Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
spacner
Posty: 7
Rejestracja: sob lip 16, 2011 5:26 pm

Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: spacner »

Potrzebuje pilnie pomocy dla mojego szczurka.
Od 2 dni nie chodzi, jego łapki spuchły, ma problemy z oddychaniem(jak oddycha slychac jakby palec przecierał szkolo).
Szczurek ma 1,5 roku co robic?
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: mikanek »

Boże jedyny, jak to co? Do weterynarza i to biegiem bo stan jest poważny
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
spacner
Posty: 7
Rejestracja: sob lip 16, 2011 5:26 pm

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: spacner »

Nie mam w mojej okolicy prawdziwego weterynarza który zna się na szczurkach, najbliższy jest ponad 80km od mojej miejscowości.
Byłem u zwykłego weterynarza ktory nie zna się na szczurach, dostalem od niego jakis proszek ktory nalezy rozpuszczac z wodą.
Efektów nie ma szczur jeszcze wczoraj miał spuchniętą jedną łapkę dziś ma już 2, poza tym normalnie je i pije.
Czy szczur cierpi? Nie lepszym wyjściem dla niego będzie uśpienie?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: Paul_Julian »

Napisz koniecznie gdzie mieszkasz, moze ktoś zna weta obok. Z twojego tematu adopcyjnego wynika , ze Zielona Gór/ Świebodzin. Tu http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... n*#p945147 jest temat na zieloną górę.

To może być cos z nerkami, bo wtedy chyba łapki puchną


Jeśli coś siedzi w płuckach, to lek najlepiej podawać nie w poidelku, ale w tabletce. Bo to pewnie Enrobioflex. Kiedyś sie go dawało do picia w poidelku ( nadal jest tak w książkach), ale to nie jest najlepsza metoda.
Mozna tez robić zastrzyki, ale wtedy trzeba rozcieńczyć Enro z solą fizjologiczną ( inaczej pojawi się ranka - odczyn alergiczny). Wet powinien umiec to zrobic, zwykle sie rozciencza 1 częśc leku + 1 częśc soli fizjologicznej.
Mozna tez dać Baytril, to to samo.

Tutaj jest dawkowanie :
http://www.apeiron.pl/szczury/ratdrug.htm
ENROFLOXACIN
NAZWA HANDLOWA: BAYTRIL 2.27%
CIPROFLOXACIN
(ludzki odpowiednik) 11 mg/kg 2xD, DU
0.44 cm3/kg przez 14 do 30 dni
(ZWIEKSZONA 4-KROTNIE)
5.5 do 11 mg/kg 2xD, DU
ENROFLOXACIN / ENROFLOX / BAYTRIL - od 11mg / 1kg 2 razy dziennie, od 14 do 30 dni.
tu link do postu http://szczury.org/viewtopic.php?p=52180#p52180

Wg mnie wet powinien też dac zastrzyk z Furosemidu. To zastrzyk powodujący sikanie, powinien pomóc na opuchliznę (nerki pewnie też)


Te dawkowania powyżej przepisz, razem z nazwą leku. Do tego dopisz Furosemid. Enrobioflex możesz dostać tez do domu - w dużej tabletce ( wielkośc polopiryny ) albo w takiej malutkiej ( wielości rutinoskorbinu).
Dokładnie zapisz ile taka tabletka ma mg ( czyli zawartości leku). I wogole nazwy leków, jakie dostanie szczurek itd.

Zarówno Enrobioflex w zastrzyku i Furosemid powinien miec kazdy wet. Całkiem mozliwe , ze enro w duzej tabletce tez ( bo to dla psów).

Nie jestem wetem, ale tyle mogę pomóc.

Nie myśl na razie o uśpieniu :)

Jeszcze mi wpadło do głowy, że być może szczurek sobie nadwyręzył/zwichnął 1 łapkę ( i dlatego spuchła). A potem gdzieś źle zeskoczył i nie mając dobrego podparcia, nieszcześliwie zwichnął drugą. Jest to tez całkiem możliwe.

Ale najlepiej, jesli pójdziesz do weta wraz z tym co wypisałem wyżej. Leki podawane do picia w poidełku nie mają żadnego sensu, bo nie wiadomo ile tego zwierzak wypije.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: noovaa »

Mi do głowy przychodzi serce - powoduje problemy z oddychaniem i krążeniem ( stąd opuchlizna ). Bez weterynarza się nie obejdzie.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: Paul_Julian »

Może być serce, wtedy to już powazniejszy klopot, bo trzeba by pojechać dalej do weta na porządne osłuchanie. Moje sercowce żadne nie puchły i żadne nie piskało, tylko chrumkaly i miały czkawkę :/

Wet powinien dobrze osłuchać serducho, na serce to vetmedin.
Spacner, najlepiej jakbyś jednak pojechał do tego weta co jest 80 km pociągiem, ze szczurkiem opakowanym w transporter ze szmatkami i w torbie. Tylko najpierw tam zadzwoń.

Noova ma rację, ze jesli to serce, to bez weta nie da rady.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: noovaa »

Tu można zastanawiać się co jest gorszą diagnozą ... ale o ile na serce leki są i często świetnie sobie dają radę, o tyle o skutecznym leczeniu problemów z nerkami nie czytałam :/

Obie wersje są prawdopodobne, pewnie są też inne możliwości... tak czy inaczej tutaj pomóc nie możemy :(
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
spacner
Posty: 7
Rejestracja: sob lip 16, 2011 5:26 pm

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: spacner »

Niestety musiałem podjąć trudną ale chyba najlepszą decyzje o uśpieniu szczurka.
W nocy jego stan uległ pogorszeniu, cała tylnia część ciała szczura została sparaliżowana, szczur miał ogromne problemy z oddychaniem.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Pomocy. Szczurek spuchnięte/sparaliżowane łapki

Post autor: Paul_Julian »

O rety, to w takim razie mógł być jakiś wylew :( Przykra sprawa, trzymaj się ! :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”