Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: missia »

Chyba nic o tym nie ma na forum. Jeśli podobny temat istnieje dajcie link, zamknijcie ten.

A więc; mam dwie samiczki, które dostają karmę versale-laga rat nature. Zawsze dawałam jedzenia na oko+ owocki, warzywka. Ale chcę to zmienić, gdyż Tajga zaczyna robić się troszkę okrąglutka, nie tak bardzo to widać, ale nie chcę doprowadzić do takiego stanu, jak czasem widać u niektórych na forum. Przejęłam się po przeczytaniu apelu o tyciu.

No więc na opakowaniu mojej karmy jest napisane iż dziennie szczur powinien sporzywać +/- 15g (versal- lagi). To się zgadza? I jak wtedy z dawaniem owoców, należy odjąć karmy? Wcześniej jedzenie stało cały czas, zmienie to, tylko o której stawiać, wyznaczony czas?

Proszę o rady, chcę dla moich dziubków jak najlepiej!

Ps. Dotyczy to głównie Tajgi, ciągle by jadła. Wieczorem zamiast latać po wybiegu tak jak Tatjanka, woli w klatce "gnić" przy misce.

Prosze o rady, jak dieta wygląda u was?
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: Sky »

Tak, tyle się powinno szczurakom dawać. I więcej nic nie trzeba, bo karma jest sama w sobie pełnowartościowa. Jeżeli więc podajesz dodatkowe smakołyki, kontroluj ilość dawanego pokarmu - po prostu dosypuj dopiero wtedy, kiedy miska będzie wyczyszczona. Nie ma, że nie jedzą, możesz je trochę przetrzymać, bo jeżeli wygląda to tak, że wyrzucasz resztki z miski, to szczurki po prostu wybierają co smaczniejsze i kaloryczne kąski.

Najlepsze byłoby przejście na granulat, wtedy nie ma możliwości wybierania. I jeżeli szczurki się zbyt zaokrąglają, zrezygnuj z dodatków po za karmą typu owoce czy ryż/makaron. Podawaj tylko warzywa, nie mają tyle cukrów.

Tak dla przykładu - ja po przemyśleniu tematu karmienia, zrezygnowałam z wielu dodatków, bo mimo tego, że większość przygotowuję sama, nie czuję potrzeby szprycowania szczurów tysiącem smakołyków. Chce zobaczyć, jak będą się trzymać na jak najbardziej nieprzesadzonej diecie - u mnie zawsze sprawdzała się zasada, że im szczur szczuplejszy, tym dłużej żyje i w większym zdrowiu. Dlatego karmię moje paskudki wyłącznie granulatem/pełnowartościową mieszanką, właśnie te 15-20 gram, dosypuje dopiero, jak wszystko wyjedzą. Z dodatków podaje wyłącznie warzywa i owoce. Rzadko mięso, ale to też jak już świeże i gotowane w wodzie. Zrezygnowałam z dodatków typu ryż, makarony, chleb, kociej karmy, dropsów - dla mnie to jednak zbędne zapychacze.
Szczury nie wyglądają na nieszczęśliwe, są szczupłe, ale umięśnione i duże jak na swój wiek, mają błyszczące futerko i są aktywne :)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: missia »

Nie ma, że nie jedzą, możesz je trochę przetrzymać, bo jeżeli wygląda to tak, że wyrzucasz resztki z miski, to szczurki po prostu wybierają co smaczniejsze i kaloryczne kąski
Nic nie wyrzucam, wszystko pięknie czyszczą :D
Najlepsze byłoby przejście na granulat, wtedy nie ma możliwości wybierania
.
Nie ma potrzeby bo jak pisałam wszyściutko pięknie jedzą.
Zrezygnowałam z dodatków typu ryż, makarony, chleb, kociej karmy, dropsów - dla mnie to jednak zbędne zapychacze
.
Tego nie daje tylko warzywa, czasem owoce.
u mnie zawsze sprawdzała się zasada, że im szczur szczuplejszy, tym dłużej żyje i w większym zdrowiu

Też mam takie zdanie i dotyczy ono większości zwierzaków. Dodam że tylko jeden z moich ogonków zrobił się takim leniwcem. Tatjana (drugi ogon) to szczuplutka panna ;)
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: missia »

Mógł by mi ktoś jeszcze powiedzieć ile powinny ważyć moje kobietki? Jedna 9 mies. druga 5 mies. Aha, dodam jeszcze że ta starsza była kiedyś w ciąży (zoolog) czy to ma wpływ?
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: Sky »

To w takim razie jak jedna z nich woli siedzieć przy misce, niż biegać, to porę jedzenia wprowadź po wybiegu - biegamy, a potem na koniec sypiemy jedzenie do miski :) Wtedy może skupi się bardziej na aktywności niż siedzeniu przy korytku ;)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: noovaa »

