2 stare szczury i 1 młody

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
XxXxKasiulaXxXxX
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 06, 2013 2:35 pm
Lokalizacja: Kowary

2 stare szczury i 1 młody

Post autor: XxXxKasiulaXxXxX »

Mam problem odnośnie łączenia szczurków moje 2 starsze (Albin i Łaciaty) mają rok a młody Zgredek 4-5 tygodni. Albin go bardzo akceptuje pozwala mu wchodzić pod siebie i nawet na siebie i dzieli się z nim jedzeniem zaś Łaciaty mało co go nie zabije za suchy chleb gdzie daje go po 4 kawałki na łeb i Łaciaty zabiera wszystko dla siebie. Dodatkowo mnie martwi, że Łaciaty cały czas mu wylizuje no wiecie co i mały czasami aż piszczy bo ten go przygniata Albin zaś raz na jakiś czas go wylizuje ale tak, że podnosi jego tyłek do góry. Czy to wszystko jest normalne czy oddzielić małego dopóki nie podrośnie?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: smeg »

Szczurki mieszkają już razem w klatce, czy jeszcze nie? Jeśli tak, to jak długo je zapoznawałaś przed włożeniem do wspólnej klatki? W jaki sposób?

Czy Łaciaty robi Zgredkowi krzywdę, tzn. bije go do krwi? Jeśli nie, to nie ma czym się przejmować - piski, przewracanie, przygniatanie, wylizywanie to oznaka dominacji i pokazywania "kto tu rządzi", ale młodemu nic się przy tym nie dzieje. To normalne stadne zachowania.

Swoją drogą, jeśli masz taką możliwość, dobrze byłoby przygarnąć do stada jeszcze jednego szczurka w wieku Zgredka, maluchy najlepiej wychowują się w towarzystwie rówieśników ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
XxXxKasiulaXxXxX
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 06, 2013 2:35 pm
Lokalizacja: Kowary

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: XxXxKasiulaXxXxX »

Nic złego nie robi tylko właśnie strasznie wylizuje, aż nim wywraca na wszystkie strony, zapoznawałam je 3 dni. Całe dnie latały razem na łóżku tylko na noc do osobnych klatek i dziś właśnie postanowiłam dać młodego do starszych oczywiście reka w pogotowiu w razie czego. Są już w klatce około 1,5 godziny Łaciaty jedynie zabiera Zgredkowi jedzenie i to tak strasznie pazernie od małego był strasznie pazerny. Właśnie nie mam możliwości aby przygarnąć drugiego w wieku Zgredka po 1 klatka praktycznie na 3 szczurki a Zgredek był uratowany od topienia :/ Albin natomiast go olewa :) pozwala Zgredkowi na wszystko. Dałam do klatki miski z jedzeniem i piciem Zgredka aby nie było kłótni bo u mnie każdy ma swoją miske i przez to nie ma dużych awantur o jakieś kąski :)
Jeżeli nie muszę się martwić, że zrobi mu jakąś krzywdę przez te wylizywanie to się ucieszyłam :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: smeg »

Możesz na wszelki wypadek zabrać z klatki jakieś konfliktowe przedmioty: domki i inne kryjówki (szczury podczas łączenia czasem walczą o domek albo nowe szczury się w nim ukrywają i denerwują tym stare), zamiast do miski sypać jedzenie na ściółkę, żeby nie mogły się wzajemnie odpędzać albo właśnie dać kilka misek, dodać więcej poidełek jeśli masz. Po kilku dniach-tygodniach, jeśli wszystko będzie ok, można wyposażenie klatki przywrócić do normy ;)

Możesz też dla bezpieczeństwa dać je najpierw razem do klatki młodego. Tam nie będą się czuły "u siebie" i jest mniejsze ryzyko, że coś mu zrobią, a nic im się nie stanie jeśli przez kilka dni pomęczą się w mniejszej klatce.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
XxXxKasiulaXxXxX
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 06, 2013 2:35 pm
Lokalizacja: Kowary

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: XxXxKasiulaXxXxX »

Właśnie czytałam w innych tematach że trzeba właśnie domki itd. na jakiś czas zabrać i tak zrobiłam :D hmm gdyby miały być w tej mniejszej wszystkie 3 to by jeden na drugim spał XD Bo moja starsze są duże nie są spasione ale jak by przerośnięte, jeszcze mam jedno pytanie bo mam wrażenie że Łaciaty się obraził na tamtą dwójkę :) Albin ze Zgredkiem śpią razem a Łaciaty całkiem osobno. Wcześniej nie mogły bez siebie zasnąć, mam nadzieję że mu to przejdzie ;) Zgredek wygląda przy nich jak okruszek a tez pokazuje swoje już Łaciatemu się postawił i go lekko dziabnął w ucho ale nic poważnego krwi nie było tylko lekkie wgniecenie i dał mu na jakiś czas spokój z wylizywaniem :)
XxXxKasiulaXxXxX
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 06, 2013 2:35 pm
Lokalizacja: Kowary

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: XxXxKasiulaXxXxX »

Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: smeg »

Jeśli to jest ta duża klatka, to niestety też jest za mała na 3 szczury. Powinna mieć wymiary co najmniej 70x40x60 cm. Poza tym nie powinno się używać takich drucianych półek - są niewygodne dla szczurków i czasem powodują odciski na łapkach. Zamiast tego lepiej zrobić półki z płaskich plastikowych koszyków (w hipermarketach za kilka zł), tacek, plastikowych desek do krojenia albo z przyciętych paneli podłogowych, płyt pleksi. Albo po prostu powiesić hamaki, tunele i inne szmaciane meble ;)

Zgredek faktycznie okruszek :)

http://szczury.org/viewforum.php?f=5 - tutaj są używane klatki na sprzedaż. Poszukaj też na tablica.pl w Twojej okolicy, często można tanio dorwać duże używane klatki.

http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... start=1230 - tutaj możesz obejrzeć zdjęcia klatek innych użytkowników, może zaczerpniesz jakieś pomysły przy urządzaniu własnej.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
XxXxKasiulaXxXxX
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 06, 2013 2:35 pm
Lokalizacja: Kowary

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: XxXxKasiulaXxXxX »

Właśnie poszukuje jakiejś większej no ta jest 3 piętrowa ale też nie jest mega szeroka chciałam około 80x50 jeżeli chodzi o korytko bo teraz sa na podłodze bo ich pilnowałam ale ogólnie są na meblach ;) już miałam jedną na oku ale niestety 160 zł i to bez żadnych pięterek itd. w dodatku klatka po ptakach przerobiona dla szczurków. Dziękuje bardzo za odpowiedzi :)
XxXxKasiulaXxXxX
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 06, 2013 2:35 pm
Lokalizacja: Kowary

Re: 2 stare szczury i 1 młody

Post autor: XxXxKasiulaXxXxX »

Tylko hamaczki u mnie nie zdają egzaminy jak starsze szczury były same to w nich spały ale także załatwiały i tragicznie śmierdziało musiałam je prać praktycznie co 2 dni dlatego z nich zrezygnowałam, maja 2 duże domki, ale na razie je wyjełam, miałam właśnie jakoś zakryć te metalowe druty pod nogami ale nie wiem jak mam to zrobić jak to zamocować, miały plastikowe od innych kuwet z klatek ale je zjadły...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”