[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ausaya
Posty: 1183
Rejestracja: czw cze 28, 2007 4:47 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: co to jest?

Post autor: Ausaya »

To najprawdopodobniej jakies uczulenie. Jaka ściółkę ma twoj szczurek? Poza tym w czym kapiesz ogonka? Ogolnie nie powinienes go kapac ot tak zeby ladnie wygladal. Kapiel dla szczura to ostatecznosc jak juz na prawde sie bardzo ubrudza, poza tym to wielki stres dla niego. One same swietnie potrafia zadbac o higiene, pewnie zauwazyles jak czesto czysci sobie futerko...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: co to jest?

Post autor: krwiopij »

Jestem bliska pewności, że to pasożyty. Skórne pasożyty wcale nie muszą powodować ogólnego osłabienia, za to powodują świąd i, co za tym idzie, strupki najczęściej w okolicach szyi, barków, pupy. Często nie widać ich prawie gołym okiem. Szczur nabawić się ich może bardzo łatwo, np. przez kontakt z trocinami czy siankiem, w których były jajeczka. Zdecydowanie radzę wizytę u weterynarza. On może potwierdzić moje przypuszczenia (lub stwierdzić inne źródło problemów) i rozpocząć właściwe leczenie. Jeśli to jednak pasożyty, to czeka Cię dokładne sprzątanie wszystkich miejsc, w których był szczurek, mycie jego klatki i 2-3 wizyty w weta w celu przeprowadzenia całego cyklu leczenia.

Pamiętaj, że szczurom raczej nie podaje się popularnego preparatu Frontline. Lepiej podać iwermektynę - w podskórnym zastrzyku lub zewnętrznie zakroplić na skórę na karku.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
misiekspox
Posty: 2
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 4:41 pm

Re: co to jest?

Post autor: misiekspox »

Co do ściółki to zwykłe trociny od stolarza ( wczesniejszy szczur tez miał takie i nic nie było). No to będę musiał poszukac w okolicy weterynarza co się tym zajmuje, a jeżeli nie znajde co radzicie na własną ręke? czyms smarowac? albo czyms posmarowac na alkoholu? nie mam pojecia :( ;p
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: co to jest?

Post autor: krwiopij »

Skąd jesteś? Może możemy doradzić Ci jakiegoś znającego się na szczurach weterynarza. Niestety obawiam się, że bez pomocy specjalisty się nie obejdzie. Nie mamy nawet pewności, co dolega Twojemu szczurkowi, a jego zdrowie nie jest polem do eksperymentowania. Osobiście nie ryzykowałabym żanych środków kupionych w sklepie zoologicznym, tylko zabrałabym ogona do weta.

Co do trocin, to coż, wystarczyło, że raz jakieś pasożyty były i już szczur ma problem. Pewniejszą ściółką jest jednak np. żwirek dla kotów. Do tego na dłużej wystarcza i pochłania wilgoć i zapach. Ja zdecydowanie wolę go od trocin. :) Trzeba tylko szczurkowi zapewnić jakieś zwykłe półeczki i wygodne miejsce do spania.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
vet_p
Posty: 5
Rejestracja: sob lis 08, 2008 3:25 pm

Alergia

Post autor: vet_p »

No więc na początku chciałabym się z Wami wszystkimi przywitać ;D Jestem tutaj nowa i od 14 października jestem szczęśliwą posiadaczką szczurka Aleksandra ;)) Wszystko było ok. Do pewnego momentu. Jakieś 2 tyg. temu zauważyłam, że ogonek coraz częściej się drapie. Później pojawiły się strupki. Było coraz gorzej. Wybrałam się więc do weta u którego mam praktyki. Okazało się, że szczurek może mieć alergię na trociny. Po badaniach wykluczone zostały pasożyty. Alex dostał Oxycort w sprayu. Pryskam 3 razy dziennie ( dodam że proste to to nie jest) i wydaje mi się, że jest poprawa. Zamieniłam trociny na papierowe ręczniki, a następnie na granulat "pinio", który wchłania siśki i zatrzymuje specyficzny zapaszek wewnątrz ;D Ostatnio jednak przeczytałam, że Oxycort może doprowadzić do grzybicy, a wet powiedział, że gdy po tym preparacie nie będzie poprawy, to mamy do czynienia z grzybicą właśnie. ??? Teraz sama nie wiem. Myślę, że jest znaczna poprawa. Ogonek nie drapie się, nie ma nowych ran, a stare są wysuszone i pomału się goją. Miał ktos z Was podobny problem? Jak to się skończyło?

