Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Archiwalne adopcje (udane i nieudane) i archiwalne narodziny

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
Yuu-ki
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 10, 2013 12:40 am
Lokalizacja: Szczecin

Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: Yuu-ki »

Witam,

Zdecydowałem się zaopiekować szczurzycą w ciąży. Karmiłem ją różnymi szczurzymi przysmakami, no i oczywiście dawałem ugotowane jajeczko co by dużo materiału budulcowego miała dla małych. No i się urodziły wczoraj ( 9.01.2013).
Jest ich aż 15! Matka jest małą szczurcią, staram się jej dawać dobre jedzonko by miała dużo dobrego mleczka dla małych osesków, ale widać że nie które po prostu są słabsze i nie mają sił walczyć z silniejszymi o jedzonko.

Zastanawiam się nad pójściem do weta i uśpić część maluszków aby te silniejsze nie osłabły i były zdrowe, a te słabsze by się nie męczyły.

Proszę poradzić mi czy to na pewno dobre rozwiązanie? Nie dam rady odkarmiać młodych sam ;(
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: Sky »

Jeżeli szczurka jest młoda, to lepszym rozwiązaniem będzie uśpienie części miotu. Dla matki to duże obciążenie, malców też jest wiele, więc tak na prawdę nie ma się co zastanawiać. Pamiętaj, że maluchy usypia się w pierwszej dobie życia, więc decyzję musisz podjąć do jutra.
Mamie zostaw minimum dwa maluszki.

Taka decyzja zawsze jest ciężka, ale w takich sytuacjach, gdzie dodatkowo bardzo dużo szczurków czeka na nowy dom, to jedno ze słuszniejszych wyjść.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Yuu-ki
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 10, 2013 12:40 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: Yuu-ki »

Byłem u Pani weterynarz, poprosiła mnie bym nie zabijał młody (nie usypiał), powiedziała, że pomoże mi znaleźć im nowy dom gdy podrosną, dała mi też mleko zastępcze gdyby któreś były niedokarmione bym je dokarmiał jakbym widział któreś słabsze oseski.

Sam też nie chcę odbierać im życia, Pani weterynarz mnie przekonała aby je zostawić i pomóc ich matce przy karmieniu w razie problemu.

Uważacie że słusznie postąpiłem? Mam taką nadzieję.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: akzi »

no to twoja decyzja jest tylko i wyłącznie więc juz jak tam postanowiłes to niech tak zostanie.
teraz musisz poczytac bardzo dokładnie temat o narodzinach, o karmieniu młodej mamy i o wszytkim co z tym zwiazane, kiedy odzielic maluchy płciami kiedy moga już iśc do adopcji, itp itd i tylko pozostaje mi zyczyc ci powodzenia :)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
asia6677
Posty: 143
Rejestracja: sob wrz 01, 2012 6:10 pm
Lokalizacja: Krapkowice

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: asia6677 »

Powodzenia w odkarmianiu osesków mam nadzieje że przeżyją :)
Zapraszam :) : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38909

Ze mną: Kropka i Popi
Za TM: Megi ['] (XX.11.2008-16.10.2012)
sisay
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 30, 2012 12:47 am
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: sisay »

Hm, z punktu widzenia ilości szczurów jakie potrzebują domów, to na pewno niesłusznie. Pani wet też chyba nie zna problemu bezdomności zwierząt.
Ale łatwo się mówi nie mając takich maleństw w rękach. Sama nie wiem czy bym się zdecydowała na uśpienie, czy to szczurów czy kociąt czy innych noworodków, mimo że uważam to za jedyny słuszny krok.
Tyle ode mnie, ale będe zaglądać jak już maluchy podrosną, bo rozważam adopcję - jeśli do tego czasu już się nie zaszczurzę ;)
Już nie poszukuję samiczki dumbo rex w kolorze czarnym! :D Dziewczynki http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=39979

TRIK - Szkolenie psów w Gliwicach: www.szkolenie-gliwice.pl
asia6677
Posty: 143
Rejestracja: sob wrz 01, 2012 6:10 pm
Lokalizacja: Krapkowice

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: asia6677 »

Możesz jeszcze napisać skąd jesteś?
Zapraszam :) : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38909

Ze mną: Kropka i Popi
Za TM: Megi ['] (XX.11.2008-16.10.2012)
Awatar użytkownika
Yuu-ki
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 10, 2013 12:40 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: Yuu-ki »

Jestem ze Szczecina, przynajmniej przez najbliższe 4 lata nie zamierzasz stąd na zbyt długo wyjeżdżać.
Ale jeżeli ktoś jest z okolic np Gorzowa lub Wrocławia lub Poznania to można się zgadać.

