KOSZTY utrzymania szczura

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: tamiska »

Tylko tego podaje sie kropelke w naglych wypadkach. Mojemu szczurowi po pogryzieniu robil sie ropien, a ja nie wiedzialam, ale widac bylo ze go cos boli i to mu pomagalo :)
Awatar użytkownika
Sunia01
Posty: 201
Rejestracja: pn lip 13, 2009 7:36 am
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Sunia01 »

Jeżeli kogoś stać oczywiste, że wydaje duże pieniądze. Tanio wcale nie znaczy źle. Może przesadziłam z tym 10 zł, bo trociny Chipsy kosztują prawie 10. Ale ziarenka kupuje zwykłe na wage, ponieważ Dzinger zdecydowanie woli solidne jedzenie;p Od małego u 'hodowcy' jadła tylko psią karme;/ Dopiero u mnie poznała inne smaki. Ale ziarenka rusza z wielką niechęcią. Aha i to nie dlatego, że są tanie. Początkowo mieszkałyśmy u mojego chłopaka, który kupuje swojemu szczurasowi drogą karme i moja mała też nie chciałą jej ruszać.
Dzingerek - cztery tupoczące człap-człapki potrafią sprawić radość...
Awatar użytkownika
Sunia01
Posty: 201
Rejestracja: pn lip 13, 2009 7:36 am
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Sunia01 »

Aha to, że miesięcznie koszty utrzymania mojeog szczuraska nie są za wysokie, nie oznacza, ze oszczędzam na jego zdrowiu. Pisałam w innym poście, że Dzinger była dość poważnie chora na drogi oddechowe. I nie powiem, że leczenie było tanie, ale ważne, że skuteczne.
Dzingerek - cztery tupoczące człap-człapki potrafią sprawić radość...
Awatar użytkownika
pin3ska
Posty: 3006
Rejestracja: sob maja 10, 2008 4:26 pm

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: pin3ska »

tamiska pisze:Tylko tego podaje sie kropelke w naglych wypadkach. Mojemu szczurowi po pogryzieniu robil sie ropien, a ja nie wiedzialam, ale widac bylo ze go cos boli i to mu pomagalo :)
Ten panadol to jak sie dawkuje w zaleznosci od wagi?
Bazarek: szczurkowe rzeczy, ciuszki, biżuteria, książki... Zapraszam :)

“...Widzi pan, perfumy powinny być jak wymierzony policzek, żeby nie zastanawiać się godzinami czy one pachną, czy nie. "(Coco Chanel)
Awatar użytkownika
tamiska
Posty: 696
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:34 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: tamiska »

Tak. Na ulotce pisze :) Wystarczy przeliczyc. Tylko musi byc dla dzieci, ale ja to w miare mozliwosci rzadko uzywam. Jak widze, ze cos powaznego szczurka boli, albo lapie go powazne przeziebienie i jest oslabiony, a jest noc czy swieta to wtedy dam mu kropelke na lyzeczce. Po wizycie u weta tego sie nie podaje, bo zwykle szczuras dostaje to co trzeba :)

Sunia karma na wage nie jest dobra dla szczurow, bo jest zle zbilansowana. Szczur oprocz podstawowej karmy powinien dostawac warzywa, owoce, kolby, smakolyki, sepie, od czasu do czasu gerbery oraz inne rzeczy.

Jesli nie stac Cie aby w pelni zapewnic szczurkowi to co potrzeba to powinnas sie zastanowic przed jego kupnem. Poza tym szczurek powinien miec kolege tej samej plci.
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Nakasha »

Można szukać w internetowych sklepach promocji i okazji - np. można kupić Versele Laga Rat Nature w opakowaniach 3 kg za ok. 30 zł :) lub dużą ilość trocin chipsi mais. Niestety w zoologach jest drogo, więc bardzo polecam kupowanie w sklepach internetowych - są tam czasem naprawdę fajne okazje :) albo bezpośrednio w hurtowni :)

Mi miesięcznie tylko na moje stado (nie licząc tymczasów i samców na kryciu) schodzi ok. 13-14 kg podstawowej, suchej karmy. Żwirek typu drewniane kołeczki kupuję w Carrefourze, jest w miarę dobry i tani, a idzie mi tego 6 opakowań na jedną wymianę, a wymieniam co 6 dni. Mieszam te kołeczki z trocinami Chipsi.

No i weterynarz... u niego to praktycznie co miesiąc zostawiałam jakieś 300 zł. Teraz jak stado mi się odmłodziło ( :( ), to pewnie będzie mniej wydatków na weta...

I zdecydowanie nie powinno się oszczędzać na swoim ukochanym zwierzęciu - przecież one zasługują na wszystko, co najlepsze :) :) i bardzo ciężko jest samodzielnie odpowiednio zbilansować karmę i w dodatku upilnować, aby szczuty to wszystko zjadły...
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Izold »

Sunia01 pisze:Aha to, że miesięcznie koszty utrzymania mojeog szczuraska nie są za wysokie, nie oznacza, ze oszczędzam na jego zdrowiu. Pisałam w innym poście, że Dzinger była dość poważnie chora na drogi oddechowe. I nie powiem, że leczenie było tanie, ale ważne, że skuteczne.
A teraz oszczędzasz na karmie.
Też kupowałam Vitapol do czasu kiedy Wirus i Kwasek zaparli się na żarcie.W OGÓLE nie chcieli jeść.
A kiedy dawałam makaron i nawet ZWYKŁĄ sałatę to zżerali.Karma im po prostu obrzydła.
Lepsze jest Versele Laga -kupiłam i mogę polecić,bo miseczka jest puściutka u każdego. :)
Poczytałam też artykuły o Vitapolu i oto co tam może się znaleźć : Sztuczne barwniki,barwione pieczywo, zgniły słonecznik. (źródło:artykuł jakiś tam,podany przez Wujka Google.)
Pomyśl sobie że ty musisz jeść takie świnstwo :-\

