[OCZY] jedno mniejsze

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Chips
Posty: 57
Rejestracja: czw lip 08, 2004 6:27 am

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Chips »

Nie wiedziałam za bardzo w jakim dziale to umieścić...

Wczoraj zauważyłam, że Chips ma jedno oko mniejsze. Wcześniej tego nie było. Jedna gałka wystaje, a druga wygląda tak, jakby była "zaspana". Nie wiecie co to może być? Spotkaliście sie z takim objawem? Dla uzupełnienia dodam, że to mniejsze oko jest o ok.1/4 mniejsze od drugiego.

Boję się, że to może być początek jakiejś choroby...Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
..: Ze mną: Bucik, Agutek, Szyszka (ur. 7.07.2004) i Przesterek (adoptowany 1.09.2004) :..

..:: Był ze mną: Chips , tatuś ww szczurków("Chipsik", "Pysiek", "Potworek"); odszedł 30.05.2005 ::..
olka
Posty: 452
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 12:48 pm

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: olka »

Możliwości jest kilka - albo oczko jest podrażnione, zaropiałe i stąd może wydawać się mniejsze - albo jedna ze szpar powiekowych jest mniejsza (spotkałam się już z takim czymś kilka razy, między innymi u swojego szczurka). U innych zwierząt np. psów poszerza się taką szparę operacyjnie, ale u szczurków tego się raczej nie praktykuje. Pozostaje dbać o oczko (przemywać) gdyż łatwiej może dojść do podrażnienia - nierzadko trzeba zrezygnować z trocin. Mam fotki mojego szczurcia z takim właśnie problemem - jakby co mogę wysłać maliem, dla porównania.;-) Inna możliwość to niewłaściwe ciśnienie w gałce ocznej...
Olka
Chips
Posty: 57
Rejestracja: czw lip 08, 2004 6:27 am

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Chips »

Hm...Oko ani nie ropieje, ani nie jest zaczerwienione, więc wątpię, żeby to było uczulenie lub cokolwiek w tym stylu. Oko jest po prostu mniej wypukłe.

Mam nadzieję, że to tylko asymetria. Ale powiedz mi jeszcze - niewłaściwe ciśnienie w gałce? - czy to jest groźne? I czy się rozwija??

Jeśli możesz, to wyślij mi zdjęcie - jak porównam, to może przynajmniej nie będę sie tak denerwować... :(
..: Ze mną: Bucik, Agutek, Szyszka (ur. 7.07.2004) i Przesterek (adoptowany 1.09.2004) :..

..:: Był ze mną: Chips , tatuś ww szczurków("Chipsik", "Pysiek", "Potworek"); odszedł 30.05.2005 ::..
olka
Posty: 452
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 12:48 pm

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: olka »

Asymetria może być spowodowana w zasadzie tylko małym rozmiarem szpary powiekowej. A jeśli chodzi o ciśnienie w gałce ocznej - to też się zdarza. W zależności od przyczyny takiego stanu rzeczy podawać można leki, które wspomniane ciśnienie obniżą - ale to tylko po badaniu u weterynarza. Za wysokie ciśnienie powoduje "wyłupiaste" oko - więc jeśli masz takie podejrzenia to zdrowe oko to to małe (a nie odwrotnie). Ciebie zaniepokoiło jednak małe oczko, więc myśle, że to ono jest tu problemem - czyli wspomniana już za mała szpara powiekowa, a nie niewłaściwe ciśnienie w drugiej gałce ocznej.
Olka
Chips
Posty: 57
Rejestracja: czw lip 08, 2004 6:27 am

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Chips »

No to dobrze - uspokoiłaś mnie :)

To zdrowe oko nie różni się niczym od oczu innych szczurów, więc nie ma tam nadciśnienia. Skoro to tylko "za ciasne" powieki, to chyba mogę spać spokojnie :wink:
..: Ze mną: Bucik, Agutek, Szyszka (ur. 7.07.2004) i Przesterek (adoptowany 1.09.2004) :..

..:: Był ze mną: Chips , tatuś ww szczurków("Chipsik", "Pysiek", "Potworek"); odszedł 30.05.2005 ::..
olka
Posty: 452
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 12:48 pm

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: olka »

Oczywiście nie zaszkodzi, przy okazji pokazac to weterynarzowi... Jedyne co teraz możesz robic to pilnować, żeby nie doszło do podrażneinia (przez to, że oczko jest "zapadnięte" trudniej szczurkowi o nie dbać i łatwiej mogą dostać się tam paprochy itd.). Trzeba obserwować i jakby co przemywać oczko :wink:
Olka
Chips
Posty: 57
Rejestracja: czw lip 08, 2004 6:27 am

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Chips »

Ok. Tak zrobię. Bardzo dziękuję za podpowiedzi :D
..: Ze mną: Bucik, Agutek, Szyszka (ur. 7.07.2004) i Przesterek (adoptowany 1.09.2004) :..

..:: Był ze mną: Chips , tatuś ww szczurków("Chipsik", "Pysiek", "Potworek"); odszedł 30.05.2005 ::..
Awatar użytkownika
Sheila
Posty: 237
Rejestracja: czw paź 12, 2006 10:00 pm
Lokalizacja: Kraków

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Sheila »

A czy i ja moglabym prosic o zdjecie na maila mniejszego oczka szczurka? Mam swoja od wczoraj i cos mi sie wydaje nie tak, jutro wet... Tak na wszelki wypadek :/ Mala ma 4 tyg i 6 dni, czy jedno mniejsze oczko moze byc zwiazane z mlodym wiekiem, ze niby jeszcze rosnie nierownomiernie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Azi »

Sheila, ten temat jest już mocno nie aktualny, więc na zdjęcie raczej nie licz.

A to nie tak, to Ci się wydaje z okiem? Nie słyszałam, aby oczy rosły nierównomiernie, może po prostu jest sklejone, może wystarczy przetrzeć i będą identyczne? A wizyta u weta nie zaszkodzi, przynajmniej będziesz wiedziała w jakiej ogólnej kondycji jest szczurek.
zebra
Posty: 274
Rejestracja: śr paź 11, 2006 3:45 pm

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: zebra »

ja się z tym spotkałam. Było też mniejsze i jakby zaspane, a następnego dnia pojawił się stan zapalny z ropą, nie mogła go już otworzyć, tak było sklejone. Pomogło systematyczne przemywanie naparem świetlika.
Zonia[*] Shadow[*] I will always love you...

with me: Salsa Samba Azucar Neya Billy Ella Sarah Dakota Georgia!
Fatty
Posty: 878
Rejestracja: wt kwie 04, 2006 4:24 pm

[OCZY] jedno mniejsze

Post autor: Fatty »

Może mała o coś uderzyła? Gdy mój Fabio został przygnieciony książką, podobny stan rzeczy zaistniał... z tym,że jedno oko było nienaturalnie małe, a drugie trochę wybałuszone. Oczka powracały do normalności stopniowo i dosyć długo - ale jednak.

Foto ówczesnych Fabikowych oczu -marne, rozmazane, ale chyba widać o co chodzi:
Fabisiowe ślepka.
Ostatnio zmieniony czw lis 09, 2006 7:15 am przez Fatty, łącznie zmieniany 1 raz.
Panowie szczurowie: Ikon & Fabio <3

Dzięki długoletniej wprawie, sama siebie trawię (:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”