Dieta a długość życia

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Dieta a długość życia

Post autor: Ania »

PODSTAWOA KARMA DLA SZCZUROW, KOLBY, WITAMINY NA ZIME
Mozna podawac wszystko, co naturalne (odradzam jednek salate i ogorki nieznanego pochodzenia - moga byc pedzone i jednoczesnie usmiercac maluchy).
- suchary
- ser
- pomidory obrane ze skory (jak i inne warzywa)
- gotowane mieso
- raz na jakis czas nie zaszkodzi rosolek, czy barszczyk (najlepiej z warzywkami)
- przeroznego rodzaju owoce
NIE PODAJEMY:
- smazone cokolwiek
- potraw z obiadu z duza iloscia przypraw, tluszczu
- czekolady (2 kostki czeklady jednorazowo moga spowodowac u szczura zawal!)
- odradzam podawania napojow tzw. wyskokowch - u niektorych szczurow wywoluje niepohamowana agresje, nadpobudliwosc i to moze byc bolesne dla obu stron, oczywiscie konczac na tym, ze szczur moze zrobic sobie krzywde tracac rownowage czy orientacje
SMAKOLYKI NATURALNE:
- suszone sliwki, daktyle itp.
- dmuchany ryz albo ryzowe 'chlebki'
- slodycze dla zwierzakow ze sklepu zoologicznego
- soki (wyisniete z owocow, nie napoje ze sklepow)
- mleko zmieszane z woda w proporcjach 1:1 (najbardziej lubiane przez mlode zwierzaki) byle nie przesadzac, bo zwierzak dostanie biegunki, skurczow zoladka a my sie najemy strachu

Dobrze jest tez zwracac uwage na to, co z wyzej wymienionych zwierzak najchetniej jada (procz tych zakazanych :P ), zwierzeta maja instynkt, same doskonale wiedza, czego im najwiecej potrzeba, jakich witamin. Nie mylic z lakomstwem :)
Z taka dieta (wykluczajac oczywioscie choroby) zdroey zwierzak przezyc moze o wiele dluzej niz przejedzony, przeslodzony. Jak widac u szczurow tez sie to sprawdza : szczupli zyja dluzej :)
No i, rzecz jasna, duzo ruchu. Powodzenia
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
rozyn

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: rozyn »

Musze powiedzieć że kilka z takich informacji jest na stronie. Ale fajne że coś napisałaś bo pusto tu było :wink:. Ser (żółty) jest pożywieniem szkodliwym dla szczurka nie polecam jego stosowania szczególnie w dużej ilości tak samo jak słodycze i orzechy ziemne. :D
besn

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: besn »

można jeszcze podawać jajko ugotowane , ale bardzo mało, a do przysmaków dodaje rodzynki .
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Ania »

rozyn, ser zolty nie jest dla szczura szkodliwy. podawany w 'normalnych' ilosciach dodaje energii, polepsza trawienie i jak widac - pupilom smakuje, chodzi tu jedynie o wage szczura i utrzymaie go w dobrej kondycji, tak samo mozna przedobrzyc z kazdym innym produktem jak ziemniaki, marcher, kukurydza podawanymu w wiekszych ilosciach i za czesto.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Guest

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Guest »

I nie wolno podawać cytrusów! Tez radziłabym nie dawać serka żółtego, może warto by było zamiast tego dać jogurt naturalny? I tonę (może troszkę przesadziłam) rodzynek. I warto jest też dać drożdrzy z mlekiem- ale odrobinkę z odrobinki! A mieska nie daję- fe!
Juz niedługo się zarejerstruje, tylko nie ma mi kto wgrac windowsa! Ale moze w weekend?
Pozdrawiamy
Ola wegetarianka i szczurki wegetariani
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Ania »

ehhh Mycha nie mozesz przerzucac swojej diety zywieniowej na szczury, One potrzebuja mieska (na wolnosci jedza surowe) inaczej nie beda mialy wystarczajacej ilosci witamin. Pewnie Cie nie przekonam wiec zycze Twoim szczurkom zdrowia z pelna 'geba' :)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Trina Papisten

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Trina Papisten »

Sprobujcie z jakjkiem przepiorczym :) Jest bardzo mae wiec szczurek moze je dostac w skorupce i sam moze sobie obrac ) poza tym takie jajka mam mniej cholesterolu.
Guest