Przeniesione i połączone z istniejącym tematem.
Temat o Oxycorcie: KLIK. /Agata
martucha1991
Posty: 171
Rejestracja: pt cze 27, 2008 8:34 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: martucha1991 »

U mojego Burbona jakiś czas temu zauważyłam strupki rozrzucone po całym ciele, teraz gdy trochę je rozdrapał, ma czerwone plamy na sierści w niektórych miejscach. Uczulenie na białko raczej wykluczam, rzadko daję mu wysokobiałkowe produkty, bo jest trochę gruby, więc poza suchą karmą dostaje przeważnie tylko owoce i warzywa.
Druga sprawa to Rudzielec. Byłam z nią u weta jakieś 3 tygodnie temu, bo wydrapała sobie trochę sierści na lewym boczku. Wet stwierdził, że to pasożyty i dał jakiś preparat do smarowania tego miejsca. Niestety nie wiem co to było. Wcześniej na tym łysym miejscu było parę małych strupków, ale zniknęły. Skóra jest cały czas łysa, myślę, że miesiąc(jak nie więcej) będzie na pewno. Nie ma żadnej zmiany od tamtego czasu, łysy placek ani się nie powiększa, ani nie zarasta.
Z trzecim szczurkiem nic się nie dzieje, ma ładną sierśc i żadnych strupków.
Mam nadzieję, że coś mi poradzicie :)
ze mną: Nano i Piko ;)
za TM: Kropka, Rudzielec, Burbon, Gwiazdka, Czarek, Whisky, Ząbek, Zadzior, Zawias, Spidi, Imbir, Goździk, Karolinek, Gruby, Rocky, Cynamon, Rambo
rudka
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 20, 2007 5:32 pm

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: rudka »

piszę dlatego że objawy mojego szczurka są podobne do waszych wypowiedzi. właśnie mój szczuruś dostał takie ciemne strupki na lopatkach, szyji i w tym miejscu traci sierść. jego skóra jest właśnie taka pomarańczowa. mój poprzedni szczurek tez tak miał. Bardzo się o niego martwię. nie mam tutaj w poblirzu weta ktory by mi pomógł więc licze na Was. widze ze macie podobne doświadczenia. czytałam gdzieś ze to roztocza czy to mozliwe? co mam zrobic? pomóżcie
Sheeruun
Posty: 1880
Rejestracja: śr paź 01, 2008 8:46 pm
Lokalizacja: Suwałki

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Sheeruun »

Nie chce zaśmiecać forum nowym tematem, dlatego piszę tutaj (odkopując temat przy okazji xD).
Czy są jakieś leki, które można podawać w przypadku alergii? Najgorsze jest to, że nawet nie jestem pewien na co.. prawdopodobnie jakiś składnik pożywienia - od jakiegoś czasu jedzą tylko karmę, ale nic to nie daje - jak się drapali, tak się nadal drapią, a Aki ma cały pyszczek i szyję w strupach.. Może jakiś składnik karmy na to wpływa - teraz z Timy zmieniłem na Prestige Rat Nature od Versele Lagi. Zobaczymy jak to będzie.
U weta najprawdopodobniej dostaliby zastrzyki..co równa się często martwicy - Aleks miał już tyle martwic (on to w ogóle pechowiec jest, jak nie zakupienie go dla węża, to ostre zapalenie płuc z okropnymi dusznościami - niewiele go od śmierci dzieliło, ostatnio dwa kilkutygodniowe zapalenia płuc z okropnym charczeniem..musiał dostawać zastrzyki na odwodnienie, miał tyle płynu w płucach), ze aż dziw, że nie jest jeszcze fuzzem :D kilka łysinek mu zostało..
Także wolałbym podać im coś sam, doustnie.. jak nic takiego sprawdzonego nie ma - pójdziemy do weta, najwyżej będziemy leczyć martwice ::)
Trzeba by sie też dowiedzieć na co to uczulenie - kiedyś po podaniu np. mięsa zaczynali się drapać. Jak siedzieli na trocinach była kichawka - więc teraz mają Pinio.
Świerzb to też na sto procent nie jest - kilka razy przez to przechodziliśmy i wiem jak to wygląda :P
Stworzenie bezszczurowe.

Byli ze mną: Japek, Siergiej, Matt, Vincent, Ciel, Gacek, Dorian, Hiroki, Kiwi, Kokos
Odeszli za TM: Aki, Aleksander, Sky, Artemis, Szuflad, Pendrive, Hiroki
Diabeł - gdzieś tam..
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: zalbi »

pinio też pyli - wiem, bo jak miałam to sie ja dusiłam jak porąbana.

niestety sam nic nie zdziałasz, najlepiej isc do weta. niekoniecznie muszą dostawac zastrzyki - moje szczury, jezeli maja skłonnosc do martwic, dostaja leki dopyszcznie + osłona do antybiotyku.

a takie strupki drażnią.

sam możesz kupic neomycynę i tym smarowac strupki - należy wyciąc/przyciąc siersc w miejscu, gdzie są strupki i smarowac. ja smarowałam jakos dwa/trzy razy dziennie. przez tydzien. ylko nie wiem, czy neomycyna nie jest przypadkiem na receptę.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Sheeruun
Posty: 1880
Rejestracja: śr paź 01, 2008 8:46 pm
Lokalizacja: Suwałki

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Sheeruun »

Weterynarka twierdzi, że jest to alergia na pokarm.
I mamy teraz problem - jaką karmę chłopcom kupić? Drapali się jak mieliśmy Timę, zmieniłem na Rat Nature.. ale też to samo. Aktualnie są na samym chlebie i warzywach - a ja myślę, na co im tą karmę zmienić.. Może jakiś granulat byłby dobry...
Stworzenie bezszczurowe.

