[Czkawka]

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
moneeka

[Czkawka]

Post autor: moneeka »

czy czkawka u szczurków to normalne zjawisko? zauważyłam, że moja szczurcia od czasu do czasu ją miewa. nigdy nie trwa to dlugo, około 1 min. czasem krócej, ale za każdym razem to mnie niepokoi. może jestem przewrażliwiona... ? w każdym razie nie lubię gdy ta głupia czkawka wstrząsa ciałkiem mojej Michoun :cry: poza tym nic u niej mnie nie niepokoi, jest ruchliwa, ma apetyt, lśniącą sierść.
Splinter

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Splinter »

a jak konkretnie wygląda ta czkawka? bo mój maluszek co jakiś czas poświstuje i wtedy też szarpie nią calutką, z tym ze trwa to tak kilkanaście sekund
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Ania »

Hm a czy to na pewno jest czkawka? Byl niedawno post (nie pamietam niestety, kto go napisal) ze szczurkiem 'rzuca'. Moze to byc padaczka pokarmowa wiec jak naszybciej polecam wybrac sie do dobrego weta. Jesli szczurkiem 'wstrzasa' - moze zrobic sobie krzywde.
Jesli lekarz nie stwierdzi niczego nienormalnego - jesli nie znasz innego (czytaj: lepszego) weterynarza - poobserwuj po jakim pokarmie (czy w jakich momentach) wzdryga Twoim szczuraskiem. Wygodnym sposobem jest robienie notatek - co podajemy, o ktorej godzinie, co ma do picia, jaki ma humorek (emocje) i jakie reakcje. Ja tak robilam w chwilach pogorszenia zdrowia mojego szczurka i pomoglo.
Pozdrawiam
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Mycha »

Ania ma racje!
A może to być zatrucie czy uczulenie na jakiś pokarm.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
moneeka

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: moneeka »

dziękuję za wszystkie rady. Zaczęłam robić notatki i obserwacje, ale na razie nic z tego nie wyniknęło. Dzisiaj idę do weterynarza, ale pojęcia nie mam czy on jest dobry czy nie... Aha! Jeszcze jedno pytanko, odbiegając od tego, że ta czkawka może być konsekwencją czegoś niedobrego, to czy szczurki nigdy nie miewają czkawki? tak po prostu...? tak jak my ludzie?
Splinter

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Splinter »

Ja również dziękuję...obserwowałem i obserwowałem...odstawiłem szczurkom kaszę gryczaną i jak ręką odjął :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Ania »

Moje szczury nigdy nie miewaly czkawki. Wydaje mi sie, ze jesli juz maja ta czkawke to przeciez nie non stop. Przypuszczam, ze zwierzetom tez moze sie zdazyc czkawka - jak nam, ludziom, jednak i u czlowieka nie trwa zazwyczaj ona dluzej niz pol godziny, dodam - dla tych czepliwych - ze moze byc i kilka dni pod rzad ale nie do przesady.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
moneeka

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: moneeka »

ok. czkawka wyjaśniona. to mój pierwszy szczurek, więc z braku obszernej znajomości tych zwierzat jestem może trochę przewrażliwiona i podejrzliwa, stąd też dociekliwa. czytam często posty na forum i wielu pytań nie muszę zadawać, bo ktoś już zrobił to przede mną. a na czkawkę sie nie natknęłam i zapytałam.
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: GoHa »

A ja wracam do tematu owej czkawki... Moj szczurek tez to ma i nie jest to raczej wynik jedzenia. On je glownie ziarna i cala reszte bardzo mu urozmaicam tak ze nie ma powtarzalnosci przez pare dni a on tak czka codziennie przynajmniej raz. Czy jest mozliwe ze to jest zwiazane z serduszkiem? Bo zastanawialam sie tez, czy to nie kaszel ale jest to zupelnie bezglosne bo przykladalam ucho do niego. A wiec moze serduszko? Ja zwariuje przez niego, tyle sie naczytalam o chorubskach ze teraz caly czas drze o jego zdrowie. I ma tez czasami ta wydzieline z noska (po Ehinacei troche oslablo) I co myslicie?
Dobrze jest być kochanym... :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: krwiopij »

skaven na dokladnie tak samo... i tak samo nie moze to byc raczej z jedzonkiem powiazane, bo dwoje sie i troje zeby mu je urozmaicic... kichanie i wydzielina z noska to norma - wet powiedzial, ze szczur mogl w przeszlosci przejsc rozne choroby, jego organizm jest oslabiony i nic zrobic sie nie da... ale czkawke tez ma... nie zdaje sie, zeby mu przeszkadzala... kiedy wyjmuje go z klatki, sadzam na lozku i glaszcze, on po chwili zaczyna wlasnie tak czkac... nikt nie dociekl, co to wlasciwie jest i czym jest powodowane?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: GoHa »

Nie udalo mi sie dociec co to ta cala czkawka - niestety. Ale ktos na tym forum juz kiedys napisal, ze przeszla szczurkowi z czasem. Moj Quba tez juz jej nie ma od okolo miesiaca (a ma juz 4 miechy na karku). Moze ta czkawka to sposob aklimatyzowania sie szczurkow w nowych warunkach? Nie wiem. U mojego minelo na razie ("puk-puk w niemalowane") bezpowrotnie.
Dobrze jest być kochanym... :)
Jagoda

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Jagoda »

Moja szczurka też ma czkawkę, ale to wygląda znacznie gorzej. Od tygodnia ją ma, ale nie trwa ona kilka sekund, lecz nawet do dziesięciu minut! I to często. Spróbowałam jej zmienić jedzenie i w ogóle, ale to nie chce przejść. Już sama nie wiem co robić, bo z drugą szczurzycą jest wszystko w porządku.
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: GoHa »

I jak tam Jagoda czkawka u szczurka? Przeszla? Bo moj Quba zaczal znow ja miec..... chociaz zadko. Poza tym jest troszke chory.... Wiec moze to przez to... Napisz co u Twojego szczurka ...
Dobrze jest być kochanym... :)
Celina
Posty: 245
Rejestracja: czw sie 05, 2004 11:42 am
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: Celina »

Nunek czasami ma czkawki a ja nie wiem jak mu pomuc. Sama wiem, że czkawki są uciążliwe, a ja nie chcem aby mój szczurcio się męczył. Czy są jakieś sposoby zapobiegania tego u szczurków????
Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli                           
Obrazek
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[CZKAWKA] jak pomoc?

Post autor: ESTI »

Szczerze to chyba samo musi przejść.
Ja zawsze biorę niuńki na ręce i staram się masować brzuszek i grzbiet, wtedy się uspokajają, a zarazem czkawka szybciej przechodzi chyba szybciej. ;)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”