[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: ESTI »

Tak to zastanawiajace - ale jak wytlumaczyc fakt, ze po wyleczeniu nastepowalo tzw. wyleczenie i spokoj na pare miesiecy, w wiekszosci wypadkow jednak po jakims czasie nastepowal nawrot choroby...
Ostatnio zmieniony czw wrz 14, 2006 8:32 pm przez ESTI, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Viss
Posty: 928
Rejestracja: sob maja 06, 2006 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa Grochów

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: Viss »

To ja sie doloze z tym co ja przeszlam z Gucianka. Zeby sie nie powtarzac temat jest tu: http://szczury.org/viewtopic.php?t=11771
Natomiast co do nawrotu. Po pierwsze ze wszystkich symptomow wystapilo tylko skrzywienie. Nie byla w zaden sposob oslabiona, nie bylo problemu z wypróżnianiem sie itd, itp. Tylko skrzywienie glowy, wiec szczerze mowiac nie jestem pewna wcale, ze to nawrot zapalenia byl... Leczylam ja na chyba 5 czy 6 roznych sposobow. Na skrzywienie nic nie pomoglo. Nadal je ma i wcale jej to nie przeszkadza. Ja przynajmniej obcujac z nia kilka godzin dziennie nie zauwazylam zadnych widocznych oznak pogorszenia sie jej dobrostanu.
I am not from your tribe.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: krwiopij »

[quote="ESTI"]Tak to zastanawiajace - ale jak wytlumaczyc fakt, ze po wyleczeniu nastepowalo tzw. wyleczenie i spokoj na pare miesiecy, w wiekszosci wypadkow jednak po jakims czasie nastepowal nawrot choroby...[/quote]
Przyczyny takiego stanu u różnych szczurków nie są znane. Możliwe więc, że choroba była spowodowana różnymi czynnikami - u jednych to mógł być stan zapalny mózgu czy opon mózgowych (i wtedy szczurka przynajmniej na jakiś czas można wyleczyć), u innych to mógł być guz (i tutaj niestety nie ma jak ogonka uratować :-(). To może być wyjaśnienie zagadki. Tylko podkreślam - może, ale nie musi. Poszukam informacji na ten temat i dam znać.

/edit:
Oto efekty kilku minut poszukiwań przez Google (hasło: >"pituitary tumor" rat<):
[quote="Debbie Ducommun"]The second most common type of tumor in female rats is an adenoma (benign tumor) of the pituitary gland, which lies beneath the brain. In fact, this is probably the 3rd most common cause of death in female rats. Sixteen percent of my rats have had pituitary tumors.[/quote]
[quote="Debbie Ducommun"]The recommended treatment for neurological impairment is with both steroids and antibiotics. These can help reduce the size of a tumor and temporarily relieve the symptoms, and is also the recommended treatment for an inner ear infection or stroke. If despite treatment the rat is no longer able to feed herself, it will be time to have her euthanized.[/quote]
http://www.ratfanclub.org/tumors.html

Z RatGuide: http://ratguide.com/health/neoplasia/pi ... _tumor.php

Dla osób ze znajomością fachowego angielskiego i odpowiednim wykształceniem: http://www.ebmonline.org/cgi/content/full/227/7/492
Ostatnio zmieniony czw wrz 14, 2006 8:49 pm przez krwiopij, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: krwiopij »

Oto przetłumaczony fragment artykułu Debbie Ducommun dotyczący guzów przysadki mógowej.
Guzy przysadki mózgowej

Drugim najczęściej występującym rodzajem guzów u szczurzyc jest gruczolak (łagodny nowotwór) przysadki mózgowej, która położona jest pod mózgiem. Jest to prawdopodobnie trzecia najczęstsza przyczyna śmierci wśród szczurzyc. U szesnastu procent moich szczurów rozwinął się guz przysadki mózgowej.

W miarę jak guz rośnie, zaczyna uciskać na mózg i w końcu powoduje upośledzenie układu neurologicznego. Objawy mogą pojawić się nagle lub stopniowo. Zazwyczaj pierwszym symptomem jest utrata koordynacji ruchowej, po której następuje pewien paraliż. Jeden z objawów rozpoznawczych guza przysadki mózgowej jest dość charakterystyczna postawa: najpierw przednie, później tylne łapki są sztywno wyprostowane i szczur nie może ich zginać. Inne, takie jak ataki padaczki, przekrzywiona głowa, kręcenie się w kółko i letarg, mogą mieć różne przyczyny. Być może pewnego dnia guza przysadki mózgowej będzie można rozpoznać dzięki zwykłej analizie krwi. Do tego czasu wszystko co możemy zrobić, to starać się zwalczać każda możliwą przyczynę problemów.

