Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: alken »

ja wole robić własnoręcznie, słoik smierdzi, kupy po słoiku smierdzą, a po takim domowym nie.
no i swieżych nic nie zastąpi, obróbka termiczna powoduje utratę witamin. w naturze z resztą też jedzą surowe, a nie gotowane i zmielone na maź.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
mini
Posty: 1825
Rejestracja: czw mar 10, 2011 11:09 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: mini »

I tu przydaje się blender :D
Ja też sama robię przecierki z surowych warzyw i owoców..to jest praktyczne jeśli chcemy coś podać, a szczury za tym nie przepadają. Unikamy wybierania ;)
Chociaż nie robię tego za często, wolę aby same sobie poskubały pokarm. Jenak, czasem, aby coś przemycić 8)
Jak ja lubię się śmiać.. to takie ciekawe doświadczenie.
->Nasze Śliczne Paskudy:*<-
->Mini pociechy<-
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Kluska123 »

Gerberki - roznie to z nimi bywa. To tak jak w przypadku dzieci. Jedna matka podaje dziecku od rana do wieczora, dzien w dzien pokarm ze sloika i uwaza, ze dobrze robi, a druga podaje sporadycznie lub wcale. Ja osobiscie wole ugotowac moim samcolom jakies warzywka, a gerberki wchodza do akcji, jak musze im leki w czyms przemycic :D
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Afera »

A kabaczka i kalafiora gotować czy można dać na surowo? (Ja dawałam zawsze gotowane)
9 duszyczek za TM [*]
valhalla
Posty: 2245
Rejestracja: pt gru 10, 2010 11:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: valhalla »

Ja kabaczek na surowo też daję i jest ok. Kalafiora nie dawałam.
Rozpieszczury: pomknęły wszystkie...
Za Tęczowym Mostem: Gluś, Frodo, Pan Lizawka, Czmyś, Trzpiotek, Człapek, Szkodnik, Ryjek, Herman, Mlekołak, Adolf, Węgielek, Marquand, Ulli i Klusek [*]
Awatar użytkownika
zyberka
Posty: 1043
Rejestracja: pt sie 29, 2008 3:08 pm
Lokalizacja: wlkp.

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: zyberka »

Ja kalafiora daję na surowo bo gotowany im nie smakuje ;)
Awatar użytkownika
Wilczocha
Posty: 357
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 3:58 pm
Lokalizacja: Gdańsk, Bytów

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Wilczocha »

Tez daje kalafiora na surowo, ale potem strasznie śmierdzą im bobki.
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Flaumel »

Kalafiora można jak najbardziej na surowo - sama tak go jem :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Milka-sensei
Posty: 265
Rejestracja: pt lip 29, 2011 1:16 pm
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Milka-sensei »

hmm moim zdaniem - witaminy zawarte w owocach i warzywach nie zaszkodzą, ponieważ to w większości witaminy rozpuszczalne w wodzie (a co za tym idzie wydalane wraz z moczem). Problem jest przy witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach - jeżeli suplementujemy dietę naszych milusińskich w te witaminy (pamiętajmy to witaminy A, D E i K), to z czasem może nadmiar tych witamin odkładać się w tkance tłuszczowej i powodować poważne schorzenia (hiperwitaminoza). Dlatego należy ograniczyć ilość podawanych suplementów, za to warto dodawać odrobinę oliwy z oliwek/ oleju z pestek winogron (bo najzdrowsze) w ostateczności oleju słonecznikowego z tzw. "tłoczenia na zimno" do robionych przez nas smakołyków, aby witaminy zawarte w naturalny sposób w warzywach i owocach, mogły być łatwo przyswojone przez organizm naszych milusińskich. 8) [dlatego też dodajemy porcję "tłuszczu" do sałatek zjadanych przez nas samych - oliwa, śmietana i inne :P ]
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Póki sezon, poszłam do ogrodu i nazbierałam moim (ktore dopiero do mnie przyjadą, za 2 tyg, ale już zaczełam przygotowania ::) ) różnych zielenin. Wg spisu z Ratterii, do koszyka poszła babka lancetowata, mniszek lekarski, koniczyna, liście buraków, pietruszka... no i właśnie. Bo przecież koniczyna i pietruszka działają moczopędnie (mój królik po koniczynie dodatkowo sikał na czerwono, ale nie byla to krew). A na innej stronie (http://anahata_rattery.eu.interii.pl/podstawy.html) piszą, że ogonki mogą pić:
ziołowe herbaty (ale takie, które nie ingerują w funkcjonowanie układu pokarmowego i moczowego)
. Pietruszka i koniczyna do takich 'ziół' należą... czyli jak jest w końcu?

Poza tym tak Was czytam i czytam i juz robie spis rzeczy, ktore trafią do misek :D A próbował ktoś dawać natki z marchewki? Albo liście winogron, malin, jeżyn, porzeczek, powoju czy innych typowo ogrodowych roślinek? (Tak, tak, widzialam odnosnik do wątku o gałązkach, zaraz się tam rozejrzę ;)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: pariscope »

Lepiej zachować ostrożność i jeśli nie mamy pewności, to raczej zrezygnować z podawania ryzykownych ziółek. Z wymienionych przez Ciebie wiem, że nać marchwi jest szkodliwa dla ludzi, natomiast z suszonych liści malin sporządza się herbatki. Co do pozostałych - nie mam wystarczającej wiedzy, żeby się wypowiadać.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

Zobaczymy co inni powiedzą, póki co mieszanka różnych zielenin się suszy, wyszedł mi tego prawie 5-cio litrowy słoik! :o Będzie na zime ;)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Rajuna »

O, a w innym wątku znalazłam coś bardzo pouczającego :D Chociaz lista jest robiona pod KRÓLIKI, ale sądzę, że jeśli szczurki dostają raz w tygodniu małą garstkę na połasowanie, to można z niej skorzystać ;) A dzięki zdjęciom łatwo będzie znaleźć odpowiednie rośliny na spacerze :) http://www.miniaturkabeztajemnic.com/listaz.html
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
NanaNeko
Posty: 24
Rejestracja: wt sie 23, 2011 7:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: NanaNeko »

Matko jedyna.! Moja kruszyna w pierwszym dniu jak sie u mnie pojawiła pożarła sporo sałaty, wyciągnęła mi z kanapki i do tej pory miewa biegunkę ( jest u mnie tydzień). Znaczy jak ją biorę na ramie to jedna z 5 kupek jest właśnie taką rzadka. :-\
Co ja mam teraz zrobić.? Już nie dostaje sałaty to było tylko raz, je teraz karmę, karmę i tylko karmę...
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Kluska123 »

Ile tygodni, miesiecy ma Twoja kruszynka? Malym ogonkom, tak do 2 miesiaca nie powinno sie podawac jablek,salat i innych warzyw i owocow, bo moga wywolac biegunke. Zoladki nie sa jeszcze w pelni przygotowane na tego rodzaju pokarm, karm ja do tego czasu sucha karma i wprowadzaj jej powoli tego typu jedzonko ;)
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”