Problem z karmieniem... :(

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Tulka
Posty: 58
Rejestracja: wt paź 03, 2006 4:21 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: Tulka »

Jutro minie tydzień, od dnia, w którym kupiłam szczurka. Jest naprawdę ślicznym i kochanym zwierzątkiem ( w zasadzie już pierwszego dnia dobrowolnie weszla mi za koszulkę :D ) i bardzo szybko sie do mnie przyzwycziła. Mam jednak pewien problem. :-( Mała jest bardzo drobna, powiedziałabym, że wygląda wręcz na wychudzoną (wszyscy ludzie, którym ją pokazuję pytają, czy ją w ogóle karmię :?).
Tula je bardzo mało ( skubnie trochę ziaren, ugryzie kawałek jajka, a nie raz jak już weźmie, to za chwilkę wypluwa). Dawałam jej już żółty ser, jajko, surowe mięso, owoce i warzywa, ale zawsze kończy się tak samo. Jednocześnie moja kruszyna jest bardzo ruchliwa i w zasadzie nie moze usiedzieć w jednym miejscu: biega, skcze po wszytkim i wszystkich i nie jest osowiała ( Magda śmieje się, że to szczur z ADHD :lol: )
Chciałabym też napomnieć, że jej siostra ( moja ww q-nka wzięła szczurkę z tego samego miotu) jest 2 razy od niej większa :roll:
Jestem totalnie bezradna :cry: Powiedzcie mi proszę, czy to "normalne", że mała tak wygląda?! A może powinnam z nią iść do weta?! :pomocy:
Żadnej z nikim Styczności. Żadnej Wymiany Myśli... Taka rozmowa do niczego nie prowadzi, zwłaszcza jeśli w drugiej części rozmowy ukazuje się ogon tej osoby.
To ja Kłapouchy.... to tylko ja, Kłapouchy
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: merch »

Wydaje mi się ,że jak mala jest tak ruchliwa to nie musisz zwłaszcza w trybie pilnym iść do weta , odzywiaj ją róznorodnym pokarmem i obserwuj. Polecam też nabiał ( jogurty , serki) gotowane warzywa , ziemniaki , brokuły , marchewkę, chrupki kukurydziane dla niemowlaków
Ser zółty jest dość ciężkostrawny także nie polecam. Warto tez przeczytac o innych smakołykach w dziale. Jakbyś miała dokłądną wage np kuchenną elektroniczną , mogłabyś ją ważyć jesli mała by przybywała to ok, natomiast jeśli by traciła na wadze to oczywiście trzeba do weta i to dobrego.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
BAGI
Posty: 103
Rejestracja: sob mar 26, 2005 2:05 am

Problem z karmieniem... :(

Post autor: BAGI »

Jeśli jeść nie lubi a dużo biega, to spróbuj wszystkiego energetycznego: ziemniaków kukurydzy (zwłaszcza atrakcyjna), hałki, marchewke i takie tam ;) Wszystko co ma dużo naturalnego cukru ;)
A żeby urosła spróbuj kaszy gryczanej- ma bardzo dobre, a łatwo strawne białko i do tego jest smaczna :D
violet
Posty: 279
Rejestracja: pt kwie 21, 2006 7:07 am

Problem z karmieniem... :(

Post autor: violet »

Hmm na moj zdrowy rozsądek, zdrowy szczur nie powinien sie sam z wlasnej woli zagłodzic.. wiec mysle, ze jesli faktycznie zachowuje sie jak normalny, zdrowy ogonek, to nie powinnas miec powodow do obaw :) A jesli chodzi o jadłospis, dawaj małej pokarm smaczny, wysokobiałkowy i energetyczny, a do tego sporo witamin..
Warto jednak, jak tylko zauwazysz poprawe, powrocic do podawania suchej karmy jako podstawy diety, bo szczurka bardzo łatwo jest "rozpuscic" i potem, po kilku miesiacach takiej rozpusty moze faktycznie buntowac sie na widok suchego zarcia ;)
Czesto zdarza sie tak, ze szczurki z jednego miotu znacznie róznią sie gabarytami, jest to zupełnie normalne ze nie wszystkie z potomstwa odziedziczą po rodzicach takie same rozmiary.. Obserwuj szczurke, patrz uwaznie ile pokarmu rzeczywiscie znika z miski a ile jest tylko rozwlekane po klatce.. Kesli mała nadal bedzie chudla, udaj sie do weta po porade.. to chyba wszystko co mozesz zrobic :) trzymam kciuki za jej apetycik :)
Ostatnio zmieniony wt paź 10, 2006 9:49 am przez violet, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
standard black hooded i blue berkshire oraz dumbo cocoa spotted :)

