Zagadka z genetyki

Hmmm... temat mówi wszystko. :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

Zagadka z genetyki

Post autor: jutka »

Tagi: łamigłówka, test, genetyka



Obrazek

Te maluszki pochodzą z jednego miotu. Jakie geny musieli przenosić rodzice? Jakiego mogli być koloru?
(Jeśli ktoś wie przez przypadek, to niech nie podpowiada. Zresztą nawet jak ktoś wie, to też może spróbować policzyć i zobaczyć czy się zgadza).

W miocie było 12 szczurzątek, w tym:
2 Platinum (w tym wypadku, ponieważ umaszczenie Platinum może powstać na kilka różnych sposobów, podaję genotyp: aaggrr)
1 Beige
1 Fawn
1 Black
2 Agouti
2 Blue agouti
3 Blue
Ostatnio zmieniony pn paź 31, 2005 3:09 pm przez jutka, łącznie zmieniany 1 raz.
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: gangrena »

no ja już odpowiedziałam na to pytanie w watku banshee o maluchach, wiec jakby co to odsyłam tam....

mogę ewentualnie odpowiedź przekopiowac tutaj....
(oczywiście wszystko opiera się tylko na moich przypuszczeniach i bardzo pobieznej wiedzy nt. szczurzej genetyki)

[quote="gangrena"]co do szczurów ze zdjęcie które zapodała WildMoon zgodnie z "moją" teorią rodzice tych szczurków to musiała być para aguti o genotypie w postaci heterozygotycznej (czyli wszyskie pary genów wyglądały tak Aa) jedynie cecha hmm nie wiem jak to nazwać, kapturowości ?? (tzn że wszystkie mają jednolite umaszczenie a nie są kapturami) musiała składac się z pary genów recesywnych (ewentualnie równiez jeden gen dominującu a drugi recesywny, ale wówczas prawdopodobieńswto takiego układu drastycznie spada)....
[/quote]
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Zagadka z genetyki

Post autor: WildMoon »

No i nikt nie ma pomyslu lub pojecia jacy mogli byc rodzice tej gromadki?
Powlaczac mozgownice i zadbac o rozrost szarych komorek! :D Do dziela! :wink:

[ Dodano: Czw Wrz 22, 2005 6:42 pm ]
Aaa gangrena ma przypuszczenie :) A co reszta uzytkownikow?
Krwiopijka dopisz swoja teorie! :)
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: gangrena »

[quote="WildMoon"]Aaa gangrena ma przypuszczenie [/quote]

po dokładniejszym przeanalizowaniu problemu utwierdzam się w moim przypuszczeniu i zmienia się to niemal w pewność, poprostu nie może być inaczej i tej wersji będe się trzymać ((-:
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

Zagadka z genetyki

Post autor: WildMoon »

gangrena, moze przeklej wiec dla jasnosci Twoja teorie do Twojego postu :)

[ Dodano: Czw Wrz 22, 2005 7:02 pm ]
Wyreczam. Juz przekleilam.
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: gangrena »

[edit] się spóźniłam jednakże napisałam jeszcze raz z uwzględnieniem poprawek w genotypie, dzisiaj spojrzałam na problem ze świeżym umyśłem i mam wersję bardziej dopracowaną...

zarówno ojciec jak i matka byli moim zdaniem fetopywo aguti a genotypowo wyglądało to najprawdopodobniej tak: AaBbC-D-GgM-P-Rr (gdzie znaczek"-" może być albo genem dominującym albo recesywnym - tzn po wyglądzie maluchów nie można jednoznacznie tego określić, jednak nie wpływa to na fenotyp zarówno rodziców jak i potomstwa)

tak na mój gust to wyglądało... (ale rzecz jasna mogę się mylić...)

[edit]co do kapturowości jest ono uwarunkowana zupełnie innymi genami których powyżej nie uwzlędniłam (co nie zmienia faktu, że rodzice kapturami raczej nie byli - nie moge stwierdzic tego jednozanzcnie bo nie wiem czy kapturowość jest cechą dominującą czy recesywną a własnie od tego to zalezy....)
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

Zagadka z genetyki

Post autor: jutka »

PS. Dodatkowa informacja, jeśli chcecie obliczać prawdopodobieństwo wystąpienia takich odmian kolorystycznych: w miocie było 12 szczurzątek, z tego:
2 platinum
1 beige
1 fawn
1 black
2 agouti
2 blue agouti
3 blue

Już policzyłam. Jeśli uwzględnić prawdopodobieństwo, są tylko dwie możliwości :)
Dwa agouti są mało prawdopodobne (choć możliwe).

