Co dawać do picia szczurkowi?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
PrincessMiriam
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 28, 2015 2:59 pm

Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: PrincessMiriam »

Sytuacja przedstawia się następująco: mam szczurka, samiczkę, na chwilę obecną ma około 2,5 miesiąca. Problem jest taki, że jest bardzo wybredna i nie chce pić wody. Z tego co wiem, nie wolno szczurkom dawać mleka sklepowego (niestety, zanim to wiedziałam, raz jej dałam - tragedia na szczęście się nie stała, a przynajmniej widziałam, że pije), czasami ewentualnie mleko od krowy. Tu następuje moje pytanie: co mogę jej dać do picia zamiast mleka sklepowego i wody? I czy mleko od krowy można jej podawać na codzień?
Ze mną: Nezumia
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: smeg »

Nie wolno w ogole dawac mleka, ani ze sklepu, ani od krowy - oba zawieraja niestrawna dla szczurow laktoze. Szczur powinien pic wode - majac pelne poidelko na pewno sie nie odwodni tylko dlatego, ze woda mu nie smakuje. Nie ma sensu dogadzac szczurom jakimis soczkami, napojami dla gryzoni (ktore sa tylko barwiona woda) czy innymi dziwnosciami, woda jest dla nich najzdrowszym napojem ;) Mozna ewentualnie dac im do poidelka zaparzona zielona herbate bez cukru (nie goraca), ale to dosc uciazliwe, bo osad z herbaty osadza sie na poidelku i trudno je domyc.

Jesli szczur dostaje duzo warzyw i owocow do jedzenia, moze miec mniejsza potrzebe picia wody, bo otrzymuje jej wystarczajaco duzo w mokrym pozywieniu, nie ma powodu do niepokoju.

Nie wiem, czy juz doczytalas na forum, ale szczury to silnie stadne zwierzeta, nie mozna trzymac ich pojedynczo ;) Koniecznie przygarnij swojej szczurce kolezanke w podobnym wieku.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
PrincessMiriam
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 28, 2015 2:59 pm

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: PrincessMiriam »

smeg pisze:Nie wolno w ogole dawac mleka, ani ze sklepu, ani od krowy - oba zawieraja niestrawna dla szczurow laktoze. Szczur powinien pic wode - majac pelne poidelko na pewno sie nie odwodni tylko dlatego, ze woda mu nie smakuje. Nie ma sensu dogadzac szczurom jakimis soczkami, napojami dla gryzoni (ktore sa tylko barwiona woda) czy innymi dziwnosciami, woda jest dla nich najzdrowszym napojem ;) Mozna ewentualnie dac im do poidelka zaparzona zielona herbate bez cukru (nie goraca), ale to dosc uciazliwe, bo osad z herbaty osadza sie na poidelku i trudno je domyc.

Jesli szczur dostaje duzo warzyw i owocow do jedzenia, moze miec mniejsza potrzebe picia wody, bo otrzymuje jej wystarczajaco duzo w mokrym pozywieniu, nie ma powodu do niepokoju.

Nie wiem, czy juz doczytalas na forum, ale szczury to silnie stadne zwierzeta, nie mozna trzymac ich pojedynczo ;) Koniecznie przygarnij swojej szczurce kolezanke w podobnym wieku.
Dziękuję ^-^ Co do koleżanki - z tym jest problem, bo moja szczurka jest strasznym tchórzem, już w sklepie zoologicznym bała się kontaktu z innymi szczurkami, teraz też jakoś jej do innych nie ciągnie, choć poznałam ją ze szczurkami znajomych - chowa się w moją bluzę i nie chce nawet na inne szczurki patrzeć. Mam nadzieję, że da sobie radę sama, zwłaszcza, że nie chcę brać na siebie opieki nad dwoma szczurkami, bo nie jestem pewna, czy by mnie to nie przerosło.
Ze mną: Nezumia
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: smeg »

PrincessMiriam, chwilowe spotkania ze szczurkami znajomych to nie jest dobry wyznacznik - obce sobie szczury prawie zawsze sa do siebie agresywnie nastawione, trzeba kilku dni lub czasem nawet tygodni specjalnych spotkan szczurkow na neutralnym terenie, zeby sie polubily - ale za to potem jest przyjazn do grobowej deski ;) Porady dotyczace laczenia szczurkow zawiera caly dzial "Stadko" na tym forum.

Dla Twojej strachliwej szczurki najlepsze bedzie przygarniecie niezbyt dominujacej kolezanki. Adoptujac nieco strarszego szczurka z forum masz mozliwosc uzyskania opisu jego charakteru od poprzedniego wlasciciela, zwlaszcza jesli oddaje go ktoras z bardziej doswiadczonych osob, wiec mozesz w pewnym stopniu probowac dopasowac kolezanke do Twojej szczurki.

