Jak odróżnić stres od objawów choroby?

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ja_mhm
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 11, 2013 8:42 pm

Jak odróżnić stres od objawów choroby?

Post autor: ja_mhm »

Wiem, że to milionowy post na temat kichania i tym podobnych, sporo przejrzałem ale interesuje mnie inny aspekt. Od trzech dni mamy z dziewczyną dwie urocze samiczki, chętnie jedzą i nawet zaczynają już lubić nasze towarzystwo. Problemem jest zachowanie jednego ze szczurków. Kiedy pierwszego dnia wyjęliśmy je z klatki na wstępne zapoznanie z nami i otoczeniem Axel zaczęła pocierać nosek i kichać raz za razem. Czytałem o problemach z oddychaniem, kupiłem dziś Vibowit do poidełka, ale zastanawia mnie czy takie zachowanie może być spowodowane stresem? Pytam ponieważ będąc w klatce chwilę przed wyjęciem szczurek nie kichał. Sytuacja powtórzyła się następnego dnia. Wczoraj szczurki biegały po nas w łóżku i miały się dobrze, Axel na początku kichała później już nie. Dzisiaj szczurkom zmieniliśmy klatkę na większą, zmiana ta przysporzyła im znowu nieco nerwów, z początku siedziały wystraszone na hamaczku który został przeniesiony ze starej klatki. Później Zoey, odważniejsza z dziewczyn zaczęła obchód po nowej klatce i zeszła na niższy poziom a Axel która została na hamaku sama znowu zaczęła kichać a po chwili hiperwentylować. Zabrana z klatki na ręce ułożyła się spokojnie i objawy ustały. Czy szczurek może kichać z nerwów? Jak to rozpoznać? W środę i tak profilaktycznie zabieram je do weterynarza, muszę się tylko wcześniej zorientować, który będzie dobry i zna się na rzeczy, mimo to bardzo proszę o słowo porady.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Jak odróżnić stres od objawów choroby?

Post autor: akzi »

mały szczurek w nowym miejscu może kichac z powodu nowych zapachów ale niekoniecznie
może być przeziębiony lub uczulony na coś, może też mieć pasozyty. warto przejżeć sobie po trochu każdy dział sa tam spore wiadomości.

co to znaczy chiperwentylować bo tego nie zrozumiałam ? ma czkawkę dusi się pokłada się nie wiem :P
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
ja_mhm
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 11, 2013 8:42 pm

Re: Jak odróżnić stres od objawów choroby?

Post autor: ja_mhm »

W przyszłości na pewno zagłębię się bardziej w tematykę, przejrzałem póki co kilka wątków na temat kichania ale w żadnym nie znalazłem odpowiedzi.

Hiperwentylować znaczy oddychać szybko i gwałtownie. Częsta reakcja na stres u ludzi. Może trochę z tym przesadziłem, nie wiem czy szczury mogą hiperwentylować, ale dla mnie tak to właśnie wyglądało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”