Herbatki ziołowe

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: Herbatki ziołowe i inne

Post autor: yss »

hm. dlaczego witamina c jest zła?...
szczurki mogą pić napary ze skrzypu, pokrzywy, mięty, kwiatu bzu, fiołka, melisy....:) moje bardzo lubią napary z ziół i często rozgrzebują fusy jak znajdą filiżankę, albo podpijają....:) chociaż nie dawałabym im w poidełku. bardziej jako przysmak, na łyżeczkę czy właśnie jako znalezisko w czasie biegania :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Telimenka
Posty: 4993
Rejestracja: czw lut 01, 2007 2:37 pm
Lokalizacja: Poznań :)

RE: Herbatki ziołowe i inne

Post autor: Telimenka »

nie poodawalam Szczuraskom herbaty ale zaczne od zielonej bo boje sie potwornie nowotworu sutka. a reszte bede wdrażać mam nadzieje ze im zasmakuje :D jutro pojde do świata herbaty i zainwestuje:D sama tez pije a wlasnie mi sie skonczyla :P
W oczekiwaniu na dwa Nakotowe Bebetki :):) <3

[']..: Rudolf,Telimenka,Bazylek,Jogi,Kuha,Pupa,Ylah,Eliot,Capri,Ember,Ekler,Fizyk, Flos...
Polaczka
Posty: 127
Rejestracja: wt sie 01, 2006 5:58 pm
Lokalizacja: Szczecin

RE: Herbatki ziołowe i inne

Post autor: Polaczka »

Ostatnio pilam mate i zostawilam niedopity kubek na podlodze. Szczuras to wyczul i z zapalem wskakiwal - siorbnal sobie troche ;) Mam to nagrane, moze pozniej zamieszcze :-)
Awatar użytkownika
Julia47
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 10, 2006 2:50 pm
Lokalizacja: Błonie/Warszawa

Odp: Herbatki zio?owe Yerba ???

Post autor: Julia47 »

A co powiecie o yerba mate dla szczurasów? Właściwości tylko dobre odchudza, regeneruje, pobudza itd i wszystko natural :) tak więc zamierzam podać im niezbyt mocną, co o tym sądzicie?
"and thi is RAT race..."
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Odp: Herbatki zio?owe

Post autor: yss »

o ile wiem, niektórzy zastępują tym kawę.
nie sądzę, żeby szczurkom było to potrzebne dla zdrowia. ja bym tego celowo szczurom nie dawała.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
ofilka
Posty: 128
Rejestracja: ndz wrz 09, 2007 2:02 pm
Lokalizacja: gdańsk
Kontakt:

Odp: Herbatki zio?owe

Post autor: ofilka »

Moje ogonki w ogóle nie pijają wody. poidełko było omijane szerokim łukiem, aż do wody dosypałam troszkę liściastej zielonej herbaty. mało mi sie nie pozabijały w kolejce do poidełka :). może to przypadek, ale napiły się trochę, a traz roznoszą klatkę  :D
Skosztuj trujących dźwięków http://www.arshenic.pl
Awatar użytkownika
Amanii
Posty: 59
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:14 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Herbatki zio?owe

Post autor: Amanii »

Mam dwa pytanka związane z herbatkami:

1. Czy mogę raz na jakiś czas (nie codziennie oczywiscie, powiedzmy raz na 2 tyg.) powiesić im w poidełku herbate zieloną ZAMIAST wody? To znaczy tak, że nie będzie drugiego poidełka z wodą, tylko jedno - z herbatą.. Wiem, że muszą mieć cały czas dostęp do wody, ale nie wydaje mi się, żeby pomiędzy wodą a herbatą (nie słodzoną oczywiście) była dla nich jakaś różnica. Ale dla pewności pytam.

2. yss, pisałaś o melisie. Czy melisa w przypadku szczurów ma takie same właściwości jak u ludzi - uspokajająco-usypiające? Czy jest szansa, że jak panny łykną meliski wieczorem to ja będe miała szansę zasnąć przed godziną 3 nad ranem nie zastanawiając się "co to za huk? co one tam wyprawiają w tej klatce?" i nie krzycząc "szczury spać!"? :D Innymi słowy - czy jest szansa że  będą "ciut" mniej aktywne? :D

Zeby była jasność - doskonale sobie zdaję sprawę, że te zwierzęta prowadzą nocny tryb życia, ale to co wyprawiają C&F to przechodzi moje ludzkie pojecie :) Miałam już wcześniej szczury i zasypiałam normalnie, a z klatki dochodziły po zgaszeniu światła normalne odgłosy życia (chodzenie, wspinanie, chrupanie, picie z poidełka), a nie odgłosy przechodzącego huraganu Katrina.
They don't scurry when something bigger comes their way
Don't pack themselves together and run as one
Don't shit where they're not supposed to
Don't take what's not theirs, they don't compare...

