Kwestia hierarchii

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Kwestia hierarchii

Post autor: Rajuna »

Od prawie trzech tygodni są ze mną trzy szczurzyce: siostry Tina i Rina (ur. 1 lipca) oraz Resa (ur. 22 lipca). Małe były ze sobą od urodzenia i miałam nikłą nadzieję, że ustalanie hierarchii nie będzie zbyt ostre ::) Początkowo tylko najmłodsza Resa zaczepiała i dominowała Tinkę, która zazwyczaj uciekała i olewała sprawę. Rina w ogóle trzymała się z boku i nie wdawała w bójki. Ale jakiś tydzień temu zauważyłam, że Tina zaczyna gonić Resę, przewracać na grzbiet i z klatki dochodzą piski. Postanowiłam wziąć je ze sobą na wyjazd do Warszawy, gdzie musiałyby przeżyć razem stres podróży i mieszkania z kotem... I owszem, było dobrze, póki nie wróciłyśmy. Laski we własnej klatce i na własnym wybiegu zaczęły się jeszcze intensywniej bić i zaczepiać - teraz jest wszystkie na wszystkie i dzisiaj Tinka dostała dziaba w nochal (nie wiem niestety od kogo).
I co ja mam z nimi zrobić? Obserwować i czekać? Ale ile to może trwać? W końcu nie łącze dwóch stad, dziewczyny dorastają i buzują im hormony, ale zaczyna sie robić coraz ostrzej :(
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: smeg »

Takie bójki to zupełnie normalne zachowanie i zawsze tak będzie, bardziej lub mniej ;) Moje baby też bez przerwy się tłuką :P Czasem zdarzają się małe ranki, ale jeśli nie leje się krew, to nie ma co panikować, zwłaszcza jeśli oprócz bójek można czasem zaobserwować oznaki przyjaźni - np. spanie ze sobą :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: Rajuna »

Hm, no cóż, trudno :) Dzięki za odpowiedź :) Będę w takim razie próbowała im dostarczyć tylu atrakcji na wybiegu, żeby nie miały czasu się bić, a w klatce były już zbyt zmęczone na przepychanki.
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
aneczkaa
Posty: 697
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:08 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: aneczkaa »

Dziś drugą noc pod rząd obudziły mnie piski, jakby którąś babę ze skóry obdzierano. Do krwi się jeszcze żadna nie biła, ale szamotaniny są na porządku dziennym, trzeba się przyzwyczaić ;)
Awatar użytkownika
ania2832
Posty: 731
Rejestracja: wt sty 04, 2011 8:17 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: ania2832 »

A jak agresja jest wyładowywania tylko na wybiegach, i Tylko na jednym ze szczurków ?
Nie wiem co się dzieję, do niedawna był spokój a teraz biedny Lays musi się chować po kątach za swym oprawcą Kefirem, który gania go po całym pokoju i tłucze. Przed chwilą nawet zrobiła mu małą rankę na główce, a krzyki były niemiłosierne..
, Cyna, Soda Nafta [*]
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: Kameliowa »

Ile mają szczurki? to może być burza hormonalna u dorastającego samca.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
Awatar użytkownika
ania2832
Posty: 731
Rejestracja: wt sty 04, 2011 8:17 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: ania2832 »

Kefir ma 11 miesięcy, 14 stycznia kończy rok.
Lays jest nieco młodszy, 6-7 miesięcy.
, Cyna, Soda Nafta [*]
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: Niamey »

Szczury mają się prawo bić. Dla nas to może być trudne, ale trzeba dać im się ustawić.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: Rajuna »

Patrz na datę :) To były moje początki ze szczurkami, trochę panikowałam, teraz już wiem co do czego :D
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
ania2832
Posty: 731
Rejestracja: wt sty 04, 2011 8:17 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: ania2832 »

No ja rozumiem. :D
Ale to nie są normalne piski, to jest ździeranie gardła.. I to jak on przerażony wyskakuje w górę. To normalne, u samców ?
Dopiero zaczęłam przygodę ze szczurami, dlatego też jestem w ich tematach cieńka ;)
, Cyna, Soda Nafta [*]
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: Rajuna »

Ania - generalna zasada: póki się krew nie leje, a szczury poza bójkami mają też momenty bardziej.. przyjazne (śpią razem, iskają się, etc) to wszystko jest ok :)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
ania2832
Posty: 731
Rejestracja: wt sty 04, 2011 8:17 pm

Re: Kwestia hierarchii

Post autor: ania2832 »

Ah. No to dziękuję, teraz będę wiedziała ;)
, Cyna, Soda Nafta [*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”