnych i karmiących oraz u szczurów poniżej 4-tego miesiąca życia

Zalecane specyfiki to Azithromycin (Zithromax) lub Tylozyna (Tylan). Użycie Enrofloksacyny czy Baytrilu i Doksycykliny nie jest dobrze tolerowane przez samice ciężarne, w trakcie laktacji oraz przez szczury mające mniej niż 4 miesiące. Jakkolwiek - jeśli symptomy są bardzo silne - może się to okazać jedynym wyjściem. Należy skonultować kombinacje leków z weterynarzem.

Należy bardzo dobrze rozplanować sposób leczenia i przewidzieć ewentualne możliwe do wystąpienia komplikacje. Jeśli nie widać poprawy w przeciągu 5 dni przyjmowania leku, lub gdy następuje dodatkowo pogorszenie - należy przedyskutować alternatywne kombinacje _antimicrobial_ lub _appropriate_. Szczególnie ważne jest w tym przypadku bardzo precyzyjne odmierzenie dawki każdego leku, nie przewyższac możliwej maksymalnej, terapia powinna trwać najkrócej jak to możliwe, absolutnie zabronione jest przekraczanie czasu jej trwania całkowitego.

Zastosowanie inhalatorow i kortykosteroidów w terapii

Do inhalacji doustnych zalecane jest stosowanie AMINOPHYLLINE / THEOPHYLINE lub ALBUTEROL, pomagają rozluznić się miesniom gładkim oraz znacznie ułatwiaja oddychanie.
Doskonałymi antybiotykami są również Enrofloksacyna / Baytril, Amikacin, Gentamycyna, Tylozyna - mogą być zalecane dla szczurów, które mają problem z zastosowaniem środków doustnie. Wymienione medykamenty przed iniekcją powinny zostać rozcieńczone solą fizjologiczną.
- Enrofloksacyna / Baytril - na 10mg leku 1ml soli fizjologicznej
- Gentamycyna - na 5mg leku 1ml soli fizjologicznej
Pozostałe powinny być rozcieńczane w stosunku 1 (soli fizjologicznej) do 10 (leku)

Dodatkowo, kortykosteroidy takie jak PREDNISONE czy DEXAMETHASONE mogą być podane dodatkowo do odprowadzenia wody z płuc i ułatwienia oddychania.

AMINOPHYLLINE - Pochodna Teofiliny, jednak różni się od niej tym, że zawiera Ethylenediamine jak i ma więcej molekułów wody. Aminofilina jest jednak trochę słabsza i krócej działa niż Teofilina. Relaksują mięśnie gładkie, stymulują mięsień sercowy i centralny system nerwowy. Lek ten może być podawany doustnie jednak działanie leku może być znacznie wolniejsze i nie tak efektywne jak przy iniekcji. Erytromycyna, Enrofloksacyna, Clindamycin mogą neutralizować działanie Aminofiliny.
Dawkowanie: 5.5mg / 1kg (2.5mg / 1lb), 2 razy dziennie lub 3 razy dziennie - podskórnie lub doustnie. Przy podawaniu Aminofiliny nie podawać czekolady ani niczego, co zawiera kofeinę, bowiem ta może negatywnie wpłynąć na działanie leku. W niektórych przypadkach może spowodować ataki paniki ponieważ Aminofilina jest lekiem stymulującym. Iniekcje powinny zostać wstrzymane, jeśli w rostworze pojawi się osad.
THEOPHYLINE - Działa dłużej i silniej niż jego pochodna, Aminofilina. Relaksują mięśnie gładkie, stymulują mięsień sercowy i centralny system nerwowy. Lek ten może być podawany doustnie jednak działanie leku może być znacznie wolniejsze i nie tak efektywne jak przy iniekcji. Erytromycyna, Enrofloksacyna, Clindamycin mogą neutralizować działanie leku. Należy upewnić się, że stan zdrowia szczura wymaga tak silnej stymulacji, być może wystarczy zastosowanie pochodnej, czyli Aminofiliny, która ma jednak słabsze i krótsze działanie. Należy podawać dużo płynów by chronić przed odwodnieniem. Nie podawać czekolady i niczego, co zawiera kofeinę - może to osłabić działanie leku. Może spowodować ataki paniki, ponieważ lek ten ma działąnie stricte stymulujące. Chronić przed zmrożeniem i światłem. Iniekcje powinny zostać wstrzymane, jeśli w rostworze pojawi się osad.

