Fuzz a hairless?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Zacharia
Posty: 41
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:13 pm
Lokalizacja: Rybnik

Fuzz a hairless?

Post autor: Zacharia »

Czym różnią się te dwie rasy?
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Fuzz a hairless?

Post autor: Cyklotymia »

http://www.ratbehavior.org/CoatTypes.htm#Fuzzy Tu jest wyczerpująco po angielsku opisane.

Różnią się genami - w tym samym miejscu na chromosomie można mieć gen fuzzy albo gen Charles River (od hairless)

Fuzzy chorują na nerki.
Czyste hairless (ChR/ChR) mają małe mioty, przeżywa 2/9 klusek.

Są też hybrydy Fuzzy/Hairless i one mają mioty normalnej wielkości.

Te mutacje powodują że szczuro ma grubszą skórę i cienkie, kiepskiej jakości włosy, które przez tą skórę nie przechodzą i się degenerują.
Awatar użytkownika
Kaha1000000
Posty: 31
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 1:26 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fuzz a hairless?

Post autor: Kaha1000000 »

Mam fuzza, który ma już 8 tygodni, czy ta odmiana szczurów faktycznie żyje krócej? Czy można zapobiec lub rozpoznać - a jeśli tak to w jaki sposób - chorobę nerek u szczurka? Bardzo proszę o odpowiedź osób co mają lub biały fuzzy.
Obrazek Lafayet[*]<3 Whesley[*]<3 Proplem[*]<3
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Fuzz a hairless?

Post autor: smeg »

To nie fuzzy mają problemy z nerkami, tylko sphinxy. U fuzzów nie stwierdzono żadnych problemów ze zdrowiem związanych z odmianą, jedynie zakręcone rzęsy czasem podwijają się pod powieki i podrażniają oczy, na to trzeba uważać.

Co do samych chorób nerek - niestety objawy występują dopiero gdy 75% nerek jest już zniszczonych i nie ma ratunku. Można próbować zapobiec chorobie stosując odpowiednią dietę - bez nadmiaru białka w starszym wieku. Zwłaszcza samce są na nią narażone, ostatnio natknęłam się na artykuł, w którym wspomniana była wczesna kastracja jako czynnik zmniejszający ryzyko choroby. http://www.przychodnia-jatagan.pl/porad ... a-szczurów
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Kaha1000000
Posty: 31
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 1:26 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fuzz a hairless?

Post autor: Kaha1000000 »

Baaaardzo dziękuję za odpowiedź. Uspokoiłas mnie trochę, bo jak przeczytałam o tych chorobach nerek u fuzzów to się wystraszyłam o mojego Ogonka...
Obrazek Lafayet[*]<3 Whesley[*]<3 Proplem[*]<3
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Fuzz a hairless?

Post autor: Cyklotymia »

O...

A sphinxy od fuzzów jak się genetycznie różnią w takim razie?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”