Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
yukisiek
Posty: 80
Rejestracja: wt kwie 28, 2015 10:38 pm
Lokalizacja: Stargard

Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Post autor: yukisiek »

Hej :)
Mam pewien problem. Od jakiegoś czasu moje szczurki, samiczki (Maxi i Nevi - 10 miesięcy) nie dają mi jasnych sygnałów która dominuje. Na początku myślałam że to jasne - Maxi jest mniejsza ale ustawiała większą od siebie Nevi jak chce. Sikała na nią, kładła ją na ziemie i podgryzała, zawsze pchała się wszędzie pierwsza. Jasne było dla mnie że to ona dominuje.
Od jakiegoś czasu Nevi mocniej podgryza Maxi, wygania ją z rury tak że nie może wejść. Jest od niej 1,5 raza większa więc nie jest to trudne. Zabiera jej również jedzenie. Maxi lubi lizać mnie cały czas za to Nevi nie zrobiła tego nigdy. Prawie nigdy nie widać że ma ruje. Maxi ma cały czas. Chciałabym w przyszłości kupić im przyjaciółke i nie wiem jak sie zachować wobec każdej.
Ze mną: Maxi oraz kastracik Enzo

W szczurkowym raju:
Nevi (18.10.2016)
Awatar użytkownika
Vess
Posty: 81
Rejestracja: czw sie 27, 2015 6:24 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Post autor: Vess »

Hierarchia w stadzie jest bardzo, bardzo zmienna. To jeszcze zależy od szczurów. Moje tam walczą o to kilka razy dziennie, więc nie nadążam :P
Co do łączenia szczurów jest o tym odpowiedni dział na forum!
Ale w skrócie-
1.Klatkę przed łączeniem trzeba CAŁĄ dokładnie wyczyścić, wyprać mebelki i tak dalej, by zapach był neutralny.
2. Nowy szczur powinien mieszkać na początku osobno.
3. Szczury należy zapoznawać na neutralnym terenie. Na przykład w wannie!
4. Dopiero, gdy szczury zaczną okazywać widoczne oznaki koleżeństwa można spróbować umieścić je w jednej klatce.
Polecam jednak pocxytać o tym na tamtym dziale.
A, zapomniałabym. Pamiętaj, że nie ważne który szczur dominuje musisz traktować je TAK SAMO. Nie daj się też sama zdominować. Pozdrawiam :)
Z nami: Kajtek♥♥♥
Na zawsze w moim serduszku: Łapek♥♥♥ (Raven)
Awatar użytkownika
yukisiek
Posty: 80
Rejestracja: wt kwie 28, 2015 10:38 pm
Lokalizacja: Stargard

Re: Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Post autor: yukisiek »

O łączeniu właśnie czytałam w pracy bo gazetka przyszła (pracuję w sklepie zoologicznym) i cały artykuł był o łączeniu szczurów. Dokładnie to samo napisali :D
Martwie się że jeśli ktoś kupi nasze dwa szczury to jedną dziewczynke będe musiała wziąć a ona za mała na te dwa potwory.

Jednak z tą dominacją znów widzę że mniejsza dominuje a większa jest za gruba i muszę ją odchudzić. Teraz pewnie znów wojna będzie między nimi.
Ze mną: Maxi oraz kastracik Enzo

W szczurkowym raju:
Nevi (18.10.2016)
Awatar użytkownika
Vess
Posty: 81
Rejestracja: czw sie 27, 2015 6:24 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Post autor: Vess »

W jakim jest wieku ta do odchudzenia? Ile waży? Na szczura dziennie przypada 15g karmy. Jak karmisz szczurki? Ile lat ma ta mała, którą chcesz wziąść? Szczury to zwierza stadne i myślę, że zaprzyjaźnią się z małą, ale musisz uważać :) Jeśli nie będzie dla niej miejsca u Ciebie to możesz ogłosić na forum, że szczurzynka szuka domu- może znajdzie się dla niej miejsce.
Z nami: Kajtek♥♥♥
Na zawsze w moim serduszku: Łapek♥♥♥ (Raven)
Awatar użytkownika
yukisiek
Posty: 80
Rejestracja: wt kwie 28, 2015 10:38 pm
Lokalizacja: Stargard

Re: Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Post autor: yukisiek »

Obie mają równo rok. Nevi nie wiem ile waży ale na pewno około 600g (pomiar na wyczucie z cukrem ;)).
Mam z nią problem bo mój chłopak przyzwyczaił ją do smakołyków i śmieciowych posiłków. Np ja wsypuję im karmę Beaphar to zjedzą może 3 chrupki a całą noc czekają na kawałek kanapki ze śniadania. Wychodzi na to że wyrzucam 70% karmy. Plus oczywiście ogórki, sałata itp. Najgorsze że mój chłopak dzieli się z nimi wszystkim: lodami, czekoladą, płatkami, kanapkami, obiadami... wszystkim. Nie umiem go oduczyć bo twierdzi że mało życia im zostało to niech będą szczęśliwe. Ehhh.

Postaram sie namówić ludzi przy kupnie do 3 szczurów ale jak będzie trzeba to muszę znaleźć maluszkowi dom. One się całkiem "zmarnują" w sklepie.
Ze mną: Maxi oraz kastracik Enzo

W szczurkowym raju:
Nevi (18.10.2016)
Awatar użytkownika
yukisiek
Posty: 80
Rejestracja: wt kwie 28, 2015 10:38 pm
Lokalizacja: Stargard

Re: Jak rozpoznać który szczur dominuje?

Post autor: yukisiek »

Ah, maluchy mają tak na oko 7-8 tygodni
Ze mną: Maxi oraz kastracik Enzo

W szczurkowym raju:
Nevi (18.10.2016)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”