ALBUTEROL - Ułatwia oddychanie, rozluźnia mięśnie gładkie. Efekty działania leku można zauważyć najpóźniej po 3-6 godzinach od chwili podania. Stosować ostrożnie u diabetyków, szczurów z problemami sercowymi. Jeśli zostanie zastosowany z DIGOXIN - może spowodować arytmię serca lub ją nasilić, jeśli szczur choruje na serce. Nie stosować większych dawek u ciężarnych zwierząt.
Dawkowanie: 0.1mg / 1kg, doustnie, 3 razy dziennie lub co każde 6 godzin. Dozowanie na podstawie dawkowania u dzieci 2 - 6 lat. Dla szczura należy dać dawkę 0.1ml (0.04mg) 3 razy dziennie przy wadze 400 do 700 gm.
PREDNISONE - Hormon, mający mniejszą aktywność przy zastosowaniu zarówno Dexamethasone czy Betamethasone ale Exhibit daje lepsze efekty niż Hydrocortisone. Nie stosować u ciężarnych zwierząt. Stosuje się przy infekcji ucha środkowego potocznie nazywanej "przekrzywioną głową". Dobrze tolerowany przy kłopotach z drogami oddechowymi. Nie podawać przy _active untreated infections or viral, and fungal diseases of the eye_. Używać ostrożnie i wyłącznie jako lek pomocniczy.
Dawkowanie: 0.5 do 2.2mg / 1kg domięśniowo. Prednisone może być zwyczajowo stosowany od kilku dni do kilku tygodni, jednak jeśli infekcja jest przewlekłą lub szczur ma duże problemy z oddychaniem - zaleca się dłuższe stosowanie leku. Doustnie podajemy w ilości 1mg / 1ml a następnie 0.55cc do 2cc / 1kg. Zalecane krótkie stosowanie, fatalny w skutkach, jeśli terapia kontynuowana jest dalej po maksymalnym, dopuszczalnym czasie jego ciągłego stosowania. Należy przeprowadzać częste kontrole w celu możliwie jak najszybszego ograniczenia leku w dawce czy w czasie jego podawania. Trzymać w pomieszczeniu zamkniętym, umiarkowanie chłodnym.
DEXAMETHASONE - Stymuluje syntezę enzymów, stosowany w infekcjach ucha wewnętrznego nazywanych potocznie "przekrzywioną głową", może być użyty, jest jednym z leków najrzadziej powodujących szok alergiczny, potrafi osłabić istniejące reakcje alergiczne, stosowany (skutecznie) przy szokach septycznych. Używać ostrożnie. Może być użyty w zamian za Doksycyklinę. Niekompatybilny przy użyciu wraz z DOXORUBICIN HCL, DAUNORUBICIN HCL, VANCOMYCIN. Nie powinien być używany jako jedyny lek, a jedynie pomocniczo. Przy użyciu wraz z _NSAIDS_ zwiększa się _GI distress_ czy może spowodować krwawienia / krwotok. Stosować razem _cautionaly_.
Dawkowanie: 0.5mg do 2.0mg / 1kg , doustnie, podskórnie, następnie zwiększyć dawkę podając co 12 godzin od 3 do 14 dni lub lub od 1mg do 2mg / 1kg podskórnie czy domięśniowo. Przy wstrząsach podać od 4mg do 5mg / 1kg SC, domięśniowo, IP, IV

Traktowanie pomocnicze przy chorobach

- Przy niedrożności dróg oddechowych i/lub z dziąsłami, uszami, stopami czy całym ciałem dobrze jest podać szczurowi tlen oraz leki dotleniające płuca
- Należy podać leki odprowadzające płyn z płuc
- Dieta szczura powinna być bogata w cukry i tłuszcze. Waga szybko spada gdy organizm poświęca wszystkie siły by ułatwić pracę chorym płucom
- Chronić przed zmrożeniem i śwatłem

Inhalacje

Stosować w odpowiednich dawkach - 0.5 do 5 mikrometrów leku najlepiej w inhalatorach. Inhalatory z większymi cząsteczkami, takimi, jakie stosuje się dla ludzi czy małych zwierząt - nie będą tak efektywne w dawkowaniu leków u szczurów.
"Traktowanie" inhalatorem może zająć od około 10 do 30 minut zależnie od podawanej ilości oraz od tego jak szczur toleruje ten rodzaj leczenia. Należy bacznie obserwować jak szczur reaguje na inhalacje oraz czy nie ma skutków ubocznych. Jeśli cokolwiek złego będzie się działo - zaprzestać inhalacji i skontaktować się z weterynarzem.

