coś dziwnego koło noska ? oO

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
moniskua
Posty: 47
Rejestracja: pt lis 12, 2010 5:26 pm
Lokalizacja: Głogów

coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: moniskua »

Obrazek

nie bardzo wiedziałam w jakim dziale pisać i nie jestem pewna czy nie przesadzam i nie panikuje, ale zobaczyłam dzisiaj u mojego szczuraska dziwnie oblepioną czymś sierść naokolo noska (zdjecie) , poza tym nosek jest nieco mokry . zaniepokoiło mnie to o tyle ze nigdy wczesniej tego nie widzialam i moj drugi szczurek nie ma nic takiego. ponieważ nie jestem doświadczona wolę się upewnić że to nic niebezpiecznego a jeśli coś jest nie tak chciałabym wiedzieć co. z góry przepraszam jeśli naprawdę przesadzam ale martwię się :(
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: klimejszyn »

szczurek pokichuje może ? albo się czegoś wystraszył, przeżywał stres ?
to może być porfiryna, która wydzielać się może z noska kiedy szczur jest chory albo zestresowany.
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: Paul_Julian »

To porfirynka pewnie. Rano może sie pojawić przy nosku albo w rogu oczek ( jak "spiochy" ) , albo jak szczurek sobie kichnie.
Poczytaj o porfirynie w dziale chorób.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
moniskua
Posty: 47
Rejestracja: pt lis 12, 2010 5:26 pm
Lokalizacja: Głogów

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: moniskua »

pokichuje dość często niestety.
mam nadzieję że to faktycznie nic strasznego :(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: Paul_Julian »

Jak pokichuje to poczytaj tematy o alergii i nowsze tematy o ściółce, może to alergia ? I to wtedy byłaby nie porfiryna, ale bezbarwny alergiczny katar.
Moze miec alergie na ściółkę albo nowy zapach.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
moniskua
Posty: 47
Rejestracja: pt lis 12, 2010 5:26 pm
Lokalizacja: Głogów

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: moniskua »

więc jeżeli okazałaby się to alergia na ściółkę, co innego zamiast niej mogłabym stosować? zwykłe szmatki, jakies ręczniki papierowe? czy jest może jakaś nieuczulająca ściółka? no i, zeby sprawdzić czy to faktycznie alergia na ściółkę, jak dlugo powinnam zastępować ją czymś innym?
Awatar użytkownika
pika84
Posty: 62
Rejestracja: sob lut 12, 2011 1:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: pika84 »

Mój szczurek też miał tak koło noska...
Kichał :-\
Odkąd przestałam mu dawać trociny i używa żwirku to już się tak nie dzieje.
Być może miał jakieś uczulenie na trociny...
Ze mną: Sisi i Lola
Obrazek ♥ : Gacuś [*][/i][/b],Czesia [*][/i][/b],Czesia II [*][/i][/b],Akira [*][/i][/b],Luna [*][/i][/b]
moniskua
Posty: 47
Rejestracja: pt lis 12, 2010 5:26 pm
Lokalizacja: Głogów

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: moniskua »

sprzątałam im dzisiaj w klatce, zamiast żwirku dałam papierowe ręczniki. teraz dopiero zauwazylam zaschnięte bordowe plamki na hamaku. no i jeszcze pytanie - w całej klatce jest dużo siersci, strasznie wypada (nie wiem któremu szczurkowi) , czy to normalne czy to moze byc reakcja alergiczna? i teraz się zaczęlam zastanawiac, czy zapach plynu do płukania tez może uczulać? oO
Awatar użytkownika
pika84
Posty: 62
Rejestracja: sob lut 12, 2011 1:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: pika84 »

Co do płynu to nie wiem...
A jeśli chodzi o sierść to mój szczurek też tak ma.
Zmienia futerko odnośnie do pory roku ;)
Nie martw się :)
Ze mną: Sisi i Lola
Obrazek ♥ : Gacuś [*][/i][/b],Czesia [*][/i][/b],Czesia II [*][/i][/b],Akira [*][/i][/b],Luna [*][/i][/b]
shenandoh87
Posty: 40
Rejestracja: pn sty 17, 2011 2:23 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: shenandoh87 »

Ja mam podobny problem. Mam szczurki od niedawna i u jednej z nich zaobserwowałam (być może przesadzam) że ma tak jakby troszkę "większy nosek niż zwykle jakby taki opuchnięty. Dziś 2 razy już widziałam na jej nosku tak jakby krew - to może być tylko porfiryna? w szybkim czasie ona znikała jak tylko szczurka się myła. proszę o poradę czy to jest normalne czy też lepeij udać się do weta?
Oto wykadrowane zdjęcie pyszczka (po długich próbach w końcu się udało:)
Obrazek

Po kliknięciu otwiera się w większym rozmiarze oczywiście :)
od 15 stycznia 2011 jest z nami Bravia :)
Od 20 stycznia 2011 jest z nami Viera :)

http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29394
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: Paul_Julian »

Moze ona po prostu urosła i nochalek tez urósł( tylko nierównomiernie)? Czy ona kicha albo coś ? jesli tak, zmień ściółkę na ręczniczki i obserwuj czy się poprawi. Porfiryna moze sie nawet pojawić z błahego powodu- drugi szczur zabrał marchewkę, albo na wybiegu były wyjątkowe przygody i szczur się zestresował.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: nausicaa »

jeśli ten płyn na nosku jest czerwony albo bordowy, to na pewno porfirynka. poczytaj sobie w odpowiednim dziale.
może spróbuj też zrobić zdjęcie, kiedy nosek wydaje Ci się normalny? bo przynajmniej mnie ciężko zauważyć różnicę.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
shenandoh87
Posty: 40
Rejestracja: pn sty 17, 2011 2:23 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: shenandoh87 »

Byc może urósł szczerze mówiąc nie zwracałam wcześniej aż tak dużej uwagi na nosek. W sumie po raz pierwszy wczoraj obydwie chodziły po pokoju sobie tak dłużej i być może faktycznie coś ja wystraszyło. Często się biją miedzy sobą tez nadal (o dominację)
Dobrze że to nic złego :)
od 15 stycznia 2011 jest z nami Bravia :)
Od 20 stycznia 2011 jest z nami Viera :)

http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29394
moniskua
Posty: 47
Rejestracja: pt lis 12, 2010 5:26 pm
Lokalizacja: Głogów

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: moniskua »

zastanawiam się, czy na to kichanie, wyciek z noska, katar, moge podać vibovit? zakładając że to przeziębienie a nie alergia.
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: coś dziwnego koło noska ? oO

Post autor: Cyklotymia »

Vibovit nie zaszkodzi, na forum często ludzie go podają :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”