Strona 1 z 2

Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr kwie 18, 2007 4:10 pm
autor: limba
Podstawowa kontrola stanu zdrowia

Szczury zazwyczaj nie wykazują symptomów choroby aż do momentu, kiedy pomoc medyczna jest natychmiastowo potrzebna. Bardzo ważne jest, aby często sprawdzać stan zdrowia szczura, i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy.
Za każdym razem, kiedy trzymasz swojego szczura na rekach masz okazje sprawdzić czy nie dzieje się cos niepokojącego. Znajomość szczura, jego zachowań i wyglądu jest bardzo pomocne i ułatwia szybkie zauważenie zmian wymagających wizyty u weterynarza.
Sprawdzanie stanu zdrowia jest łatwiejsze, jeśli Twój szczur wykazuje chęć współpracy. Bardzo pomocne jest przyzwyczajanie szczura do wszelkich “przeglądów”, jak np. trzymanie go na plecach.


1. Oddech
Naucz się zauważać symptomy świadczące o infekcji zanim choroba się rozwinie do stanu wymagającego natychmiastowej wizyty u weterynarza. Nasłuchuj czy szczur nie wydaje niepokojących dźwięków tzn. świstanie, zapchanie noska, dźwięki przypominające klikanie. Zwracaj uwagę na wszelkie odchylenia od normy takie jak ciężki czy gwałtowny oddech (dyszenie). Inne symptomy to: wydzielina z oczu i nosa, utrata apetytu, przygarbiona postawa, nastroszone futro.
Szczur przejawiający oznaki infekcji dróg oddechowych musi zostać zbadany przez weterynarza. Należy pamiętać że oznaki wskazujące na zapalenie dróg oddechowych mogą świadczyć także o problemach z sercem.

2. Zęby
Sprawdzaj zęby i dziąsła. Zwróć uwagę na prawidłowość zębów (czy dobrze i równo) rosną, czy dziąsła nie są spuchnięte, zaczerwienione, czy nie ma ropy czy brzydkiego zapachu.
Siekacze powinny być nie za długie, i nie wbijać się w policzek czy dziąsło.
Infekcje jamy ustnej mogą mieć ostry przebieg i wymagają wczesnej i szybkiej interwencji weterynaryjnej.

3. Oczy
Sprawdzaj oczy, aby mieć pewność ze są czyste, błyszczące, bez wydzieliny. Zwracaj uwagę na zamglenia, czy owrzodzenia. Wybałuszone oczy mogą świadczyć od wirusie SDAV, guzach, bądź ropniu zagałkowym.

4. Uszy
Sprawdzaj uszy czy nie wydobywa się z nich niepokojący zapach, czy nie ma narośli lub innych zmian..

5. Zranienia i rany
Sprawdzaj czy szczur nie krwawi, nie ma rozcięć, ugryzień i siniaków.



6. Ogon i stopy
Sprawdzaj ogon i stopy swojego szczura pod kątem urazów, symptomów choroby stop “bumblefoot”  >>KLIK>KLIK>KLIK<<

7. Poruszanie się
Wyjmij szczura z klatki i obserwuj jak chodzi. Zwróć uwagę czy szczur nie kuleje, nie zatacza się, nie drży, czy chodzi prosto, czy nie kręci się w kółko, czy nie występuje zauważalne osłabienie kończyn. Zapamiętaj normalna posturę swojego szczura, a także poziom jego aktywności. Szczur wykazujący postawę garbatą bądź osowiałość najprawdopodobniej nie czuje się dobrze.

8. Ciało
Ostrożnie masuj ciałko szczura  palcami sprawdzając czy nie ma guzów, spuchnięć, czy obszarów wrażliwych, które mogą wskazywać na guzy (narośle), obrzęki, czy ból.


9. Sierść i skóra
Obserwuj swojego szczura czy nie drapie się nadmiernie, a także czy nie traci za dużo włosów.
Przeglądaj skórę i sierść w poszukiwaniu pasożytów. Pchły i wszy są na tyle duże, że można je zobaczyć gołym okiem. Roztocza są trudniejsze do zobaczenia, ale często zobaczycie gnidy (jaja) na włosach bądź charakterystyczne strupy wokół ramion i szyi szczura.

10. Okolice narządów płciowych

Samica: Sprawdzaj okolice pochwy czy nie pojawiają się krwawe ślady. Mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, często mycoplasmosie, cystach a także o guzach.
Samce: U samców należy sprawdzać okolice penisa czy nie występują żadne niepokojące objawy. Czasem należy odsunąć „pochewkę” w celu sprawdzenia czy nic nie blokuje narządu rozrodczego.

11. Kolor
Sprawdzaj stopy, uszy, ogon, łapki itp. czy nie są blade bądź zaczerwienione.

12.Zapach
Zapach szczura może Cię zaalarmować, że zaczynają się jakieś problemy. Zapamiętaj normalny zapach swojego szczura. „Zły” zapach może świadczyć o infekcji. Mdlący, słodki np. o cukrzycy.