Stosowanie zastępcze:
- Zamknąć się ze szczurem w zaparowanej łazience na 1015115 minut co jakiś czas - do chwili zaniku wydzieliny bądź ustania kataru
- Jeśi do inhalacji dodawane są antyboityki należy pamiętać o podawaniu Lakcidu bądź joguru na bazie żywych kultur bakterii by odbudować naturalną florę bakteryjną zniszczoną przez antybiotyki
- Zalecane stosowanie butelki z ciepłą wodą (położyć w klatce obok szczura) - zapobiega to przeziębieniom po inhalacji
- Jeśli zwierzę straciło dużo na wadze zalecane jest stosowanie karm wysokokalorycznych takich jak papki dla kociąt i szczeniaków, dla dzieci, pomocniczo można podawać startego melona czy banana. Jeśli szczur nie jest w stanie jeść samemu - zalecane karmienie dopyszczne co każde 2 godziny uważając, by nie doprowadzić do zachłyśnięcia, nie dawać na siłę. Zalecane podawanie multiwitaminy dla zwierząt - krople dla gryzonii dostępne w sklepach zoologicznych (2 ktrople dziennie dodawane do niewielkiej ilości wody w poidle czy niewielkiej ilości mokrego pożywienia) bądź wibowit bobas dostępny w aptece (około 1/8 torebki na dzienną dawkę dla 1 szczura).
- Miseczkę z jedzeniem i poidłem umieścić tak, by ciężko chory szczur był w stanie dosięgnąć do obydwóch z miejsca, w którym leży. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że szcur mający bardzo duże problemy z oddychaniem odmówi zarówno jedzenia jak i picia
- Zalecane jest podawanie szczurowi dużej ilości rozwodnionych papek by zapobiec odwodnieniu organizmu. Jeśli szczur pije sam bądź łyka wodę podawaną ze strzykawki czy pipetki sugeruje się zastosowanie mieszanki: świeża woda lub glukoza z 3 łyżeczkami miodu i 1/2 litra ciepłej wody (upewnij się, że woda jest ciepła - jest tom potrzebne do rozpuszczenia w niej miodu, następnia można schłodzić na tyle, by szczur przyjął napój ale by ten nie był dla niego za zimny przy podaniu. Szczególną ostrożność przy poadawaniu płynów należy zachować w przypadku, kiedy szczur nie chce pić samodzielnie, podawać ostrożnie i nie na siłę. W przypadku, kiedy zwierzę odmawia jedzenia i picia czegokolwiek - sugeruje się podawanie płynów podskórnie przez weterynarza
- Jeśli to tylko możliwe zapewnij swojemu szczurowi maksymalny komfort w klatce - podawaj jedzenie, które lubi i zapewnij mu jak najmniej stresów - możesz klatkę częściowo zaciemnić w miejscu, gdzie leży szczur
- Skontaktuj się z weterynarzem w celu dokonania zmian w leczeniu jeśli nie widać poprawy u szczura. Jeśli kondycja szczura nie daje szans na lepsze a szczur wyraźnie cierpi, pomyśl nad Eutanazją

Profilaktyka

Określenie długości leczenia jest niemożliwe. Samą Myko można jedynie zaleczyć, nigdy wyleczyć do końca. Raz ujawniona i zaleczona może nawrócić w najmniej spodziewanym momencie, szanse na szybkie zaleczenie nawrotów zwiększa stosowanie się do poniższych zaleceń:
- Szczur z objawami Mykoplazmozy bądź z zaleczoną Myko nie powinien być samcem rozpłodowym czy potencjalną matką przyszłych młodych istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo przeniesienia bakterii
- Szybka reakcja i leczenie przy pokazaniu się pierwszych objawów chorobowych
- Klatkę ustawiać w miejscach wolnych od przeciągów, z dala od okien
- Szczur powinien mieć na tyle często zmienianą ściółkę, by nie dopuścić do parowania amoniaku z moczu, nie powinien również spać w miejscu, gdzie się załatwia ani na tej samej płaszczyźnie (np. cała kuweta) - to może pomoże zapobiec zaostrzeniu objawów chorobowych
- Przy wzięciu nowych szczurów należy zastosować kwarantannę trwającą minimum 2 tygodnie zanim połączy się szczury w stado
- Nie pal w otoczeniu swoich szczurów
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
cycha
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 20, 2004 11:23 am

Nasilenie mykoplazmozy?

Post autor: cycha »

Mój szczurek od dosyć dawana ma wydzielinę z nosa, ale nigdy nie miał innych problemów. Jednak od paru dni oddycha o wiele szybciej. Wygląda jakby się męczył, ale mimo to jego aktywność jest prównywalna z dawniejszą. Je i pije normalnie, nie ma problemów z równowagą. Nie słyszałam też szmerów przy oddychaniu. Czytałam tekst o mykoplazmozie i było podanych tam kilka leków. Chciałabym wiedzieć, czy powinnam podawać któryś z nich szczurkowi i jak tak, to który. Chę również wiedzieć, czy powinnam iść z nim do weterynarza? Boję się, że taka podróż przy tej pogodzie może mu zaszkodzić. Chyba powinnam również dodać, że szcurek nie jest najmłodszy- ma ok. 2,5 roku.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: krwiopij »

nie ma nad czym sie zastanawiac - biegiem do weta... jesli szczurek oddycha szybciej i porusza boczkami przy oddychaniu, to jego stan jest zdecydowanie nie najlepszy i od razu trzeba rozpoczac leczenie... przejrzyj dzial 'weterynarze' i ksiazke telefoniczna - bedziesz potrzebowac lecznicy przyjmujacej rozniez w niedziele...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
cycha
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 20, 2004 11:23 am

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: cycha »

Trzymam właśnie szczurka na kolankach i porusza się normalnie. Ale i tak jutro przejdę się do weta.
szopenhauer
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 23, 2004 9:56 pm

[MYKOPLAZMOZA] najczesciej spotykana choroba u szczurow

Post autor: szopenhauer »

Jesli moj szczurek kicha bardzo czesto, a na sciankach domku zauwarzylam brazowe plamki (jakby od kichniec wlasnie), chociaz nie rzucil mi sie w oczy jakis wyciek z nosa, to znaczy ze moja mrowa tez jest chora?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”