[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Dziwne objawy

Post autor: nausicaa »

też uważam, że nawet taka mniejsza klatka jest lepsza niż akwarium, szczególnie, że szczurki sklepowe są bardzo podatne na choroby układu oddechowego, stąd być może to kichanie.

jako ściólkę polecam żwirek drewniany np. taki :http://www.allegro.pl/item897841653_hil ... owosc.html, ja używałam też szmatek np starych koszulek, ręczników i pociętej pościeli, które dość często musiałam prać.

a o łączeniu szczurków poszukaj w innych dziale, jest dośc dużo o tym napisane:)i spraw małej towarzyszkę czym prędzej:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
lolik721
Posty: 23
Rejestracja: ndz mar 21, 2010 12:27 am

Re: Dziwne objawy

Post autor: lolik721 »

No spoko tylko że ja nie mam klatki , tzn mam ale Halina tam biegać nie będzie mogła jeszcze by doszła nowa szczurka...
Na razie zostanę przy akwarium.. A czemu mam nie kupować tylko ze strony adoptować?
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Dziwne objawy

Post autor: lavena »

No niestety jak chcesz trzymać zwierzątko to musisz mu zapewnić odpowiednie warunki.
Wszystko jest na forum, także to dlaczego lepiej adoptować. Czytaj!
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwne objawy

Post autor: Paul_Julian »

lolik721 pisze:No spoko tylko że ja nie mam klatki , tzn mam ale Halina tam biegać nie będzie mogła jeszcze by doszła nowa szczurka...
Na razie zostanę przy akwarium.. A czemu mam nie kupować tylko ze strony adoptować?
Po krótce ? Dlatego, ze trzymane w podłych warunkach bardzo szybko umierają. Nikt o nie nie dba, rozmnazane są miedzy sobą i maja wady genetyczne. Dodatkowo niemal zawsze gratis do szczura dostaniesz pasozyty. Albo dostaniesz zaciążoną samicę , bo nikt nie rozdzieli wg płci. Albo samca zamiast samicy.
Niedawno Michalinie umarła labinka ze sklepu. Nacieszyła się maleństwem moze tydzien ?

Akwarium jest otwarte , ale tylko z góry. W ścianach nie ma dziur, więc się nie nadaje. Poza tym nie ma jak doczepić hamaczków , nei da się wspinac i wogole :(

Zajrzyj na dział klatek , tam sa porady gdzie tanio kupić klatkę , żeby nie była ze sklepu(bo tam drogo). Zajrzyj tez koniecznie w temat żwirków. I w temat łączenia i oswajania. Dopiero wtedy zdecyduj sie na kolezankę dla Halinki. Jesli wszystko zrobisz poprawnie (łączenie ) to sie nie pogryzą . Nie mozna tak po prostu wrzucic dwóch szczurków do jednej klatki , bo to rzadko dobrze sie konczy .

Podaj jakie wymiary ma Twoje akwarium i klatka.
Na razie wychodzi na pokrywę, ale niedługo będzie dalej wędrować :D Reczniczków jej narwij dośc sporo ( np 1/4 rolki ) . ja tyle daję na 4 szczurki. Ona już sobie sama to porwie i pogniecie i poupycha :) łatwiej wtedy wyrzucic zasikany reczniczek.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
MOniek90
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 17, 2010 10:12 pm

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: MOniek90 »

witam :) mam szczurka od 1,5 miesiąca a on od poczatku kicha i się drapie. Na początku byłam u weterynarza bo myślałam że to przeziębienie ale zastrzyki nie pomogły wiec dałam sobie spokój, pomyślałam więc że to pewnie uczulenie na ściółkę i zaczęłam zmieniac, najpierw miała żwirek z pigwy, później sianko a teraz trocinki i cały czas ma takie same objawy;/ tak myślę że to pewnie alergia pokarmowa, tylko teraz jak sie dowiedzieć na co..? czy są jakeś pokarmy na ktore szczurki są najczęściej uczulone...?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Paul_Julian »

Na poczatek wywal trociny, sianko i trocinki są uczulające. I moga tam być pasozyty. Zamiast trocin daj szcurkowi papierowe reczniki. Sprawdz siersc czy nie ma pasozytów , strupków, i czy jest gładka i lsniąca.

Czy wiesz jakie zastrzyki dostał szczurek ? 1.5 miesieczny to jeszcze kajtek . Dziwne , ze wet podał zastrzyki po samym tylko kichaniu ....Szczerze, to trochę niepokojące, to jak z armaty strzelać do komara . No chyba , ze coś wyszło po osłuchu, ale to też lepiej zacząć od syropku.

Czy oprócz kichania jeszcze są inne objawy ? Np , "krew" na nosku, zmierzwienie siersci, zmiana humoru , wyrazny smutek ? Brak humoru moze być tez spowodowany brakiem towarzysza (ale widziałem, ze już czekasz na kumpla :D ) , ale taka zmiana "z dnia na dzien" moze być niepojąca.

