Zastosowanie dzikich szczurów w hodowli vol2

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Viss
Posty: 928
Rejestracja: sob maja 06, 2006 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Stworzenie czystej linii

Post autor: Viss »

Palatina, zastanowie sie, ale jakaby nie byla odpowiedz, to i tak nastepnego szczura moge wziac dopiero pod koniec lipca.
I am not from your tribe.
mateusz16
Posty: 142
Rejestracja: śr mar 22, 2006 1:30 pm

Stworzenie czystej linii

Post autor: mateusz16 »

Ooo Bardzo dobry temat i popieram idee Mychy dla mnie jest to bardzo dobry a zarazem świetny pomysł :)
MOja szczurcia
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: krwiopij »

Mycha, ja jestem z toba... :) jesli tylko bede miala warunki, chetnie przygarne malucha (prawdopodobnie samiczke, bo mam same dziewczyny)... pomysl z laboratoryjnym i dzikusem wydaje mi sie calkiem dobry (juz kiedys poruszalam go z innymi forumowiczami), w niektore angielskie hodowle takze wierze...

podoba mi sie pomysl, zeby sie nie spieszyc... zeby poczekac z wyborem ojca jak najdluzej i moc jak najlepiej ocenic jego zdrowie... po matce mozna sie czegos spodziewac, on bedzie calkowita zagadka... nie mozna sie spieszyc...

tak na zdrowy rozum najlepiej by bylo jednoczesnie sprowadzic na swiat przynajmniej dwa takie mioty (z roznych rodzicow oczywiscie), zeby moc rozmnazac je dalej - jesli eksperymant by sie powiodl... oczywiscie to juz powazniejsze przedsiewziecie, potrzebne by byly domy u ludzi, z ktorymi bylby staly kontakt itp., ale jak inaczej podtrzymac linie?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
czukukkcza
Posty: 544
Rejestracja: czw sie 18, 2005 11:16 am

Stworzenie czystej linii

Post autor: czukukkcza »

popieram w 100%
brawo Mycha:)
Pabluś i Stachanek razem na Niebieskiej Łące...
Fatty
Posty: 878
Rejestracja: wt kwie 04, 2006 4:24 pm

Stworzenie czystej linii

Post autor: Fatty »

Posiadanie dzikuska lub pół-dzikusa, a w każdym razie szczura o dobrym zdrowiu w mojej sferze marzeń rozsiadło się wygodnie i tkwi tam nadal, popalając cygara w oczekiwaniu na spełnienie. Idea 'zdrowszej' linii cieszy moją pikawkę czy tam serducho, ogromnie.
Jeśli miałabym miejsce/warunki, a Ty uznałabyś mnie za godną tego zaszczytu ;) (a umiejscowiona jestem na podkarpaciu,wiec przeszkody moga zaistnieć) to pisałabym się na dom, dla samczyka.
W każdym razie pomysł wspaniały, trzymam kciuki za wszystko z tą sprawą związane.
Panowie szczurowie: Ikon & Fabio <3

Dzięki długoletniej wprawie, sama siebie trawię (:
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: Mycha »

Strasznie się cieszę - nie spodziewałam się takiego pozytywnego odzewu :)
PALATINA, ja myślę, że to fakt, że szczurek jest po prostu agresywny. Siamki często mają taką przypadłość jeśli chodzi o rasowce. Fabian jest na szczęście jednak dosłownie ostoją spokoju.

krwiopijka, uważaj, pewnie nie raz będę prosiła Cię o zdanie :>

Co do hodowli rasowców. To miało wyglądać zupełnie inaczej i przestaje mi się podobać. Mam kochane szczury, którym porfiryna nie cieknie, ale są inne problemy. Do tego ogólny klimat wśród hodowców i idee-maski... Tak się cieszyłam ze szczurów tryskających wyjątkowym zdrowiem. Nic nie jest kolorowe. Nie będę się rozpisywała na takie tematy, bo będzie sajgonka... W każdym razie nie tak sobie to wyobrażałam. Miot Gerwin już w drodze, później nie wiem czy będa kolejne...
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: krwiopij »

[quote="Mycha"]krwiopijka, uważaj, pewnie nie raz będę prosiła Cię o zdanie :> [/quote]
dziekuje za zaufanie... postaram sie nie zawiesc... :) na pewno tez nieraz bede cie odsylac do osob bardziej kompetentnych niz ja... ;)

ciekawe, ze akurat w twoje sluszne itencje nigdy nie watpilam... ciesze sie bardzo, ze wychodzisz z taka inicjatywa i chetnie pomoge, jak tylko bede potrafila... :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: sachma »

Pomysl bardzo dobry ;)
krwiopijka dobrze zauwazyla ze przydalyby sie odrazu dwa mioty.. albo dzieciaczki z pierwszego miotu skrzyzowac kolejny raz ze szczurami z lab wolnymi od nosicielstwa.