Moje szczochy mają uzupełniane miski na koniec wybiegu. Teraz więcej pracuje i mam mniej czasu, ale póki tak nie było, wychodziły codziennie o tej samej porze i wołałam je również zawsze o tej samej godzinie. Bywało, jak się zasiedziałam, że punk 22:00 całe stado siedziało w klatce i czekało na posiłek ;)

Jeśli szczurek jest otyły, możesz spróbować zmienić karmę. Ja wszystkie bardzo ładnie odchudziłam ( a młode wykarmiłam ) na labofeed ( poza nim nie daję szczurom niektórych tuczących produktów ).
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: missia »

Tak strasznie gruba to ona nie jest ;) Ile powinna ważyć? Powiedzcie to porównam ;)
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: missia »

No więc Tatjana waży 255g a Tajga 285g. Dobrze, źle? Poczytałam na forum, i chyba nie ma co się bać. Ale jak na Taje patrze to taka puszysta i grubiutka... w porównaniu z Tatjaną jest o wiele masywniejsza... sama nie wiem? ??? Może dac jakieś zdjęcia?
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: Sky »

Waga nie brzmi źle, ale to tak jak z ludźmi - możesz postawić obok siebie osoby o tej samej wadze, ale jedna z nich jest otłuszczona, a druga smukła i umięśniona. Możesz wstawić zdjęcia :)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: Paul_Julian »

U nas na razie nie ma jakiejś poprawy wagi w dół, ale mam jednego niejadka i jednego głodomora. wziąlem sie na sposób i dzienną porcję dzielę na 2-3 i daję odpowiednio tyle razy w ciągu dnia. Zeby calościowo sie zgadzało. Bo zauwazylem, ze jak dostawaly raz, to od razu grubasek Malwina wyciągala najlepsze kąski ( no i często najbardziej tuczące). I oczywiscie uzupelniam dopiero jak jest pusta miska. Moje wrzucają łupki po pestkach do miski, więc trzeba przejrzeć.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: noovaa »

Miałam samiczkę 650g bez grama tłuszczu, wyglądała jak pitbull i samca 600g otłuszczonego na maxa. Waga nie mówi nic. Trzeba patrzeć na oko, bo szczurki są różnych rozmiarów, postury, kształtów etc.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: missia »

Ok, jak znajdę czas to dam fotki ;) Może mi się wydaję, że gruba, ale dieta nie zaszkodzi ;)
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: Paul_Julian »

Najlepiej to chyba wyczuć palcami, bo tłuszczyk jest miękki i się przelewa ;D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zielona_owca
Posty: 142
Rejestracja: pn lis 05, 2012 7:11 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: zielona_owca »

Oj przelewa się, niestety.
Tak teraz sobie czytam i jestem odrobinę przerażona. Zawsze lubiłam dopieszczać moje ogony jakimś bananem, chlebkiem, ryżem jogurtem, kupowałam dropsy i ciasteczka, bo wiem, że większość z nich sprawiała dziewczynom wiele frajdy. W zasadzie codziennie dostają ode mnie jakiś kawałek marchwi czy jabłka, bo ta karma zawsze wydawała mi się taka przesuszona. Powinnam odstawić to wszystko i zostawić im jedynie tę karmę?
Dodam, że w klatce również mam jednego głodomora, ale to taka chodząca klucha, która wszystkim rozdaje buziaki a jak już ma wybieg to woli się schować w moje poduszki. Myślałam raczej, że to kwestia charakteru niż złej diety. :-\
Ze mną dwie księżniczki.
Rumba od: 20.11.2011
Urke od: 09.11.2013
Bianka
Bunia
Cynamon

W serduszku i gdzieś obok: Tosia, Kokunia.
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ilość karmy dziennie +/- w g (versale-laga)

Post autor: Sky »

zielona_owca pisze:Oj przelewa się, niestety.
Tak teraz sobie czytam i jestem odrobinę przerażona. Zawsze lubiłam dopieszczać moje ogony jakimś bananem, chlebkiem, ryżem jogurtem, kupowałam dropsy i ciasteczka, bo wiem, że większość z nich sprawiała dziewczynom wiele frajdy. W zasadzie codziennie dostają ode mnie jakiś kawałek marchwi czy jabłka, bo ta karma zawsze wydawała mi się taka przesuszona. Powinnam odstawić to wszystko i zostawić im jedynie tę karmę?
Dodam, że w klatce również mam jednego głodomora, ale to taka chodząca klucha, która wszystkim rozdaje buziaki a jak już ma wybieg to woli się schować w moje poduszki. Myślałam raczej, że to kwestia charakteru niż złej diety. :-\
Marchew, jabłka - jak najbardziej. Tak samo inne warzywa + trochę mniej owoców. Jednak ja bym przystopowała z chlebem, ryżem, jogurtem, dropsami i ciasteczkami. Według mnie to zbędne zapychacze.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”