Dziwne zachowanie wskutek źle przyciętych ząbków

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
RedLady
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 28, 2008 8:13 pm
Lokalizacja: Nałęczów

Dziwne zachowanie wskutek źle przyciętych ząbków

Post autor: RedLady »

Półtora miesiąca temu kupiłam szczurka, aktualnie ma około 3 miesięcy. Bardzo szybko się do mnie przyzwyczaił. Jest to mój trzeci szczurek, jednak dzieje się z nim coś dziwnego. Dopiero poza kupie zobaczyłam, że ma krzywe ząbki lecz byłam z nim u weterynarza i pan doktor obciął mu je. Mały zaczął jeść, oczywiście wszystko było w porządku. Bawił się ze mną jadł z ręki juz prawie reagował jak sie go wołało po imieniu.
Wszystko było w porządku do dzisiaj...
Wieczorkiem dostał jeść jak zawsze, w nocy mnie nie było w domu, to był pierwszy taki raz gdy nie spał ze mną. Jak dziś rano wróciła zobaczyłam coś strasznego... Mały ma cały łepek spuchnięty, w koło oczu i noska ma strupki, jego ząbki wyglądają jak by je sobie wyłamał. Najgorsze jest to, ze prawie na całej klatce jest jego krew.
Nie wiem co robić... jestem przerażona, a dziś nie przyjmuję żaden weterynarz w moim mieście.
Czym to może być spowodowane? Bo czuję się temu strasznie winna, że nie byłam z nim tej nocy...
Byli: Feluś[*] Tequila [*]
Jest: Absynt ;*
Awatar użytkownika
Magamaga
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 2996
Rejestracja: sob paź 06, 2007 7:22 am
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: Magamaga »

Nie czuj się winna - podaj szczurkowi jakiś środek przeciwbólowy, gdzieś na forum są dawki odpowiednie dla szczurków, może przemyj mu szałwią pyszczek?

EDIT:
paracetamol – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo; można kupić preparaty dla dorosłych (np. APAP, Codipar, Efferalgan, Panadol, Paracetamol) lub smakowy syrop dla dzieci; dawkowanie: 10-30 mg/ kg co 4 godziny, doustnie,
http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t ... ol#p264052
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 2009 5:42 pm przez Magamaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Ze mną: kotka Luna i kocurek Borys

Za TM- Tuptuś [*] Fiona [*] Milejka [*] Batman [*] Mania [*] Lolek [*] Zefir [*] Bobek [*] Zawsze będę pamiętać....[/size]
Joga94
Posty: 73
Rejestracja: pt maja 23, 2008 11:22 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: Joga94 »

Nigdy nie miałam takiego przypadku, możliwe, że mały tak zareagował na petardy i brak ciebie...Zdaje się, że jutro niektórzy weterynarze są czynni. Jak się zachowuje teraz? Ma te zęby czy nie? Są jakieś rany otwarte?
Obrazek
RedLady
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 28, 2008 8:13 pm
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: RedLady »

Jego ząbki są wykrzywione lub wyłamane lecz nie do końca.
Tez myślałam, że to od petard. Aktualnie śpi ale wygląda to źle gdyż zawsze się ożywiał gdy podchodziłam do klatki a teraz leży i ledwo co oczka otwiera. Mam wrażenie, że strasznie cierpi a ja nic chyba zrobić nie mogę... teraz nie chce nic jeść. Co do ran to tylko widać strupki w koło oczu no i krew na pyszczku...
Byli: Feluś[*] Tequila [*]
Jest: Absynt ;*
Awatar użytkownika
Magamaga
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 2996
Rejestracja: sob paź 06, 2007 7:22 am
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: Magamaga »

Dobrze by było żebyś dała mu w jakimś jego smakołyku środek przeciwbólowy - w przeliczeniu wg podanej wyżej normy. A nuż coś zje - biedactwo...
Szkoda, że to w taki dzień nastąpiło - akurat weci nie przyjmują.
Obrazek
Ze mną: kotka Luna i kocurek Borys

Za TM- Tuptuś [*] Fiona [*] Milejka [*] Batman [*] Mania [*] Lolek [*] Zefir [*] Bobek [*] Zawsze będę pamiętać....[/size]
Joga94
Posty: 73
Rejestracja: pt maja 23, 2008 11:22 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: Joga94 »