ja mam tylko jedno pytanie, czy bedziesz chciala te malce wpisac do ksiegi wstepnej a nastepnie wyrobic im rodowody? bo twoje dzialania prowadza do powstania polskiej zdrowej linii, co mnie bardzo cieszy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: krwiopij »

osobiscie mam watpliwosci co do kolejnego krzyzowania z laboratoryjnymi... w kazdym razie - z tymi czystymi albinosami... moze polwedrowne z oazy? a moze do tego czasu znajdzie sie jakis czysty wedrowny nadajacy sie na rodzica?

btw - Mycha, jak sie ma cykoria? faktycznie da sie zauwazyc roznice miedzy nia a reszta stada? chorowala juz na cos? i ile ona teraz ma?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

Stworzenie czystej linii

Post autor: PALATINA »

[quote="sachma"]krwiopijka dobrze zauwazyla ze przydalyby sie odrazu dwa mioty..[/quote]

Też tak myslę, skoro to ma być linia, a po pierwszym miocie raczej niewiele będzie wiadomo.

[quote="sachma"] czy bedziesz chciala te malce wpisac do ksiegi wstepnej a nastepnie wyrobic im rodowody? [/quote]

Też jestem ciekawa.
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: Mycha »

[quote="sachma"]krwiopijka dobrze zauwazyla ze przydalyby sie odrazu dwa mioty.. albo dzieciaczki z pierwszego miotu skrzyzowac kolejny raz ze szczurami z lab wolnymi od nosicielstwa.[/quote]
Tak, mam zamiar tworzyć tą linię na ile mi fundusze (i niestety ostatnio zdrowie...) pozwolą. Szczurki oczywiście będą mieszkały ze mną, to są domowe zwierzątka, bo jak na razie operuję pojęciami samiec-samica bez nosicielstwa itp. Szczurki tak jak nierasowe i rasowe będą członkami rodziny :)

[quote="sachma"]ja mam tylko jedno pytanie, czy bedziesz chciala te malce wpisac do ksiegi wstepnej a nastepnie wyrobic im rodowody? bo twoje dzialania prowadza do powstania polskiej zdrowej linii, co mnie bardzo cieszy[/quote]
Nie wiem. Szczurki metryki będą miały chcąc nie chcą - z dokumentami od lekarzy wet (badania, o których wcześniej wspomniałam). Póki co po prostu nie podoba mi się to wszystko związane w Polsce z hodowlą szczurów rasowych. Jest jeszcze jednak dużo czasu - niewykluczone, że podejmę jakąś decyzję nagle. Oczywiście czekam na propozycje.
------------------------

Nie jestem pewna czy po śmierci nie będzie polecenie wykonania sekcji (jest to jednak sprawa do dyskusji, nie dla każdego jest to etyczne, sama muszę na ten temat wyrobić sobie zdanie tak, aby móc obiektywnie spojrzeć na sprawę).

[quote="krwiopijka"]osobiscie mam watpliwosci co do kolejnego krzyzowania z laboratoryjnymi... w kazdym razie - z tymi czystymi albinosami... moze polwedrowne z oazy? a moze do tego czasu znajdzie sie jakis czysty wedrowny nadajacy sie na rodzica?[/quote]
Mam nadzieję mieć dostęp do dzikusów. Są u nas magazyny w których co jakiś czas odbywa się deratyzacja. Maluchy wpadają w rączki, albo... Martwe ciałka są dosłownie wymiatane z kątów. W tym roku po raz pierwszy trafi mi się taka okazja.

[quote="krwiopijka"]btw - Mycha, jak sie ma cykoria? faktycznie da sie zauwazyc roznice miedzy nia a reszta stada? chorowala juz na cos? i ile ona teraz ma?[/quote]
Właściwie trzy latka. Jest odrobinę starsza od Nergala, ale on jest już w stanie bycia niedołężnym seniorkiem... Cykorii oczka wprawdzie nie mają takiego blasku, kostki są idealnie wyczuwalne (jest koścista, wiadomo mięśnie wiotczeją), ale jak na ten wiek sprawna. Nie jest agresywna, wręcz uległa, bo była dosyć słaba kiedy dołączyła do stada - sztuczne karmienie dało efekt taki a nie inny, ale jeszcze nic jej nie dolegało. Najbardziej sprawdzam ją pod kątem nowotworów. Dla porównania dodam, że Nergal miał tylko przeziębienie, więc też nie jest źle.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

Stworzenie czystej linii

Post autor: PALATINA »

[quote="Mycha"]Nie jestem pewna czy po śmierci nie będzie polecenie wykonania sekcji (jest to jednak sprawa do dyskusji, nie dla każdego jest to etyczne, sama muszę na ten temat wyrobić sobie zdanie tak, aby móc obiektywnie spojrzeć na sprawę). [/quote]

Myslę, że to powinna byc sprawa indywidualna - nie mam na mysli tylko właściciela, czy współwłaściciela, ale konkretną śmierć (czy budzi wątpliwości).
Ja mam mieszane uczucia - może dlatego, że wielkokrotnie przeprowadzałam sekcje (za tydzień mam z tego zaliczenie) i wiem, jak to wyglada... :?