13. Nawodnienie
Używając dwóch palców złap fałd skóry na karku szczura i delikatnie podnieś skórę. Kiedy puścisz fałd, skóra powinna powrócić natychmiast do poprzedniej pozycji. Jeśli skóra pozostaje uniesiona, nawet przez kilka sekund Twój szczur może być odwodniony.



14. Temperatura.
Dotykając swojego szczura Zapamiętaj jego temperaturę. W ten sposób będzie Ci łatwiej zauważyć czy szczur traci ciepłotę ciała bądź ma gorączkę.



Źródło: http://ratguide.com/health/basics/health_check.php

Odp: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr lis 07, 2007 11:44 pm
autor: carra
Wybałuszone oczy mogą świadczyć od wirusie SDAV, guzach, bądź ropniu zagałkowym.
-ale dlaczego.

Odp: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: czw gru 27, 2007 11:35 pm
autor: a.l.e.x.
limbuś co ja bym bez tych rad zrobila... ; ) jestes wielka

Re: Odp: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: wt kwie 21, 2009 1:57 pm
autor: Cyklotymia
carra pisze:Wybałuszone oczy mogą świadczyć od wirusie SDAV, guzach, bądź ropniu zagałkowym.
-ale dlaczego.
Wirus SDAV może powodować guza przysadki (taka część mózgu - w ogromnym skrócie :D), więc podejrzewam że stąd wypychanie gałek ocznych. (źródło: http://vetmed.duhs.duke.edu/research_impact_of_sdav.htm)

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr mar 31, 2010 6:21 pm
autor: SkateKaka
Strupy w okół ramion i na szyi oznaczają gnidy?

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr mar 31, 2010 6:33 pm
autor: Paul_Julian
Mogą oznaczac swierzb , pasozyty, za długie pazurki, slady po bójce lub wiele innych rzeczy. W razie wątpliwosci anjlepiej wybrać sie do weta .

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr mar 31, 2010 7:39 pm
autor: merch
Wirus SDAV może powodować guza przysadki (taka część mózgu - w ogromnym skrócie :D), więc podejrzewam że stąd wypychanie gałek ocznych. (źródło: http://vetmed.duhs.duke.edu/research_impact_of_sdav.htm)

Nie cyklotymia , to nie tak , SDAV zwieksza podatnosc na pozniejsze zachorowanie na gruczolaka przednigo plata przysadki u samcow jednego badanego szczepu - natomiast oko jest ze brzydko powiem wybaluszone z powodu niezytu spojowek i ich znacznego obrzeku i to dzieje sie w fazie ostrej.

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr mar 31, 2010 7:41 pm
autor: merch
Strupki drobne najczesciej oznaczaja pasozyty , po bojkach sa ranki konkrtnijsze albo z przodu - przy konfrotacji , albo z tylu w grzbiet przy strategii uciczka

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: sob cze 19, 2010 9:31 pm
autor: aneczka1-13
Zna ktoś wartość normalnej temperatury ciała szczura?? A da się zmierzyć termometrem?? I w jaki sposób??

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr cze 23, 2010 1:24 pm
autor: wiktoria1
Co to za wirus? Dlaczego nie mogę nic znależć na jego temat w necie?

POMOCY

: wt sie 03, 2010 10:08 am
autor: Paolma
Witam! Moja Zoja ma 1,5 roku. Od dwóch dni wydaje mi się taka jakby popuchnięta, gruba. Apetyt ma, jak się podchodzi do klatki to oczywiście chce jak zawsze na ręce. Czy mam się z tym udać do lekarza? Bardzo proszę o informacje.

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: wt sie 03, 2010 2:56 pm
autor: Nakasha
Są upały, więc to może od tego. Ale może też w jamie brzusznej zbierać się jakiś płyn, więc warto iść do weta.

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: wt sie 03, 2010 5:54 pm
autor: merch
Jak najbardziej udac sie do weta , zwiekszenie obwodu brzucha moze byc powodowane conajmniej kilkoma chorobami : niewydolnosc watroby lub nerek lub krazenia, guzy w jamie brzusznej uogolniona choroba nowotworowa.

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr sie 04, 2010 11:50 am
autor: Paolma
Tzn ona ma taki jakby worek pod pyszczkiem, ale jak dotykam go to daje sobie dotknąć wiec ja nie boli. I to jest jakby taki worek z tłuszczu.

Re: Ogólne sprawdzanie stanu zdrowia

: śr sie 04, 2010 1:32 pm
autor: Nakasha
Może być gruczolak, tłuszczak, chłonniak lub cokolwiek innego. Koniecznie trzeba udać się do lekarza... A ona jest i "gruba" i ma ten "worek"?... Może mieć nowotwory w głębi ciała, możecie jej zrobić RTG i USG.