Byli ze mną: Japek, Siergiej, Matt, Vincent, Ciel, Gacek, Dorian, Hiroki, Kiwi, Kokos
Odeszli za TM: Aki, Aleksander, Sky, Artemis, Szuflad, Pendrive, Hiroki
Diabeł - gdzieś tam..
lolik721
Posty: 23
Rejestracja: ndz mar 21, 2010 12:27 am

Dziwne objawy

Post autor: lolik721 »

Elo wszystkim na wstepie dodam że jestem nowy i mam nadzieje że w dobrym dziale pisze... :)
Więc zacznę od tego że Halinę mam od jakiś 2 miesięcy no i na początku fajnie było ale ostatnio zauważyłem że się strasznie drapie wszędzie no i tak patrzyłem na forum i powykreślałem kilka rzeczy nie ma świerzbu bo nic na sierśći nie ma nie wiem też czy czasami nie jest uczulona na trociny... hm ale ma apetyt i w ogóle.. no ale to drapanie... i kicha też dużo.
a i tez mam pytanie z innej beczki bo nie chcę nowego tematu zakładać czy np jeśli chciałbym jeszcze jednego szczura to lepiej żeby to była samica czy samiec ja bym stawiał na samice bo nie chce małych a nie mam kasy żeby kastrować nie mam tez niczego innego żeby trzymać je osobno no a mam wielkie akwarium nie chce żeby moja Halina sama siedziała i teraz może podpowiecie co wybrać jego"" czy ją""?? i mam nadzieje że odpowiecie na moje pierwszy pytanie :))
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Dziwne objawy

Post autor: lavena »

Po pierwsze napisz tego posta jeszcze raz, tym razem po polsku i spokojnie bo w tym słowotoku ciężko jakiś sens wyłapać. Jest też coś takiego jak przecinki. Polecam czytanie książek.

Zamiast patrzeć na forum, zacznij czytać forum bo w co drugim temacie jest tłuczone o tym że zawsze trzyma się stadko jednopłciowe. Jak chcesz sprawdzić czy ma uczulenie na trociny to je zmień na inna ściółkę. A najlepiej idź do weta bo skoro kicha to może być podziębiona. No i to nieszczęsne akwarium...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwne objawy

Post autor: Paul_Julian »

Samica+samica.
Nie trzymaj szczura w akwarium! Tam nie ma zadnej wentylacji, smród siuśków sie nie ulatnia , z tego łatwo może powstać jakieś choróbsko dróg oddechowych.
Trociny wymień na reczniczki papierowe , albo zwirek. Trociny bardzo często uczulają i pylą .
Co do zdrówka Halinki, to trudno powiedziec , co moze być przyczyną . Najlepiej jak pójdziesz do szczurzego weta . Jesli HAlinkę kupiłes w sklepie , to jest wysoka szansa , ze ma jakies pasozyty.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lolik721
Posty: 23
Rejestracja: ndz mar 21, 2010 12:27 am

Re: Dziwne objawy

Post autor: lolik721 »

Dokładnie Halinę kupiłem w sklepie.. No a co do akwarium jest spore i ciągle jest otwarte na oścież ona jedynie wychodzi na pokrywę daleko nie odchodzi . No i zmieniam często ściółkę . nie wiem może spróbuje z sianem...?? Albo te ręczniki a dużo ich tam narwać? bo nie wiem ..?? i mówicie żeby samice kupić tak?? nie samca tylko samice , to bym miał 2 samice mam nadzieję że się nie pogryzą... xD
klimejszyn
Posty: 8060
Rejestracja: sob sie 08, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Dziwne objawy

Post autor: klimejszyn »

nie w tym rzecz, czy akwarium małe czy duże. szczurów nie wolno w nich trzymać, bo jest zła cyrkulacja powietrza, a poza tym szczury potrzebują się wspinać, gdzie po ścianach akwarium nie ma jak.
a szczurkę nie kupić, tylko zaadoptować z forum.
sianka nie próbuj, bo ono szybko gnije i można tym tylko dowalić. zarówno siano i trociny wywal, a ściółkę kup porządniejszą.
bez szczurków...
ze mną 2 króliki, 3 szynszyle, 3 świnki morskie, 2 psy, kot, kogut.
za TM: 45 szczurzych duszyczek..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”