Dziwna zmiana w zachowaniu

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Izzy1
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 10, 2014 12:29 pm

Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Izzy1 »

Szczuras jest ze mną od ponad dwóch tygodni, ale od jakichś dwóch, trzech dni nagle zaczęła się dziwnie zachowywać. Zawsze przy wypuszczaniu podchodziła do drzwiczek klatki i zazwyczaj chętnie wskakiwała mi na ramię, a potem biegała po całym pokoju próbując włazić gdzie tylko się da. A teraz prawie ciągle śpi, kiedy już zdarzy się że wyjdzie z hamaka i stoi przy drzwiczkach, zawsze kiedy je otworze, to zamiast wyjść cofa się i ucieka. Kiedy wkładam do klatki ręke liże ją i delikatnie przygryza palce, jakby chciała cię bawić, ale za cholere nie da się wyjąć z klatki. Do tej pory udało mi sie to tylko dwa razy i raz siedziała prawie całą godzine schowana za moimi plecami albo we włosach, lub na parapecie, obserwując niewiadomo co, a kiedy podchodziłam z nią do klatki żeby ja odstawić, gdybym jej mocno nie trzymała to już z pół metra najchętniej by tam skakała. Nie mam pojęcia co się stało, na pewno nie zrobiłam niczego żeby zrazić ja do przebywania na wybiegu, no i raczej nie jest na mnie zła skoro liże i przygryza lekko moje dłonie. A, no i jeszcze często zdarza jej się zsikać kiedy ją wypuszczam. Ale nie pare kropelek, tylko więcej. Co mogło jej się stać... ?
Awatar użytkownika
Hoggu
Posty: 27
Rejestracja: śr cze 25, 2014 11:09 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Hoggu »

jest sama? czy masz więcej szczurków?
Awatar użytkownika
Izzy1
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 10, 2014 12:29 pm

Re: Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Izzy1 »

Tak, jeszcze do piątku będzie sama.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Paul_Julian »

To całkiem normalne zachowanie :) Pozwiedzała w pokoju, i teraz na spokojnie moze sobie poleniuchować. Czasem pora jest nieodpowiednia do spacerów, bo moze akurat szczurek ma wtedy porę spania. W wolny dzień najłatwiej to poobserwować, i jescze pewnie szczurki sie dostosowuja do Twojego trybu dnia. Np. moje rano sa aktywne ok. 7 jak dostaja jedzonko przed moją pracą, potem śpią, i następna aktywnośc ok. 17stej, jak wracam z pracy i potem mają wybieg. A jak w sobotę usiłuję je wyciągnac na wybieg wczesniej, to wolą wracać do klatki.
I sporo szczurków skacze z ramienia do klatki, tak jak opisujesz ( i trzeba je mocno trzymać, zeby nie zrobiły sobie krzywdy). Albo to sa takie wiercipięty, albo strachulce ( w obecnym stadku mam oba przypadki). Strachulec Imbir też nie daje się wyjąc z klatki , a jest już u mnie rok. Znaczy nie gryzie, ale się wierci.
Po prostu ich pilnuję i pozwalam skoczyć dopiero jak jest blisko. Mam szerokie wejscie do klatki ( ok. 20 cm) więc albo skoczą do środka od razu, albo trzymaja się ściany klatki , a ja je asekuruję, zeby nie spadły.
Co do sikania - takie malutkie kałuże tez sie moga zdarzyć - moze to jeszcze z wrażenia.

Poczytaj o łączeniu, tak na wszelki wypadek. Szczurka na pewno sie oswoi ( mozęsz jeszcze poczytać dział o oswajaniu) , tylko potrzebuje czasu. Na razie minęła ta pierwsza fascynacja nowym miejscem i pewnie pojawił się strach i bardziej włączylo szczurze myslenie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Izzy1
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 10, 2014 12:29 pm

Re: Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Izzy1 »

Uf, to dobrze, bo już myślałam że może jest chora albo coś podobnego. Teraz jestem spokojniejsza :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Paul_Julian »

Racja, że nagła zmiana w zachowaniu może być oznaką choroby. Ale zwykle wtedy szczurek chowa sie gdzieś u siebie w kącie, jest napuszony ( łącznie z futerkiem na główce) i przede wszystkim - nie ma ochoty na przysmaki.

Szczurek w nowym miejscu może różnie reagować. Wydaje mi sie ,ze największy wplyw na to, ma to, gdzie był urodzony. Jesli jest np. z laboratorium, albo zaadoptowany od kogoś, kto kupił go w sklepie, czy ze schroniska ( nie urodzony w domu) , to jest bardziej nerwowy. A taki urodzony w domu ( np. z kinderniespodzianki - czyli zaciążony w sklepie albo wpadka) , to od małego jest dopieszczany i prawidłowo socjalizowany, i potem bezczelnie wszedzie wlezie i niczego się nie boi :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Izzy1
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 10, 2014 12:29 pm

Re: Dziwna zmiana w zachowaniu

Post autor: Izzy1 »

Ciężko mi będzie stwiedzić po futerku bo to fuzz :D i jest od koleżanki która miała małe.
W każdym razie to była to tylko chwilowa depresja, bo już od jakiegoś czasu jest ok :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”