Jogurt

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Yrsa

Jogurt

Post autor: Yrsa »

Mam mały dylemat... Otóż Misao karmi małe i dostaje ode mnie codziennie miseczke jogurtu,do tego dwa razy w tygodniu biały serek i raz na jakis czas jajeczko na twardo. To oczywiscie nie wszystko co dostaje ale dalej nie ma sensu wymieniać. Chodzi o to czy taka ilosć białka jej nie zaszkodzi? W koncu ona karmi małe...

Druga sprawa tego samego typu dotyczy szczurków Moni (Pestka i Kofi). Mam je na przechowaniu jeszcze do niedzieli. Gdy Misao dostaje miseczke jogurtu one też dostaję miseczke ale oczywiscie dzielę to na dwa. Daję im ten jogurt codziennie... Czy to dla nich dobre? Bo wieczorem miseczka jest do czysta wylizana...

HILFE :pomocy:
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jogurt

Post autor: Ania »

Jak na mój gust - jeśli nie szkodzi, to nie ma się o co martwić, o Misao już w zupełności. Jogurt zawiera dużo nie tylko białka - ale i wapnia, które z mlekiem matki przedostaje się do organizmu młodych i pomaga w budowaniu silnych i zdrowych kości ;)

Co do dziewczynek Moni - zmniejszyłabym im dzienną porcję jogurty do 'wieczka' na głowę, takie wysokotłuszczowe smakołyki dla ludzi są dietetyczne, dla szczurów okropnie tuczące, tylko patrzeć jak zrobią się z nich kuleczki ;)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

Jogurt

Post autor: Azi »

Frodek uwielbia jogurt, kefir, wszystko co powstalo z mleka. Poprzednie moje szurki tez je bardzo lubily. Poza tym to bardzo smieszny widok, gdy one tak smiesznie wylizuja wszystko z jogurtu do czysta. Nigdy moim szczurkom jogurt nie zaszkodzi. Tylko trzeba uwazac, zeby nie zjadly za duzo, moga dostac biegunki. Mozna jogurt traktowac jako nagrode dla zwierzaczka :)
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Jogurt

Post autor: oliwi@ »

Mój szczur też uwielbia nabiał ale niestety ma niego uczulenie. Nie daje go mu już prawie wcale ale czasem się zlituje jak zagląda mi do tależa z kanapkami :D Nie moge mu odmówić :(
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

Jogurt

Post autor: GoHa »

Hm... Ja mojemu szczurkowi codziennie na sniadanie daje lyzeczke serka waniliowego homogenizowanego lub jogurtu... staram sie zeby nie byla taki zimny i prosto z lodowki ale nie zawsze sie dostatecznie ociepli zanim mu go dam. Czy takie niezbyt cieple jogurty moga zaszkodzic?? Jak na razie nic mu nie jest, ale sie martwie... Poza tym jego kupka troszke sie "mieksza" zrobila... chyba musze ograniczyc ten jogurt... Co Wy na to? Chcialabym znac wasza opinie na temat - czy jogurt "prosto z lodowki" moze szkodzic ? Aha - miod jest zdrowy dla szczurkow ? mozna dawac troszku codziennie?
Dobrze jest być kochanym... :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jogurt

Post autor: Ania »

To jest tak - nic nie zaszkodzi, jeśli ma zdrowe właśćiwości i nie jest podawany za często. Nabiał powinien być podawany codziennie jedynie w 3 przypadkach:
- samica w ciąży i karmiąca
- szczurki młode, do piątego tygodnia życia
- szczurki stare (po około 3 roku życia)
I to w małych ilościach, łyżeczka serka to z pewnością za dużo, jeśli dajesz codziennie. Taki serek nawet, jeśli odtłuszcony powoduje tycie. Przelicz sobie na swoją wagę - choćbyś nie jadła nic a zapychała się dziennie 10-cioma litrami mleka odtłuszczonego - i tak byś przytyła ;)
Otyłość prowadzi u szczurów do raka. Jeśli zwierzę ma rzadsze kupki - to może być oznaka przebiałkowania i problemów z żołądkiem. Dorosły szczur nie jest przyzwyczajony do tak częstego trawienia takiej dużej ilości białka - jego organizm może się buntować.