"Let go of complicated feelings, than there's no price to pay "
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: Joanka »

A ja na twoim miejscu poszłabym do weta i sprawdziła, czy mała nie ma kłopotów ze zgryzem.
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Kagero
Posty: 455
Rejestracja: pn cze 12, 2006 11:53 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: Kagero »

Racja, jak najszybciej udaj się do weta i sprawdź, czy zgryz malucha jest prawidłowy. Moja Charlie ma kłopoty ze zgryzem i ząbki trzeba regularnie przycinać. Jeśli przerosną, szczur nie ma możliwości normalnego pobierania pokarmu a z czasem po prostu się zagłodzi.

Swoją drogą polecę Ci jeszcze mieszankę energetyczną, którą w innym dziale (zdaje się, że w objawach i leczeniu w temacie o szczurkach, które nie rosną) polecała Ania. Zmieszaj ze sobą skondensowane mleczko niesłodzone (około 100g.) z surowym żółtkiem (jajko należy wrzucić na kilka sekund do gotującej się wody) i 2-3 łyżeczki miodu (lub glukozy). Schowaj do lodówki i podgrzewaj do temperatury pokojowej jedynie to, co będziesz w danej chwili podawać. Podawaj po 1-2 łyżeczki 2-4 razy dziennie (chyba trochę zawyżyłam ale ja tak podaję z zupełnie innego powodu). Jak zacznie normalnie rosnąć to podawaj mniej.
Ostatnio zmieniony wt paź 10, 2006 12:26 pm przez Kagero, łącznie zmieniany 1 raz.
Quod me nutrit me destruit.
Tulka
Posty: 58
Rejestracja: wt paź 03, 2006 4:21 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: Tulka »

Dziękuję bardzo uspokoiliście mnie trochę ;) Dzisiaj mój Tato dokładnie obejrzał ząbki i stwierdził, że to nie jest wada zgryzu;) W nocy zjadła trochę szynki i chleba zamoczonego w mleku. Zauważyłam też pewną zależnośc: Moja szczurka je najwięcej, kiedy widzi, że ja jem :lol: Jutro wybieram się na zakupy i zaopatruję w polecane specyfiki:))
Jeszcze raz wielkie thnxy :przytul: ;)
Żadnej z nikim Styczności. Żadnej Wymiany Myśli... Taka rozmowa do niczego nie prowadzi, zwłaszcza jeśli w drugiej części rozmowy ukazuje się ogon tej osoby.
To ja Kłapouchy.... to tylko ja, Kłapouchy
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: Joanka »

Ale szynki jej nie dawaj, za słona. :)
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Kagero
Posty: 455
Rejestracja: pn cze 12, 2006 11:53 pm

Problem z karmieniem... :(

Post autor: Kagero »

Jak chcesz dawać małej mięsko, to najlepiej gotowane (chociaż czy ja wiem...? ja daję co jakiś czas gotowanego kurczaka) - ale nic przyprawianego.
Tulka, Twój tato jest wetem? Bo może ząbki po prostu trochę przerosły (jak nie je dużo twardego to nie ma na czym ścierać) i sprawiają jej trudności. Nie musi mieć chyba wady zgryzu, żeby tak się stało. Jeśli tak, to pewnie wystarczy trochę przyciąć; no a jeśli nie to podawaj jej różne smakołyki - może szczurka po prostu wybrzydza...
Quod me nutrit me destruit.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”