[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Freda
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 5:11 pm

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: Freda »

dobry jest również Tribiotic - tylko nie smaruj nim szczurcia zbyt długo - przyspiesza gojenie się strupków.
Swoją drogą - czy szczur może się drapać ot, tak? Rece mi juz opadają, zastrzyki na pasożyty nie pomogły, odstawianie pokarmów alergogennych też, eksperymenty z eliminowaniem poszczegolnych skłaników równiez... Póki co, tylko tribiotic pomaga, ale na kilka dni... Przerobione u obu szczurów, choć nigdy nie miały ze soba kontaktu (drugi kupiony po smierci pierwszego).
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: limba »

Freda.. a ze zmiana sciolki probowalas? Tribotic jest na sterydzie dlatego tez mozliwe ze pomaga, co mogloby swiadczyc o mozliwej alergi.
A kuracja na pasozyty jak dlugo byla prowadzona?
Jasne ze szczurasy ogolnie sie drapia i jest to normalne. Trzeba tylko zauwazyc kiedy staje sie to podejrzane ;) .
Rozumiem ze szczuras sie rani podczas drapania? Czy strupki pojawiaja sie ot tak?
Ostatnio zmieniony pt mar 23, 2007 3:21 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Freda
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 5:11 pm

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: Freda »

Strupy sa efektem drapania się... Przy poprzednim szczurze wet podawal zastzryki przez dwa tyg., ale szczura cięzko to znosiła, dlatego przy tym nie chce przóbować tak inwazyknych metod. Na co mogę zmienić sciółke? Obecnie mamy trociny, sianko niebezpieczne, bo może w oko zranic, a ziemia brudzi.
virall
Posty: 9
Rejestracja: wt paź 10, 2006 5:07 pm

re drapanie

Post autor: virall »

nie wiem czy dobrze umiescilam ten temat ani czy juz taki byl ale mam problem. bo moj szczurek caly czas sie drapie i na calym ciele ma rany .. nie wiem co robic .. czy samo obciecie pazurkow wystarczy? odpowiedzcie



Temat przeniesiony. limba81 mod
Ostatnio zmieniony śr mar 28, 2007 7:06 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RE: drapanie ...

Post autor: krwiopij »

Nie wystarczy. Jeśli szczurek sie drapie, znaczy to, że coś mu dolega. Może być przebiałczony (jeśli karmisz go zbyt dużą ilością mięsa i nabiału), może mieć pasożyty (to najbardziej prawdopodobne) lub jakąś chorobę skóry. Powinnaś zabrać zwierzaka do weterynarza, tylko on określi, w czym leży problem i zaordynuje odpowiednie leczenie.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
virall
Posty: 9
Rejestracja: wt paź 10, 2006 5:07 pm

re:drapanie

Post autor: virall »

juz kiedys bylam z nim u weta ale powiedzial zeby narazie sie tym nie przejmowac .. :/ nie kapuje ...
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: drapanie ...

Post autor: limba »

viral bo niestety wiekszosc wetow nie ma zielonego pojecia o gryzoniach, smutne acz prawdziwe.
Zajrzyj do dzialu weterynarzy moze znajdziesz jakiegos polecanego w swoim miescie.
Szczur koniecznie potrzebuje odpowiedniej diagnozy i opieki lekarskiej.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
ania234
Posty: 219
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 6:24 pm

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: ania234 »

IVA jak nie trociny to co mam kase na inne ale nie wiem co kupic poradz. I jeszcze jak pójde do weta i powiem że chce dostac ivomec to on mi da? Nie powie ze to on mowi co szczur ma ostac juz sama nie wiem :-( pomocy!!!!
Ze mną Wiki i Sensi
W serduszku Dżeki i Lili :*
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: limba »

ania234 w dziale z weterynarzami jest kilku polecanych w Łodzi, udaj sie do ktoregos z nich. Co do sciolki jest wybor, poczytajcie rozne tematy i opinie

Freda: szczerze pierwsze slysze zeby na pasozyty trzeba bylo szczura kluc codziennie przez dwa tygodnie. Zazwyczaj daje sie 2 zastrzyki (zalezy od natezenie pasozytow) w odstepach 10 dniowych.



Tematy o sciolkach:
SCIOLKA:
>>Polecane i nie polecane<<
Cat's Dream
Dako-Art "Eko-sciolka"
Dla 8 szczurow wzwyz..
Granulat ze slomy
Ogolnie o sciolkach
Sciolka bawelniana - No smell
Sianko
Pet Sanit
Podloze kokosowe
Prazenie trocin i siana
Problem ze strupkami
Sciolka z iglakow bez fenoli
Sciolka z kolb kukurydzy
Sciolka bawelniana - No smell
Sianko
Styropian
Torf
Trociny bukowe
Trociny zapachowe
Trujace trociny cedrowe i sosnowe
Trociny cedrowe, sosnowe ect.
Uwaga na trociny
Zwirki dla kotow (Benek, Cats' Best itp)
Zwirek Higieniczny
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
fenek11
Posty: 134
Rejestracja: pt lut 02, 2007 1:04 pm

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: fenek11 »

emre-szczuromaniak przypuszczam ze to moze byc swierzb obesrwoj uszy i ogon szczurasa wrazie jakby sie pojawili jakies strupki to koniecznie do weta.
Freda
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 5:11 pm

RE: Ciągłe drapanie się mojego szczura

Post autor: Freda »

