Strona 1 z 1

Za dużo białka w diecie

: ndz mar 26, 2017 6:03 pm
autor: dominikaH
Witam
Jakiś czas temu byłam ze szczurem u weterynarza okazało się że ma za dużo białka w diecie. Pani weterynarz poleciła mi zmienić karmę na taką co zawiera mniej białka i z początku pomogło ale teraz znów się drapie. Kupuje im karmę jr farma z tego co czytałam jest to karma dobrej jakości i nie zawiera aż tak dużej ilości białka. Czy mogę czegoś dodać do tej karmy tak żeby miała mniej białka? Czy mam ja całkiem zmienić? Jeśli tak to na jaką?

Re: Za dużo białka w diecie

: pn mar 27, 2017 7:18 pm
autor: Paul_Julian
Przede wszystkim nie dodawaj ( jesli dodajesz) białka oprócz tego co mają w karmie. Zwykle takie jedzonko jak ser, twaróg, jajko, mięso szczury mogą dostąc w niewielkiej ilości np. raz w tygodniu.
Tutaj Smeg http://szczury.org/viewtopic.php?p=844611#p844611 opisała wszelkie dobre karmy i faktycznie JR Farm ma najmiej białka w porównaniu do innych.

A czy zostały wykluczone inne czynniki - pasożyty czy ściółka albo uczulenie na detergenty do klatki/prania ?

Re: Za dużo białka w diecie

: pn mar 27, 2017 9:00 pm
autor: dominikaH
Szczurki prócz karmy dostają przeważnie jakieś warzywa trochę owoców suszony chlebek razowy bo zwykły niezdrowy :) i różne nasiona wiec poza karma nie dostają białka. Co do innych przyczyn to teraz niby nie byłam z nimi u weterynarza tylko jakoś 2 miesiące temu wtedy to na pewno było przebiałczenie i teraz tez mi się tak wydaje bo jeden Szczurek drapie się tylko po pyszczku w przypadku pasożytów powinien chyba się wszędzie drapac

Re: Za dużo białka w diecie

: wt mar 28, 2017 5:46 pm
autor: IHime
Nie ma znaczenia, w jakim miejscu się drapie. Skąd jesteś? Masz gdzieś w okolicy weta, który zna się na szczurach? Wykluczcie najpierw pasożyty, to najczęstsza, i na szczęście łatwa do wyleczenia, przyczyna drapania. Dopiero potem można szukać alergii na poszczególne składniki pokarmu (ale to bardzo mało prawdopodobne, żeby oba były uczulone), ściółkę czy detergenty.
Wet powinien obejrzeć skórę i zrobić badanie zeskrobin, a potem podać odpowiedni lek. Uwaga, niektórzy weci nie wiedzą, że szczurom nie wolno podawać preparatów zawierających fipronil (np. popularny Frontline do psikania na skórę). Bezpieczna jest ivermektyna (trochę upierdliwa w stosowaniu, ale tania) albo selamektyna (dość droga).