Jeżeli chodzi o rozdzielenie maluszków względem ich płci to 4 tygodnie od narodzin? Dobrze znalazłem?
Jeżeli chodzi o wydawanie ich do nowych domków to 5 tygodni?

Cały czas uczę się jaki pokarm szczurka powinna dostawać aby miała dużo dobrego mleczka dla małych. Może podsuniecie mi jakieś różne możliwości? Bo w sieci jest wszystko i nic, a sprawdzone metody nie zawsze są sprawdzone :(
asia6677
Posty: 143
Rejestracja: sob wrz 01, 2012 6:10 pm
Lokalizacja: Krapkowice

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: asia6677 »

Może wrzuć jakieś zdjęcia klusek albo chociaż mamy a na pewno zaraz będziesz miała chętnych na maluszki :)
Zapraszam :) : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38909

Ze mną: Kropka i Popi
Za TM: Megi ['] (XX.11.2008-16.10.2012)
Awatar użytkownika
Yuu-ki
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 10, 2013 12:40 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: Yuu-ki »

Raczej MIAŁ a nie MIAŁA ;P

Na razie zdjęć klusek wrzucać nie będę.
Poczekam aż podrosną.
asia6677
Posty: 143
Rejestracja: sob wrz 01, 2012 6:10 pm
Lokalizacja: Krapkowice

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: asia6677 »

Sory tak z rozpędu mi się napisało :P To może chociaż zdjęcia mamusi :P
Zapraszam :) : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38909

Ze mną: Kropka i Popi
Za TM: Megi ['] (XX.11.2008-16.10.2012)
spinka2430
Posty: 945
Rejestracja: czw sie 23, 2012 10:29 am
Numer GG: 10899066
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: spinka2430 »

A powiedz mi z jakiej części Szczecina jesteś ? Jeśli czegoś ci potrzeba lub jakoś trzeba pomóc, z chęcią pomogę :) jestem tez ze Szczecina i sama miałam niedawno u siebie 12 małych osesków :)
Musisz obserwować codzinnie maluszki czy oby wszystkie miały pełne brzuszki :) na poczatku mama bedzie z maluszkami cały czas siedziała, pozniej postaraj sie by tez miała chwilkę dla siebie na odpoczynek od maluchów :)
Trzymam kciuki za maluszki i za zdrowie mamusi :) kluski bardzo szybko rosną , nie obejrzysz sie a juz bedą miały futerko .
Wiadomo kto jest ojcem maluszków ?
Obrazek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: noovaa »

Samczyki można oddać od razu po oddzieleniu od mamy. Samce trzyma się max 4 i pół tygodnia. Samiczki minimum 5 pełnych tygodni z mamą niech posiedzą.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Yuu-ki
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 10, 2013 12:40 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: Yuu-ki »

Cieszy mnie wasze zainteresowanie tematem.

Można powiedzieć że jestem z prawie obrzeży Szczecina (ktoś pytał).
Jak na razie nie potrzeba mi pomocy, jak na razie jakoś daję radę.

Sprawdzam co kilka godzin czy z małymi wszystko w porządku. Nie chcę jeszcze im dawać mleczka zastępczego ponieważ te od mamusi jest naturalnie wzbogacane w antyciała.
W ostateczności będę dokarmiał (i na pewno do tego dojdzie) te najbardziej głodne.

A dzisiaj w Szczecinie pada śnieg, ładne krajobrazy się nam zrobiły :)
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Proszę o szybką poradę! Sczurcia i młode!

Post autor: noovaa »

Jeśli nie dajesz małym, to wzbogać mamie dietę o większą ilość białka ( przykładowe wysokobiałkowe, zdrowe produkty: kurczak gotowany, jajko, biały ser, ryba ). Np. Co drugi dzień taki obiadek. Mamie to dobrze zrobi. Maluchom w okresie intensywnego wzrostu jak już będą jadły, również takie dania. Poza tym witaminy mamie, karmienie to duże obciążenie dla organizmu .. osłabienie organizmu to większe ryzyko chorób ( świeże warzywa / owoce najlepiej codziennie do końca życia, jakieś gerberki i inne cuda, do poidła można dać vibovit junior - codziennie świeży przez kilka dni )

Co do mleka dla małych, nie wiem co Ci wet dał ale najlepiej się spisuje mleko dla kociąt ( w proszku nie do picia - to do picia, dla kotów to syf ) zmieszane z żółtkiem jaja. Mleko dla kociąt również możesz podać mamie.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Adopcji i Narodzin”