Czy mogłem przebiałkować?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
draakhul
Posty: 241
Rejestracja: czw lut 28, 2013 2:43 pm
Numer GG: 4975020
Lokalizacja: Białystok

Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: draakhul »

Od pewnego czasu zauważyłem, że moja Szara intensywniej się drapie, aż ma na skórze małe strupki. Nie jest to aż takie drapanie, żeby wypadała jej sierść, ale jednak. Wykluczyłem pasożyty i alergię i zacząłem się zastanawiać nad jedzeniem. Swoim szczurasom kupowałem od zawsze karmę Versele Laga Hamsters & Co.:

Obrazek

Od niedawna zmieniłem na inną, tej samej firmy:

Obrazek

Oprócz tego szczurki dostają ziarna pszenicy, dozwolone owoce i warzywa oraz kolby. Nie daję im żadnych wysokobiałkowych produktów typu nabiał czy mięso.
Doczytałem, że ta druga karma ma nieco więcej białka (17%) niż pierwsza (15%). Czy może to być przyczyna problemu?
Nasz temat
W sercu na zawsze: Czarna, Neska, Szara, Morgana, Mysza, Iskra, Amber, Matt, Inka, Kreska, Frania
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: smeg »

17% to nieco za dużo białka w karmie, ale nie na tyle, żeby w krótkim czasie zaszkodziło. Być może to alergia na jakiś ze składników karmy. Spróbuj ją odstawić i sprawdzić, czy po zmianie na poprzednią drapanie przejdzie. W jaki sposób wykluczyłeś pasożyty i alergię (rozumiem, że chodzi o alergię na ściółkę)?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
draakhul
Posty: 241
Rejestracja: czw lut 28, 2013 2:43 pm
Numer GG: 4975020
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: draakhul »

Karmę od wczoraj odstawiłem, na razie dostają samą pszenicę. A alergię i pasożyty wykluczyłem drogą dedukcji: ściółka jest od zawsze taka sama i nie było z nią problemów, i żaden z moich szczurów nigdy nie miał na sobie dziwnych żyjątek, więc nie miałyby się skąd wziąć.
Nasz temat
W sercu na zawsze: Czarna, Neska, Szara, Morgana, Mysza, Iskra, Amber, Matt, Inka, Kreska, Frania
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: ssylvusia »

Pasożyty mogą brać się równie dobrze "znikąd". Felerna paczka ściółki, karmy lub cokolwiek innego mogło spowodować pojawienie się pasożytów. Jedynym sposobem na wyeliminowanie ich jest pobranie u weta zeskrobiny i obejrzenie jej pod mikroskopem. Bardzo często świerzb nie daje żadnych widocznych objawów lub objawy mogą się pojawić tylko u jednego szczura w stadzie.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
draakhul
Posty: 241
Rejestracja: czw lut 28, 2013 2:43 pm
Numer GG: 4975020
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: draakhul »

Dziękuję za podpowiedź. Na razie jednak będę obserwować sytuację po zmianie jedzenia. Felernej karmy nie podejrzewałbym, ponieważ kupuję te lepsze.
Nasz temat
W sercu na zawsze: Czarna, Neska, Szara, Morgana, Mysza, Iskra, Amber, Matt, Inka, Kreska, Frania
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: akzi »

versale laga musli hamster jest dla chomików, i dla szczurów dajemy jako dodatek do karmy a nie jako karmę podstawową.

lepiej zabierz szczury do weterynarza a nie dedukujesz
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: ssylvusia »

Zdecydowana większość z nas karmi szczury karmami z wyższej półki, a pasożyty i tak się zdarzają :)

Równie dobrze karma mogła być źle przechowywana już w sklepie, mogłeś je przynieść na opakowaniu/ubraniu/butach. Wszystko jest możliwe. Zamiast obserwować lepiej podskoczyć do weterynarza, który wykluczy bądź potwierdzi ich obecność i mieć problem z głowy ;)

Osobiście uważam, że przy podawaniu szczurom karmy przeznaczonej specjalnie dla nich, nawet z wyższą zawartością białka ciężko jest doprowadzić do przebiałczenia. Prędzej może to być alergia, pod warunkiem, że wykluczymy obecność pasożytów.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy mogłem przebiałkować?

Post autor: smeg »

Najlepiej jest podać profilaktycznie iwermektynę wszystkim szczurom i sprawdzić, czy się poprawi - niektóre pasożyty nawet oglądając zeskrobinę pod mikroskopem ciężko jest dojrzeć, np. świerzb drąży pod skórą i może się nie załapać na kawałek strupka, który akurat wet weźmie do badania.

Pasożyty to akurat dużo częstsza przyczyna drapania, niż alergia ;) Też używam samych polecanych karm, jako ściółki zawsze zrębków bukowych, a mniej więcej raz na rok zdarzy mi się skądś złapać pasożyty w stadzie. Na większości szczurów często nawet nie widać objawów, ostatnią inwazję zauważyłam tylko dlatego, że bardzo się rozpleniły na moim chorym szczurze, bo był słabszy niż inne.
Co do samej karmy VL Crispy Muesli - Hamster & Co., to zawiera aż 10% tłuszczu, zdecydowanie za dużo dla szczurów (norma to ok. 4%). Najlepiej ją zmienić lub mieszać z dużą ilością innej, mniej tłustej karmy.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”