Stadnosc to jedna z podstawowych potrzeb i Twoja szczurka nie poradzi sobie sama, towarzystwo innego szczura jest niezbedne. Nie obawiaj sie, ze sobie nie poradzisz - opieka nad dwoma szczurkami jest wrecz latwiejsza, jedza podobna ilosc karmy, po zaprzyjaznieniu mieszkaja w tej samej klatce, maja swoje towarzystwo, wiec nie musisz miec wyrzutow sumienia, gdy czasem nie bedziesz miala odpowiedniej ilosci czasu. Dodatkowo beda dodawac sobie otuchy i Twoja samiczka szybciej sie oswoi, zwlaszcza gdy adoptujesz dla niej z forum juz oswojona kolezanke (nie ze sklepu zoologicznego).

Polecam przejrzec ogloszenia:
- http://szczury.org/viewforum.php?f=163
- http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=63
- http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=95
- https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
xkuubi
Posty: 386
Rejestracja: wt lut 12, 2013 12:13 am
Numer GG: 28198941
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: xkuubi »

Co do wody to ważne jest też jaką dajesz szczurkowi. Kranówka to absolutnie zły pomysł, najlepiej dawać szczurkowi wodę źródlaną ;)

A druga sprawa to tak jak mówi Smeg - szczurki są stadne i potrzebują towarzystwa innego szczura. Zobaczysz to, gdy już ten drugi szczurek w Twoim stadzie się pojawi ;) Nie jest to dużo większe obciążenie niż jeden szczur, a dla Twojego ogona jest radość bo ma z kim się pobawić, poiskać czy przytulić w trakcie spania :) Ty nie jesteś w stanie zapewnić mu towarzystwa cały dzień, a już na pewno nie w nocy, kiedy to szczury mają zwyczaj buszować ;)
Ze mną: Dexter, Leon[idas], Demon i tymczasy :)
Za tęczowym mostem: Kubuś,Pepe,Devil
[*][/size][/color]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: smeg »

Ja daje swoim szczurom kranowke, sama tez ja pije i nic nam nie jest ;) Moze to zalezy od miasta i stanu instalacji wodociagowej. Jesli juz podajesz butelkowana, to polecam mineralna, bo zrodlana to to samo, co masz w kranie.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: Sky »

Mineralna nie będzie za to zbyt zmineralizowana? :D Ludzie też nie powinni jej pić codziennie.
Ja podawałam kranówkę, którą sama też piłam, teraz daję przefiltrowaną z Brity.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: smeg »

Zalezy jaka mineralna ;) Nie powinno sie pic codziennie tylko tej wysokozmineralizowanej, typu Muszynianka.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
xkuubi
Posty: 386
Rejestracja: wt lut 12, 2013 12:13 am
Numer GG: 28198941
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: xkuubi »

U mnie woda w kranie jest tragiczna, idzie dostać od niej kamieni nerkowych, dlatego szczurkom jej nie podaje. Jak już to gotowaną, niskozmineralizowaną z butelki lub źródlaną, które sama piję po 2 litry dziennie. Kranówkę mam tragicznej jakości, jak się przyjrzeć to nawet idzie się dopatrzeć jakiś pływających syfów :/ .
Ze mną: Dexter, Leon[idas], Demon i tymczasy :)
Za tęczowym mostem: Kubuś,Pepe,Devil
[*][/size][/color]
Uszkova
Posty: 25
Rejestracja: pt lis 07, 2014 9:51 pm

Re: Co dawać do picia szczurkowi?

Post autor: Uszkova »

Najlepsza woda. Od ciebie zależy czy będziesz podawać źródlaną czy kranówę. U mnie jak się zaparzy herbaty to sam osad do góry pływa, a woda mętna i nieprzejrzysta. Szczurom podaję butelkowaną, źródlaną. Kupuję bańkę 5l , dla mnie to i one piją. ;)
Od czasu do czasu niesłodzony kompocik lub rozcieńczoną herbatkę*- owszem. Mleka jednak podawać NIE WOLNO.
Gdy wpiszesz w tym dziale w wyszukiwarkę słowo "picie" wyskoczy ci kilka tematów.

Tu przytoczonie, czego podawać szczurom nie należy
.* alkohol
* napoje gazowane - duża zawartość cukru i sztucznych barwników;
* kofeina (kawa, niektóre herbaty, cola) - podczas badań nad płodami szczurów, którym podawano kofeinę, zaobserwowano m. in. wysoki wskaźnik poronień, kalectwo, obrzęk, opóźnienie procesu formowania się kości i tworzenia ciałek krwi, krwotoki podskórne, powikłania porodowe, powikłania w pracy nerek, zmniejszoną wagę mózgu i wątroby;
* mleko - szczury nie trawią zawartej w nim laktozy (cukru w mleku);
*herbaty bez kofeiny
Ze mną: Stefan i Stachu
Ze mną na zawsze [*]: Serwacy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”