[PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
miki818
Posty: 5
Rejestracja: ndz paź 19, 2008 1:21 pm

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: miki818 »

Rumcajs jak i Wacik od dłuższego czasu kichają i czasem w czasie kichanie tak śmiesznie nimi rzuca (pewnie w czasie dużego kichnięcia:) ). Kichają po kilka razy a potem nawet kilku godzinna przerwa. Najpierw myśleliśmy że to przeziębienie ale leki na przeziębienie nic nie pomogły. Teraz dostały jakiś zastrzyk na alergię i miała być poprawa po 2-3 dniach niestety nie ma. Miały już 3 rodzaje podłoża i bez zmian więc chyba ściółka odpada. Kichają już z 2 miesiące. Czy może to być wina ogrzewania (w końcu mamy zimę) lub innych czynników?
Slat92
Posty: 29
Rejestracja: wt lut 10, 2009 8:42 pm

Szczurek kicha,mokry nosek

Post autor: Slat92 »

Witajcie !:)

Mam takie pytanko... otóz moja szczurzyca kicha >:( Ma mokry nosek ... chyba sie przeziębiła... :(

Jak ja wyleczyć?

Połączone z istniejącym. /Agata
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Hanka&Medyk »

Dołączam się do pytania Slata. Nasza maluta znowu zaczyna kichać na mokro i czasami słychać jakby puszczanie bąbla przez nos.

Domyślam się, że Echinacea i inhalacje załatwią sprawę, chyba że po tygodniu nadal nie będzie ustępowało. Dajcie znać, czy trafnie oceniam sytuację.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
muszlapentla
Posty: 60
Rejestracja: czw lis 08, 2007 9:49 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: muszlapentla »

kiedy zaczyna się kichanie, to oprócz echinacei, ewentualnie dodatkowo witamin, należałoby zmienić ściółkę, lub rozejrzeć się ogólnie po pokoju czy coś szczurom przeszkadza (zapachy), czasem zwykłe kichanie jest spowodowane poważniejszymi chorobami, nie każdy szczur oczywiście musi chorować poważnie, ale z moich doświadczeń np. za każdym razem jak szczurki zaczynały mocniej kichać kończyło się na antybiotyku, jak kichanie jest dość intensywne i ściółka nie pomogła, lub echinacea przez 4-5 dni, to należałoby jechać do weta; dawki dla szczurków są naprawdę małe i nawet jeśli dostaną leki na 7-14 dni to nie obciążą raczej domowego budżetu
polo
Posty: 20
Rejestracja: czw lut 05, 2009 7:21 pm
Lokalizacja: łódz

co podawac>??

Post autor: polo »

mam szczury od tygodnia i jestem pewien ze jeden z nich kicha ,do tej pory daje mu :
-woda z cytryna i miodem,nawszelki wypadek oczywiscie w małych dawkach czy to moze pomóc? ,czytałem ze tak . prosze o porady.(mniej kicha zmieniłem trociny na SIANO).

Przeniesione i scalone. /Agata
Mort
Posty: 88
Rejestracja: ndz sty 18, 2009 6:01 pm

Katar

Post autor: Mort »

Nigdzie takiego czegoś nie znalazłem to też mam pytanie...
Co należy robić jak szczurka niuchajac wydaje dzwieki jak przy katarku...jak juz napisałem najprawdopodobniej ma zatkany nosek troche ale musze sie upewnic ;)

Scalone. /Agata
Skalarek
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 12:51 pm

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Skalarek »

ja z moim szczuraskiem włąśnie dzisiaj byłam u veta bo od 3 dni kichał i nie moglam tego opanowac domowymi sposobami ;/ okazalo sie ze mały ma zapalenie oskrzeli ;( dostał antybiotyk do rozpuszczania w wodzie 2 razy dziennie ale nie moge go zmusic zeby wypijal to do konca rozrabiam w malej ilosci wody ale wtedy chyba mu nie smakuje probowalam tez wymieszac ten proszek ze startym jablkiem zjadl troszke ale nie wszystko ;/ może macie jakies sposoby na podanie szczurkowi tego leku...
Awatar użytkownika
Luu
Posty: 5
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:45 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Luu »

Mam problem z moim ok 2 miesięcznym szczurkiem. Już raz byłam z nim u weterynarza, jakies 2 tyg. temu, ponieważ duzo kichał, nie wiedziałam czy to alergia, stres czy przeziębienie. Weterynarz powiedział, że szczurek jest za mały na podanie leków i że jest to ostateczność.