Pearl Jam - Rats
Awatar użytkownika
pribus_ka
Posty: 21
Rejestracja: pn sty 05, 2009 2:08 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Herbatki zio?owe

Post autor: pribus_ka »

mam takie ziołowe tabletki na gardło i moje szczurcie strasznie za tym niuhają..nie dałam im bo nie wiem czy moge, szałwia nie zaszkodzi ale tam jest mentol i eukaliptus.....można...nie można ??? ??? ??? ???
Awatar użytkownika
milen87
Posty: 198
Rejestracja: sob sty 17, 2009 1:55 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Herbatki zio?owe

Post autor: milen87 »

Szukałam w necie informacji na temat yerba mate, bo sama pijam i chciałam sprawdzić jak szczurki na to mogą reagować i czy warto im ją serwować.
Wbrew temu co się mówi, mate zawiera kofeinę, choć może nie w takich ilościach jak kawa (źródło: Focus.pl), u osób które piją ją dzień w dzień, parzoną w tradycyjny sposób częściej pojawiają się nowotwory przełyku, krtani, nerek. Tu jest jakiś o tym artykuł: http://cebp.aacrjournals.org/cgi/conten ... /17/5/1262
Jednak u myszy nie stwierdzono negatywnego wpływu na nerki, wątrobę i coś tam jeszcze.
Mate zawiera przeciwutleniacze, które jak wiadomo przeciwdziałają starzeniu, ale zielona herbata zawiera ich prawie tyle samo.
W badaniu na szczurach wykazano ochronny wpływ yerba mate przed otyłością powodowaną wysokotłuszczową dietą (źródło: wikipedia). Obniża też u ogonów poziom cholesterolu (źródło: http://www.naturesgardenspot.com).
Myślę, że zarówno dla nas jak i dla szczurków yerba mate od czasu do czasu nie jest niebezpieczna może mieć nawet pozytywny wpływ, ale jednak może nie kombinujmy i zostańmy przy zielonej herbatce :) uch, ale pościcho długie mi wyszło.
Zirael
Posty: 51
Rejestracja: czw lis 26, 2009 8:23 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Herbatki zio?owe

Post autor: Zirael »

Nie wiem gdzie to napisać do końca, ale to chyba najlepszy temat ^ ^''

Przy okazji przyrządzania mieszanki dla naszego konia, uzyskałam od mamy trochę różnych suszonych ziół. Jest to liść brzozy, liść melisy, owoc róży (mielony, malutkie kawałeczki), liść borówki brusznicy, liść babki lancetowatej i liść mięty pieprzowej.
I teraz moje pytania:

1. Parzyć im to? Jeśli tak, to w jakich proporcjach? Mieszać składniki czy podawać herbatkę jednoskładnikową?
2. Czy któraś z wymienionych ,,suszonek'' może im w jakiś sposób zaszkodzić? Jeśli tak, to jaka i czy uważać na dawkowanie czy w ogóle nie podawać?
3. Można coś z tych rzeczy podawać ,,na sucho''? Dawać osobno czy wymieszane z karmą?

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje :3
Obrazek
Zirael
Posty: 51
Rejestracja: czw lis 26, 2009 8:23 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Herbatki zio?owe

Post autor: Zirael »

Przepraszam za pp.

Jeszcze raz pytam o to, co napisałam wyżej. Na pytanie 2. już częściowo znalazłam odpowiedź, ale odpowiedzi na resztę nadal mnie ciekawią :3 Wie ktoś może co i jak z tym, a może zna jakąś polską stronę gdzie można o tym poczytać (ja jakoś nie znalazłam niestety)?
Obrazek
Awatar użytkownika
Manowce
Posty: 127
Rejestracja: pn lut 27, 2006 2:13 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Herbatki zio?owe

Post autor: Manowce »

osobiście nie podawała bym szczurom yerba mate, jest mocno pobudzająca (w Ameryce Południowej odpowiednio przygotowaną traktuje się jako narkotyk) i ma właściwości uzależniające.

w zamian proponuję coś innego: rooibos, czerwonokrzew afrykański z RPA, nie ma teiny ani żadnych składników szkodliwych, spożywa się go o każdej porze dnia i nie ma ŻADNYCH przeciwwskazań przy przyjmowaniu (podaje się go niemowlętom, osobom chorym itd.) - moje poprzednie ogony go uwielbiały. oczywiście dostawały tylko naturalny, bezsmakowy.
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Herbatki zio?owe

Post autor: zuzka-buzka »

a zaparzone ziele fiołka trójbarwnego? jest bardzo dobre na pęcherz i zmiany skórne, ja piję. Dać ogonom?
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Herbatki ziołowe

Post autor: Paul_Julian »

Ale nie wiem czy im się przyda, to dobre na sikanie, egzemy i kłopoty z płuckami (no i na kilka rzeczy też ).

Pewnie nie zaszkodzi, jesliby miały taki problem :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Herbatki ziołowe

Post autor: zuzka-buzka »

Myślę, że im to nie zaszkodzi, a na płucka dobrze zrobi ;) Będę im podawać czasem :P
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”