Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Własna mieszanka

Post autor: Elbereth »

Znalazłam w zagranicznej książce przepis na karmę dla szczura. Nazywa się "molasses mix" albo coś w tym stylu ;) . Właściwie to nie jest mieszanka ziaren, tylko taka masa z ziarnami (nie wiem, jak to inaczej określić :drap: ) raz w tygodniu to się robi, wsadza do lodówki, żeby się nie popsuło, i karmi się szczurki 8) . Czytałam w necie, że to bardzo dobra karma, no to chcę spróbować zrobić to dla moich szczurków (czego ja dla nich nie zrobię :zakochany: ). Mam jeden problem: czy ktoś wie, gdzie mozna kupić melasę (jeden ze składników)?
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
cherokee
Posty: 68
Rejestracja: pn lut 20, 2006 8:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Własna mieszanka

Post autor: cherokee »

Melase mozna kupic: w Portugalii :) oraz w sklepach ze zdrowa zywnoscia... trzeba sie naszukac i nie jest to niestety takie proste. Pozwole sobie wkleic link... mam nadzieje ze mnie nikt nie zlinczuje, ale podaje to jako przyklad ew. mozliwosci zakupu (z lenistwa czesto kupuje rozne produkty via net):

http://e-zdrowie.abc24.pl/default.asp?k ... &pro=88714
http://aczetejo.dnc.pl/sklep/index.php? ... roduct=118

itd...
Pozdrawiam Sun
nefretete
Posty: 244
Rejestracja: śr lip 05, 2006 9:33 pm

Własna mieszanka

Post autor: nefretete »

Elbereth możesz podać wszystkie skladniki tej mięszanki? to może i ja zrobilabym ją swoim szczurkom i inni szczurzofani mogliby skorzystać. ;)
nefretete
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

Własna mieszanka

Post autor: falka »

ja akurat czytałam ostatnio o jedzonku i mam przepis:
Recipe for Molasses Mix
(will last two rats about a week depending on size--for more than two rats, you can multiply the recipe)
1500 mg calcium from chewable tablets or liquid calcium with vitamin D
2000 mcg chromium picolinate
250 mcg vitamin B12
40 mg manganese (from capsules)
3/4 C Total cereal
1 lb packaged (not bulk) soft tofu
4 t shelled raw sunflower seeds
1 T flax seeds
3 T raw oatmeal
4 t pearled barley
4 t millet
3 T cooked brown rice
4 T toasted wheat germ
2 1/4 T nutritional yeast flakes (5.6 g)
2 T blackstrap (dark or full flavor) molasses

Soak the chromium picolinate, calcium, and B12 tablets in a tiny bit of water and when soft, crush. Coarsely crush the Total in a plastic bag. Mash the tofu in a bowl. Add all ingredients together with warm molasses and mix thoroughly. Store covered in the refrigerator or freezer.

jeśli ktoś będzie chciał to przetłumaczę :)
nefretete
Posty: 244
Rejestracja: śr lip 05, 2006 9:33 pm

Własna mieszanka

Post autor: nefretete »

jeśli możesz to przetłumacz falka :roll:
nefretete
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

Własna mieszanka

Post autor: falka »

t - mała łyżeczka
T - łyżka stołowa
lb - funt = 454 gramy
Przepis na mieszankę melasową ;)
(wystarczy na tydzień dla dwóch szczurów w zależności od ich wielkości - w razie potrzeby można zwiększyć proporcje)
1500 mg wapna z tabletek lub płynnego wapna z witaminą D
2000 mcg pikolinianu chromu
preparat z pikolinianem chromu
250 mcg witamina B12
40 mg manganu (z kapsułek)
3/4 C płatków zbżowych Total (produkt gotowy, chyba niedostępny w Polsce, ale są to po prostu pełnoziarniste płatki śniadaniowe wzbogacone witaminami itp.)
1 lb paczkowanego miękkiego tofu
4 t nasion słonecznika w łupince
1 T nasion lnu
3 T płatków owsianych
4 t jęczmienia (kaszy)
4 t prosa
3 T ugotowanego brązowego ryżu
4 T opiekanych kiełków zbożowych
2 1/4 T płatków drożdżowych (5.6 g)
2 T płynnej melasy

Rozpuścić pkolinian chromu, wapno i witaminę B12 w niewielkiej ilości wody i zmiażdżyć, kiedy wszystko zmięknie. Zmiażdżyć Total w plastikowej torbie. Utłuc tofu w misce. Zmieszać wszystkie składniki z ciepłą melasą. Trzymać zakryte w lodówce lub zamrażarce.
nefretete
Posty: 244
Rejestracja: śr lip 05, 2006 9:33 pm