[quote="Mycha"]Szczurki metryki będą miały chcąc nie chcą - z dokumentami od lekarzy wet (badania, o których wcześniej wspomniałam). Póki co po prostu nie podoba mi się to wszystko związane w Polsce z hodowlą szczurów rasowych. [/quote]

Rozumiem.
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

Stworzenie czystej linii

Post autor: Nisia »

Szczurki "czyste" z laboartoriów onkologicznych są niejako pewne pod względem zdrowotnym (bo muszą być). Ale szczurki dzikie... też mogą przenosić rozmaite choroby, być słabe genetycznie etc. Dlatego bym nieśmiało proponowała, aby najpierw (chociażby teraz) wziąć dzikuska (jesli masz taką możliwość), wychować go i obserwować. Przecież on moze nawet w wieku 1.5 - 2 lata zostać tatusiem. Kiedy minie np. półtora roku wziąć szczurka z onkologii i wtedy rozmnożyć.

Gdyby pomysł wypalił to jestem jak najbardziej chętna. Ale własnie, nie wcześniej niż za jakies rok - półtora roku (mam cichutką nadzieję, ze wcześniej nie będe miała potrzeby szukac szczurka). A agoutek mi się marzy... Najlepiej self...

Żyłka naukowca się we mnie odzywa i jak najbardziej zgadzam się z koniecznością kontaktu w sprawach chorób, czy ogólnie rozwoju osobowości. A moze by tak zrobić dwa mioty? Jeden ze szczurkiem wedrownym, a drugi ze śniadym? Hę? Może będzie jakaś różnica? A gdyby wziąć samca z onkologii a samiczkę dziką? Byłaby jakaś różnica? To się zapowiada na bardzo ciekawe doświadczenie, które mozna przeprowadzić bez szkody (a raczej z korzyścią) dla ogonków.

Co do dzikości i agresywności. Wydaje mi się, ze to w głównej mierze kwestia wychowania. Jesli Mycha będzie wychowywała ogonki od pierwszych dni życia to chyba nie będzie większych kłopotów.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Stworzenie czystej linii

Post autor: krwiopij »

na temat dzikich wedrownych jest troche maretialow (szczegolnie na angielskiech stronach)... pora chyba sie w nich zaglebic... :) co do szczurow sniadych, slyszalam, ze sa znacznie bardziej plochliwe od wedrownych i raczej nie nadaja sie na zwierzaki domowe... niestety nie pamietam, skad te informacje...

[quote="Nisia"]Dlatego bym nieśmiało proponowała, aby najpierw (chociażby teraz) wziąć dzikuska (jesli masz taką możliwość), wychować go i obserwować. Przecież on moze nawet w wieku 1.5 - 2 lata zostać tatusiem. Kiedy minie np. półtora roku wziąć szczurka z onkologii i wtedy rozmnożyć.[/quote]
podobne mam obawy i prawde mowiac zgadzam sie z Nisia... jednak juz w tej chwili mamy kontakt z jednym wedrownym samcem - edim... jesli zdalby 'test na zdrowie', za jakis czas to on moglby zpstac ojcem pierwszego miotu... niemniej jednak jednoczesnie dobrze by bylo obserwowac nastepnych ewentualnych reproduktorow...

Mycha, gdyby udalo ci sie zdobyc jakiegos dzikuska, koniecznie daj znac... byc moze udaloby sie uratowac wiecej maluchow i znalezliby sie chetni do ich przygarniecia... to by dawalo mozliwosc wybrania tych najlepszych i najzdrowszych sposrod nich...

jeszcze kilka linkow do informacji o dzikich szczurach:
http://www.ratbehavior.org/WildRatsMain.htm
http://www.rathelp.org/WildVsDomesticated.html (polecam cala strone...)
http://cj_whitehound.madasafish.com/Rats_Nest/Norway_Rats/Wild.htm
http://www.rmca.org/Articles/domestication.htm
Ostatnio zmieniony pn maja 15, 2006 3:52 pm przez krwiopij, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

Stworzenie czystej linii

Post autor: Nisia »

Ale spróbować? Gdyby była albinoska+śniady to moze potomstwo by nie było tak płochliwe?

Żeby nie było. To pewnie nie nowość i pracy naukowej z tego się nie da zrobić, ale byłoby pierwsze doświadczenie forumowe :D Przeprowadzone rzetelnie i szczegółowo udokumentowane.
ednak juz w tej chwili mamy kontakt z jednym wedrownym samcem - edim... jesli zdalby 'test na zdrowie', za jakis czas to on moglby zpstac ojcem pierwszego miotu.
O, super pomysł. Gdyby tylko Mycha i Blanka zgodziły się w przyszłości włączyć Ediego do tej hodowli.
Zresztą, kiedys były propozycje połączenia Ediego ze specjalnie wybraną samicą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”