Miód tak samo - jedynie w rozsądnych ilościach.

Spróbuj dawać szczurkowi nie więcej i nie częściej niż wieczko do wylizania (od jogurtu, serka homogenizowanego) raz w tygodniu. Ale na razie zrób szczurkowi kilku-tygodniową przerwę od białka. Niech jego organizm odpocznie.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

Jogurt

Post autor: GoHa »

Ok... dzieki za informacje. Od jutra serek waniliowy tylko raz/dwa razy w tygodniu i to pol lyzeczki. Tylko jak ja Mu to powiem ?? Moze to zle przyjac. Ale jest twardy i da rade. Ja generalnie sie tez kiepsko odzywiam i bywaja dni ze jem tylko jogurty... zastanawiam sie czy jak sa dni ze podaje mojemu Potworowi tylko "karme dla szczurow" i suche pieczywo - to czy to nie jest to dla niego zbyt ubogi jadlospis... Hm?
Dobrze jest być kochanym... :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jogurt

Post autor: Ania »

E tam, moje szkraby rzadko dostają urozmaicone jedzenie. podstawą jest karma sporządzona z różnych składników i tak się nią zajadają, że nie widzę potrzeby urozmaicania diety. Czasem dostaną surówki z różnych warzywek czy owoców, troszkę soczku z marchwii, zółtko ugotowane i tyle ;)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Dona
Posty: 2033
Rejestracja: pt lip 09, 2004 3:45 pm

Lubi? jogurcik???????

Post autor: Dona »

Słyszałam już wielokrotnie, że szczurcie przepadają za jogurcikiem... Ale czy można im podawać serki homogenizowane? A jeśli jogurcik to może być owocowy czy raczej naturalny????? :roll:
Chips
Posty: 57
Rejestracja: czw lip 08, 2004 6:27 am

Jogurt

Post autor: Chips »

Co do serków, to nie wiem, ale jogurt owocowy to coś bardzo, bardzo dobrego dla szczura - nie dość, że otrzymuje wtedy dużo białka, to jeszcze owoce. Ja moim małym daję takie jogurty i z tego co zauważyłam przepadają za nimi. Szczególnie Mysia, która musi odkarmić 16 młodych parówek :wink:
..: Ze mną: Bucik, Agutek, Szyszka (ur. 7.07.2004) i Przesterek (adoptowany 1.09.2004) :..

..:: Był ze mną: Chips , tatuś ww szczurków("Chipsik", "Pysiek", "Potworek"); odszedł 30.05.2005 ::..
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Jogurt

Post autor: oliwi@ »

serki i jogurty jak najbardziej, ale nie przesadzać bo to dosyć tłuściutkie jest ;) można podawać jeżeli szczuras nie ma skazy białkowej :D
roenna
Posty: 1036
Rejestracja: wt lip 06, 2004 4:23 pm

Jogurt

Post autor: roenna »

odnośnie tych jogurtów ja mam pytanie. Jaką ilość takiego jogurciku moze zjesc szczurek aby mu nie zaszkodziło?
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Jogurt

Post autor: oliwi@ »

jak podawałam mojemu szczurasowi to około łyżeczka - 2 (taka do herbaty) na dzień - 2 :)
myszka
Posty: 762
Rejestracja: czw mar 11, 2004 11:55 am

Jogurt

Post autor: myszka »

ja swoim daję raz na jakiś czas całą miseczkę, ale tylko raz na jakiś czas, nie chcę ich przebiałkować ani obtłuścic ;)
Margooth
Posty: 142
Rejestracja: czw maja 20, 2004 9:29 pm

Jogurt

Post autor: Margooth »

cześć, pamietam jak moja Aru chorowała to tylko i wyłącznie chciała jeść tylko jogurcik tak więc...ale bez przesady :wink:
<:3 )~...Aru...nigdy nie zapomnę....
...Roa - w podniebnej podróży....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”