Własna mieszanka

Post autor: nefretete »

jejku jakie dziwne składniki (pikolinian chromu) :shock: jeszcze o czymś takim nie słyszałam :roll:
nefretete
Aniia
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 26, 2006 7:48 pm

Własna mieszanka

Post autor: Aniia »

tak sobie czytałam te wszystkie posty, i wcześniejszy temat Ani o polskich karmach i jakoś mnie to wszystko przekonało, że dobrze będzie zrobić własną karme :) poszłam dzisiaj na rynek i kupiłam ogonkom pszenice, owies, ziarna słonecznika, pestki dynii, kukurydze, kupiłam im też płatki musli i fistaszki, mam nadzieję, że będą jadły moją mieszanke :)
Brygada RR pozdrawia z Łodzi :)
Fatty
Posty: 878
Rejestracja: wt kwie 04, 2006 4:24 pm

Własna mieszanka

Post autor: Fatty »

[quote="Aniia"]poszłam dzisiaj na rynek i kupiłam ogonkom pszenice, owies, ziarna słonecznika, pestki dynii, kukurydze, kupiłam im też płatki musli i fistaszki, mam nadzieję, że będą jadły moją mieszanke[/quote]
ja robię tak jak Ty, dorzuć jeszcze jakieś suszone owoce - ja dorzucam suszone banany i jabłka, czasami też kawałeczki suszonej marchewki.
Panowie szczurowie: Ikon & Fabio <3

Dzięki długoletniej wprawie, sama siebie trawię (:
Aniia
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 26, 2006 7:48 pm

Własna mieszanka

Post autor: Aniia »

to musli które kupuje ma suszone owoce, i o dziwo całkim sporo ich tam jest :)
Brygada RR pozdrawia z Łodzi :)
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Własna mieszanka

Post autor: Elbereth »

falka, dokładnie ten przepis 8) .

nefretete, ten pikolinian chromu (po angielsku to się nazywa chromium picolinate) to taka substancja, przez którą szczury dłużej żyją (w USA dają to ogonkom 8) ).
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
nefretete
Posty: 244
Rejestracja: śr lip 05, 2006 9:33 pm

Własna mieszanka

Post autor: nefretete »

pikolinian chromu (po angielsku to się nazywa chromium picolinate)

można to kupić w polsce? jeśli tak to gdzie i w jakiej cenie :roll:
nefretete
Fatty
Posty: 878
Rejestracja: wt kwie 04, 2006 4:24 pm

Własna mieszanka

Post autor: Fatty »

To po prostu zwykły chrom, w najlepiej przyswajalnej postaci. Bezproblemowo można kupić w aptece, ok 10 zł za 30 kapsułek(pisze na pojemniczku "Chrom" a pod spodem w nawiasie picolinian chromu) ,jako osoba z walcząca z nadwagą mam tego zapas, ale nie wiedziałam,że można podawać ogoniastym.

edit
dodam też,że naturalnymi źródłami tego pierwiastka są m.in kiełki pszenicy, kasze, twaróg, jaja, chude ryby, sałata, groszek zielony, zioła, brokuły, indyk, kurczak, więc jeśli zapewniamy szczurom urozmaiconą dietę, wcale nie trzeba jej uzupełniać tym 'kapsułkowym' chromem.
Panowie szczurowie: Ikon & Fabio <3

Dzięki długoletniej wprawie, sama siebie trawię (:
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

Własna mieszanka

Post autor: falka »

nefretete pisze:
pikolinian chromu (po angielsku to się nazywa chromium picolinate)

można to kupić w polsce? jeśli tak to gdzie i w jakiej cenie :roll:
Dałam nawet linka pod tym... jest tam opis co to jest - tak jak napisała Fatty jest to chrom w postaci dobrze przyswajalnej przez organizm.
Shurka
Posty: 414
Rejestracja: czw mar 02, 2006 6:07 pm
Kontakt:

Własna mieszanka

Post autor: Shurka »

a ja kupiłam ostatnio w silesii karme dla szczurków, jednak większość tej karmy to pestki dyni, kukurydza i inne pierdoły, więc postanowiłam ją troszkę...ekhm...urozmaicić. Dorzuciłam troszkę płatków kukurydzianych, muesli, orzeszków ziemnych (niełupanych, dzięki czemu szczurasy mają frajdę :hihi: ), nasionka słonecznika, czarny słonecznik, chrupki owocowe i warzywne (również do kupienia w zoologu) i suszone banany, które łamię na mniejsze kawałki. No muszę przyznać, że maluchom się spodobało :hihi: :flex:
zapraszamy do naszej galeryji ;)

oraz na temat poświęcony nam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”