Tak też myslałam, a jednak tak wygladała terapia mojego szczura na rzekomy świerzb... Potem u innego weta diagnoza brzmiała :alergia pokarmowa, bo strupki pojawiały się w okolicy pasa barkowego i na grzbiecie. Tym razem były chyab 2 zastrzyki, ale nie dały nic...
Zmieniłam sciółkę na żwirek dla kotów, czekam na efekty :)
fiona.22
Posty: 23
Rejestracja: ndz maja 20, 2007 3:00 pm

alergia

Post autor: fiona.22 »

Moja szczurka miała też takie objawy. Kichanie (jakby czkawka), rozdrapywała okolice głowy i karku. Jestem zła na weta ponieważ, zamiast zastanowic się co moze być przyczyną rozdrzpywania, ładowali w nia zastrzyki. A drapała sie naprawdę bardzo mocno, strupek na plecach, miał ok 3 cm, i dokonała tego w ciągu mojej godzinnej nieobecności w domu. Nie wiedziałam co robić, pobiegłam do weta i mała dostała jakiś steryd. Podejrzewali początkowo pasożyty potem stwierdzili, że pewnie ja przeziębiłam a o alergii nawet nie wspomnieli. Objawy ustapiły, drapała sie ale nie tak mocno jak dotychczas. Niestety już nie zyje... miała guza za przednia łapka, który okazał się być nowotworem złośliwym. Biedulka miała dopiero 2 lata. Mam jeszcze jedna szczurkę, ta na szczescie zdrowiutka, też na 2 lata. Może ktos wie, jak zidentyfikować źródło uczulenia. Próbowałam wykluczac po koleji rózne pokarmy ale nic nie zauważyłam. Może jakieś testy można ogonkowi zrobić?? Poprzedni szczurek też miał alergie.
A teraz troche nie na temat, moze ktoś z forum hoduje szczurki. Chciałabym nabyć odoniastego (albo dwa), klatka już czeka. Nie chcem juz kupować śmierdziuszka w zoologu. Biedaki zarobaczone, chore. Szkoda mi tych ogonków ale wolałabym szczurka od kogoś zaufanego.
Piter
Posty: 328
Rejestracja: sob wrz 23, 2006 8:05 am
Lokalizacja: Olsztyn\Bytów

RE: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Piter »

testy alergiczne które są dostępne kosztują koszmarnie drogo i nie wiem jak jest z ich wiarygodnością dla szczurków, a alergia zazwyczaj jest trudna do identyfikacji, gdyby to faktycznie była alergia to steryd momentalnie powstrzymać jej objawy, chyba że strupek był już tak duży że sama jego obecność skłaniałą ogoniastą do drapania go, w innym przypadku możesz mieć jeszcze do czynienia z pasożytami albo drapaniem pod wpływem stresu, pierwsze zwalczasz preparatami a drugie hmm, relanium dla szczurka to niejaki problem ale niestety tylko psychotropy
wracając do alergii wiem że w olsztynie można zrobić testy alergiczne dla zwierząt, ale z tego co pamiętam to przede wszystkim pyłki i sierść, jak będę gdzieś w okolicy polikliniki to się dowiem
fiona.22
Posty: 23
Rejestracja: ndz maja 20, 2007 3:00 pm

RE: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: fiona.22 »

Ten steryd pomógł, przestała się drapać, strupek sie zagoił. na zastrzyki przeciw pasożytam, który był podany na pierwszej wizycie dziwnie zareagowała. Wystapiły u niej objawy neurologiczne. Nie mogła utrzymać równowagi, nic nie mogła w łapkach utrzymać, spadła z piętra. Musiałam ją przenieść do takiej małej klatki, żeby sobie krzywdy nie zrobiła. Wtedy dostawała jakieś leki, które miały cofnąć te zaburzenia. I wtedy dopiedo dostała ten steryd, lekarka stwierdziła, że pasożytów nie miała. Ona miestety już nie zyje, miała nowotwór złaśliwy. Ale bede wdzięczna jeśli dowiesz się czegos na temat tych badań. Wolałabym zapłacić kasę i wiedzieć na co jest zwierzaczek uczulony. Łatwiej i lepiej unikać alergenu (jeśli się oczywiście da) niz ładować sterydy w ciemno, bo w sumie "moja lekarka" (była, więcej tam nie pójde z żadnym zwierzakiem) stwierdziła że to alergia tylko na podstawie objawów. Szczurek to nie pies czy kot i większośc wetów niestety olewa je.
Zanim wezmę kolejnego szcurka musze sie jak najwięcej na temat alergii dowiedzieć, bo nie wiadomo czy sytuacja sie nie powtórzy. Może ktoś moze mi polecić jakąś fachową literature na ten temat.
ja_agata
Posty: 23
Rejestracja: pn kwie 16, 2007 9:19 pm

RE: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: ja_agata »

przyjechał dziś do mnie nowy szczurek:) niestety zauważylam, że mała jest pogryziona i ma strupki(widaćm, że sama się pogryzła) pobiegłam szybko do weta, ten stwierdził, że to "wszoły"(chyba nie przekręciłam) i zaserwaweał jej kropelki: "SPOT ON dla kotów przeciwko pchłom i kleszczom", zawieta to fipronil- czy myślicie, że to może w ogóle pomóc? mała rzeczywiście przestała się ciągle myć(robiła to naprawdę częśćiej, niż inne szczurki), ze strupkami sobię poradzę, dzięki radom z tego tematu, ale co sądzicie o tym leku?! bo ja mam mieszane uczucia:/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”