Zaburzenia neurologiczne zaleca się leczyć za pomocą sterydów i antybiotyków jednocześnie. Taka terapia pomaga zredukować wielkość guza i czasowo powstrzymać objawy, a jednocześnie jest skuteczna w walce z infekcją ucha wewnętrznego lub wylewem [gdyby to one były źródłem problemów – przyp. tłum.]. Jeśli pomimo leczenia szczur nie jest w stanie jeść, należy uznać, że nadszedł czas na eutanazję.
Staram się też przetłumaczyc artykuł z RatGudie, ale kiepsko mi idzie. :roll: Czy ktoś , kto zna sie na angielskiej terminologii, mógłby mi pomóc? Z większością poradzę sobie sama, ale w kilku miejscach mam wątpliwości, a nie chciałabym nikogo wprowadzić w błąd.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: merch »

Swoją drogą to w pierwszej chwili do pomysły krwiopijki z guzami przysadki odniosłam sie bardzo sceptycznie. Wydało mi się ,że po prostu nie moze to byc aż tak częsta choroba . jednak argument ze w historiach forumowych prawie zawsze te objawy występowały u dziewczynek jest jak najbardziej zastanawiający .....
Inna rzecz ,że chyba wsród forumowych szczurków faktycznie przeważają samiczki. Inna rzecz , że ja chyba bym sie nie zdecydowała na tak duzą liczbe samców , wydaje mi sie ze hmmm 3 samczyki pachną wystarzjaco silnie :).
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: ESTI »

[quote="krwiopijka"]Jeden z objawów rozpoznawczych guza przysadki mózgowej jest dość charakterystyczna postawa: najpierw przednie, później tylne łapki są sztywno wyprostowane i szczur nie może ich zginać. [/quote]
U szczurkow z diagnozowanych zapaleniem mozgu takie sztywnienie lapek nie wystepuje.
Moim zdaniem za duzo jak na razie sprzecznych objawow, zeby stwierdzic, ze niewyleczone przypadki schorzen neurologicznych to w rzeczywistosci byly nowotwory przysadki mozgowej.
Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: krwiopij »

[quote="ESTI"]Moim zdaniem za duzo jak na razie sprzecznych objawow, zeby stwierdzic, ze niewyleczone przypadki schorzen neurologicznych to w rzeczywistosci byly nowotwory przysadki mozgowej.[/quote]
Nikt nie stwierdza. To wszystko są tylko podejrzenia. Tylko sekcja mogłaby je potwierdzić lub odrzucić. Poza tym sztywność łapek może, ale nie musi występować. Jest objawem charakterystycznym, ponieważ nie powodują jej żadne inne zaburzenia. Jednak nawet w przypadku nowotworu przysadki wcale nie musi się pojawiać.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: Nisia »

[quote="krwiopijka"]Tylko sekcja mogłaby je potwierdzić lub odrzucić.[/quote]
Nie! Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Tak, jak się robi u ludzi. Jestem pewna, że jest to wykonalne (tylko z pewnością droższe). Owszem, analizy trochę trwają, ale na pewno zmieszczą się w tradycyjnym czasie leczenia zapalenia mózgu.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: ESTI »

[quote="krwiopijka"]Poza tym sztywność łapek może, ale nie musi występować. [/quote]
Czy mialas szczura chorego na zapalenie mozgu?
Niedowlad lapek jest bardzo charakterystyczny, ale to nie sztywnienie, tylko raczej wlasnie wspomniany niedowlad. Byc moze w tym artykule wlasnie o takie zmiany w lapkach chodzi?
Ja rozumiem, ze to tylko podejrzenia i dobrze, ze ten temat podnioslas, bo moze rzeczywiscie w niektorych przypadkach jest to wlasnie nowotwor, ale zastanawiaja mnie te dlugie poprawy i nawrtoty choroby po jakims czasie... czyzby zastopowanie wzrostu?
Moze dobrym pomyslem - jesli nastepnym razem sie taki przypadek zdarzy - byloby zrobienie rtg glowy, moze wykazaloby ewentualne zmiany w mozgu.
Obrazek
Viss
Posty: 928
Rejestracja: sob maja 06, 2006 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa Grochów

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: Viss »

[quote="ESTI"]Moze dobrym pomyslem - jesli nastepnym razem sie taki przypadek zdarzy - byloby zrobienie rtg glowy, moze wykazaloby ewentualne zmiany w mozgu.[/quote] Ja u Guci zrobila rtg. Niestety nie wykazalo ani ewentualnego zapalenia ucha, ani zadnych zmian w obrebie samego mozgu. Mysle, ze rtg nie nadaje sie na takie szczegolowe badanie. Za malo tam widac, poza tym to przeswietlenie, a w tym wypadku wydaje mi sie, ze znacznie bardziej miarodajne byloby badanie typu usg :drap: wykazaloby zmiany w strukturze.
I am not from your tribe.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: merch »