Na genach dotyczących znaczeń w ogóle się nie znam i nigdzie takich informacji nie znalazłam, więc nie umiem ocenić.
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: gangrena »

znaczenia sa uwarunkowane genem H który dominuje niecałkowiecie - tzn w przypadku heterozygoty w fenotypie występuje wersja pośrednia, dodatkowo gen h występuje w dwóch formach (nie pamiętam jak się takie cuś fachowo nazywa)...
i tak kaptury sa homozygotami recesywnymi z genem h (homozygoty dominujące nie mają żadnych znaczeń i sa jednolcie umaszczone)


wracając do miotu
tak wyglądają maluchy
Agouti A-B-C-D-G-M-P-R-
Fawn A-B-C-D-G-M-P-rr
Beige aa B-C-D-G-M-P-rr
Blue aa B-C-D-gg M-P-R-
Blue Agouti A-B-C-D-gg M-P-R-
Platinum aa bbC-D-gg M-P-R-
Black aa B-C-D-G-M-P-R-

a zatem cofając się, wychodzi na to, że rodzice musieli mieć na pewno przynajmniej po jednym genie dominującym z każdej pary
jedynym umaszczeniem które charakteryzuje się takim genotypem jest własnie Aguti...
innej możliwości nie ma....
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

Zagadka z genetyki

Post autor: jutka »

Gdyby obydwoje rodziców miało geny Aa, to z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że tylko jedna czwarta miotu byłaby nie-aguti (aa). Jedna czwarta byłaby AA, a połowa Aa. Chyba nie zauważyłaś jeszcze jednej możliwości ;)

Aha, jeszcze co do Platinum - ten kolor wychodzi nie tylko z bb gg, również gg mm i gg rr.
W tym przypadku wydaje mi się, że to gg rr - ze względu na rodzeństwo.
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: gangrena »

nie wiem chyba się zapętliłam...
skoro w miocie sa osobniki aa to każde z rodziców musi miec jedno a, sa tez osobniki A- co oznacza zę są one albo AA albo Aa.. w przypadku pierwszym jedno z rodziców musiałoby być AA (zakłądając że drugie jest Aa) w przypadku drugim i ojciec i matka sa Aa - tak czy siak zawsze aguti....

wróce z psem to rozpatrze wszystkie pary genów, może faktycznie czegoś nie widzę... daj mi chwilkę zanim naświetlisz sprawę... ((-:

[ Dodano: Czw Wrz 22, 2005 5:19 pm ]
ok. wróciłam, chciałam wkleić to w poprzedniego posta coby nie było dwóch po rząd, ale juz za późno ....

[quote="jutka"]Aha, jeszcze co do Platinum - ten kolor wychodzi nie tylko z bb gg, również gg mm i gg rr. [/quote]

ggmm - to nie platinum a silver blue
natomiast kombinacji gg rr w ogóle nie odnotowuję...

wracając do podstawowego problemu...
po pierwsze rachunek prawdopodobieństwa można stosować dopiero w momencie gdy ma sie odpowiednio dużą, reprezentatywną grupę - jeden miot to stanowczo za mało (jak rzucisz 4 razy monetą możeć rzucić 4 orły pod rząd, choc z rachunku prawdopodobieństwa wynikałoby, że musisz rzucic dwa orły i dwie reszki)

zagłębiał się dalej w genenotypy i dochodze do wniosku, że jednoznacznie nie można jendak okreslic jakiego koloru byli rodzice gdyż nie znane są pełne genotypy potomstwa, a przy dziedziczeniu całkowitym heterozygotyczne osobniki nie różnią się pod względem fenotypowym od osobników homorozygotycznych dominujących...
także dwa genetycznie różne osobniki mogą wyglądac tak samo...