W dalszym ciągu po 2 tygodniach bardzo dużo kicha, wypuszcza z noska tą czerwoną wydzielinę, ostatnio wydaje dzwięki podobne do gruchania gołębia, zdarzyło się, że były bardzo głośnie, są połączone z kichaniem, czasem lekko nim podrzuca. Oczka i cała resztę ciałka ma w porządku. Rośnie jak na drożdżach :) Podawałam mu vibovit, od 2 dni jedną kropelkę echinacei dziennie do ulubionego Gerberka. Poza tym wszystko jest w normie jest ciekawski, ma apetyt, pije, gryzie wapno i gryzaki, czasem biega jak szalony po klatce, wychodzi jak go zawołam. Czy mam jeszcze przez kilka dni podawać mu echinaceę czy może po raz kolejny odwiedzić weterynarza?
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Nakasha »

Zmień weta........ ile tygodni ma maluszek?

Przeziębienie [o ile to przeziębienie] może przerodzić się w zapalenie płuc. Nie ma co czekać.

Jeśli chcesz sprawdzić czy to alergia możesz trzymać ogonka na chusteczkach albo ligninie.

Tak czy siak wizyta u weta jest raczej obowiązkowa :P są różne rodzaje leków, jakie można podawać młodym szczurkom, bez szkody dla nich. Poza tym choroba sama się nie wyleczy...
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Luu
Posty: 5
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:45 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Luu »

Malec ma około 8 tygodni.
Wybiore sie z nim jutro, mam nadzieje, ze wszystko bedzie dobrze:)

Dziekujemy za odpowiedz:)
Awatar użytkownika
Luu
Posty: 5
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:45 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Luu »

Byłam dzisiaj z maleństwem u weta. Został osłuchany, zważony. Weterynarz nie stwierdził dokładnie co mu dolega, ale powiedział, że to może być stan zapalny ponieważ słychać lekkie szmery. Dał mu zastrzyk z Emobiofloxem. Poza tym mam przez 5 dni, 2 razy dziennie podawać mu 1mm doustnie. Po 5 dniach wizyta kontrolna. Malec bardzo się zestresował, siedzi teraz w domku i nie wystawia nosa, podsuwam mu jedzonko i na szczęście apetyt ma w normie :)

Byłam w przychodni weterynaryjnej As w Łodzi, czy ktoś z Was leczył tam ogonki? Jeśli tak to jakie są Wasze opinie na jej temat?
Nie znam się zupełnie na metodach leczenia, może ktoś wie czy Emobioflox to dobry środek?
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: Nakasha »

Z tego co kojarzę to środek stosowany przy zapaleniu dróg oddechowych i podobno jest dosyć łagodny (ale mogłam coś pokręcić :P).

Jakby ogonek nie chciał pić ze strzykawki leku, możesz mu podać w małej łyżeczce kaszki, gerberka albo jogurtu :)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
veuna
Posty: 6
Rejestracja: czw cze 18, 2009 2:10 pm

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: veuna »

Zanim trafiłam na to forum byłam w ogóle nie uświadomiona na temat szczurzych pupili. Efektem tego był również błąd jaki popełniłam, czyli zakupienie szczurzycy w sklepie zoologicznym ;/ Jak na razie Julka ma się dobrze, poza prychaniem - po przeczytaniu dwóch tematów związanych z tym tematem zaczęłam się martwić -_-...
Czasem prycha mniej, czasem więcej, więc nie wiem czy rzeczywiście powinnam się martwić. Będąc w klatce potrafi prychać przez dłuższą chwilę, ale i później nie prychać, później znowu. Wydaje mi się, że gdyby to były trocinki to ciągle by kichała...Wybaczcie mi być może takie bezsensowne niepokoje, ale bardzo Julkę polubiłam, a że jest moją pierwszą szczurzycą od dłuższego czasu i nie chciałabym, żeby zachorowała. A może kicha sobie i prycha od czasu do czasu bo jest młoda?
Jeszcze jedno pytanie, czy można jej profilaktycznie podać jakieś witaminy? Np. vibovit dla dzieci na wzmocnienie?
Awatar użytkownika
susurrement
Posty: 1957
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: susurrement »

jasne, witaminy są nawet wskazane skoro kicha.
scanomune/beta glukan możesz też podać.
i towarzyszkę doadoptować :-X
ze mną 1+3 szczurze łobuziaki, 3 króliki, jeż, chomik i dwa piesy
za TM 47 kochanych aniołków i 2 króliki [*]
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: [PRZEZIEBIENIE] kichanie, prychanie, katar

Post autor: alken »

Witaminy nie zaszkodzą, ale to kichanie pewnie związane jest ze stresem. Nie mniej jednak musisz ją obserwować i w przypadku jakichś niepokojących objawów (osłabienie, brak apetytu,charczenie, świszczenie, gruchanie- wszelkie dziwne płucno- oskrzelowe odgłosy)natychmiast udać się do weta. Pamiętam, że jak kupiłam moją Myszę to kichała chyba ze dwa miesiące, i to niemalże 24h na dobę, nie kichała tylko gdy spała. Już świra dostawałam od tego 8)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”