Nisia pomysł z badaniem plynu mózgowo rdzeniowego u szczurow uważam na razie za nie wyobrazalny . Badanie krwi byłoby zdecydowanie łatwiejsze i tez mogloby wiele wnieść a i tak poza badaniami naukowymi się go nie wykonuje, zresztą jak rozmawiałam z wetem wczoraj nie ma nawet ustalonych wartosci referencyjnych dla domowych szczurów . Mogłyby sie one różnić od wartości które istnieją dla określonych szczepów laboratoryjnych. Przy guzie nie byłoby wzrostu liczby limfocytów lub granulocytów obojetnochłonnych w krwi , które pośrednio swiadczą o infekcji ( limfocyty przy wirusowych granulocyty przy bakteryjnych). W zasadzie sądze ze można by wykonać tomografię ale koszty byłyby duże no i niestet mozna by było je wykonać tylo w znieczuleniu miejscowym , czyli mogłaby sie nie opłacić tzw skórka za wyprawkę.

Viss zwykły rtg głowki raczej nic nie da po prostu przez czaszkę nic nie zobaczysz


PS a i jeszcze jednak zdarzają sie samce z takimi objawami szczurek chłopaka Karen był facetem
Ostatnio zmieniony pt wrz 15, 2006 9:19 pm przez merch, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: merch »

Krwiopiju chetnie pomoge ci w tlumaczeniu, jakby co to przeklejaj fragment i przesyłaj gadem
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: krwiopij »

[quote="ESTI"]Czy mialas szczura chorego na zapalenie mozgu? [/quote]
Możliwe. Ja nie miałam Wojtyś/Bieleckiego/innego-speca, żeby wysunął taką diagnozę. Ale objawy (z tego co pamiętam) się zgadzały.

[quote="ESTI"]Niedowlad lapek jest bardzo charakterystyczny, ale to nie sztywnienie, tylko raczej wlasnie wspomniany niedowlad. Byc moze w tym artykule wlasnie o takie zmiany w lapkach chodzi? [/quote]
Nie wiem. Ja jestem tylko tłumaczem. Zarówno w artykuje Debbie Ducommun, jak i tym z RatGuide piszą właśnie o sztywności mięśni i niemożności zgięcia łapek. Przy czym pani Ducommun uznaje to za objaw częsty, a na RatGuide występuje jako jeden z wielu możliwych.

[quote="ESTI"]zastanawiaja mnie te dlugie poprawy i nawrtoty choroby po jakims czasie... czyzby zastopowanie wzrostu? [/quote]
Właśnie o tym mówią. O czasowym zahamowaniu wzrostu nowotworu i zlikwidowaniu obrzęku spowodowanego jego uciskiem na sąsiadujące tkanki.

Co do sposobów diagnozowania - ja przede wszystkim nie wiem, czy faktycznie jest sens stresować zwierzaka badaniami. Leczy się praktycznie zawsze tak samo: antybiotyk o szerokim spektrum działania + steryd. Pewność, czy to jest guz, czy nie jest, przydałaby się głównie do jednego - czy jest sens dalej walczyć o życie szczurka. Bo z nowotworem na dłuższą metę się nie wygra...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: ESTI »

[quote="krwiopijka"]Pewność, czy to jest guz, czy nie jest, przydałaby się głównie do jednego - czy jest sens dalej walczyć o życie szczurka.[/quote]
To raz. A dwa, ze przy nowotworze sterydy i antybiotyki nie sa wskazane, a to pierwsze raczej mocno niezalecane, wiec warto wiedziec co dolega szczurkowi i istotnym jest robienie wszelkich badan w celu diagnozowania, gdyz walczyc trzeba. Oczywiscie jesli nie ma juz nadzei to nalezy zwierzakowi ulzyc w cierpieniu, ale najpierw trzeba wykorzystac wszelkie wspolczesne mozliwosci leczenia.
Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[SCHORZENIA NEUROLOGICZNE] problemy neurologiczne

Post autor: krwiopij »

[quote="ESTI"]A dwa, ze przy nowotworze sterydy i antybiotyki nie sa wskazane[/quote]
Prawdę mówiąc w podanych przeze mnie linkach piszą właśnie o antybiotykach i sterydach w przypadku gruczolaka. To one mają spowalniać/zatrzymywać jego wzrost.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”