Biała źrenica - zaćma ?

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Michiru
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 13, 2005 11:12 am

Biała źrenica - zaćma ?

Post autor: Michiru »

Mam pytanie nabyłam szczurzycę ma chyba z 2 miesiace, ale bidulka ma w jednym oku białą źrenice i jest ona płaska , kobieta w zoologicznym mówiła ze to zaćma.Normalnie otwiera to oko i zamyka, gałka sie porusza.Mała jest w świetnym stanie, futerko ok, oddech tak samo. Niema opuchniętych oczu, ani zaropiałych. Jest ruchliwa i nie ma problemów z poruszaniem sie.Apetyt ma i to spory;) i tez pije. Ale czytając forum zastanawia mnie czy to może być zapalnie.Proszę o rade martwię sie.
jest z nami Kropka i Słoneczko odeszła:Kluska :(
Awatar użytkownika
sophiya
Posty: 459
Rejestracja: pn lip 16, 2007 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Pytanie o Oko

Post autor: sophiya »

Przede wszystkim warto zrobić zdjęcia oczka, na odległość ciężko ocenić.
Szczurek Elly ma zaćmę, czy to wygląda u niej tak samo?

[img width=150 height=100 alt=Wujus-zacma]http://szczury.org/galeria/main.php?g2_ ... d3f60f8628[/img]

[Elly, pozwoliłam sobie]
Obrazek
Awatar użytkownika
Michiru
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 13, 2005 11:12 am

Odp: Pytanie o Oko

Post autor: Michiru »

Ostatnio zmieniony sob wrz 15, 2007 4:42 pm przez Michiru, łącznie zmieniany 1 raz.
jest z nami Kropka i Słoneczko odeszła:Kluska :(
Awatar użytkownika
sophiya
Posty: 459
Rejestracja: pn lip 16, 2007 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Pytanie o Oko

Post autor: sophiya »

A występuje porfiryna?
Moim zdaniem to nie wygląda tak samo. Zdjęcie nie ma db ostrości, ale wygląda na to, że oczko jest mniejsze od zdrowego. Jeśli jest porfirynka, [najlepiej widać po obudzeniu, kiedy jeszcze nie zdąży się umyć] to ja proponuje przemyć wacikiem nasączonym herbatką lub rumiankiem i pójść do weta.
A i może napisz do kogoś, kogo [czyj?] szczurek przechodził zapalenie. Na pewno będzie wiedział więcej.
Obrazek
lxxx
Posty: 352
Rejestracja: pn kwie 23, 2007 5:27 pm

Odp: Pytanie o Oko

Post autor: lxxx »

Mnie się zdaje, że masz po prostu szczurka jednookiego, z przyczyn zadawnionych urazów bądź takiego już po urodzeniu. Jeśli nic więcej nie budzi Twoich wątpliwości - zachowanie, porfiryna (krwista ciecz pojawiająca się w kącikach oczu i w nozdrzach kiedy szczurek jest chory lub zestresowany), to nie ma powodów do obaw. Jeśli chcesz być pewna, odwiedź weta. Rozeznasz się przy okazji jakich masz do dyspozycji. No i na koniec obowiązkowe pytanie: czy trzymasz tylko JEDNEGO szczurka???
Awatar użytkownika
Michiru
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 13, 2005 11:12 am

Odp: Pytanie o Oko

Post autor: Michiru »

Nie nie ma żadnych dziwnych wydzielin, a oczko wydaje sie mniejsze bo czasami przymyka powieki.
Nie, mam oprócz niej jeszcze jedna szczurzyce, ale na razie są osobno.
Mam dobrego weta ,byłam w Oazie:) polecam
Ostatnio zmieniony sob wrz 15, 2007 5:42 pm przez Michiru, łącznie zmieniany 1 raz.
jest z nami Kropka i Słoneczko odeszła:Kluska :(
Awatar użytkownika
Elly
Posty: 1127
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 2:22 pm

Odp: Pytanie o Oko

Post autor: Elly »

http://szczury.org/index.php?action=gal ... _itemId=62 tak wygląda zaćma Wujusia. Jakbys miala okazje zrobic zdjęcie z lampą to bedzie mozna to jeszcze bardziej ocenic. Trudno mi stwierdzic, czy oko wygląda tak samo, przedewszystkim to nie ten kolor i troche za malo na zdjęciu widac. W kazdym razie zacma to nic strasznego, szczurki i tak widzą słabo. Tymbardziej czerwonookie.

edit.
O, sophiya, nie widzialam, ze dalas zdjęcie. Nie ma sprawy.
Moje stadkoEliza, Korek i Gina :D || Za Tęczowym Mostem: Pysia, Mary Jane, Dee Dee, Masza, Greta, Wujuś (Karmel)[']
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”