Może go coś bardzo boli i zrobił to z bólu? Słuchaj, jeśli chcesz, zadzwoń do wrocławkiego weterynarza dr. Piaseckiego. Jego numer to 600-158-822, chociaż to służbowa komórka i nie wiem czy odbierze. Ale warto spróbować. To bardzo dobry weterynarz, powiedz że poleciła ci go dziewczyna od szczurka, który niedawno miał usuwane oczko z powodu odnawiającego się guza na powiece. Może da ci jakąś radę przez telefon...
Obrazek
S.
Posty: 706
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:19 pm

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: S. »

Przeciwbólowo można podać ibuprofen dla dzieci w syropie.
Jak wyglądają ząbki, jakiej są długości i czy są ostre?
Jeżeli ktoś może przytrzymać Ci szczurka, to możesz spróbować przyciąć dolne ząbki na długości 5 do 7 mm cążkami do paznokci. Uważaj żeby nie skaleczyć szczurka. (Chyba, że weterynarz poleci Tobie coś innego).

Czy szczurek mógł utknąć w klatce łepkiem? Jakie są odstępy pomiędzy prętami w klatce? Czy objawy mogą sugerować, że w panice wsadził gdzieś łepek (np. pomiędzy pręty uciekając z klatki) , a później szarpał łepkiem i pomagał sobie łapkami żeby ten łepek wyswobodzić?
Awatar użytkownika
debbie_lu
Posty: 83
Rejestracja: pt sie 25, 2006 3:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: debbie_lu »

nie wiem, czy da radę dać ibuprofen tak małemu szczurowi :/ przecież to są bardzo małe dawki nawet dla dorosłego szczura, co dopiero mówić o 3-miesięcznym.
Moje dzieci: Heidi, Trufelka, Hela i Dzidzia vel Mała Grey
Po drugiej stronie tęczy: Dzikuska (lipiec 2006-30.06.2008), Tofisia (lipiec 2006-21.07.2008), Michelle (9.03.2008-27.08.2009), Rosemary (2007-20.11.2009), Idgie (jesień 2009-13.09.2011) :( :*
Joga94
Posty: 73
Rejestracja: pt maja 23, 2008 11:22 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: Joga94 »

I jak się ma mały?
Obrazek
RedLady
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 28, 2008 8:13 pm
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: RedLady »

Oh jest już bardzo dobrze ;]
Moje Maleństwo czuje się świetnie, ma duży apetyt i bardzo chętnie się bawi ;]

Niedługo idę do weterynarza by obciął mu znów ząbki tym razem ze znieczuleniem by mała się nie ruszał.

Aktualnie poszukuję koleżanki lub koleżanek dla Mojej dziewczynki^^
Byli: Feluś[*] Tequila [*]
Jest: Absynt ;*
S.
Posty: 706
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:19 pm

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: S. »

Znieczulenie obciąża organizm szczurka.
Jakie to będzie znieczulenie miejscowe? Bo narkoza, to według mnie przesada.

Według mnie lepiej zmienić weterynarza, niż znieczulać szczurka do podcięcia ząbków.
Może lepiej go trzymajcie, żeby się nie wiercił. Dwie osoby: jedna trzyma, a druga tnie.
Awatar użytkownika
_runa_
Posty: 1048
Rejestracja: czw maja 15, 2008 1:12 pm
Numer GG: 6256121
Lokalizacja: z Nimi po drugiej stronie tęczy też jestem czasem
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: _runa_ »

RedLady sedacja szczurka do przycinania ząbków świadczy chyba raczej o nieumiejętności obejscia się z małym zwierzaczkiem? do jakiego gabinetu w Nałęczowie chodzisz?
ze mną:HenanYaraThujaRufioNamViggo
pamiętam zawsze: gwiazdki wokół tęczy <:3)~
RedLady
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 28, 2008 8:13 pm
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Dziwne zachowanie i samooklaeczanie ;/

Post autor: RedLady »

_runa_ pisze:RedLady sedacja szczurka do przycinania ząbków świadczy chyba raczej o nieumiejętności obejscia się z małym zwierzaczkiem? do jakiego gabinetu w Nałęczowie chodzisz?
Po raz pierwszy gdy mała miała obcinane ząbki okazało się, że weterynarz źle to zrobił i dlatego szczurka tak dziwnie sie zachowywała bo ją bolało.
Gdy poszłam do następnego weterynarza powiedział, że samo obcinanie ją bardzo bolało... i, że strasznie sie przy tym męczyła. Znieczulenie prawdopodobnie było by pomocne by prawidłowo obciąć ząbki.
Obaj weterynarze przyjmują na Sienkiewicza.
Byli: Feluś[*] Tequila [*]
Jest: Absynt ;*
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”