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Guest »

No OK skoro tak mówicie...ale moje szczurki żyły zawsze bezmięśnie i najmniej dożywały 4 lat! Na na przykład Shaidi maiła 5 lat i miesiąc i...niedawno umarła. Romcia moja żyła 4 i pół roku i przed szhaidi umarła, bo miała chore zęby. No własnie nie wiem dlaczego, nie dawałam czekolady i jakiś tego typu smakości tylko zawsze kupuję w zoologicznym specjalne przysmaki:( Ale jeśli sądzicie żeby dawac jednak mięsko to OK tylko w jakiej postaci? Szynkia i te inne kiełabski są z pieprzem czy solą, a tego mojim szczuraskom nie dam. A jak zjedzą to surowe mięsko i im posmakuje i sie nawzajem pozjadają? Nie chcę żeby umarły...
Trina- jak podajesz to jajko przepiurcze? Gotowane czy moze surowe?
Macie jakieś jeszcze pomysły na urozmaicenie szczurzej djety?
besn

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: besn »

to nie jest oficjalna wiadomosc .. :) ale ja swojemu szczurkowi dawalem pokarm dla rybek .. znaczy sie takie platy bral w rece i jadl jak wafelka , bardzo mu to smakowalo, byle suhe ;)
Trina Papisten

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Trina Papisten »

Jajka - Normalnie, ugotowane na twardo, w skorupce. JA podawalm mieso chomikom surowe, zwykle watrobke, wprost szalaly z radosci, ze szczurem jeszce nie sprawdzalam :) ( mam dopiero od czwartku :) )

besn, a to byla normalna karma? Bo mam jeszce troche, niedawno mialam zlota rybke, nie zatruje szczurka? :P
besn

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: besn »

bardzo malych ilosciach .. najlepiej kolor czerwony tego platka .. ale bardzo malo .. ;)
zipferek

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: zipferek »

Ja swojemu szczurkowi podaje to co lubi. Uwazam ze ser mu zle nie robi przynajmniej tego nie widze i nie slyszalem zeby jakiemus szczurkowi to zaszkodzilo :) a po zatym moj szczurek strasznie lubi platki owsiane i wszelkie inne i mu je podaje (oczywiscie nieslodzone) a najbardziej mu pasuje jak je nestle fitnnes tam sa rodzynki suszone jablka i same platki pszenne i jak mu wzuce troche do klatki to potrafi przestac jesc to co jadl i dopasc sie do platkow POLECAM!!!!
Guest

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: Guest »

Ja nie mam niestety dostępu do jajek przepiurek i wymyśliłam jajka kurek liliputek które dostaję od mojej cioci. To ja nie wiem jakie to mięsko podawać... nie chcę szczurasków otruć...
Co do pokarmu dla rybek to od dawna go podaję! Taki pokarm nadaje szczuraskom miękkiej i lśniącej sierści! Polecam! A do tego szczurasy go uwielbiają! Podaję go raz w tygodniu po małej łyżce dla szczura! Efekt murowany!
Na sierść polecam też siemię lniane które dodaję zarówno do jedzenia, jak i ugotowane i wystudzone wcieram w sierść szczurków po kąpieli.
Karmię też na przeróżne sposoby! Nie zawsze szczurki dostają obiadek w miseczce, czasem puszcam je i ukrywam w pokoju jedzonko. Innym razem zawieszam na kratach lub ukrywam w łupce od orzecha!
Zawsze staram się urozmaicić dietę mojich czulków i ostatnio odkryłam nowy frykasik! Mianowicie kupiłam owocowe wapno z Vitapolu które moje kochane ogonki uwielbiają!!!!
philosophos

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: philosophos »

Ja swoją Maszę dokarmiam rzeżuchą - to bogate źródło witamin i mikroelementów.
grumman

Dieta na przedluzenie zywota

Post autor: grumman »

Warto od czasu do czasu podawać szczurkom ugotowanego bez soli ziemniaka. Skrobia ziemniaczana działa na układ pokarmowy szczura jak błonnik na układ pokarmowy człowieka. Ale nie należy na początku przesadzać, żeby nie spowodować biegunki. Tylko po troszczku, żeby przyzwyczaić jelita zwierzaka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”