[RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
treehouse
Posty: 406
Rejestracja: wt paź 18, 2011 11:56 pm
Lokalizacja: USA

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: treehouse »

Witam,

Zadaję pytanie, bo mi się rachunki co do wieku moich dziewczyn nie zgadzają. Szukam odpowiedzi na forum, jednak nie znajduję. Chodzi mi o to, w którym tygodniu życia panna szczurzyca dostaje rujki. Wet powiedział nam, że w 13 tyg. Czy potwierdzacie tę informację? Jeśli byłaby to prawda, to wiek jednej z dziewczynek zmienia się o dobre 2 tyg.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: dusiaczek »

yy z tego co kiesys czytałam to od 5-6. Moje w kazdym razie miały 2 miesiace jak były u mnie i po tygodniu-dwóch zauwazyłam osobiscie u nich rójkę (u 2, kolejna miała jakieś 2 tygodnie później). No i jest ona częsta, co kilka/nascie dni.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: IHime »

Czytałam, że pierwsze rujki pojawiają się ok. 5 tygodnia, ale dużo zależy od samego szczura, genetyki, warunków, itd. Samiczki-albinoski, które przyjechały do mnie w wieku 7 tygodni już rujkowały.
treehouse
Posty: 406
Rejestracja: wt paź 18, 2011 11:56 pm
Lokalizacja: USA

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: treehouse »

No właśnie dostałam też na pw podobną odpowiedź. Otóż moja Pani wet powiedziała, że owszem, samiczka może być zapłodniona w wieku 5 tyg, co zresztą jest prawdą (jak widać po wpisach na forum), ale dojrzałość płciową bezpieczną dla zdrowia samiczki i jej potomstwa uzyskują w ok. 13 tyg i objawem tej dojrzałości jest właśnie rujka, w sensie właściwa rujka. Nie łapię tego, bo mam tu sprzeczność. Nie chcę też podważać kompetencji mojej weterynarz, zajmuje się szczurami od przeszło 30 lat, jest specjalistą stricte od szczurów, więc zagubiłam się teraz nieźle :o
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: Nakasha »

Bujdy. :P Samiczki rujkują od 5 tygodnia - miałam kilka takich młodych samiczek z rujką. ;) Najczęściej pierwsza rujka jest ok 7 tygodnia życia, ale 5-tygodniowe babki też się zdarzają.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: Nakasha »

No, może bujdy to za mocno powiedziane. Pewnie większość dostaje pierwszej rujki później. ;) Ale rujka wcześniejsza niż 13 tydzień nie jest niczym nadzwyczajnym i nie powinno się brać tego jako głównej miary przy określaniu wieku. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Empathy
Posty: 114
Rejestracja: czw lut 09, 2012 12:38 am
Numer GG: 39444484
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: Empathy »

a ja mam znów inny problem :D Moja mała ma ruje codziennie, i dziś znów ma ruje, i gdy chce ja dotknąc wszystko jest ok, ale jak już ma sie zacząć 'trzęś' to zaczyna piszczeć i biegać jak ogłupiała, i za każdym razem piszczy gdy sie trzęsie. Nie wiem o co jej chodzi :( I dlaczego ruja występuje codziennie, jak czytałam że występuje co 3/4 dni. o.o
Obrazek Po drugiej stronie tęczy : Pimpuś [*] , Kotlet [*]Obrazek
Obrazek Ze mną:Sage. Obrazek Scarlett Obrazek Sisi Obrazek Slayer Obrazek
Awatar użytkownika
Nexit
Posty: 28
Rejestracja: sob mar 10, 2012 10:58 pm

Dziwne zachowanie.

Post autor: Nexit »

Witam, wczoraj gdy wypuściłem moje szczury z klatki na łóżko, zaczęły się bardzo dziwnie zachowywać. Obydwie na wzajem obwąchiwały sobie dupki (ta obwąchiwana się bardzo szybko trzęsła główką, tak to wyglądało jakby wykonywały tysiąc drgnięć w sekundę ^^) i zatrzymywały się często w miejscu gdy się nawet bardzo lekko ruszyłem. Do tego bardzo nie chciały być brane na ręce jedna i druga (wcześniej normalnie dawały się brać), wyglądały na przestraszone i tak jakby nie wiedziały co się stało. Myślałem, że to dlatego, że może mają ruję, ale teraz to już nie mam pewności :-[

Bardzo proszę o pomoc, bo się o nie martwię !
Do dzisiaj nie mogę zrozumieć, jak udało mi się namówić matkę na dwa szczury. Kiedyś nie chciała słyszeć nawet o jednym ... ;)
Awatar użytkownika
Ogoniasta
Posty: 2285
Rejestracja: wt lut 10, 2009 11:17 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zachowanie.