i tak szczur aguti może mieć genotyp AABBCCDDGGMMPPRR lub AaBbCcDdGgMmPpRr

skoro nie mamy pewności co do tego iż które kolwiek z maluchów ma dwa geny AA nie możemy jednoznacznie stwoierdzić jacy są rodzice...
możemy przyjąc że jesli który kolwiel z maluchów jest AA to wówczas nie ma siły żadne z rodziców nie mogłoby być aa bo brakowałoby nam jednego genu A

także biorąc pod uwagę że któreś z maluchów jest Aa wówczas mogłoby się zdarzyć, że jedno z rodziców było aa a drugie Aa wówczas potomstwo byłoby Aa i aa (co pod względem wyglądu nie rózni się od AA i aa)

jednoznacznie więc nie da się określić koloru rodziców, można jedynie znaleźć przykładowe pary rodziców.... trzebaby jednak przeanalizować każdy gen z osobna i porobic odpowiednie krzyżówki, potem wyeliminowac te które nie mają racji bytu... ja osobiście jestem za leniwa na taka robotę, jeśli się komus by chciało to zrobić to ja później ewentualnie moge sprawdzić czy wszystko jest ok (((-:
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

Zagadka z genetyki

Post autor: jutka »

Może 12 to za mało jak na rachunek prawdopodobieństwa - ale tak się składa, że w tym przypadku rozwiązanie wychodzi dobrze (jeśli założyć, że Platinum to aaggrr).

A taki zestaw genów u Platinum wzięłam STĄD
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
Awatar użytkownika
Mona i Kuba
Posty: 200
Rejestracja: sob cze 25, 2005 7:10 am
Lokalizacja: Poznań

Zagadka z genetyki

Post autor: Mona i Kuba »

Skomplikowana sprawa, trzeba przyznać.
Siedziałam cały wczorajszy wieczór i kombinowałam. Skończyło się na tym, że na 100% jeden z rodziców jest z grupy agouti (trzeba mieć A) i typowałam samego agouti - ma on najbardziej uniwersalny zestaw genów (zakładając, że taki osobnik może być AA lub Aa i tak dalej z pozostałymi genami, które tutaj rozpatrujemy, możliwe jest 256 ustawień), zakładałam dodatkowo, że musi nieść recesywne blue (Gg w tym przypadku) i beige (Rr), po to by maluchy mogłybyć Platinium, Fawn, Beige, Blue i Blue Agouti. I tak genotyp takiego rodzica wyglądałby następująco AaBbC-D-GgM-P-Rr.

Wychodzi na to, że zgadzamy się z gangreną.

Zakładając, że pierwszy z rodziców wytypowany jest poprawnie nadal ciężko powiedzieć jak genotypowo wyglądał drugi rodzic. Biorąc pod uwagę wszystkie 8 genów możliwych kombinacji jest ponad 600 (oczywiście nie wszystkie istnieja poza teorią). Jeżeli ułatwimy sobie sprawę i rozpatrywać będziemy tylko geny A, B, G i R (co też nie jest do końca poprawne) ograniczamy się do podejrzanych: agouti, black, chocolate, fawn, blue i beige. A więc do wyboru do koloru :)

Co do prawdopodobieństwa, nie ma co go przekładać na liczbę młodych. W takiej grupie traktować to trzeba bardziej jak szansę na otrzymanie danego kolorku. A szanse nie zawsze muszą być spełnione.

Jeśli się nie mylę, a mowa teraz o genach H, to są to allele wielokrotne, które warunkuja cechę w różny sposób, chodź zajmują to samo miejsce w chromosomach. W skład takiej alleli wchodzić może nawet ponad tysiąc genów.
Teraz z nami: Zoe, Layla i Koja
Obrazek
Aniolki [']: Abi, Nevi i Lila
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Zagadka z genetyki

Post autor: merch »

A ponadto sa satin przynajmniej większość , z takim miotem chyba niekt nie miałby problemów ze zbyciem ;) a mowi się że liczy się charakter nie uroda ;)
POzdrM
PS a gdyby założyć ze samica była kryta przez kilku samców wszystko byłoby prostrze :)
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: gangrena »

[quote="merch"]PS a gdyby założyć ze samica była kryta przez kilku samców wszystko byłoby prostrze [/quote]
phi i cała zabawa popsuta.... (-:
Wackowa
Posty: 208
Rejestracja: wt lip 26, 2005 8:11 am
Kontakt:

Zagadka z genetyki

Post autor: Wackowa »

Ciekawe to wszystko, ale mało co rozumiem, może dlatego że zark bede miała roszerzoną genetykę dopiero ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”