Też kupowałam na wagę,ale właśnie też czytałam że ta karma nie jest odpowiednia dla szczurka.
Kup albo Versele Laga,albo Rat complete - nawet moje niejadki się przekonały (do rat complete mniej, poprzednio ją kupiłąm i zostałam olana,a potem zostawiłam w misce i jedli,z własną mieszanką schodzi lepiej. więc Lepsze to Versele Laga,ładnie wygląda i przyjemnie pachnie.),moze i jest drogie ale dla kogoś kto woli żeby szczur był zdrowy,najedzony i nie miał niedoboru witamin jest to niska cena.
szczurek musi mieć też coś innego do jedzenia niż suche, i to z lodowki (To to samo co ty byś jadła np zupe pomidorową na śniadanie,obiad,kolacje i może czasem byś dostała jabłko,albo chleba.)
Chodzi o kolby, rollsy, snacki, ciastka.Dobre produkty ma Vitakraft (BonBinos - jedzą aż ogony im się trzęsa. ;) ) albo Crock Versele Laga - troszkę drogie (sama się przeraziłam!) ale warte swojej ceny,bo zaczęły już przybiegać na zawołanie,byleby tylko dostać coś dobrego.
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Nina »

Jeśli już chcesz oszczędzać na karmie, to rób ją sama. Wszystko do kupienia nawet na wage (pszenica, owies, kukurydza, słonecznik, dynia - jako podstawa) i do tego co tylko wpadnie do głowy (płatki owsiane, makaron, zioła, ryż, itp, itd)


W ciągu 3 tygodni wydałam na weta ok. 300zł - na 4 szczury. W ciągu najbliższego tygodnia dojdzie kolejne 200zł- na 2 szczury. Mam nadzieje, że obejdzie sie bez dodatkowych atrakcji bo wysiąde nie tyle z budżetem, co psychicznie :P

Musze w końcu dokładnie podsumować ile miesięcznie wydaje na szczury, ale to dopiero przy nowej paczce karmy, jak już przestawie całe stado na granulat :)
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
Sunia01
Posty: 201
Rejestracja: pn lip 13, 2009 7:36 am
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Sunia01 »

tamiska - w dziale podaj łape napisałam dlaczego moja szczura jest sama- przeczytaj zanim zbesztasz, że szczur jest samotny.

Nie chodzi o to, że chcę zaoszczędzić na karmie, tylko moja poprostu nie chce jeść ziarenek;/ Więc podaje jej inne zdrowe rzeczy i urozmaicam jej diete. Jedyne zboża jakie pochłania to te w chrupkach do mleka, musli i jogurty ze zbożem :-\
Dzingerek - cztery tupoczące człap-człapki potrafią sprawić radość...
Awatar użytkownika
Vicka211
Posty: 1698
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 6:36 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Vicka211 »

Moje ziarenek też w ogóle nie ruszały, ale w tej mieszance, którą wymieniłam wyżej, ich tam prawie nie ma :P
Ze mną: Koda, Sitka, Kenai, Denahi, Toffik
za TM: Kasia, Edgar, Filip i 14 innych pupilków (*)
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Nina »

Sunia01 pisze:Nie chodzi o to, że chcę zaoszczędzić na karmie, tylko moja poprostu nie chce jeść ziarenek;/ Więc podaje jej inne zdrowe rzeczy i urozmaicam jej diete. Jedyne zboża jakie pochłania to te w chrupkach do mleka, musli i jogurty ze zbożem :-\
Ale jeść je powinna. Czasami przegłodzenie szczura daje efekty i zaczyna jeść wszystko.
Jeśli i to nie pomoże to tak jak napisałam w poprzednim poście: płatki owsiane, itp zastępcze rzeczy.
Albo granulat. Wtedy nie ma wybierania tego co szczur lubi, musi zjeść wszystko ;)

No i nie przesadzaj z mokrym jedzeniem. Wtedy suchej karmy na pewno nie będzie jeść i łatwo o problemy z przerastającymi zębami.
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
Sunia01
Posty: 201
Rejestracja: pn lip 13, 2009 7:36 am
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Sunia01 »

Z zębami akurat problemu nie ma bo zawsze daje jej coś, żeby je ścierała :)
Dzingerek - cztery tupoczące człap-człapki potrafią sprawić radość...
Layla
Posty: 1052
Rejestracja: pt sty 20, 2006 2:57 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Layla »

Ale wiesz, że ją krzywdzisz? Szczurów nie trzyma się samotnie :/
Awatar użytkownika
Vicka211
Posty: 1698
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 6:36 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Vicka211 »

To że tamta szczurka twojego kolegi ją atakowała, mogło wynikać z nieprawidłowego łączenia, o ile w ogóle je łączyłaś..?
Ze mną: Koda, Sitka, Kenai, Denahi, Toffik
za TM: Kasia, Edgar, Filip i 14 innych pupilków (*)
Awatar użytkownika
Vicka211
Posty: 1698
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 6:36 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: KOSZTY utrzymania szczura

Post autor: Vicka211 »

Przekręciłam.. że twoja atakowała tamtą :P
Ze mną: Koda, Sitka, Kenai, Denahi, Toffik
za TM: Kasia, Edgar, Filip i 14 innych pupilków (*)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”