Post autor: Ogoniasta »

Oczywiście że to rujka ;)
Ze mną:Mary,Serduszko,Brie,Odyseja i IliadaHS,Berta,Xavi
W sercu:Meggy,Pampuszek,Fibi,Rossa,Vilemo,Sasha,CelicaSR,Lexi,SeventhHeaven,Delicja,Izzie,Lily,Muffinka,FoxyLady,Brook,Brandy,
Shandy,Lucynka,Whisky,Bajka,Daisy,Morelka,Impala,Tessa,Tequila
Awatar użytkownika
marteek
Posty: 37
Rejestracja: sob paź 13, 2012 12:13 pm
Lokalizacja: Ostrołęka

Proszę o pomoc i rozwianie wątpliwości

Post autor: marteek »

Witam. Proszę o szybką pomoc i rozwianie moich wątpliwości które nie dają mi spokoju.
Mam szczury od dwóch miesięcy, samiczki (co do jednej zaczynam się zastanawiać czy to napewno ona), są to moje pierwsze szczury. Moje pytanie jest takie : zawsze jak wychodzą z klatki i biegają po łóżku jedna liże drugą w miejscach intymnych, ganiają się, jedna przewala drugą i (chyba?) iska. Raz zauważyłam że ta co nie jestem pewna jej płci skoczyła na drugą (tak jak by chciała się z nią kopulować). Czy to są oznaki ruji ? Czy samiczki też mogą się tak zachowywać że na siebie naskakują ?
Ze mną: Malinka, Balbinka, Pyśka <3
Za TM: Lufka, Gryzela <3
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: Malachit »

Tak, mogą się tak zachowywać i jest to całkowicie normalne. Samce w wieku 2 miesięcy mają już jajka niemal wielkości głowy, więc jeśli twoja takich nie ma to nie jest samcem :P
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
marteek
Posty: 37
Rejestracja: sob paź 13, 2012 12:13 pm
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: marteek »

sprawdzam po kilka razy dziennie i obie mają dwie dziurki :P . Są one z zoologika a wiem że czasami sprzedawczynie albo nie są pewne co do płci szczura albo okłamują. Ale obie mają tak samo :). Dziękuje za pomoc :)
Ze mną: Malinka, Balbinka, Pyśka <3
Za TM: Lufka, Gryzela <3
Awatar użytkownika
pchelowski
Posty: 10
Rejestracja: sob lut 16, 2013 3:38 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: pchelowski »

Witam.
Mam jedno pytanie. Otóż mam jednego ponad rocznego osamotnionego 2 tyg temu samca, którego leczę obecnie na świerzb. W drugim pokoju są 3 małe adoptowane szczurki czekające aż Marcel się wyleczy i nastąpi łączenie. Do sedna, dzisiaj po zabawie z małymi przyszłam pobawić się z Marcelem i ten siedząc mi na spodniach i obwąchując zapach małych zostawił mi 2 BIAŁE plamki. Pierwszy raz miałam takie "białe znaczenie" i nie wiem czy to oznak może podniecenia czy po prostu zwykłe znaczenie czy może objaw jakichś nieprawidłowości?
ż góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Marta
Ze mną: Marcel Bastuś, Gabryś, Jasio i Lysolin :)

Za TM: Korneliś i Kuba (szczurki), Kacper(pies), Maniek(kosza), Dosia(świnka) i chomik.
Awatar użytkownika
Agneska
Posty: 34
Rejestracja: sob sty 04, 2014 7:35 pm
Lokalizacja: Myszków

Re: [RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: Agneska »

Tutaj dodaje zdjęcie jak wygląda i zachowuje się samica podczas rujki - drżenie, wibrujace uszy i prężenie - przy dotyku dłoni czy innego ogona :) .

http://i57.tinypic.com/2mh7uqa.jpg

(umiem tylko dodać w linku) - jeżeli ktoś chce to może dodać jako obraz :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”