Najpierw zobacz czy bedzie poprawa po usunieciu trocin. Oczywiscie , przedtem wyszoruj klatkę. Mozesz zawiesic mokre szmatki na klatce -nawilzą powietrze.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
lola900
Posty: 235
Rejestracja: wt sty 19, 2010 6:21 pm

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: lola900 »

Moje szczurki kichają i mają porfine.Wczoraj zamiast żwirku dałam im papier toaletowy.Dostają wibowit.Co jeszcze mogę im dać?Czy mam iść do weterynarza?Pomożecie?Plosie....
Zara, Roxi, Maja, -czyli moje maleństwa ♥♥♥
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Paul_Julian »

Jak nie przejdzie za kilka dni - lub się pogorszy, to idz do weta. Mozliwe , ze kichały tylko na zwirek :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
MOniek90
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 17, 2010 10:12 pm

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: MOniek90 »

trocinek jeszcze nie usunęłam, zaczęłam selekcjonować karmę... na pierwszy raz dałam jej taki zielony granulat (wygląda jak zmielona trawa) i kukurydzę. dodatkowo jeszcze dostała wiązkę świeżej trawki. za pare godzin zauważyłam krew na nosku, przestraszyłam sie i szybko wyrzuciłam trawe i tą karmę, teraz daje jej znowu całą mieszankę (wybierając to zielone) ale ona nadal kicha;/ sierść jest zmierrzwiona i zauważyłam że ma strupki.. (co do smarowania - nawet nie ma szans - Zośka to taka wiercipięta że nic sobie nie da zrobic;/)

weterynarz jej nie osuchiwał... popatrzył tylko na nosek, stwierdził że rzeczywiście ma katar i podał zastrzyk;/
MOniek90
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 17, 2010 10:12 pm

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: MOniek90 »

aha.. jak ją kupiłam to miała koło 2 miesięcy wiec teaz bedzie miała koło 4 ;)
qpczyk
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 24, 2010 11:56 am

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: qpczyk »

Witam.

Moja Fredka ma ranki, prycha i chowa sie i ucieka. Czasem tez nie lekko ugryzie.

Co jej moze byc?

dodem ze jeszcze nie obcinalem jej paznoki.


pozdrawiam
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: syntonia »

Jak długo ją masz? Jakiej ściółki używasz?
To może być uczulenie na jakieś jedzonko albo ściółkę. Jak masz trociny to szybko zmień na jakiś żwirek. Jak masz ją krótko to mogła przynieść jakieś pasożyty albo świerzb. Przejrzyj dokładnie sierść i zobacz czy nie ma robaczków albo takich grudek. Niewykluczone też, że to wina za długich paznokci, dlatego najlepiej przejść się do weta i niech to oceni fachowym okiem ;) Przyczyną strupków może być jakaś poważniejsza choroba skóry albo zwykłe zadrapanie dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
qpczyk
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 24, 2010 11:56 am

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: qpczyk »

mam ja od wakacji. uzywam trocin a w poniedzialek kupie zwirek. szczurek je tylko sucha karme nie raz tylko jakies smakolyki.

a i nie kupilem jej w sklepie.
Awatar użytkownika
karolaina
Posty: 74
Rejestracja: czw lip 26, 2012 4:38 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: karolaina »

odkopuję temat, bo chyba nie ma sensu zakładać nowego.

od 4 miesięcy mam 2 adoptowane szczurcie. od kilku tygodni zauważyłam, że zdarza im się kichnąć od czasu do czasu, trochę się też drapią, ale nie mają żadnych strupek czy ran, także żadnych wycieków z noska czy oczek.
byłam u weterynarza, zbadał szczurki, powiedział, że nie ma sensu dawać żadnego antybiotyku czy leków, bo to prawdopodobnie alergia. i teraz mam dylemat na co.
do jedzenia dostają suchą karmę - beaphar wymieszaną z resztką megan, na obiadek zazwyczaj świeże warzywa lub owoce, od czasu do czasu gerberka lub coś ugotowango na parze. z tym, że nic nie podawałam tak non-stop, żeby mogły spowodować alergię.
od początku mają żwirek dla kotów(naczytałam się o siankach i trocinach, więc postanowiłam z nich nie korzystać). najpierw drewniany, teraz mają taki a'la grubszy piasek(chyba benitowy).
stawiam albo na ściółkę albo na hamaczki i mebelki, bo piorę je w zwykłym proszku i płynie do płukania...
póki co zamówiłam inne żarcie, żwirek drewniany pinio, bo wyaje mi się, że jak był to nie kichały(chociaż być może nie zauważyłam), kuwetkę narożną, żeby nie musiały szczurki non stop biegać po tym żwirku(klatka jest dość duża) i zastanawiam się w czym prać hamaczki... może w płynie do kąpieli dla dzieci??
a może jednak szukać dalej i udać się do innego weterynarza? chcąc oszczędzić stresu zwierzakom i ze względu na panujące teraz temperatury poszłam do najbliższego weterynarza, który głównie zajmuje się psami i kotami(chociaż był też w polecanych na jednym z forum o świnach morskich)...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Paul_Julian »

Na razie je daj na papierowe ręczniczki i hamaczki pierz w płynie dla dzieci (ja swoje piorę w Ludwiku pomaranczowym ręcznie). No i zobacz czy sie poprawi.
Żwirek nakładaj miseczką/łopatką , bo wtedy pył nie fruwa i nie drażni nosków. Bardzo możliwe , ze nic im nie jest-człowiek tez sobie kichnie od czasu do czasu, a drapanie to tez normalka. Chyba , ze zaczynają sie bardzo nachalnie drapać i zaczyna im to przeszkadzać ( np. jedzą i przestają, żeby sie podrapać ).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”