Co to za zachowanie?

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Co to za zachowanie?

Post autor: Sabathani »

Witam. Od wczoraj połączyłam 5 szczurków (4 były ze sobą od początku, 1 z nich doszedł do klatki, jako ten nowy). Nie było w sumie żadnych problemów. Dwa ze starszej czwórki zaakceptowały go od razu, dwa pozostałe "boksowały się z nim". Bylo trochę walk hierarchicznych itp, było trochę pisku, ale to była bardziej symulacja na tle lękowych, niż wyraz bólu :) Zanim jeszcze się do siebie zbliżyły już potrafiły narobić jazgotu. Ogólnie rzecz biorąc noc przespały koło siebie, rano nawet troszkę się pobawili. Więc pomyślałam, że najgorsze już za nami.

Jednak niedawno zauważyłam dziwne zachowanie u jednego ze szczurków w stosunku do tego nowego w klatce.

Mianowicie, robi grzbiecik, tak delikatnie unosi kuperek, podchodzi do tego nowego boczkiem, prawie że tyłem przysuwając do niego kuperek, schyla maksymalnie głowę i wpycha ją pod jego szyjkę. Wygląda to trochę tak, jakby chciał go tym sposobem przesunąć dalej. Nie stroszy przy tym futra, nie wydaje żadnych dźwięków, nie kłapie zębami. Po kilku takich próbach, kiedy jakimś cudem ustawią się naprzeciwko siebie robią stójkę i tak stoją. Czasami dojdzie do pisku, aczkolwiek nie gryzą się. To bardziej pisk ostrzegawczy lub ze strachu.

Pierwszy raz coś takiego widzę, dlatego zastanawiam się, co te "podchody" mogą znaczyć :)
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co to za zachowanie?

Post autor: Paul_Julian »

To wygląda jakby własnie go chciał odpychać. Tym bardziej, ze robią stójki. Ale dobrze, ze się nie gryzą, to mogą być tylko takie przepychanki jeszcze. Niektóre szczurki to jeszcze potrafią rozdawać kopniaki, po tym jak przepchają "intruza" kuperkiem :)

Obserwuj co sie dzieje, póki futro nie lata i nie ma walki do krwi to nie rozdzielaj.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Co to za zachowanie?

Post autor: Sabathani »

Są bójki, ale krew nie leci, futro nie lata w powietrzu :) W sumie, są to bardziej "przepychanki", czyli stają na tylnych łapach, łapią się przednimi za "ramionka" i tak stoją piszcząc. Aczkolwiek nie gryzą. Interweniuje tylko, jak zaczynają się szamotać, czyli przesadnie boksować.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Co to za zachowanie?

Post autor: Sabathani »

Ledwo co napisałam poprzedni post i zauważyłam nieprzyjemną sytuację. Znów stanęły na tylnych łapach, ale tym razem ten starszy zaczął fuczeć i pokazywać zęby robiąc taki dziubek. Czasami wygląda tak, jakby się dziabneły, ale jak później je oglądam nie widzę, by futro było wyrwane, czy żeby miały jakieś krwawe ranki. Ogólnie tolerują się. Mogą jeść razem koło miski, czy nawet spać koło siebie. Tylko czasami, jak staną do siebie pyszczydłami to widać objaw agresji. Czy powinnam to tak zostawić i obserwować, czy jednak go wyciągnąć? W sumie są już ponad 24h razem w klatce i jeszcze jakiś tragicznych skutków tego połączenia nie było widać.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to za zachowanie?

Post autor: Malachit »

Ja bym zostawiła ich razem, bo wyciągnięcie teraz nowego tylko przedłuży docieranie się. Zasada jest taka, że dopóki krew się nie leje - nie interweniujemy ;) u mnie szczurzyce do tej pory potrafią się tak przepychać i tłuc - co prawda zdarza się rzadko, ale się zdarza, a znają się już półtora roku. Jeśli się pogorszy, to wtedy reaguj.
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Co to za zachowanie?

Post autor: Sabathani »

Tak zrobię :) Najwyżej, jak Hachi znów go będzie chciał dziabnąć, to nie dostanie smakołyków i koniec kropka :D

Korzystając z okazji zadam jeszcze jedno pytanie, nie chce niepotrzebnie zakładać nowego wątku.

Jeden z moich szczurów (ten, o którym wcześniej pisałam "nowy) jest albinoskiem z czerwonymi oczkami. Zauważyłam już jakiś czas temu, że tak dziwnie rusza głową. Trochę, jak wąż. :D Jak kobra szykująca sie do ataku normalnie. I to w rożnych sytuacjach. Jakby był pijany. Czy to jest coś poważnego, czy po prostu czerwone oczka sprawiają, że inaczej postrzega świat i jest to u tego typu szczurów normalne? Ma tak odkąd go zaadoptowałam.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co to za zachowanie?

Post autor: smeg »

Szczury z czerwonymi oczami mają dużo słabszy wzrok i ruszając głową na boki jakby "łapią ostrość" ;) To zupełnie normalne.

Co do poprzedniego pytania - odpychanie i napieranie bokiem jest oznaką dominacji i zdenerwowania, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu fuczenie i stroszenie futra. Podczas stójki szczurki kłócą się ze sobą "słownie" w ultradźwiękach, tylko że tego nie słyszymy :) Ustalają hierarchię, ale jak na razie żaden nie chce ustąpić. Zazwyczaj ten, który pierwszy odpuści stójkę i pochyli się przed drugim jest tym uległym szczurkiem.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”